Απόδοση στις πανελλήνιες και φόβος κριτικής από τους καθηγητές...

demitra

Νεοφερμένος

Η demitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αναφέρω την δική μου εμπειρία,διότι σίγουρα δεν είμαι μόνη και ίσως βοηθήσω στο να βρεθεί κάποια λύση είτε για μένα είτε για κάποιον από εσάς :). Έρχεται, λοιπόν, το τέλος των πανελληνίων και το συμπλήρωμα μηχανογραφικών έρχεται πιο κοντά. Δεν τα έχω πάει μέχρι στιγμής όπως θα ήθελα λόγω υπερβολικού άγχους την ώρα της εξέτασης και κάποιες φορές λόγω δυσκολίας των θεμάτων. Θεωρούμαι για όλους πολύ καλή μαθήτρια, κάτι που με αγχώνει ακόμη παραπάνω για την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και δεν φοβάμαι για το αν θα περάσω σε κάποια απο τις επιλογές μου (θα περάσω), αλλά για αυτά που θα ακούσω (πιθανόν) από καθηγητές. Πηγαίνοντας στο φροντηστήριο για την βοήθεια συμπλήρωσης μηχανογραφικού θεωρώ πως θα γυρίσω ράκος και με ψυχολογία στα τάρταρα. Ο μαθηματικός μου έχει τεράστιες προσδοκίες και θεωρεί ότι τα θέματα μαθηματικών φέτος ήταν λέει μια χαρά και καθόλου δύσκολα(όσοι τα έχουν δει βγάζουν τα συμπεράσματά τους) και δεν θέλω καθόλου να νιώσω "άχρηστη" που τα πήγα κάτω από μέτρια...Το δυνατό μου και αγαπημένο μου σημείο είναι η έκθεση και ποντάρω σε αυτή να τα ισσοροπήσει όλα, αλλά και πάλι την κριτική δεν την γλιτώνω και δυστυχώς στην διαχείρηση άγχους και κριτικής δεν με λες και τέλεια. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα. Πώς μπορεί να ελλατώθει αυτός ο φόβος;

Υ.Γ.: Θέλω μαθηματικό ανεξαρτήτως πόλης ή στατιστική ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ
 

eltqt

Νεοφερμένος

Η eltqt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών, Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αναφέρω την δική μου εμπειρία,διότι σίγουρα δεν είμαι μόνη και ίσως βοηθήσω στο να βρεθεί κάποια λύση είτε για μένα είτε για κάποιον από εσάς :). Έρχεται, λοιπόν, το τέλος των πανελληνίων και το συμπλήρωμα μηχανογραφικών έρχεται πιο κοντά. Δεν τα έχω πάει μέχρι στιγμής όπως θα ήθελα λόγω υπερβολικού άγχους την ώρα της εξέτασης και κάποιες φορές λόγω δυσκολίας των θεμάτων. Θεωρούμαι για όλους πολύ καλή μαθήτρια, κάτι που με αγχώνει ακόμη παραπάνω για την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και δεν φοβάμαι για το αν θα περάσω σε κάποια απο τις επιλογές μου (θα περάσω), αλλά για αυτά που θα ακούσω (πιθανόν) από καθηγητές. Πηγαίνοντας στο φροντηστήριο για την βοήθεια συμπλήρωσης μηχανογραφικού θεωρώ πως θα γυρίσω ράκος και με ψυχολογία στα τάρταρα. Ο μαθηματικός μου έχει τεράστιες προσδοκίες και θεωρεί ότι τα θέματα μαθηματικών φέτος ήταν λέει μια χαρά και καθόλου δύσκολα(όσοι τα έχουν δει βγάζουν τα συμπεράσματά τους) και δεν θέλω καθόλου να νιώσω "άχρηστη" που τα πήγα κάτω από μέτρια...Το δυνατό μου και αγαπημένο μου σημείο είναι η έκθεση και ποντάρω σε αυτή να τα ισσοροπήσει όλα, αλλά και πάλι την κριτική δεν την γλιτώνω και δυστυχώς στην διαχείρηση άγχους και κριτικής δεν με λες και τέλεια. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα. Πώς μπορεί να ελλατώθει αυτός ο φόβος;

Υ.Γ.: Θέλω μαθηματικό ανεξαρτήτως πόλης ή στατιστική ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ
Κάποτε ημουν στην ιδια ακριβως φαση ! Αυτο που θα σου πρότεινα ειναι να εστιάσεις στον εαυτο σου, οσο δυσκολο και αν ακουγεται. Θυμήσου για ποιον κανεις αυτον τον αγώνα, τι θελεις εσυ να πετύχεις, και πόση ικανοποίηση νιώθεις μεσα σου. Όσο σκληρό και αν ακουγεται, αργα η γρηγορα οι καθηγητες σου θα αναλαβουν αλλα παιδια, και ειναι μια διαδικασία που για αυτούς γινεται συνεχώς.
Δεν χρωστάς σε κανεναν τιποτα, ιδίως αμα περασεις στην επιλογη που αγαπας και ηθελες εξ'αρχής. Ξερω πως ειναι να κυνηγάς την επιβεβαίωση ή να τρέμεις την κριτική ανθρώπων που σέβεσαι, αλλα στην τελική πρεπει η ζωη σου να ειναι μονο δικη σου. Μονο εσυ ξερεις ποσο δούλεψες, ποσο αγχωθηκες, ποσο έπεσες, και δεν ξερω εγω τι αλλο.

Σου εύχομαι ολόψυχα να περασεις εκει που θελεις και στην πόλη που επιθυμείς <3

Υ.Γ.: τα μαθηματικα φετος ηταν του κωλου.
 

demitra

Νεοφερμένος

Η demitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε υπερευχαριστω για την απαντηση σου μου εδωσες λιγο κουραγιο. Πραγματι φετος θυσιασα παρα πολλα και εχω να βγω εξω χωρις τυψεις απο την πρωτοχρονια.. Ανυπομονω να τελειωσει αυτο το μαρτυριο και ελπιζω οι ομορφες ευχες που μου εστειλες να πραγματοποιοηθουν. Θα προσπαθησω πολυ να μην ακουσω τους καθηγητες χαχα
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Αναφέρω την δική μου εμπειρία,διότι σίγουρα δεν είμαι μόνη και ίσως βοηθήσω στο να βρεθεί κάποια λύση είτε για μένα είτε για κάποιον από εσάς :). Έρχεται, λοιπόν, το τέλος των πανελληνίων και το συμπλήρωμα μηχανογραφικών έρχεται πιο κοντά. Δεν τα έχω πάει μέχρι στιγμής όπως θα ήθελα λόγω υπερβολικού άγχους την ώρα της εξέτασης και κάποιες φορές λόγω δυσκολίας των θεμάτων. Θεωρούμαι για όλους πολύ καλή μαθήτρια, κάτι που με αγχώνει ακόμη παραπάνω για την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και δεν φοβάμαι για το αν θα περάσω σε κάποια απο τις επιλογές μου (θα περάσω), αλλά για αυτά που θα ακούσω (πιθανόν) από καθηγητές. Πηγαίνοντας στο φροντηστήριο για την βοήθεια συμπλήρωσης μηχανογραφικού θεωρώ πως θα γυρίσω ράκος και με ψυχολογία στα τάρταρα. Ο μαθηματικός μου έχει τεράστιες προσδοκίες και θεωρεί ότι τα θέματα μαθηματικών φέτος ήταν λέει μια χαρά και καθόλου δύσκολα(όσοι τα έχουν δει βγάζουν τα συμπεράσματά τους) και δεν θέλω καθόλου να νιώσω "άχρηστη" που τα πήγα κάτω από μέτρια...Το δυνατό μου και αγαπημένο μου σημείο είναι η έκθεση και ποντάρω σε αυτή να τα ισσοροπήσει όλα, αλλά και πάλι την κριτική δεν την γλιτώνω και δυστυχώς στην διαχείρηση άγχους και κριτικής δεν με λες και τέλεια. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα. Πώς μπορεί να ελλατώθει αυτός ο φόβος;

Υ.Γ.: Θέλω μαθηματικό ανεξαρτήτως πόλης ή στατιστική ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ
Να μην σε ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων , μονο εσυ ξέρεις ποσο προσπάθησες και μονο εσυ έχεις δικαίωμα να αποφάσιζεις για τη ζωη σου. Εφοσον εισαι ευχαριστημένη με την επίδοση σου , ολα καλα. Σου εύχομαι να περάσεις στη πρωτη σου επιλογή! <3
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Αναφέρω την δική μου εμπειρία,διότι σίγουρα δεν είμαι μόνη και ίσως βοηθήσω στο να βρεθεί κάποια λύση είτε για μένα είτε για κάποιον από εσάς :). Έρχεται, λοιπόν, το τέλος των πανελληνίων και το συμπλήρωμα μηχανογραφικών έρχεται πιο κοντά. Δεν τα έχω πάει μέχρι στιγμής όπως θα ήθελα λόγω υπερβολικού άγχους την ώρα της εξέτασης και κάποιες φορές λόγω δυσκολίας των θεμάτων. Θεωρούμαι για όλους πολύ καλή μαθήτρια, κάτι που με αγχώνει ακόμη παραπάνω για την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και δεν φοβάμαι για το αν θα περάσω σε κάποια απο τις επιλογές μου (θα περάσω), αλλά για αυτά που θα ακούσω (πιθανόν) από καθηγητές. Πηγαίνοντας στο φροντηστήριο για την βοήθεια συμπλήρωσης μηχανογραφικού θεωρώ πως θα γυρίσω ράκος και με ψυχολογία στα τάρταρα. Ο μαθηματικός μου έχει τεράστιες προσδοκίες και θεωρεί ότι τα θέματα μαθηματικών φέτος ήταν λέει μια χαρά και καθόλου δύσκολα(όσοι τα έχουν δει βγάζουν τα συμπεράσματά τους) και δεν θέλω καθόλου να νιώσω "άχρηστη" που τα πήγα κάτω από μέτρια...Το δυνατό μου και αγαπημένο μου σημείο είναι η έκθεση και ποντάρω σε αυτή να τα ισσοροπήσει όλα, αλλά και πάλι την κριτική δεν την γλιτώνω και δυστυχώς στην διαχείρηση άγχους και κριτικής δεν με λες και τέλεια. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα. Πώς μπορεί να ελλατώθει αυτός ο φόβος;

Υ.Γ.: Θέλω μαθηματικό ανεξαρτήτως πόλης ή στατιστική ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ
Δεν ξερω αν τα μαθηματικα φετος ηταν της πλακας αλλα εχω μια αισθηση οτι τα παιδια δεν εγραψαν. Θα δουμε την στατιστκη των βαθμων τελος του μηνα
Απλα δεν θα πας σε χωρο που σε κρινουν και σε κατακρινουν..προεχει η υπερηφανεια σου και η ψυχικη σου ισορροπία.
Εδω μαζι θα κανουμε τα μηχανογραφικο και θα μπεις οπου θες... και θα το ευχαριστηθεις...δεν ζητας και τον ουρανο με τ'αστρα.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Σε απασχολεί η κριτική των ανθρώπων που μετά από 5 χρόνια δε θα θυμάσαι ούτε τα ονόματά τους; :/:
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Συγνωμη δλδ αλλα γιατι πρεπει να πας 'και να σου κανουν' το μηχανογραφικο?
Ειναι κατι εξαιρετικα απλο να γινει.
Και στο κατω-κατω γιατι θα πρπει να δωσεις και αναφορα? Για να μην πω οτι στην τελικη η δικη σου -λεμε τωρα- 'αποτυχια' δεν ειναι και δικη τους αν το παμε και ετσι???
ΚΑλη επιτυχια στην συνεχεια και καλα αποτελεσματα, και μην ξεχνας εχεις αλλο ενα μθμ να δωσεις και μην ακους τι λεει οτι εγραψε ο καθενας, τελος του μηνα θα γινει ταμειο.
 

demitra

Νεοφερμένος

Η demitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε απασχολεί η κριτική των ανθρώπων που μετά από 5 χρόνια δε θα θυμάσαι ούτε τα ονόματά τους; :/:
ε τωρα που το λες…μαλλον δεν θα πρεπε χαχα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγνωμη δλδ αλλα γιατι πρεπει να πας 'και να σου κανουν' το μηχανογραφικο?
Ειναι κατι εξαιρετικα απλο να γινει.
Και στο κατω-κατω γιατι θα πρπει να δωσεις και αναφορα? Για να μην πω οτι στην τελικη η δικη σου -λεμε τωρα- 'αποτυχια' δεν ειναι και δικη τους αν το παμε και ετσι???
ΚΑλη επιτυχια στην συνεχεια και καλα αποτελεσματα, και μην ξεχνας εχεις αλλο ενα μθμ να δωσεις και μην ακους τι λεει οτι εγραψε ο καθενας, τελος του μηνα θα γινει ταμειο.
ετσι μας εχουν πει οτι πρεπει να κανουμε και η αληθεια ειναι δεν εχω ιδεα απο μηχανογραφικα και φοβαμαι μην κανω κατι λαθος ..
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ε τωρα που το λες…μαλλον δεν θα πρεπε χαχα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ετσι μας εχουν πει οτι πρεπει να κανουμε και η αληθεια ειναι δεν εχω ιδεα απο μηχανογραφικα και φοβαμαι μην κανω κατι λαθος ..
ουτε εγώ αλλά λογικα απο οτι μας ειπαν θα δωσουν οδηγιες απο το σχολειο και δεν ειναι δυσκολη διαδικασια
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
ε τωρα που το λες…μαλλον δεν θα πρεπε χαχα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ετσι μας εχουν πει οτι πρεπει να κανουμε και η αληθεια ειναι δεν εχω ιδεα απο μηχανογραφικα και φοβαμαι μην κανω κατι λαθος ..

Το μηχανογραφικο είναι η πιο εύκολη διαδικασία. Απλά βάζεις τις σχολές με σειρά προτίμησης. Όσα μόρια και να έγραψες, δεν έχει σημασία. Βάζεις τις σχολές τη μια μετά την άλλη, με τη σειρά που επιθυμείς.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,691 μηνύματα.
Και στο κατω-κατω γιατι θα πρπει να δωσεις και αναφορα? Για να μην πω οτι στην τελικη η δικη σου -λεμε τωρα- 'αποτυχια' δεν ειναι και δικη τους αν το παμε και ετσι???
Πολλά φροντιστήρια το έχουν αυτό το σκεπτικό δυστυχώς.
Είναι ένας παραπάνω λόγος όμως να αντιληφθούν τα παιδιά οτι δεν είναι όλοι οι καθηγητές "καλοί", ούτε τα φροντιστήρια αγχώνονται με το εαν ένα παιδί δεν πέτυχε τον στόχο του. Προφανώς είναι το ζητούμενο αλλά και να μην γίνει, πιο πολύ ενοχλούνται επειδή χαλάει η φήμη της μπίζνας.

Και για αυτόν ακριβώς τον λόγο καλό θα ήταν να μην δημιουργούνται ούτε να υπάρχουν "ενοχές" για το πόσο καλά τα πήγε το κάθε παιδί. Γιατί αυτά το βλέπουν ανθρώπινα, οτι απογοήτευσαν τους καθηγητές τους, ενώ στην αντιπέρα όχθη παίζουν συμφέροντα γόητρου για $ λόγους.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,949 μηνύματα.
Πραγματικά, είναι τόσο εύκολο. Αυτή η μάστιγα των φροντιστηρίων δεν θα αλλάξει ποτέ μου φαίνεται. Στα πάντα να πιέζουν για να έχουν να βγάλουν τις φυλλάδες τους τον Αύγουστο.
Χέσε τους. Τελείωνε με τις εξετάσεις πρώτα και φτιάξε μόνη σου το μηχανογραφικό σου. Είναι γελοία διαδικασία, δεν υπάρχει κανένας φόβος.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Αναφέρω την δική μου εμπειρία,διότι σίγουρα δεν είμαι μόνη και ίσως βοηθήσω στο να βρεθεί κάποια λύση είτε για μένα είτε για κάποιον από εσάς :). Έρχεται, λοιπόν, το τέλος των πανελληνίων και το συμπλήρωμα μηχανογραφικών έρχεται πιο κοντά. Δεν τα έχω πάει μέχρι στιγμής όπως θα ήθελα λόγω υπερβολικού άγχους την ώρα της εξέτασης και κάποιες φορές λόγω δυσκολίας των θεμάτων. Θεωρούμαι για όλους πολύ καλή μαθήτρια, κάτι που με αγχώνει ακόμη παραπάνω για την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και δεν φοβάμαι για το αν θα περάσω σε κάποια απο τις επιλογές μου (θα περάσω), αλλά για αυτά που θα ακούσω (πιθανόν) από καθηγητές. Πηγαίνοντας στο φροντηστήριο για την βοήθεια συμπλήρωσης μηχανογραφικού θεωρώ πως θα γυρίσω ράκος και με ψυχολογία στα τάρταρα. Ο μαθηματικός μου έχει τεράστιες προσδοκίες και θεωρεί ότι τα θέματα μαθηματικών φέτος ήταν λέει μια χαρά και καθόλου δύσκολα(όσοι τα έχουν δει βγάζουν τα συμπεράσματά τους) και δεν θέλω καθόλου να νιώσω "άχρηστη" που τα πήγα κάτω από μέτρια...Το δυνατό μου και αγαπημένο μου σημείο είναι η έκθεση και ποντάρω σε αυτή να τα ισσοροπήσει όλα, αλλά και πάλι την κριτική δεν την γλιτώνω και δυστυχώς στην διαχείρηση άγχους και κριτικής δεν με λες και τέλεια. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα. Πώς μπορεί να ελλατώθει αυτός ο φόβος;

Υ.Γ.: Θέλω μαθηματικό ανεξαρτήτως πόλης ή στατιστική ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ
Δεν είναι λογικό να σε επηρεαζει η συμπεριφορά κάθε ανισόρροπου σε τέτοιον βαθμό
Αν απογοητευτούν πρόβλημα τους, εκείνοι έδωσαν
Εσύ γιατί να μπεις στο τρυπακι;
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Δεν ξερω αν τα μαθηματικα φετος ηταν της πλακας αλλα εχω μια αισθηση οτι τα παιδια δεν εγραψαν. Θα δουμε την στατιστκη των βαθμων τελος του μηνα
Απλα δεν θα πας σε χωρο που σε κρινουν και σε κατακρινουν..προεχει η υπερηφανεια σου και η ψυχικη σου ισορροπία.
Εδω μαζι θα κανουμε τα μηχανογραφικο και θα μπεις οπου θες... και θα το ευχαριστηθεις...δεν ζητας και τον ουρανο με τ'αστρα.
Συμφωνώ στο να μην πας. Ήμουν και εγώ Καλή μαθήτρια και δεν έγραψα αρκετά καλα σε κάποια μαθήματα.Δεν πήγα γιατί ήξερα πως θα με κρίνουν....

Το να φτιάξεις το μηχανογραφικό δεν είναι επιστήμη 🙂Οι καθηγητές σου στο φροντιστήριο δεν θα θυμούνται καν το όνομά σου σε λίγα χρόνια, εγώ 3 χρόνια μετά τους χαιρέτησα και δεν με θυμόταν καν.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Συμφωνώ στο να μην πας. Ήμουν και εγώ Καλή μαθήτρια και δεν έγραψα αρκετά καλα σε κάποια μαθήματα.Δεν πήγα γιατί ήξερα πως θα με κρίνουν....

Το να φτιάξεις το μηχανογραφικό δεν είναι επιστήμη 🙂Οι καθηγητές σου στο φροντιστήριο δεν θα θυμούνται καν το όνομά σου σε λίγα χρόνια, εγώ 3 χρόνια μετά τους χαιρέτησα και δεν με θυμόταν καν.
ασε που επηρεάζουν και οσο αφορα τις σχολές , δηλαδή αν γραψει πχ καλυτερα απο αυτο που περιμενε καποιο παιδι του λενε να δηλωσει αλλη σχολη με περισσοτερα μορια γιατι οπως ολοι γνωριζουμε περισσοτερα μορια σημαινει και καλυτερη σχολη:lol:
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
ασε που επηρεάζουν και οσο αφορα τις σχολές , δηλαδή αν γραψει πχ καλυτερα απο αυτο που περιμενε καποιο παιδι του λενε να δηλωσει αλλη σχολη με περισσοτερα μορια γιατι οπως ολοι γνωριζουμε περισσοτερα μορια σημαινει και καλυτερη σχολη:lol:
Ποσό λανθασμένη αυτή η αντίληψη.
Παράδειγμα στα Γιάννενα το Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών έχει χαμηλότερη βάση από Βιολογικό Αθήνας, Πάτρας, Θεσσαλονίκης . Όμως είναι 5 χρόνια και όταν το τελειώνεις είναι σαν να έχεις μεταπτυχιακό , σε αντίθεση με τα αλλά..
Απλά στα φροντιστήρια θέλουν να βγάλουν ότι οι μαθητές τους πέρασαν σε "μουρατες" σχολές που λέμε εδώ στο forum 😂
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,607 μηνύματα.
Πανελλήνιες δίνεις για τον εαυτό σου ξεκάθαρα και όχι για να σε περηφανεύονται οι άνθρωποι γύρω σου, πόσο μάλλον οι καθηγητές σου. Αν δεν έγραψες τόσο όσο ήθελες, απλά προσπέρασε το, δεν σε βοηθάει να το σκέφτεσαι γιατί ο χρόνος δεν πάει πίσω.

Όπως και να έχει, αν είναι να πας να κάνεις το μηχανογραφικό σου στο φροντιστήριο και να γυρίσεις στεναχωρημένη, μην πας καν.

Το πόσο γράφουμε στις πανελλήνιες δεν έχει καμία σχέση με το πόσο καλοί μαθητές είμαστε και το ποσό αξίζουμε. Είναι ξεκάθαρα θέμα τύχης και διαχείρισης άγχους
 

demitra

Νεοφερμένος

Η demitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ασε που επηρεάζουν και οσο αφορα τις σχολές , δηλαδή αν γραψει πχ καλυτερα απο αυτο που περιμενε καποιο παιδι του λενε να δηλωσει αλλη σχολη με περισσοτερα μορια γιατι οπως ολοι γνωριζουμε περισσοτερα μορια σημαινει και καλυτερη σχολη:lol:
Παραλιγο να μπω και εγω σε αυτο το τρυπακι οταν ολοι μου μιλαγανε για το πολυτεχνειο, την επαγγελματικη αποκατασταση και τα λεφτα που εχει, ενω εγω δεν ενδιαφερθηκα ουδεποτε για καμια σχολη απο κει. Τι κολλημα ειναι αυτο με τις υψηλοβαθμες σχολες ποτε δεν το καταλαβα..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολλά φροντιστήρια το έχουν αυτό το σκεπτικό δυστυχώς.
Είναι ένας παραπάνω λόγος όμως να αντιληφθούν τα παιδιά οτι δεν είναι όλοι οι καθηγητές "καλοί", ούτε τα φροντιστήρια αγχώνονται με το εαν ένα παιδί δεν πέτυχε τον στόχο του. Προφανώς είναι το ζητούμενο αλλά και να μην γίνει, πιο πολύ ενοχλούνται επειδή χαλάει η φήμη της μπίζνας.

Και για αυτόν ακριβώς τον λόγο καλό θα ήταν να μην δημιουργούνται ούτε να υπάρχουν "ενοχές" για το πόσο καλά τα πήγε το κάθε παιδί. Γιατί αυτά το βλέπουν ανθρώπινα, οτι απογοήτευσαν τους καθηγητές τους, ενώ στην αντιπέρα όχθη παίζουν συμφέροντα γόητρου για $ λόγους.
Το βλεπω σαν μαθητρια τοσο κακο και απογοητευομαι πολλες φορες με συγκεκριμενους καθηγητες που κανουν τα παντα για την φημη του φροντηστηριου,ακομη κι αν αυτο θα σε πληγωσει. Ειχα παθει μια κριση αγχους μια φορα μπροστα στον μαθηματικο μου και αντι να με καθησυχασει, μου ειπε οτι το αγχος μου θα καταστρεψει την δουλεια που εχω κανει...και με αγχωσε ακομη παραπανω. Να μην μιλησω για το οτι ηταν σιιγουρος οτι ειναι πιο αγχωμενος απο εμας για το τι θα γραψουμε εμεις ,παρα εμεις, ριχνοντας μας κι αλλα βαρη για να τον ικανοποιησουμε. Το κακο ειναι οτι τον ειχα σαν ειδωλο (και λογω του μαθηματος που διδασκει) και οταν φερεται ετσι δεν μπορω να κανω τιποτα απο το να προσπαθω στην τελικη να τον ικανοποιησω περισσοτερο απο τον ιδιο μου τον εαυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top