Απο ΤΕΙ πληροφορικης αξιζει να ξαναδωσεις για ΑΕΙ;

nefeli21

Νεοφερμένος

Η nefeli21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Συγκεκριμενα απο το ΤΕΙ λαρισας πληροφορικης κ τηλεπικοινωνιων θελω να ξαναδωσω για να παω σε ενα αντιστοιχο πανεπιστημιο πληροφορικης σε αλλη πολη. Ακουω απο παντου οτι καλυτερα ειναι να τελιωσω το ΤΕΙ μιας και οντως πολυ πιο ευκολο θα ξεμπερδεψω πιο γρηγορα, αλλα πιστευω πως αξιζει το πανεπιστημιο. Παρομοιο με το διλλημα ενος μαθητη που δινει πανελληνιες "να παω σε τει ή σε αει" , μονο που εχω ηδη εξασφαλισμενη θεση στο τει. ακουω γνωμες και αποψεις! ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου να τελειώσεις το ΤΕΙ. Μετά κάνεις μεταπτυχιακό πχ.
Τζάμπα θα χάσεις χρόνο με πανελλήνιες κτλ για το ΑΝ θα μπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Οι γνώσεις που θα πάρεις από το ΤΕΙ αρκούν για να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις της αγοράς εργασίας. Ως απόφοιτος ΤΕΙ είναι πολύ πιθανό να πληρώνεσαι λιγότερο από έναν απόφοιτο ΑΕΙ, αλλά ίσως αυτό να αποτελέσει κίνητρο για ένα εργοδότη να σε προσλάβει πιο εύκολα.

Αν μπεις στη διαδικασία να φύγεις από ΤΕΙ και να πας σε ΑΕΙ, τότε η καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου είναι να βάλεις στόχο κάποια σχετική πολυτεχνική σχολή :
https://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/themata_paideias/HLEKTRONIKOI MIXANIKOI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οι γνώσεις που θα πάρεις από το ΤΕΙ αρκούν για να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις της αγοράς εργασίας.

(να ρωτήσω κι εγώ κάτι εδώ μιας που βρήκα ευκαιρία)

κι αν δεν μας ενδιαφέρουν μόνο οι γνώσεις που θα μας χρησιμεύσουν επαγγελματικά, από άποψη γενικότερου επιπέδου θεωρητικών γνώσεων στην πληροφορική, υπάρχει μεγάλο χάσμα απο ΑΕΙ-ΤΕΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,557 μηνύματα.
βλέπω ένα ανοίγει θέμα με τον τίτλο TEI (vs HΜΜΥ) vs AEI :hmm:

Βασίλη νομίζω ότι υπάρχει διαφορετική ακαδημαϊκή φιλοσοφία σπουδών. Οι σπουδές των ΤΕΙ έχουν διαφορετικό προσανατολισμό από των αντίστοιχων των ΑΕΙ. Στα ΑΕΙ διδάσκεται η επιστήμη σε πολύ προχωρημένο επίπεδο με περισσότερη εμμονή στην θεωρητική της μορφή (είτε αυτό περιλαμβάνει διαλέξεις είτε εργαστήρια)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top