Απουσίες στην κατάληψη

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,066 μηνύματα.
Δεν φαντάζομαι ότι εσύ ευχαριστιέσαι να βλέπεις βανδαλισμένα σχολεία...
Well,I do.
Btw,πριν μου απαντήσει κανείς με περισπούδαστο ύφος και περισσό tutoring και πατρονάρισμα,ώστε να με εμπλέξει σε μια ιδεολογική/θεωρητική συζήτηση που θα προτιμούσα να ρουφήξω τον μυελό απ'τα οστά μου παρά να κάνω,ας θυμηθεί ότι μπορεί να με βρει κάποτε από πάνω του στο τραπέζι του χειρουργείου,έχω πολύ καλή μνήμη και μηδενικές ηθικές αναστολές για όσους με πρήζουν.
O.K. θα μου επιτρέψεις όμως να μη σε πιστεύω, καθώς είναι φανερή η εικονική προσωπικότητα που θέλεις να δείχνεις.
Εκτιμώ το ιδιόρρυθμο χιούμορ σου και τη γραφική παρουσία σου στο i-school. :tongue:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Παρα το εξαιρετικο χιουμορ σου,τολμω να πω πως εχεις αδικο.

Χωρίς αιτιολόγηση,η..."ετυμηγορία" σου,δεν έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από ένα χαρτομάντηλο.Βέβαια θα ήταν μάλλον ατυχές να προσπαθείς να αιτιολογείς το άδικο μιας θέσης,όταν αυτή εξ'αρχής δεν έχει αιτιολογηθεί απ'αυτόν που τη διατύπωσε,ώστε να μπορείς να δεις και να κρίνεις την συλλογιστική του πορεία,καθώς ο μόνος λόγος που ανέφερα αυτήν την πεποίθησή μου ήταν για να απαντήσω στον Δία,η πραγματική ουσία της τοποθέτησης θα οδηγούσε σε μία υπερβολικά σχοινοτενή και θεωρητική συζήτηση,κάτι άκρως κουραστικό,για εμένα τουλάχιστον.

O.K. θα μου επιτρέψεις όμως να μη σε πιστεύω, καθώς είναι φανερή η εικονική προσωπικότητα που θέλεις να δείχνεις.
Εκτιμώ το ιδιόρρυθμο χιούμορ σου και τη γραφική παρουσία σου στο i-school. :tongue:



Σου φαίνεται τόσο παράξενο κάποιος να έχει μια τόσο εκ διαμέτρου αντίθετη πεποίθηση απ'τη δική σου?Σε διαβεβαιώ Δία,ότι όσα λέω στο φόρουμ,τα εννοώ 100%,και απεχθάνομαι τα ψέμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι ; Σήμερα έκλεισε το σχολείο μας λόγω κατάληψης, αλλά ο διευθυντής είπε ότι απουσίες θα μπουν και σε αυτούς που ψήφισαν κατά της κατάληψης. Μας διάβασε ένα ΦΕΚ και είπε ότι αφού "υποτίθεται" δημοκρατικά πάρθηκε η απόφαση της πλειοψηφίας του σχολείου να το κλείσει, τότε ο νόμος δεν κάνει διάκριση και θα πάρουμε όλοι απουσίες ανεξάρτητα αν υπογράψαμε ή όχι. Δηλαδή η μειονότητα του σχολείου (που δε θέλει να κάνει κατάληψη για τυρόπιτες) θα πάει για βρούβες; Κανένας σεβασμός στη μειοψηφία;

Γίνεται αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_serres

Νεοφερμένος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Απουσίες στην κατάλψη; Πού ακούστηκε αυτό; Από οσο ξέρω επειδή στην κατάληψη είναι αδύνατον να διεξαχθούν κανονικά τα μαθήματα δεν μπαίνουν απουσίες... Μόνο σε περίπτωση αποχής από το μάθημα ως ένδειξη διαμαρτυρίας μπαίνουν κανονικά απουσίες και μόνο σε αυτούς που απέχουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν γίνεται να πάρετε απουσίες... Γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να γίνει καν μάθημα! Θα πάρει όλο το σχολείο απουσίες? Έχει χαζέψει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απουσιες στην καταληψη ? You got to be kidding . Δεν τιθεται τετοιο θεμα απλα ο διευθυντης ειναι λογικα ο κλασικος τυπος του εχω εξουσια αρα εκβιαζω δεν υπαρχει τετοιο θεμα . Ακομα και αν γινει ψηφοφορια θα πρεπει να γινει ανωνυμα μην τον αφησετε να σας επιβαλει ονομαστικη ψηφορια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,431 μηνύματα.
Δε μπαίνουν απουσίες στην κατάληψη.Πιθανόν σας το είπε για να φοβίσει τους μαθητές και να ανοίξουν το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά μας διάβασε δύο νόμους και ένα φεκ και έλεγε για απουσίες! Και μας το είπε ξεκάθαρα... είναι καινούριος διευθυντής... φετινό φιντάνι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Παιδιά μας διάβασε δύο νόμους και ένα φεκ και έλεγε για απουσίες! Και μας το είπε ξεκάθαρα... είναι καινούριος διευθυντής... φετινό φιντάνι

αντε γεια του να του πεις :P δεν παιζουν αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Μερικές σκέψεις για τις μαθητικές καταλήψεις σχολικών κτιρίων, από το blog μου https://goo.gl/ux8Wq

Θέλω εδώ και κάποιες μέρες να γράψω για το θέμα των μαθητικών καταλήψεων σχολικών κτιρίων, ιδίως μετά από την είδηση για τον βανδαλισμό ενός κατειλημμένου σχολείου, το κόστος του οποίου αποτιμάται στα 100.000€.

Για αρχή, να πω ότι δεν είμαι κατά της αντίδρασης γενικότερα. Θεωρώ πως αν οι μαθητές νιώθουν ότι έχουν να αντιδράσουν σε κάτι, και είναι πολλοί αυτοί οι λόγοι ειδικά φέτος, το καλύτερο πράγμα που έχουν να κάνουν είναι να αντιδράσουν. Όχι όμως χωρίς να αναλαμβάνουν και κάποιες ευθύνες για την όποια αντίδραση. Όλα αυτά τα λέω λαμβάνοντας υπόψιν ότι οι αντιδράσεις των μαθητών υπάρχουν γιατί και οι ίδιοι οι μαθητές θέλουν καλύτερα σχολεία και όχι απλώς να χαβαλεδιάσουν για να χάσουν μάθημα, έτσι;

Αν θέλεις λοιπόν να βελτιώσεις κάτι, πρέπει να αγωνιστείς. Και για να αγωνιστείς πρέπει και εσύ, ο αγωνιστής, να θυσιάσεις κάτι. Ο απεργός δηλαδή πως θυσιάζει το μεροκάματό του; Έτσι και οι μαθητές θα πρέπει να θυσιάσουν κάτι. Θέλεις ρε μαθητή να αντιδράσεις; Κάνε αποχή, πάρε και τις απουσίες σου και αντέδρασε όσο θέλεις. Τι μου κάνεις κατάληψη;

Καταρχάς, όταν οι μαθητές ενός σχολείου αποφασίζουν να το καταλάβουν, είμαστε σίγουροι ότι πρόκειται για μια διαφανή διαδικασία; Γιατί εγώ στο σχολείο μου θυμάμαι 6-7 τσακαλάκια, που ήταν χωμένοι στα μέσα και στα έξω (ο νοών νοείτο) να ξεσηκώνουν άλλους 10-15 και αυτοί οι 20 να έρχονται και να μας απειλούν και να εκφοβίζουν για να ψηφίσουμε υπέρ της κατάληψης. Στην δε γενική συνέλευση (για τον νόμο Αρσένη, τότε) μας είπαν ένα κάρο μαλακίες που δεν έγιναν ποτέ από πλευράς της κυβέρνησης για να μας πείσουν να ψηφίσουμε και στο τέλος, σαν να μην έφταναν όλα αυτά, οι ψήφοι βγήκαν περισσότερες από τους μαθητές, όχι τους μαθητές που ψήφισαν, ΟΛΟΥΣ τους μαθητές του σχολείου. Αλλά ας πούμε ότι 10 περίπου χρόνια μετά τα πράγματα έχουν αλλάξει, και ότι αυτή η διαδικασία είναι μια πολιτισμένη, δημοκρατική διαδικασία.

Δεύτερον, όταν οι μαθητές αποφασίζουν κατάληψη, ξέρουν τι σημαίνει αυτό; Ξέρουν ότι κατάληψη είναι μια παράνομη πράξη, ξέρουν ότι αυτό σημαίνει ότι παίρνουν τον έλεγχο του κτιρίου στα χέρια τους και εμποδίζουν να χρησιμοποιηθεί το κτίριο για τον σκοπό για τον οποίο έχει χτιστεί (Καλά, το τελευταίο προφανώς και το ξέρουν); Νιώθουν άραγε την ευθύνη (όταν ψηφίζουν "ΝΑΙ" στην κατάληψη) να στηρίξουν την ψήφο τους με πράξεις, δηλαδή ρε φίλε, εφόσον ψήφισες κατάληψη, πρέπει -ηθικά, απέναντι σε όλους τους συμμαθητές σου- να το κάνεις κιόλας; Γιατί αν είναι να ψηφίζεις υπέρ της κατάληψης και να κοιμάσαι στο σπίτι σου (αυτό έγινε στο δικό μου σχολείο, είπαμε 10 χρόνια πριν, από την συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών), σόρρι κιόλας, αλλά έχεις σοβαρό πρόβλημα συνείδησης. Αλλά ας υποθέσω ότι 10 χρόνια μετά, οι μαθητές είναι πιο συνειδητοποιημένοι από την δική μου γενιά και η πλειοψηφία τους όντως καταλαμβάνει το κτίριο.

Τρίτον, όταν οι μαθητές αποφασίζουν κατάληψη, είναι σίγουροι ότι μπορούν να πάρουν την ευθύνη να προστατεύσουν το κτίριο στο οποίο περνούν 6 ώρες κάθε μέρα; Γιατί εγώ να δεχτώ ότι η κατάληψη γίνεται με αγνές προθέσεις, γιατί η Παιδεία μας είναι χάλια, αλλά πέρα από το γενικό αυτό πλαίσιο, κάθε σχολείο έχει και τα δικά του προβλήματα, έτσι; Οι μαθητές λοιπόν, που θέλουν να αντιδράσουν για να βελτιώσουν τόσο την Παιδεία, όσο και το ίδιο τους το σχολείο, είναι σίγουροι ότι μπορούν να προστατεύσουν το κτίριο; Και εγώ δεν θα πω ότι οι ίδιοι οι μαθητές θα προκαλέσουν φθορές στο σχολείο τους, γιατί δέχομαι τις προθέσεις τους, αλλά δεν ξέρουν από πριν ότι υπάρχει κίνδυνος να τους επισκεφθούν μπαχαλάκηδες και να τα σπάσουν όλα; Μπορούν να τους αντιμετωπίσουν; Γιατί δεν νοείται να θέλεις να βελτιώσεις κάτι, να το παίρνεις υπό τον έλεγχό σου και να μην μπορείς να το προστατεύσεις. Αν δεν μπορείς, άστο ρε μαθητή, χειρότερο θα γίνει.

Τέταρτον, τους γονείς τους τους ρώτησαν; Αν εξαιρέσουμε τους μαθητές των εσπερινών λυκείων, η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών είναι ανήλικοι, και ο λογαριασμός των πράξεών τους πάει πάντα στους γονείς. Τους γονείς τους λοιπόν τους ρώτησαν αν συναινούν σε αυτήν την πράξη; Γιατί το να κάνεις κάτι ξέροντας ότι θα πληρώσει κάποιος άλλος, είναι αν μη τι άλλο εντελώς ύπουλη συμπεριφορά.

Πέμπτον, έχουν αναρωτηθεί ποτέ αν θα μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο, πριν την κατάληψη; Γιατί κανονικά, εγώ ξέρω ότι η κατάληψη είναι το τελευταίο μέσο πίεσης. Πρώτα πιέζεις με πιο ήπιους τρόπους και μετά, αν δεν ικανοποιηθεί το αίτημα σου, πας στην κατάληψη. Μα θα μου πεις, σιγά μην ιδρώσει το αυτί του Υπουργού με τους ήπιους τρόπους. Ναι ρε φίλε, αλλά ΕΣΥ πως το ξέρεις αυτό; Δοκίμασες; Και να σου πω και το άλλο; Αν έφταναν 600 επιστολές διαμαρτυρίας (τόσες είναι οι καταλήψεις σχολείων αυτήν την στιγμή) στο Υπουργείο πριν 20 μέρες, νομίζεις θα πέρναγαν εντελώς απαρατήρητες, ειδικά αν όλες αυτές οι επιστολές είχαν ως αποδέκτες και τα έντυπα και ηλεκτρονικά μέσα ενημέρωσης;

Έκτον, άντε και την έκαναν την κατάληψη, έχουν αντιληφθεί ότι η κοινή γνώμη είναι σημαντικό να πάρει το μέρος τους; Και για να γίνει αυτό, χρειάζονται σωστά αιτήματα, όχι γενικές και αόριστες μαλακίες ή ειδικότερες μπούρδες. Ενδεικτικά, αναφέρω μερικά αιτήματα που τα βρήκα μέσω Google:

"Να μην δοθούν τα έξοδα των σχολείων στους δήμους και να φύγουν από το κράτος" (λες και ο δήμος δεν είναι κράτος),
"Αλλαγή υπουργού παιδείας",
"Βάση του 10" (τι; να καταργηθεί; να εφαρμοστεί; Ούτε μια πρόταση δεν είναι αυτό),
"Μείωση ωρών αρχαίων" (και να μπει μάθημα greeklish θα έλεγα εγώ),
"Δημιουργία καπνιστηρίου στο σχολείο για τους μαθητές" (άσχετα αν το κάπνισμα απαγορεύεται κάτω των 18, και το σχολείο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ως θεσμός να δημιουργήσει έναν χώρο στον οποίο να τελείται μια παράνομη πράξη),
"Φθηνότερες τιμές στο κυλικείο" (να παίρνεις από το σπίτι σου, πιο υγιεινό είναι),
"Μόνο οι καλοί καθηγητές να διδάσκουν τις κατευθύνσεις" (γιατί φυσικά υπάρχει μονάδα μέτρησης της καλής διδασκαλίας),
Όλα όσα αφορούν τα πανεπιστήμια επίσης είναι συνήθως και αιτήματα σχολικών καταλήψεων, τι άλλο θα δούνε τα μάτια μου,
"Να αυξηθεί στο 10% του ΑΕΠ η χρηματοδότηση για την παιδεία" (λες και ξέρουν οι μαθητές τι είναι ΑΕΠ και τι σημαίνει 10% του ΑΕΠ και τι σημαίνει κοινωνικά αυτό το αίτημα),
"Να διατηρηθεί η κατάσταση με τα μηχανογραφικά μετά τις εξετάσεις" (κάτσε ρε φίλε, το άλλαξαν αυτό για να διαμαρτυρηθείς; Χαζός είσαι;),
"Επαναπροσδιορισμός των δρομολογίων των μέσων μεταφοράς για να μην αναγκάζονται οι μαθητές να τρέξουν για να προλάβουν τα λεωφορεία" (να είσαι στην ώρα σου),
"Να μην υπάρχουν 5λεπτα διαλείμματα" (δεν λέγεται διάλειμμα, λέγεται αλλαγή αίθουσας και υπάρχει παιδαγωγικός λόγος για αυτό),
"Τεχνολογική εξέλιξη του σχολείου" (για αυτό, ας σπάσουμε τους παλιούς υπολογιστές να μας φέρουν καινούργιους),
"Καλύτερη αντιμετώπιση από ορισμένους καθηγητές" (να πας στην δευτεροβάθμια να διαμαρτυρηθείς, εκεί θα πιάσει και τόπο τουλάχιστον),

και πάει λέγοντας.

Φυσικά, ανάμεσα στα αιτήματα υπάρχουν και σωστά πράγματα, για να είμαστε δίκαιοι, αλλά και μόνο η ύπαρξη αρκετών γελοίων αιτημάτων δείχνει αφενός την επιπολαιότητα που οι ίδιοι οι μαθητές έχουν όσον αφορά την κατάληψη, αφετέρου φαίνεται ξεκάθαρα ότι αυτά τα γελοία αιτήματα είναι για να γεμίζουν την σελίδα.

Στα δικά μου χρόνια πάντως, στο δικό μου σχολείο, κάναμε κατάληψη για να χάσουμε μάθημα. Εύκολα, γρήγορα, χωρίς απουσίες, ύπνο μέχρι τις 2 το μεσημέρι. Αν είναι έτσι, ας μας το πουν οι μαθητές για να μην κουραζόμαστε. Αλλά φαντάζομαι ότι, όπως και εμείς τότε, δεν θα δεχτούν ούτε ότι οι καταλήψεις (οι περισσότερες, τουλάχιστον) είναι υποκινούμενες, ούτε ότι γίνονται για να χαθεί το μάθημα, ούτε για χαβαλέ. Θα κάνουν τα πάντα για να σε πείσουν ότι αγωνίζονται, όπως κι εμείς. Μόνο που ρε παιδιά, οι πράξεις δείχνουν περισσότερα από τα λόγια.

Και φυσικά, όλη αυτή η φαρσοκωμωδία τελειώνει με την εμφάνιση κανενός αστυνομικού ή εισαγγελέα, όταν καμιά φορά πιάνουν μερικούς καταληψίες και τους πάνε στο τμήμα για να περάσουν να τους παραλάβουν η μαμάκα και ο μπαμπάκας (γιατί είπαμε, σε αυτούς πάει ο λογαριασμός), τότε βλέπεις όλους αυτούς τους κουραδόμαγκες να κλαίνε με μύξες και να αναρωτιούνται αν άξιζε τον κόπο όλο αυτό.

Πάνω σε αυτό, καταλαβαίνω ότι είναι πολύ σκληρό για κάποιους να βλέπουν την αστυνομία στα σχολεία να συλλαμβάνει ανήλικους μαθητές, αλλά ρωτάω κι εγώ με την σειρά μου, αν οι ανήλικοι έχουν το ακαταλόγιστο, τόσο εντός όσο και εκτός σχολείου. Δηλαδή αν έρθει ένας 16χρονος και με μαχαιρώσει και με ληστέψει, πρέπει να μην τον πιάσει η αστυνομία; "Με τους μαθητές κάνεις διάλογο, όχι συλλήψεις", άκουσα μια γνώμη. Και συμφωνώ φυσικά, αλλά αν δεν πάει η αστυνομία στους ίδιους τους μαθητές θα πρέπει να πάει στους γονείς τους κατευθείαν, έτσι;

Παρακαλούνται όσοι είναι ή υπήρξαν μαθητές σε σχολεία που έχουν ή είχαν κατάληψη, να πουν την γνώμη τους και τις εμπειρίες τους. Προσοχή όμως, θα παρακαλούσα να μην βγούμε από το θέμα, το οποίο είναι καθαρά η κατάληψη σχολείου σαν μέσο πίεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaras_13

Νεοφερμένος

Ο nikolaras_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδιά αυτό που λενε ότι στην κατάληψη παίρνουμε απουσίες ξέρει κανεις αν ισχύει ????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδιά αυτό που λενε ότι στην κατάληψη παίρνουμε απουσίες ξέρει κανεις αν ισχύει ????????????
οχι δεν ισχυει κατι τετοιο τωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikolaras_13

Νεοφερμένος

Ο nikolaras_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
σιγουρα
????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
σιγουρα
????????????
Mάλλον σας το λένε οι καθηγητές για να σας τρομάξουν-να μην κάνετε κατάλιψη. Απ΄όσο ξέρω δεν ισχυεί.
Απαγορεύονται τα greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikolaras_13

Νεοφερμένος

Ο nikolaras_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ε2/274α/9.5.85 Εγκ. ΥΠΕΠΘ
Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με την 368/85/16/85/ 8.5.1985 γνωμοδότηση της νομικής δ/νσης του ΥΠΕΠΘ, που έγινε δεκτή από τον κ. Υπουργό και σας κοινοποιείται, οι απουσίες μαθητών που οφείλονται σε αποχή από τα μαθήματα π.χ. λόγω κρούσματος ηπατίτιδας ή σε κατάληψη του διδακτηρίου, σε καμιά περίπτωση δεν θεωρούνται δικαιολογημένες και υπολογίζονται στο συνολικό αριθμό των απουσιών κάθε μαθητή.
Αντιθέτως δεν πρέπει να ληφθούν υπόψη (ούτε ως δικαιολογημένες) και να καταλογιστούν στους μαθητές εκείνους που με οποιονδήποτε τρόπο εδήλωσαν την εμμονή τους στις μαθητικές υποχρεώσεις, δεν έλαβαν μέρος στην κατάληψη και συνεπώς εκδήλωσαν πρόθεση να μη ακολουθήσουν τη διδασκαλία των μαθημάτων. Για τη συνδρομή των όρων αυτών αρμόδιος είναι να αποφανθεί ο σύλλογος των καθηγητών ,όπως προκύπτει από το σύνολο των ισχυουσών διατάξεων.
§6. (όπως διαμορφώθηκε με το Αρ.5 §6 του Π.Δ.54/84)
Οι δικαιολογημένες απουσίες των μαθητών που πραγματοποιούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού, αθροίζονται και λαμβάνονται υπόψη για το χαρακτηρισμό της φοίτησης κάθε μαθητή, σύμφωνα με τις διατάξεις του Αρ.2 αυτού του Π.Δ.
Για αυτές τις απουσίες συντάσσεται αμέσως μετά τη λήξη κάθε τριμήνου ειδική πράξη του συλλόγου των διδασκόντων. αυτό μας έδωσαν, ισχύει ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Απουσίες δεν καταχωρούνται αυτές τις μέρες (της κατάληψεις) εκτός αν έχει προηγηθεί ονομαστική ψηφοφορία των μαθητών υπέρ ή κατά της κατάληψης, οπότε αυτοί που ψηφίζουν υπέρ παίρνουν κανονικά απουσίες (που καταχωρούνται μόλις λήξει η κατάληψη) .
ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ !!! Τελευταία φορά που έγινε ήταν στις περίφημες καταλήψεις της χρονιάς 1988-1989, που ήταν και η τελευταία φορά στη σχολική ιστορία που προηγήθηκε των καταλήψεων η σχετική ψηφοφορία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaras_13

Νεοφερμένος

Ο nikolaras_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
δηλαδη αν κανουμε μυστηκη ψιφοφορια δεν περνουμε απουσιες???????????????

μας ειπαν οτι ολοι θα παρουμε απουσιες αν δεν κανουμε μυστηκη ψιφοφορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Αντιθέτως δεν πρέπει να ληφθούν υπόψη (ούτε ως δικαιολογημένες) και να καταλογιστούν στους μαθητές εκείνους που με οποιονδήποτε τρόπο εδήλωσαν την εμμονή τους στις μαθητικές υποχρεώσεις, δεν έλαβαν μέρος στην κατάληψη και συνεπώς εκδήλωσαν πρόθεση να μη ακολουθήσουν τη διδασκαλία των μαθημάτων.
Aυτό το κομμάτι είναι τελείως αντιφατικό. Δεν μπορώ να καταλάβω τι λεει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Μα δεν γίνονται ονομαστικές ψηφοφορίες στις καταλήψεις! Μόνο στη βουλή:P. Δεν υπάρχει τρόπος να μπουν απουσίες!
Nikolaras_13,έχετε βγάλει φετινό 15μελές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaras_13

Νεοφερμένος

Ο nikolaras_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδια εγω δεν πιστεβω πωσ ειναι αυθεντικο εσεισ τι λετε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top