Απορίες για το τμήμα Ψηφιακών Τεχνών και Κινηματογράφου (Ψαχνά)

Yolo06

Νεοφερμένος

Η Yolo06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας! Έχω διαβάσει διάφορες συζητήσεις εδώ σχετικά με το τμήμα ψυφιακων τεχνων και κινηματογράφου όπου εδράζεται στα Ψαχνα Εύβοιας. Έχω ακούσει καλά λόγια και ότι έχει μέλλον, όμως οι περισσότεροι λένε πως μένουν Αθήνα και πηγαινοέρχονται με ΚΤΕΛ, μόνο όταν έχουν εργαστήρια. Οικονομικά συμφέρει από το να νοικιάζει κάποιος σπίτι εκει κοντά… Επιπλέον δεν έχω καταλάβει με τι μπορεί να ασχοληθεί κανείς στο μέλλον.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Γεια σας! Έχω διαβάσει διάφορες συζητήσεις εδώ σχετικά με το τμήμα ψυφιακων τεχνων και κινηματογράφου όπου εδράζεται στα Ψαχνα Εύβοιας. Έχω ακούσει καλά λόγια και ότι έχει μέλλον, όμως οι περισσότεροι λένε πως μένουν Αθήνα και πηγαινοέρχονται με ΚΤΕΛ, μόνο όταν έχουν εργαστήρια. Οικονομικά συμφέρει από το να νοικιάζει κάποιος σπίτι εκει κοντά… Επιπλέον δεν έχω καταλάβει με τι μπορεί να ασχοληθεί κανείς στο μέλλον.
Γεια
Για την σχολη κινηματογραφου δεν ξερω ,υπαρχουν ειδικοι εδω ισως σου απαντησουν.
Η μεταφορα απο αθηνα ειναι ομως πολυ δυσκολη..ειχα μια φιλη που εκανε αυτο το δρομολογιο με προαστιακο για ενα χρονο και δεν το αντεξε ..τον αλλο νοικιασε εκει.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Είμαστε όντως αρκετά άτομα στο τμήμα που πηγαινοερχόμαστε με το ΚΤΕΛ. Είναι 4,60€ με την νέα αύξηση που κάνανε, οπότε την ημέρα σου φέυγει γύρω στο ένα δεκάρικο για τις μεταφορές. Σπίτι στα Ψαχνά μπορείς να βρεις και με 150€/μήνα, αλλά θα έχεις και επιπλέον έξοδα (ρεύμα, νερό, ίντερνετ, σουπερ, κτλ).


Στο με τι ασχολείσαι τώρα αφού αποφοιτήσεις, η απάντηση δυστυχώς δεν είναι ξεκάθαρη, μιας και που δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα το τμήμα ακόμα και επειδή πρώτους απόφοιτους είχαμε πέρυσι το καλοκαίρι.

Το κομμάτι των ψηφιακών τεχνών αασχολείται με video art, εγκαταστάσεις VR, interactive art, και ακόμα και web design, video games.

Στο κομμάτι του κινηματογράφου, έχουμε σκηνοθεσία, σεναριογραφία, παραγωγή, μοντάζ, ιστορία και θεωρίες κινηματογράφου, animation, μετα-παραγωγή κ.α. Η σχολή σου μαθαίνει πως να δουλεύεις και να κινείσαι μέσα σε ένα στούντιο.

Θεωρητικά μπορείς να σχοληθείς με όλα αυτά στο μέλλον, στην πράξη όμως επειδή δεν υπάρχει precedent αυτή την στιγμή, δεν μπορώ να σου πω με 100% αξιοπιστία. Έχε επίσης στο νου σου, πως μεγάλη αξία σε αυτόν τον χώρο έχει και το portfolio.
 

Yolo06

Νεοφερμένος

Η Yolo06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top