Απορίες για τις ειδικότητες των ΙΕΚ

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
Βρίσκομαι σε δίλλυμα...δε ξέρω ποια ειδικότητα των ιέκ να επιλέξω...είμαι ανάμεσα στη φυσικοθεραπεία, βρεφονηπιοκομεία και τουριστικά επαγγέλματα. Να σας πω ακόμη ότι έχω πτυχίο ΑΕΙ. Γι' αυτό σκέφτομαι...να προσπαθήσω να πάρω δεύτερο πτυχίο ή να συνεχίσω να ψάχνω δουλειά, όπως και κάνω; Ευχαριστώ!
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
σε τι ειδικότητα έχεις απο ΑΕΙ και τι δυσκολίες αντιμετωπίζεις και το γυρνάς σε ΙΕΚ?
 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Είμαι φιλόλογος, αλλά δεν κάνω κάτι με αυτό...δεν έχω καταφέρει νσ βρω κάτι.
Oι βοηθοι φυσιοθεραπειας εχουν θεματα , διοτι οι φυσιοθεραπευτες δεν πληρωνονται καλα απο τον ΕΟΠΠΥ.
Η βρεφονηπιοκομεία εχει μελλον αλλα δεν πληρωνεται καλα και εχουν πολλες ευθύνες.
Τα τουριστικα σε συνδυασμό με την φιλολογια κανουν ενα δυνατο συνδιασμο και σπανιο για θεσεις δημοσιων σχεσεων σε 5αστερα ξενοδοχεια. Θελει και λιγο εμφανιση και 2 γλωσσες
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Είμαι φιλόλογος, αλλά δεν κάνω κάτι με αυτό...δεν έχω καταφέρει νσ βρω κάτι.

αν θέλεις διάβασε εδώ:

 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Χρήσιμα παιδιά όσα γράφετε. Σίγουρα το πτυχίο των ΙΕΚ είναι κατώτερο από αυτό των ΤΕΙ, γι' αυτό είναι χαμηλόμισθοι. Αλλά βρε παιδιά είναι και δύο χρόνια σπουδών...είναι πολλά...αν στο διάστημα αυτό βρω δουλειά, θα πρέπει να παρατήσω το ΙΕΚ...από την άλλη, δε μπορώ να κάθομαι να περιμένω πότε θα βρω δουλεια, χωρίς να κάνω τίποτα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Χρήσιμα παιδιά όσα γράφετε. Σίγουρα το πτυχίο των ΙΕΚ είναι κατώτερο από αυτό των ΤΕΙ, γι' αυτό είναι χαμηλόμισθοι. Αλλά βρε παιδιά είναι και δύο χρόνια σπουδών...είναι πολλά...αν στο διάστημα αυτό βρω δουλειά, θα πρέπει να παρατήσω το ΙΕΚ...από την άλλη, δε μπορώ να κάθομαι να περιμένω πότε θα βρω δουλεια, χωρίς να κάνω τίποτα.
Το να παρατησεις το ΙΕΚ ειναι σχετικο, Αυτα ειναι απογευματινα , ισως βολευει και τα μαθηματα για το δικο σου το μυαλο ειναι βατα.
 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Το να παρατησεις το ΙΕΚ ειναι σχετικο, Αυτα ειναι απογευματινα , ισως βολευει και τα μαθηματα για το δικο σου το μυαλο ειναι βατα.
Ίσως μπορώ να παρακολουθώ τα μαθήματα τα απογεύματα, γιατί είναι θεωρητικά. Όμως, μία φορά την εβδομάδα τα τουριστικά έχουν πρακτική το πρωί...οι άλλες δύο ειδικότητες έχουν αρκετές ωρες μάθημα το πρωί.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Ίσως μπορώ να παρακολουθώ τα μαθήματα τα απογεύματα, γιατί είναι θεωρητικά. Όμως, μία φορά την εβδομάδα τα τουριστικά έχουν πρακτική το πρωί...οι άλλες δύο ειδικότητες έχουν αρκετές ωρες μάθημα το πρωί.
Α οκ δεν τα ξερω τοσο βαθια τα θεματα αυτα . Οταν τελειωσω την Ηλεκτρολογια θα παω να γραφω και σε ενα ιεκ να δω τι μαθαινουν στους μαστορους εκει και τι δεν εμαθα εγω στο πανεπιστημιο.
 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Α οκ δεν τα ξερω τοσο βαθια τα θεματα αυτα . Οταν τελειωσω την Ηλεκτρολογια θα παω να γραφω και σε ενα ιεκ να δω τι μαθαινουν στους μαστορους εκει και τι δεν εμαθα εγω στο πανεπιστημιο.
Πριν έγραψες ότι οι φυσικοθεραπευτές και βρεφονηπιοκόμοι δεν πληρώνονται καλά...αυτό δε το ήξερα...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Πριν έγραψες ότι οι φυσικοθεραπευτές και βρεφονηπιοκόμοι δεν πληρώνονται καλά...αυτό δε το ήξερα...
Κοιτα να δεις
Ο εοπυυ δινει για καθε συνεδρια 12 ευρω τα οποια καταληγουν στα 8 μετα κρατησεων, για συνεδρια 30 λεπτων. Τι θα παρει το ιατρειο ,τι ο φυσιοθεραπευτης τι ο βοηθος ? εκτος και εχεις ιατρειο στα βορεια οπου εκει δεν πανε με εοπυυ.
Στον ιδιωτικο βρεφικο σταθμο καθε δασκαλα εχει 10 παιδακια που καθε παιδακι πληρωνει 10+ € την ημερα ή και λιγοτερα απο vouchers. Απο τα 100+ € την ημερα τι θα παρει η επιχειρηση τι οι φοροι τι η τροφοδοσια , τι η δασκαλα? Ενταξει στο δημοσιο ειναι διαφορετικα.
Τωρα λεει θα μπορεις να κανεις και την δασκαλα σπιτι σου , θα εχεις 5 παιδακια και θα παιρνεις vouchers. Ξερεις τα vouchers του δημοσιου ειναι οτι καλυτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 872 μηνύματα.
Για δημόσια ή ιδιωτικά ΙΕΚ αναφέρεσαι;
 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Για δημόσιο. Με επιλέξανε για την ειδικότητα Στέλεχος διοίκησης και οικονομίας για τον τουρισμό. Απλά ίσως μπορέσω να αλλάξω την ειδικότητα...ίσως...δε ξέρω. Από την άλλη, αν προκύψει δουλειά δε γνωρίζω αν μπορώ να τα συνδυάσω.
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 872 μηνύματα.
Για δημόσιο. Με επιλέξανε για την ειδικότητα Στέλεχος διοίκησης και οικονομίας για τον τουρισμό. Απλά ίσως μπορέσω να αλλάξω την ειδικότητα...ίσως...δε ξέρω. Από την άλλη, αν προκύψει δουλειά δε γνωρίζω αν μπορώ να τα συνδυάσω.
Ξεκίνησε και βλέποντας και κάνοντας
Μακάρι να βρεις δουλειά στο αντικείμενο σου
Πάντως το μόνο που έχει σίγουρη αποκατάσταση είναι η ονυχοπλαστικη,χα χα χα χα χα
 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Γράφτηκα μόλις τώρα στα τουριστικά. Κι ο Θεός να βάλει το χέρι Του!
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Γράφτηκα μόλις τώρα στα τουριστικά. Κι ο Θεός να βάλει το χέρι Του!

γι'αυτο σου έδωσα και το λινκ να διαβάσεις απο άτομα που έχουν κάποια εμπειρία

πχ εδώ η rafaella11 υποστηρίζει οτι τα ΙΙΕΚ έχουν ενα επίπεδο σε τουριστικά, μαγειρική, κομμωτική

https://www.ischool.gr/threads/%CE%99%CE%95%CE%9A-%CE%91%CE%9B%CE%A6%CE%91.178758/#post-4702730

ας ελπίσουμε οτι έχουν και τα ΔΙΕΚ το ίδιο επίπεδο.
 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
γι'αυτο σου έδωσα και το λινκ να διαβάσεις απο άτομα που έχουν κάποια εμπειρία

πχ εδώ η rafaella11 υποστηρίζει οτι τα ΙΙΕΚ έχουν ενα επίπεδο σε τουριστικά, μαγειρική, κομμωτική

https://www.ischool.gr/threads/ΙΕΚ-ΑΛΦΑ.178758/#post-4702730

ας ελπίσουμε οτι έχουν και τα ΔΙΕΚ το ίδιο επίπεδο.
Τι να πω...εύχομαι να έκανα καλή επιλογή! Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια! Όλα ήταν χρήσιμα!
 

chochoru

Νεοφερμένος

Η chochoru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ξεκίνησε και βλέποντας και κάνοντας
Μακάρι να βρεις δουλειά στο αντικείμενο σου
Πάντως το μόνο που έχει σίγουρη αποκατάσταση είναι η ονυχοπλαστικη,χα χα χα χα χα
Πάντως όταν πήγα σε διεκ αισθητικής και μακιγιάζ, οι περισσότερες κοπέλες που ήταν μαζί μου ασχολήθηκαν με αυτό και μετά το ιεκ. Εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ εκείνο τον καιρό γιατί σε ότι συνεντεύξεις με καλούσαν ήταν λόγω του ιεκ και όχι του πτυχίου ΤΕΙ που είχα

Τι να πω...εύχομαι να έκανα καλή επιλογή! Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια! Όλα ήταν χρήσιμα!
Γενικά τα ΙΕΚ είναι μια καλή επιλογή. Πολλοί θα σου πουν τι το θέλεις τώρα αυτό κάνε κάτι άλλο και διάφορα άλλα. Όσο για τη δουλειά, ίσως είναι δύσκολο να τα συνδυάσεις αργότερα όμως εξαρτάται και από το ωράριο. Από την άλλη, έτσι όπως είναι τα πράγματα ποτέ δεν ξέρεις πότες θα βρεις κάτι οπότε γιατί να μην το δοκιμάσεις και αυτό? Εγώ δυστυχώς δεν ολοκλήρωσα τη φοίτηση την πρώτη φορά λόγω δουλειάς όμως το μετάνιωσα..
Καλή αρχή και εύχομαι να σου αρέσει!
 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Πάντως όταν πήγα σε διεκ αισθητικής και μακιγιάζ, οι περισσότερες κοπέλες που ήταν μαζί μου ασχολήθηκαν με αυτό και μετά το ιεκ. Εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ εκείνο τον καιρό γιατί σε ότι συνεντεύξεις με καλούσαν ήταν λόγω του ιεκ και όχι του πτυχίου ΤΕΙ που είχα


Γενικά τα ΙΕΚ είναι μια καλή επιλογή. Πολλοί θα σου πουν τι το θέλεις τώρα αυτό κάνε κάτι άλλο και διάφορα άλλα. Όσο για τη δουλειά, ίσως είναι δύσκολο να τα συνδυάσεις αργότερα όμως εξαρτάται και από το ωράριο. Από την άλλη, έτσι όπως είναι τα πράγματα ποτέ δεν ξέρεις πότες θα βρεις κάτι οπότε γιατί να μην το δοκιμάσεις και αυτό? Εγώ δυστυχώς δεν ολοκλήρωσα τη φοίτηση την πρώτη φορά λόγω δουλειάς όμως το μετάνιωσα..
Καλή αρχή και εύχομαι να σου αρέσει!
Θα ξεκινήσω σίγουρα κι εύχομαι να μπορέσω να το τελειώσω κιόλας και να το συνδιάσω με τη δουλειά! Πολλά ζητάω;
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 872 μηνύματα.
Πάντως όταν πήγα σε διεκ αισθητικής και μακιγιάζ, οι περισσότερες κοπέλες που ήταν μαζί μου ασχολήθηκαν με αυτό και μετά το ιεκ. Εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ εκείνο τον καιρό γιατί σε ότι συνεντεύξεις με καλούσαν ήταν λόγω του ιεκ και όχι του πτυχίου ΤΕΙ που είχα


Γενικά τα ΙΕΚ είναι μια καλή επιλογή. Πολλοί θα σου πουν τι το θέλεις τώρα αυτό κάνε κάτι άλλο και διάφορα άλλα. Όσο για τη δουλειά, ίσως είναι δύσκολο να τα συνδυάσεις αργότερα όμως εξαρτάται και από το ωράριο. Από την άλλη, έτσι όπως είναι τα πράγματα ποτέ δεν ξέρεις πότες θα βρεις κάτι οπότε γιατί να μην το δοκιμάσεις και αυτό? Εγώ δυστυχώς δεν ολοκλήρωσα τη φοίτηση την πρώτη φορά λόγω δουλειάς όμως το μετάνιωσα..
Καλή αρχή και εύχομαι να σου αρέσει!
Ναι είναι από τά τμήματα που γεμίζει πρώτο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top