Γενικό -  Απορίες για την Α' Λυκείου

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Λοιπόν για να μην υπάρχουν απορίες σχετικά με τα βιβλία, εικόνες, περιεχόμενα, πάχος, πλάτος, μήκος, καλλιτεχνική επιμέλεια (:P) ορίστε ένα link:

https://www.ypepth.gr/el_ec_category1328.htm

Επιλέγουμε ''Μαθήματα Γενικής Παιδείας'' ή ''Μαθήματα Επιλογής'' και από εκεί και πέρα ''Εικόνες Βιβλίων'' ή ''Περιεχόμενα'' αναλόγως του τι θέλουμε να δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Καλέ, αυτό στη Β' λυκείου έχει

"Χημεία Τεχνολογικής Κατεύθυνσης"

:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Νομιζω εννοει τον αλλο κλαδο της τεχνολογικης (αν εχει κλαδους απο τη Β' δηλαδη, γιατι δεν ειμαι βεβαιος :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δύο κύκλους έχει στην Γ. Εντάξει μωρέ ο Dijimmakos μπορεί να ξέρει περισσότερα από τους τύπους εκεί μέσα (υπουργείο). Δεν βαριέσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν είπα ότι ξέρω κάτι περισσότερο, ένα σχόλιο έκανα, βγες επιτέλους απ' αυτόν τον δοκιχωτισμό, μποβαρισμό ή πες το όπως αλλιώς θες. Ό,τι θες βλέπεις

Μπορεί να υπάρχει και να μην το ξέρω, τόσο δύσκολο είναι πια να καταλάβετε τι λέει ο άλλος; Πραγματικά το' χω απορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Κι εσύ σοβαρέψου κάποτε επιτέλους. Βρισκόμαστε σε θέμα της Α, θυμίζω. Όλα τα άλλα - γέλια, σχόλια, βλακείες του υπεπθ - δεν είναι της παρούσης.

Ξαναστέλνω το link για τα παιδιά που έχουν απορίες για την τάξη τους. Αμάν.

https://www.ypepth.gr/el_ec_category1328.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Και ίσως, βέβαια, να μη σου πέρασε από το μυαλό ότι αυτή η παρατήρηση μπορούσε να αφορά και τα παιδιά της Α' λυκείου, μιας και αυτά κατά τη διάρκεια της χρονιάς θα κληθούν να επιλέξουν κατέυθυνση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Xαλαρώστε λίγο,ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Και ίσως, βέβαια, να μη σου πέρασε από το μυαλό ότι αυτή η παρατήρηση μπορούσε να αφορά και τα παιδιά της Α' λυκείου, μιας και αυτά κατά τη διάρκεια της χρονιάς θα κληθούν να επιλέξουν κατέυθυνση

Ω, έλα εντάξει. Σταμάτα. Στο θέμα δεν έχουν θέση οι δικές μας διαφορές (αν υπάρχουν - από την πλευρά μου καμία). Το σχόλιό σου μόνο με sci-fi συλλογισμούς συνδέεται με ό,τι ρώτησαν τα παιδιά. Καλή η πλάκα εκεί που χρειάζεται. Παρατέθηκε ένα link. Ενίσχυσέ το αν θέλεις με κάποιο άλλο παρεμφερές ή ακόμα με και με την δική σου εμπειρία. Enough said.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
E, η δική μου εμπειρία ήταν η εξής: Δεν υπάρχει χημεία στη Β' λυκείου απ' ό,τι ξέρω. Kαι όχι, δεν υπάρχουν διαφορές...Εξάλλου τα έχουμε πει, είμαστε και οι δύο τόσο ξεροκέφαλοι που όποιος βρεθεί ανάμεσα τον παίρνει η μπόρα:p

Οn topic

Α, και κάτι άλλο, τι πιο αξιόπιστο από τα ωρολόγια προγράμματα :D

https://www.ypepth.gr/el_ec_category91.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν υπάρχει χημεία στη Β' λυκείου
Στην τεχνολογική θες να πεις.
Σόρυ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
E, η δική μου εμπειρία ήταν η εξής: Δεν υπάρχει χημεία στη Β' λυκείου απ' ό,τι ξέρω.

Ε, και η δική μου δεν απέχει πολύ από την δική σου. Αλλά εντάξει για να υπάρχει εκεί μπορεί να ισχύει κάτι που και οι δύο δεν γνωρίζουμε.

Kαι όχι, δεν υπάρχουν διαφορές...Εξάλλου τα έχουμε πει, είμαστε και οι δύο τόσο ξεροκέφαλοι που όποιος βρεθεί ανάμεσα τον παίρνει η μπόρα:p

Το 'χουμε πει; :what: Αν όχι, το λέμε τώρα. :P

Οn topic

Α, και κάτι άλλο, τι πιο αξιόπιστο από τα ωρολόγια προγράμματα :D

https://www.ypepth.gr/el_ec_category91.htm

Και ένα γενικό σχόλιο, με αφορμή το παραπάνω, προς όλους του μαθητές της Α (μπορεί σαφώς να επεκταθεί σε όλους του μαθητές γενικώς): το site του υπουργείου περιέχει πολλά, ίσως και περισσότερα, από όσα εξηγούνται πολλές φορές εδώ. Καλό είναι να το συμβουλεύεστε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Στην τεχνολογική θες να πεις.
Σόρυ.:P

Διαλέγεις τεχνολογική στην Α΄Λυκείου αλλά μετά αλλάζεις , διαλέγεις θετική με τη Χημεία τι γίνεται;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Τι εννοείς διαλέγεις κατεύθυνση στην Α' Λυκείου? Αυτό δε γίνεται καθώς οι κατευθύνσεις είναι μόνο για Β και Γ τάξεις. Εκτός κι αν εννοείς ότι κάποια στιγμή θα επιλέξετε την κατεύθυνση που θα ακολουθήσετε στην επόμενη τάξη. Αν επιλέξεις Τεχνολογική στη Β Λυκείου και αλλάξεις μετά στην Γ για Θετική (από τα πιο σπάνια πράγματα, όλοι κάνουν το αντίστροφο) δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Οι χημείες των δύο τάξεων είναι αρκετά ανεξάρτητες. Ίσως απλά η λογική Τεχνολογικής και Θετικής να διαφέρουν και να αργήσεις μέχρι να προσαρμοστείς. Γι' αυτό όταν διαλέγετε κατευθύνσεις σκεφτείτε το πολύ καλά, όσο πιο σταθεροί μείνετε σε μια απόφαση τόσο πιο γρήγορα θα μπορέσετε να γίνετε καλοί σε αυτό.
Ελπίζω να κατάλαβα τι ρώτησες και να μην απαντάω άσχετα πράγματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εχω μια απορια.η εκθεση και τα κειμενα νεοελληνικης λογοτεχνιας ειναι ανεξαρτητα μαθηματα βαθμολογικα η συνυπολογιζεται ο βαθμος τους και βγαζουν ενα μεσο ορο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
εχω μια απορια.η εκθεση και τα κειμενα νεοελληνικης λογοτεχνιας ειναι ανεξαρτητα μαθηματα βαθμολογικα η συνυπολογιζεται ο βαθμος τους και βγαζουν ενα μεσο ορο?
οχι ειναι τελειως ανεξαρτητα...δεν εχει σχεση με το γυμνασιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Διαλέγεις τεχνολογική στην Α΄Λυκείου αλλά μετά αλλάζεις , διαλέγεις θετική με τη Χημεία τι γίνεται;;;;
Έλα;:what:Δεν υπάρχει θετική χωρίς χημεία.:PΤι εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Έλα;:what:Δεν υπάρχει θετική χωρίς χημεία.:PΤι εννοείς;
γιατι υπαρχει τεχνολογικη στην Α λυκειου?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
τα βιβλια του επαλ ειναι τα ιδια με του γενικου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
νομίζω πώς όχι.Ετσι μου έχουν πει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top