Γενικό -  Απορίες για την Α' Λυκείου

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν θα τα διδάξουν καλά αλλά αν εμβαθύνετε τότε θα δείτε λίγο από την μαγεία που κρύβει αυτή η επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ναι βρε σύ...
Why not?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Καλά τα λέει η SoZi :p

Eίναι το "Ω τάφε μου κρεβάτι νυφικό, σπίτι μου στη βαθιά τη γη και αιώνιο κελί μου" πιο ενδιαφέρον από την αστρονομία;

Καλά τα λέει η SoZi αλλά κι εσύ μην ισοπεδώνεις :xixi:. Γιατί για μένα ας πούμε η Βιολογία είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα από την Αστρονομία. Γι' αυτό κι έκανα τις ανάλογες επιλογές.

Επίσης είμαστε σε θέμα της Α Λυκείου (θυμίζω :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
εμας ο καθηγητης που κανει την αστρονομια ειναι κουκουρουκου.. κ ετσι ειπα γτ να μου χαλασει αυτος την ορεξη και εβαλα βιολογια... επειδη θα κανω μονο μια ωρα την βδομαδα [τεχν κατ]:P

Επίσης είμαστε σε θέμα της Α Λυκείου (θυμίζω :P).


ωχ ναι... ουπς:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eμας παλι χαρτακια για μαθημα επιλογης δεν μας δώσανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μαζί με τα χαρτιά της εγγραφής τα δίνουν στην Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αααα ΟΚ τοτε.
Γιατί σε αλλα σχολεια τα εδωσαν στον τελος της Γ Γυμνασιου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όχι εντάξει μην αγχώνεσαι. Και αυτά που θας σας δώσουν στην εγγραφή είναι, ας το πούμε, τυπικά, απλά για να υπολογίσουν περίπου τις ποσότητες των βιβλίων. Θα σας ρωτήσουν και θα σας ξαναρωτήσουν όταν με το καλό μπείτε στις τάξεις και αρχίσετε τα μαθήματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ααα κατάλαβα.
Σαν να λέμε all time classic δηλαδή....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εεμ, ναι, περίπου. :emm: :P

Πάντως για να απομυθοποιήσουμε και λίγο τις ''Φοβερές και Τρομερές Διαδικασίες του Λυκείου'' να πούμε πως δεν είναι στην ουσία τίποτα. Απλά μπαίνουν στο παιχνίδι, όσο προχωράμε, οι επιλογές - και πραγματικά, όπως είπα, και μόνο η διαδικασία στην οποία σε βάζουν είναι χρήσιμη. Άλλωστε και λάθος να κάνεις υπάρχει δυνατότητα να το διορθώσεις και να αλλάξεις. No worries. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To ξερω.
Πολλα παιδια διαλεξαν αρχικα Πληροφορικη και οταν ειδαν πως δεν κανουν και τιποτα πολλα πηγαν μετα απο κανα μηνα απο την αρχη του σχολικου ετους στη Μουσικη!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ακριβώς.

Βασικά στην Α' λυκείου δε θα κληθείτε να κάνετε πολλές επιλογές, μόνο για το μάθημα επιλογής. Από τη Β' λυκείου και μετά αρχίζουν οι επιλογές όπου πρέπει να επιλέξετε κατεύθυνση και μάθημα επιλογής, ενώ στη Γ' λυκείου κορυφώνονται με την επιλογή των πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων :xixi:

Από μια άλλη άποψη, βέβαια, το Λύκειο σε βάζει στη διαδικασία επιλογής των σωστών πληροφοριών και αποβολής των άχρηστων, γιατί όπως και να το κάνουμε, δεν γίνεται να τα μαθαίνουμε όλα (aka διάκριση μαθημάτων γενικής παιδείας-κατεύθυνσης) :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Ακριβώς.

Βασικά στην Α' λυκείου δε θα κληθείτε να κάνετε πολλές επιλογές, μόνο για το μάθημα επιλογής. Από τη Β' λυκείου και μετά αρχίζουν οι επιλογές όπου πρέπει να επιλέξετε κατεύθυνση και μάθημα επιλογής, ενώ στη Γ' λυκείου κορυφώνονται με την επιλογή των πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων :xixi:

Από μια άλλη άποψη, βέβαια, το Λύκειο σε βάζει στη διαδικασία επιλογής των σωστών πληροφοριών και αποβολής των άχρηστων, γιατί όπως και να το κάνουμε, δεν γίνεται να τα μαθαίνουμε όλα (aka διάκριση μαθημάτων γενικής παιδείας-κατεύθυνσης) :p

Δε θα μιλήσω,όχι,δε θα μιλήσω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Bρε το παιδί μια χαρα δίκιο εχει.
Στο Λυκειο ήδη αρχιζεις και ξεδιαλεγεις μαθήματα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Bρε το παιδί μια χαρα δίκιο εχει.
Στο Λυκειο ήδη αρχιζεις και ξεδιαλεγεις μαθήματα!:no1:

Kαλά,όπως το βλέπει ο καθένας.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άμα σου αρέσει και κάτι άλλο βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το παρακολουθείς επειδή δεν είναι ''της κατεύθυνσης σου''
Εγώ πχ έχω μία λατρεία με τα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και όσο μπορώ θα τα παρακολουθώ και φέτος στην τάξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Άμα σου αρέσει και κάτι άλλο βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το παρακολουθείς επειδή δεν είναι ''της κατεύθυνσης σου''
Εγώ πχ έχω μία λατρεία με τα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και όσο μπορώ θα τα παρακολουθώ και φέτος στην τάξη.

Aκριβώς.Και δεν είναι μόνο αυτό.Αν ήταν να "ξεδιαλέγουμε" μαθήματα από το Λύκειο,άλλα να τα διαβάζουμε,επειδή αυτά θα δώσουμε στις Πανελλήνιες,τότε ποιός ο λόγος ύπαρξης τους;Είναι τυχαίο που υπάρχουν;Εξάλλου,εγώ προσωπικά θεωρώ ότι αν αδιαφορείς για ένα μάθημα,δεν διαβάζεις καθόλου(έστω και λίγο,ανεξάρτητα από το αν είναι στην κατεύθυνση σου ή όχι)είναι σα να υποβιβάζεις και τον καθηγητή που κάνει το μάθημα,αφού δε σέβεσαι το μάθημά του.Δεν είπα να είσαι τέλειος,αλλά τουλάχιστον να διαβάζεις τα βασικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αμάν! Ακριβώς τα ίδια περί ''υποβιβασμού των καθηγητών'' μου λέει και η μητέρα μου. :P

Λοιπόν πέρα από την πλάκα, παλαιότερα την κορόιδευα κάπως όταν μου τα έλεγε :zilia:. Σήμερα, όχι πολύ καιρό ύστερα, και ενώ ακόμα μου λέει τα ίδια, συνεχίζω να διαφωνώ. Όμως νομίζω πως ό,τι ήθελε να μου ''περάσει'' μου το ''πέρασε'', όχι όμως με τον τρόπο που περίμενε.

Για να μιλήσω πιο αναλυτικά, πιστεύω πως η γενικευμένη πνευματική καλλιέργεια ενός ατόμου δεν επιτυγχάνεται από την εξειδίκευση. Αυτό ορίζουν άλλωστε και οι έννοιες: γενικευμένη εξειδίκευση. Από εκεί και πέρα όμως, σήμερα είναι πραγματικά δύσκολο για ένα μαθητή, πόσο μάλλον στα μετέπειτα στάδια της μελέτης και πνευματικής ανάπτυξης, να μεριμνήσει για την γενική του μόρφωση. Όμως εκεί είναι που έρχεται η κρίση του ατόμου, αυτή που θα το βοηθήσει να επιλέξει αν θέλει μια ολοκληρωτικά μονόπλευρη παιδεία ή αν θέλει τον κορμό της εξειδίκευσης και έστω τα κλαδία της γενικής πνευματικής καλλιέργειας και μόρφωσης. Όποιος μάλιστα επιλέξει το δεύτερο και καταφέρει να το πετύχει, έστω στο Λύκειο, είναι για μένα αξιέπαινος. Αυτό σκοπεύω να κάνω κι εγώ φέτος, όχι, αυτό σκοπεύω μάλλον να προσπαθήσω. Δεν θέλω να καταλήξω άλλωστε αυτό που κατηγορώ: ένας άνθρωπος μονόχνωτος πνευματικά, που παρασύρθηκε πιθανώς από ό,τι ορίζει η εποχή του.

Βέβαια, επειδή όπως έχω ξαναπει το ιδανικό δεν υπάρχει στη ζωή (έκανα και ρίμα :P) έρχομαι και στα λεγόμενα του Jimmakou, ο οποίος μίλησε σωστά, ως επί τω πλείστω τουλάχιστον. Η μόνη ένστασή μου θα ήταν στο ''άχρηστα'' και ''χρήσιμα''. Το σχολείο δεν είναι εργοστάσιο παραγωγής εξειδικευμένων ανθρώπων. Το σχολείο στόχευε να γίνει εργοστάσιο παραγωγής πνευματικά καλλιεργημένων ανθρώπων, στα αρχικά στάδια τουλάχιστον (και λέω ''στόχευε'' γιατί ούτε αυτό έχει καταφέρει τελικά να γίνει σήμερα, δυστυχώς). Συνεπώς τίποτα δεν είναι άχρηστο. Όλα συμβάλλουν στην ανάπτυξή μας ως όντα.

Ο Homo Universalis άλλωστε είναι, για μένα, το σωστότερο πρότυπο που έχει δοθεί ποτέ για τον άνθρωπο - και αυτό προσπαθώ προσωπικά να ακολουθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Σωστός ο Γιώργος, αλλά εντάξει, πολλές φορές αισθάνομαι ότι κάποια πράγματα που μαθαίνουμε στο σχολείο απλώς δε θα μας χρειαστούν κάπου-πέρα από την έννοια της γενικευμένης μόρφωσης :emm:

Βασικά, πιστεύω ότι πρέπει να δίνουμε σημασία σ' αυτά που θα μας βοηθήσουν στο μέλλον και όχι σ' αυτά που εμβαθύνουν στο παρελθόν. Καλά είναι και αυτά, αλλά πιο πολύ για μόρφωση σε προσωπικό επίπεδο που δε θα επιφέρει αλλαγές στο μέλλον, το οποίο σαφώς πρέπει να χτίσουμε σωστά.

Δηλαδή πιστεύω ότι χρειαζόμαστε τις πληροφορίες που θα μας δώσουν μια γερά χτισμένη συνείδηση του παρελθόντος, θα μας βοηθήσουν να αγκιστρωθούμε στο παρελθόν και να ελπίσουμε για το μέλλον. Σαφώς, κάποια μαθήματα έχουν σαν στόχο μόνο το πρώτο και την επίτευξη της πνευματικής μας διαύγειας (:sick:), όχι τ' άλλα δύο.

Δεν ξέρω πόσο αντικειμενικός είμαι, ίσως φταίει και το γεγονός ότι είμαι πρακτικό άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Οχ, καημενούλη, νομίζω κατάλαβα τι γίνεται: Αρχαία, αρχαία, αρχαία! :P

Κοίτα την ιστορία και τα αρχαία κι εγώ τα απεχθάνομαι έτσι όπως διδάσκονται στα σχολεία. Αλλά μίλησα γενικότερα και όπως θα ξέρεις υπάρχουν πολλά άλλα ενδιαφέροντα μαθήματα που προσφέρουν αρκετές κι άλλο τόσο ενδιαφέρουσες πληροφορίες (να καλή ώρα η Αστρονομία που επέλεξες). Άλλωστε το τόνισα, το σχολείο δεν είναι αυτό που επεδίωκε, αν επεδίωκε και καθόλου, να γίνει. Δυστυχώς. Αυτό όμως δεν πρέπει να το αφήσουμε να μας επηρεάσει. Γιατί αν πιάσουμε την τρέχουσα κατάσταση πολλών πραγμάτων στη ζωή μας και την αφήσουμε να μας καθοδηγήσει και να μας κατευθύνει, μάλλον μας βλέπω να βουτάμε από κανα μπαλκόνι τελικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top