Απορίες για μηχανογραφικό 2024

kalhkardia

Νεοφερμένος

Η kalhkardia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Έχω μια βασική απορία για τον τρόπο επιλογής υποψηφίων από την κάθε σχολή με βάση τη σειρά προτίμησης στο μηχανογραφικό.
Έστω ότι εγώ βγαζω για μια σχολή 16000 μόρια και την έχω στην 2η επιλογή μου και κάποιος άλλος έχει 15900 μόρια αλλα την έχει στην 1η επιλογή του.
Η σχολή θα "προτιμήσει" τον άλλον επειδή την έχει ως πρώτη επιλογή η εμένα που έχω τα περισσότερα μόρια??

(Έστω ότι εγώ στην 1η επιλογή δεν περνάω)
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,890 μηνύματα.
Αν δεν περάσεις στην πρώτη σου επιλογή καθόλου, νομίζω πως τη θέση στη σχολή θα την πάρεις εσύ, γιατί θα έχεις γράψει παραπάνω. Θα φαίνεται δηλαδή σαν να είναι αυτή η πρώτη σου επιλογή, αν δεν έχεις πιάσει την πρακτικά πρώτη. Η σειρά προτίμησης θα έπαιζε σημαντικό ρόλο σε περίπτωση ισοβαθμίας, ειδάλλως αν έχεις γράψει παραπάνω και αναγκαστικά είναι αυτή η πρώτη σου επιλογή, πας εσύ εκεί.
Έτσι νομίζω εγώ, μπορεί όμως να κάνω και λάθος.

Αγαπητή ΟΔ μήπως το θέμα να μεταφερθεί στο ischool καλύτερα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Έχω μια βασική απορία για τον τρόπο επιλογής υποψηφίων από την κάθε σχολή με βάση τη σειρά προτίμησης στο μηχανογραφικό.
Έστω ότι εγώ βγαζω για μια σχολή 16000 μόρια και την έχω στην 2η επιλογή μου και κάποιος άλλος έχει 15900 μόρια αλλα την έχει στην 1η επιλογή του.
Η σχολή θα "προτιμήσει" τον άλλον επειδή την έχει ως πρώτη επιλογή η εμένα που έχω τα περισσότερα μόρια??

(Έστω ότι εγώ στην 1η επιλογή δεν περνάω)
Η σχολη θα προτιμήσει εσενα είτε την εχεις 2η επιλογη ειτε 100η.
Η λογικη του συστηματος ειναι να παιρνει μορια και να αρχιζει να τα τακτοποιει σε ''κενες τρυπες''..για να παει και να ασχοληθει στα 15995 μορια πρεπει να τακτοποιησει πρωτα τα 16000 μορια...εκτος και ειναι ''ατακτοποιητα'' διοτι δεν εχουν δηλωσει εναλακτικες επιλογες οποτε τα απορρίπτει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Έχω μπερδευτεί αρκετά σε σχέση με το μηχανογραφικό . Μπορεί να φανούν χαζές οι ερωτήσεις μου αλλά δεν έχω καταλάβει αρκετά πράγματα . Αρχικά, δηλώνουμε μια σχολή με βάση τις περσινές εβε ή περιμένουμε να βγουν οι νέες . Επίσης , αν δε κάνω λάθος πρώτα κάνουμε μηχανογραφικό και μετά βγαίνουν οι βάσεις έτσι;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Έχω μπερδευτεί αρκετά σε σχέση με το μηχανογραφικό . Μπορεί να φανούν χαζές οι ερωτήσεις μου αλλά δεν έχω καταλάβει αρκετά πράγματα . Αρχικά, δηλώνουμε μια σχολή με βάση τις περσινές εβε ή περιμένουμε να βγουν οι νέες . Επίσης , αν δε κάνω λάθος πρώτα κάνουμε μηχανογραφικό και μετά βγαίνουν οι βάσεις έτσι;
Αχ τρελαίνομαι για χαζες ερωτησεις.. Δυστηχως η δικη σου δεν ειναι χαζη.
Στην φαση που ειμαστε και επειδη τα ''ντουβαρια'' δεν ανακοινωσαν τους μεσους ορους πεδιου να υπολογισουμε νεες ΕΒΕ θα βασιστουμε στις περσινες για να κανουμε τα σχεδια μας.
Τωρα αν αργοτερα βγαλουν λιστα με τις νεες ΕΒΕ θα δουμε.. μαλλον οχι.
Στην πραξη τωρα
Οταν ανοιξεις το μηχανογραφικο μπορει να παρατηρησεις οτι απο τις 250 σχολες που περιμενες ( πχ 2ο πεδιο) υπαρχουν μονο 50..που ειναι οι αλλες..?
Τις αλλες τις έκρυψε απο σενα το συστημα διοτι δεν καβαλας την εβε τους..οποτε κανεις δουλεια μονο με αυτες τις 50.

Ναι βεβαια πρωτα κανουμε μηχανογραφικα και στο τελος Ιουλιου (30-31) βγαινουν τα αποτελεσματα.
Και κατι τελευταιο ..μην νιωθεις παραξενα που δεν καταλαβαινεις πολλα απο μηχανογραφικα..ολοι ετσι ειμασταν... εγω ξερω κατι παραπανω απο σενα γιατι κανω 7 χρονια μηχανογραφικα..
Και να ρωτας να μην ντρεπεσε. ειναι τρομερα σημαντικο για την φαση τωρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Οταν ανοιξεις το μηχανογραφικο μπορει να παρατηρησεις οτι απο τις 250 σχολες που περιμενες ( πχ 2ο πεδιο) υπαρχουν μονο 50..που ειναι οι αλλες..?
Τις αλλες τις έκρυψε απο σενα το συστημα διοτι δεν καβαλας την εβε του..οποτε κανεις δουλεια μονο με αυτες τις 50.
Άρα για να βλέπω τις 50 σχολές σημαινει ότι περνάω την περσινή τους εβε;
Συγκεκριμένα είμαι 2ο πεδίο και έχω μο 11,88 . Ιδανικά θα ήθελα να περάσω πολιτικών μηχανικών στο παδα . Η περσινή εβε ήταν 11,48 ,αλλά διάβασα ότι επειδή το τμήμα έγινε αντίστοιχο με πολυτεχνικο θα ανεβει η εβε του . Από τις προβλέψεις είδα ότι θα είναι 12,κάτι.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Άρα για να βλέπω τις 50 σχολές σημαινει ότι περνάω την περσινή τους εβε;
Συγκεκριμένα είμαι 2ο πεδίο και έχω μο 11,88 . Ιδανικά θα ήθελα να περάσω πολιτικών μηχανικών στο παδα . Η περσινή εβε ήταν 11,48 ,αλλά διάβασα ότι επειδή το τμήμα έγινε αντίστοιχο με πολυτεχνικο θα ανεβει η εβε του . Από τις προβλέψεις είδα ότι θα είναι 12,κάτι.
Άρα για να βλέπω τις 50 σχολές σημαινει ότι περνάω την περσινή τους εβε;
Οχι...αν βλεπεις 50 σημαινει οτι περνας την φετινη εβε τους.
Το μηχανογραφικο ξερει την φετινη εβε.


Περιμενε να δω λιγο την υποθεση πολιτικοι μηχ παδα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι το ειδα..
Βασικα αν η μαλακια ειπαν εργοχειρο οι πολιτικοι του παδα θα εκαναν την προικα τους. Αλαξαν το συντελεστη πριν καν γινει πολυτεχνειο.
Ανεβασαν τον συντελεστη εβε απο 0,93 περυσι σε 1,0 φετος..
Τι σημαινει συντελεστης ?
Για το 2023
ΜΟ 2ου πεδιου 12,34 χ 0,93 = 11,48 εβε
Για το 2024
ΜΟ 2ου πεδιου (υποθετικως) 11,88 χ 1,0 = 11,88 εβε
Θα εχουμε μια πτωση του ΜΟ πεδιου απο 12,34 αλλα μου φαινεται δυσκολο να παει στο 11,88 που σε βολευει.

Απο μορια μετεγγραφης πως εισαι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Εε με βάση του 2023-2024 έχω 7 μόρια .
Με 7 μορια μετεγγραφης εισαι πριγκιπισα δηλαδη υπερ πριγκιπισα..
Αν δεν μας κατσει το παδα δηλωνεις μια αντιστοιχη επαρχια και ερχεσαι παδα αβλεπη..περιμενουμε λιστα αντιστοιχιων αυτη την εβδομαδα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Αργει το ανοιγμα του μηχανογραφικου και εγω τα χώνω στο πιερακκατση...διοτι επρεπε να ειναι λαιβ.
Δεν εχω δικιο ομως διοτι βλεπω τωρα οτι δεν εχουν εισαγει ακομα τα αποτελεσματα των ειδικων εξετασεων των ενστολων (πκε).
Συνεπως οι ενστολοι ταγοι ειναι στην κοσμαρα τους ...ειναι σε σταση ημιανάς
Αντε να δουμε αυτη την εβδομαδα .
 

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
τελικά δεν έχω 7 κάτι υπολόγισα λάθος . 6 μόρια έχω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.

TKTKTK

Νεοφερμένος

Η TKTKTK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έχω μπερδευτεί...για να εμφανιστεί μια σχολή στο μηχανογραφικό, πρέπει ο μέσος όρος μου των 4 μαθημάτων/ τα μόρια μου, να ξεπερνάνε/ισοδύναμουνε με την εβε των τμημάτων ή τα μόρια των τμημάτων; Εχω βγάλει 14,58 ως μέσο όρο, από 1ο πεδίο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,161 μηνύματα.
Έχω μπερδευτεί...για να εμφανιστεί μια σχολή στο μηχανογραφικό, πρέπει ο μέσος όρος μου των 4 μαθημάτων/ τα μόρια μου, να ξεπερνάνε/ισοδύναμουνε με την εβε των τμημάτων ή τα μόρια των τμημάτων; Εχω βγάλει 14,58 ως μέσο όρο, από 1ο πεδίο
Ο δικο σου ΜΟ να ισοδυναμει ή να καβαλαει την εβε του τμηματος.
Τα μορια που θα βγουν τελος ιουλιου εχουν να κανουν και με τις επιλογες των υποψηφιων.
Η εκτιμιση για την μεγιστη εβε του 1ου ειναι ατα 13,65 οποτε εσυ θα δεις ολες τις σχολες χαρτι
 

TKTKTK

Νεοφερμένος

Η TKTKTK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ο δικο σου ΜΟ να ισοδυναμει ή να καβαλαει την εβε του τμηματος.
Τα μορια που θα βγουν τελος ιουλιου εχουν να κανουν και με τις επιλογες των υποψηφιων.
Η εκτιμιση για την μεγιστη εβε του 1ου ειναι ατα 13,65 οποτε εσυ θα δεις ολες τις σχολες χαρτι
ΟΥΑΟΥΥ
(Χαζή ερώτηση ) Δηλαδή άμα θέλω να περάσω ψυχολογία στο εκπα ( και που ήθελα από την αρχή της χρονιάς αλλά φέτος τα πήγα so so κ σκεφτόμουν να δηλώσω σχολές με κατωτέρα μόρια,όχι εβε), η εβε του τμήματος της είναι 11,78, μπορώ να την δηλώσω κ να περάσω;😁😮
 
Τελευταία επεξεργασία:

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Το μηχανογραφικό υποτίθεται θα ανοίξει το σκ-Δευτέρα αφού βγουν τα αποτελέσματα των ειδικών μαθημάτων και θα έχουμε περιθώριο 7-10 μέρες;
 

EFAKIT

Νεοφερμένος

Η EFAKIT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
που βλεπετε τα μορια μετεγγραφης?
 

kost28

Νεοφερμένος

Ο kost28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ΟΥΑΟΥΥ
(Χαζή ερώτηση ) Δηλαδή άμα θέλω να περάσω ψυχολογία στο εκπα ( και που ήθελα από την αρχή της χρονιάς αλλά φέτος τα πήγα so so κ σκεφτόμουν να δηλώσω σχολές με κατωτέρα μόρια,όχι εβε), η εβε του τμήματος της είναι 11,78, μπορώ να την δηλώσω κ να περάσω;😁😮
Να τη δηλώσεις ναι, να περάσεις δύσκολο. Το ότι έχεις μέσο όρο μεγαλύτερο από τον μέσο όρο του πεδίου (•1,2) σου επιτρέπει απλά να δηλώσεις οποία σχολή θέλεις στο μηχανογραφικό.

Οι σχολή όμως θα πάρει τους 100-150-200 υποψηφίους (που την έχουν δηλώσει) με τις καλύτερες βαθμολογίες . Αν ο 200ος μπει με 16.500 πχ, η βάση του τμήματος είναι αυτή, και οποιοσδήποτε με λιγότερα μόρια προφανώς δεν μπαίνει, αφού έχουν συμπληρωθεί οι θέσεις.
 

TKTKTK

Νεοφερμένος

Η TKTKTK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Να τη δηλώσεις ναι, να περάσεις δύσκολο. Το ότι έχεις μέσο όρο μεγαλύτερο από τον μέσο όρο του πεδίου (•1,2) σου επιτρέπει απλά να δηλώσεις οποία σχολή θέλεις στο μηχανογραφικό.

Οι σχολή όμως θα πάρει τους 100-150-200 υποψηφίους (που την έχουν δηλώσει) με τις καλύτερες βαθμολογίες . Αν ο 200ος μπει με 16.500 πχ, η βάση του τμήματος είναι αυτή, και οποιοσδήποτε με λιγότερα μόρια προφανώς δεν μπαίνει, αφού έχουν συμπληρωθεί οι θέσεις
Και εγώ αυτό ακριβώς σκεφτόμουν 😐
Νταξει, κρίμα που δεν μάζεψα τα μόρια για την πρώτη μου επιλογή...έχω βρει κάποιες άλλες που φαίνονται ενδιαφέρον, όπως η ιστορία κ φιλοσοφία της επιστήμης που είναι κ αυτή στο εκπα, ή η θεωρία και ιστορία της τέχνης στην ανώτατη σχολή καλών τεχνών κ κάποιες φιλολογικες
 
Top