Απορίες για ελληνικές σχολές πληροφορικής

Γιαννουλάκης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, ως μαθητής Γ λυκείου που σκέφτομαι να περάσω σε μια σχολή πληροφορικής θέλω να μου πει κάποιος αρχικά ποια σχολή πληροφορικής (κατά προτίμηση Αθήνα) σου μαθαίνει τις περισσότερες γλώσσες προγραμματισμού και έχει το πιο εκσυγχρονισμένο πρόγραμμα σπουδών. Έχω κοιτάξει τα προγράμματα σπουδών αλλά δεν αναγράφονται πάντα καθαρά οι γλώσσες που διδάσκονται και δεν μπορώ να καταλάβω ποια σχολή είναι πιο εκσυγχρονισμένη. Επίσης μια άλλη απορία, οι σχολές πληροφορικής της Ελλάδας λογίζονται στα αγγλικά ως "computer science" ή "information technology"; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, ως μαθητής Γ λυκείου που σκέφτομαι να περάσω σε μια σχολή πληροφορικής θέλω να μου πει κάποιος αρχικά ποια σχολή πληροφορικής (κατά προτίμηση Αθήνα) σου μαθαίνει τις περισσότερες γλώσσες προγραμματισμού και έχει το πιο εκσυγχρονισμένο πρόγραμμα σπουδών. Έχω κοιτάξει τα προγράμματα σπουδών αλλά δεν αναγράφονται πάντα καθαρά οι γλώσσες που διδάσκονται και δεν μπορώ να καταλάβω ποια σχολή είναι πιο εκσυγχρονισμένη. Επίσης μια άλλη απορία, οι σχολές πληροφορικής της Ελλάδας λογίζονται στα αγγλικά ως "computer science" ή "information technology"; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Αν δεν γνωριζεις ηδη προγραμματισμο η δεν ασχοληθεις απο μονος σου καμια σχολη δεν θα σε μαθει τωρα προγραμματισμο!!!Ολες οι σχολες προσφερουν γενικες γνωσεις.Οτι προγραμμα σπουδων και να εχει η καθε σχολη,θα πρεπει εσυ ο ιδιος(καποιος που θελει να σπουδασει Πληροφορικη,θα επρεπε ηδη να εχει ασχοληθει με προγραμματισμο) ,να προσπαθησεις.
 

Guest 203117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σου μαθαίνει τις περισσότερες γλώσσες προγραμματισμού
Αυτό σε βάθος χρόνου έχει μηδενική σημασία, η πληροφορική δεν είναι μόνο προγραμματισμός/κώδικας αλλά και επιστήμη. Στόχος όλων των σχολών πληροφορικής είναι να αναπτύξεις δεξιότητες που θα σε κάνουν να προσαρμόζεσαι σε οτιδήποτε βρεθεί μπροστά σου. Όπως επίλυση προβλημάτων, εντοπισμό μοτίβων, μαθηματικά που αφορούν επαναληπτικές διαδικασίες, απλοποίηση αλγορίθμων κτλπ. Γενικά αν σου δώσω ένα πρόβλημα και μπορείς να το σπάσεις σε αποδοτικά και απλά λογικά τμήματα κάνεις κάτι σωστά, όχι αν ξέρεις 25 γλώσσες, αυτό μπορείς να το κάνεις και μετά αν αποκτήσεις την άνεση.
οι σχολές πληροφορικής της Ελλάδας λογίζονται στα αγγλικά ως "computer science" ή "information technology"
Η ακριβής μετάφραση για όλες τις σχολές πέρα από όσες ονομάζονται "Επιστήμη Υπολογιστών"(όπως αυτή στην Κρήτη, δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποια άλλη) είναι το "information technology" όμως πρακτικά είναι computer science από ότι έχω ακούσει από φοιτητές άλλων τμημάτων, οι γνώσεις που δίνονται είναι ακριβώς οι ίδιες και αν ρίξεις μια γρήγορη ματιά σε site όπως το LinkedIn θα δεις ότι σχεδόν όλοι οι απόφοιτοι τμημάτων πληροφορικής στην Ελλάδα λένε ότι έχουνε "Computer Science" πτυχίο. Τέλος πολλά από τα πανεπιστήμια που έχουν προφιλ εκεί, λένε ότι έχουν τμήμα computer science παρόλο που η ακριβής μετάφραση είναι information technology.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,323 μηνύματα.
μαθαίνει τις περισσότερες γλώσσες προγραμματισμού
Το Youtube
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μαθαίνει τις περισσότερες γλώσσες προγραμματισμού
Αν θες να μάθεις μόνο προγραμματισμό πήγαινε σε ΙΕΚ
Στη πληροφορική μαθαίνεις την επιστήμη και χτίζεις τρόπο σκέψης. Ο προγραμματισμός είναι ένα εργαλείο...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Η πληροφορικη στην αθηνα βρισκεται στις παρακατω σχολες και με σειρα δυσκολιας

5ετεις
-ΕΜΠ -ΗΜΜΥ ( Ηλεκτρολογοι)- Κατευθυνση πληροφορικη ( 2ο πεδιο)
-ΠΑΔΑ μηχανικοι πληροφορικης (απο 2ο και 4ο πεδιο )

Σε αυτες δεν κανεις πολυ κωδικα,,αλλα πιο χρησιμα πραματα και ειναι πιο παλουκακια

4 ετεις
(απο 2ο και 4ο πεδιο ,κυριως 4ο)
-Παπει, Ψηφιακα συστηματα
Και εδω λιγοτερο κωδικα ,,ειναι σαν τις σχολες μηχανικων αλλα πιο λυτή

4ετεις
Σχολες πληροφορικης και χχχχχ
(απο 2ο και 4ο πεδιο ,κυριως 4ο)
-ΕΚΠΑ
-Χαροκοπειο
-Παπει
-ΟΠΑ
Περισσοτερο κωδικα κανεις σε αυτες.
 

Γιαννουλάκης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!💟
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η πληροφορικη στην αθηνα βρισκεται στις παρακατω σχολες και με σειρα δυσκολιας

5ετεις
-ΕΜΠ -ΗΜΜΥ ( Ηλεκτρολογοι)- Κατευθυνση πληροφορικη ( 2ο πεδιο)
-ΠΑΔΑ μηχανικοι πληροφορικης (απο 2ο και 4ο πεδιο )

Σε αυτες δεν κανεις πολυ κωδικα,,αλλα πιο χρησιμα πραματα και ειναι πιο παλουκακια

4 ετεις
(απο 2ο και 4ο πεδιο ,κυριως 4ο)
-Παπει, Ψηφιακα συστηματα
Και εδω λιγοτερο κωδικα ,,ειναι σαν τις σχολες μηχανικων αλλα πιο λυτή

4ετεις
Σχολες πληροφορικης και χχχχχ
(απο 2ο και 4ο πεδιο ,κυριως 4ο)
-ΕΚΠΑ
-Χαροκοπειο
-Παπει
-ΟΠΑ
Περισσοτερο κωδικα κανεις σε αυτες.
Τι πιο χρήσιμα πράγματα κάνεις στο ΠΑΔΑ; Θεωρείς ότι είναι καλύτερο το ΠΑΔΑ για πληροφορική από τα άλλα με τα 4 χρόνια;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!💟
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τι πιο χρήσιμα πράγματα κάνεις στο ΠΑΔΑ; Θεωρείς ότι είναι καλύτερο το ΠΑΔΑ για πληροφορική από τα άλλα με τα 4 χρόνια;
σαφως ναι
ε δεν ειμαι εκει να σε πω τι παραπανω ...βαλε κατω τα χαρτια και θα δεις
ερχεται και ενα φρουτο που το λενε μηχατρονικη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top