Αποκέντρωση: το έχετε σκεφτεί καθόλου;

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
χαχα η παροιμια σου μου αρεσε:) αλλα αληθεια σε μια πολη οπως η Αθηνα δεν θα ηθελα να ζω οσα καλα και να εχει
εεε ναι,μα ταιριαζε απολυτα!:D ενταξει,ουτε εγω τρελαινομαι αλλα στην αναγκη θα ζουσα... :) δεν ειναι και τοσο ασχημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Πως είναι δυνατόν να λές ότι δεν πρόκειται ποτέ να ζήσεις σε μια πόλη απο τη στιγμή που δεν έχεις περάσει κάποιο χρονικό διάστημα σε αυτή; Ακόμα και απο μια μικρή επίσκεψη-εκδρομή δεν μπορείς να βγάλεις σαφή συμπεράσματα.

Η συνηφασμένη εικόνα της Αθήνας με τη βίαιη εγκληματικότητα που βγαίνει πολλές φορές απο τις ειδήσεις προς τα έξω δεν υφίσταται(σε μεγάλο βαθμό).

Παρά τα προβλήματα και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει κάποιος ούτως ή άλλως σε μια μεγαλούπολη,η Αθήνα είναι μια υπέροχη πόλη και σε κερδίζει γρήγορα.
Τώρα όποιος θέσει ως αντεπιχείρημα «έχει καυσαέριο,δεν μπορείς να βγείς απτο σπίτι σου,χάνεσαι» οι αντιλήψεις του είναι πολλά χρόνια πίσω και εκτός πραγματικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Αυτό που έχω μάθει από την προσωπική μου εμπειρία στο θέμα(έφυγα από την Αθήνα για λόγους "αποκέντρωσης" όταν ήμουν 12),είναι ότι μερικοί άνθρωποι είναι άνθρωποι της πόλης...Έκτη χρονιά φέτος στο χωριό,δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα...Κάθε φορά που πάω σε πολά(Αθήνα,Πάτρα,κ.λπ.)αισθάνομαι πολύ πιο άνετα!...Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω,απλά δε μου πάει το χωριό..Τώρα επιλογές είναι θα μου πεις...Γι' αυτό κι από του χρόνου σκοπεύω να κάνω επιτέλους τις δικές μου επιλογές!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnnieShaki

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Στα 21-22 θα ...σπουδάσεις ή θα επιμορφωθείς στη Λερο;

ε καλα δε θα παω και για γιατρος να κανω 5-6 χρονια (δεν ξερω ποσα χρονια κανει) .. κοσμηματα και πινακες φτιαχνω μεχρι στιγμης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ε καλα δε θα παω και για γιατρος να κανω 5-6 χρονια (δεν ξερω ποσα χρονια κανει) .. κοσμηματα και πινακες φτιαχνω μεχρι στιγμης..

Tην ανάλυση για το χρόνο σπουδών την κάναμε παραπάνω.Βέβαια αν εσύ θες να ασχοληθείς με τα...καλλιτεχνικά στη Λέρο κανένα πρόβλημα.Εγώ αν ήθελα να αποκεντρωθώ πάντως θα γινόμουν δάσκαλος.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Όντας γέννημα - θρέμα Αθηναία, λίγο πριν φύγω για σπουδές στην Κέρκυρα, αναρωτιόμουν πως θα τα βγάλω πέρα σε μια τόσο μικρή πόλη, με περιορισμένες επιλογές συγκριτικά με την πρωτεύουσα κτλ. κτλ. Τα πλεονεκτήματα που έχει η ζωή στο (συγκεκριμένο) νησί, πραγματικά είναι περισσότερα απ' όσα φανταζόμουν. Θα φτιάξω μια λίστα, επειδή μου φαίνεται πιο εύκολη επιλογή -και δεν θα ξεχάσω κάτι· πριν ξεκινήσω να απαριθμώ θέλω να τονίσω ότι μένω στην («αντιεκειμενικά») ομορφότερη περιοχή της Αθήνας και πήγα σχολείο κυριολεκτικά κάτω απ' την Ακρόπολη. :P

Πάμε λοιπόν:

  • Η Κέρκυρα είναι πανέμορφη. Κι όχι απλώς όμορφη επειδή είναι νησί, έχει θάλασσα κοκ. Πρόκειται για ένα νησί με εντυπωσιακή αρχιτεκτονική, υπέροχα κτήρια/φρούρια/κάστρα, πανέμορφους δρόμους - σοκάκια, πάρκα. Ξέρω από όμορφους δρόμους και γοητευτικά στενά, έχω φάει την Πλάκα με το κουτάλι, αλλά αυτό στην Αθήνα δεν αποτελεί ούτε το 1/10, ενώ στην Κέρκυρα είναι ολόκληρη η Παλιά Πόλη και η μισή χώρα.
  • Δεν φοβάσαι. Προφανώς παντού κλέβουν και, ναι, η τηλεόραση υπερβάλλει για την εγκληματικότητα που υπάρχει στην Αθήνα (βασικά απλώς είναι να μην σου τύχει -εμένα μου έτυχε-), αλλά το να αφήνεις τα πράγματά σου επειδή ξέρεις ότι δεν πρόκειται να στα πειράξει κανένας, είναι απίστευτη αίσθηση!
  • Μικρές αποστάσεις: μπορείς να κινηθείς παντού μέσα στην πόλη με τα πόδια. Χρειάζομαι 10' για να φτάσω στη σχολή μου και όχι 1 ή 1.30 ώρα όπως πολλοί φίλοι/φίλες μου που σπουδάζουν σε διάφορα Παν/μια της Αθήνας. Το βράδυ αν θέλω να το ξημερώσω, δεν θα χρειαστεί να σκέφτομαι αν θα προλάβω ή όχι το τελευταίο μετρό ή αν θα ξεπαραδιαστώ να πληρώσω ταξί να με γυρίσει σπίτι. (Αυτό με τα ξενύχτια συνδυάζεται και με το 2, δεν φοβάσαι να γυρίσεις 3, 4 ή 5 το πρωί σπίτι σου, ενώ εδώ, που μένω στην ίδια περιοχή 18 χρόνια, ένας Θεός ξέρει πως επιστρέφω μερικά βράδια μόνη μου..)
  • Θα βάλω τη θάλασσα ως ένα ξεχωριστό πλεονέκτημα, επειδή μπορώ. :P Ξέρω ότι και στις μεγαλουπόλεις έχει θάλασσα (πρόσφατα ενημερώθηκα ότι στη Θεσσαλονίκη, που δεν έχω πάει, είναι ορατή από τα περισσότερα μέρη), αλλά μιλώντας για την Αθήνα που ξέρω, καμία Βάρκιζα ή Γλυφάδα δεν μπορεί να συγκριθεί με τη θάλασσα παντού σ' ένα νησί. Αυτό που βλέπω κάθε πρωί όταν βγαίνω από το σπίτι, δεν θα το άλλαζα για τίποτα, μα τίποτα στον κόσμο, καμία τεράστια λεωφόρο, υπερπολυτελές εμπορικό κέντρο ή δεν ξέρω τι.

    For the record, εγώ βλέπω κάτι τέτοιο, εσείς; :P


  • Τέλος, το πιο όμορφο που έχω βιώσει μένοντας στο νησί, είναι πως οι φίλοι - συμφοιτητές σου, γίνονται η οικογένειά σου. Αυτή η σχέση που αναπτύσσεται ανάμεσα σε άτομα που περνάνε το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας παρέα, είναι πραγματικά ανεκτίμητη. Είναι απερίγραπτη η οικειότητα που αποκτάς, επειδή ουσιαστικά όλοι μετακομίσαμε σε ένα εντελώς άγνωστο τόπο και επιλέξαμε να "πιαστούμε" ο ένας απ' τον άλλον.

Δεν θα βάλω τον καθαρό αέρα και την ησυχία ως πλεονεκτήματα (αν και θεωρώ πως είναι), απλά και μόνο επειδή έχω συνηθίσει στον θόρυβο και το καυσαέριο. Αν μου ζητούσε κάποιος αυτή τη στιγμή να ονομάσω τα πλεονεκτήματα της Αθήνας, θα έλεγα μόνο δύο: περισσότερες επιλογές ως προς τη διασκέδαση και το γεγονός ότι εδώ υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που αγαπάω και δυστυχώς δεν έχω στο πλευρό μου λόγω της απόστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top