Αποκέντρωση: το έχετε σκεφτεί καθόλου;

AnnieShaki

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Λοιπον παιδια,θελω πολυ να παω στην Λερο οπου εχω σπιτι με κηπο ενω εδω στην Αθηνα ειμαι αναγκασμενη να ζω σε διαμερισμα 85 τετραγωνικων!!! Τωρα ειμαι 14 χρονων. Σκεφτομαι να παω σε 7-8 χρονια,οταν θα ειμαι 21-22.

Αλλα ΤΙ δουλειες θα μπορω να κανω εκει? Τα λεφτα δεν με ενδιαφερουν και τοσο γιατι εχω δει τι αγχος προκαλουν σε ολους. Τα θελω ισα-ισα για να πληρωνω λογαριασμους,μην μηνω χωρις ρευμα καμμια μερα..

Πως ειναι ο τροπος ζωης των νησιωτων τον Χειμωνα?

Τελος παντων, εσεις εχετε σκεφτει το θεμα της "αποκεντρωσης"?? Αν ναι,ποια πιστευετε οτι ειναι τα + και ποια τα - ...? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στα 21-22 θα ...σπουδάσεις ή θα επιμορφωθείς στη Λερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Προς το παρον μενω με τους γονεις μου...Αν και συντομα θα γυρισω εκει που σπουδαζω....
Αλλα στο μελλον δεν μπορω να με φανταστω σε ενα διαμερισμα στο κεντρο της πολης...
Σκεφτομαι η ενα αυτοκινουμενο τροχοσπιτο, η ενα σκαφος....Και οποτε μου γουσταρει να την κανω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Στα 21-22 θα ...σπουδάσεις ή θα επιμορφωθείς στη Λερο;

βασικά αν φροντίσει να είναι συνεπής, στα 22 θα έχει ήδη τελειώσει σπουδές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν είναι όλες οι σχολές 4ετης )).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
θα ηθελα πολυ να μενω εκτος πολης , να εχω τον κηπο μου, τα λαχανικα μου,τις κοτουλες μου...κτλ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Κι επίσης, οι σπουδές δεν είναι απαραίτητες/αναγκαίες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
καμία σχέση η ζωη στην αθηνα Θεσσαλονίκη, με την ζωη στην επαρχεία, ή έστω σε μια μικρότερη πόλη.

θα πεί κανείς, ναι αλλα εγώ θέλω αχαλίνωτο κλάμπινγ-μπουζούκια-village cinemas κτλ.
οκ, εγω προσωπικά προτιμώ μια πιο ήσυχη ζωή.

ανυπομονώ να φύγω απο Αθήνα να γυρίσω στους περιπάτους και στην ορειβασία στο βουνό, στην μυρωδιά του χώματος μετά απο την βροχή, στο κόψιμο ξύλων για το τζάκι ενώ χιονίζει και έχει πιάσει -10, τον πεντακάθαρο εναστρο ουρανό μακρια απο τα φώτα της πόλης! τι να λέμε τώρα..

οποιος μπορεί να φύγει ας το κάνει, και δέν θα το μετανιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ζείς σε ένα σπίτι,διαμέρισμα στην ουσία πολυκατοικίας χτισμένη το 70',απο εκείνες με τους γκρίζους τοίχους που έχουν πιάσει μούχλα και υγρασία,με τα ξεθωριασμένα χρώματα και τους ασοβάτιστους τοίχους,τους σκοτεινούς διαδρόμους,τις μπλε-πορτοκαλί-πράσινες μισοσκισμένες χωμάτιασμένες τέντες,
Τα στενά μπαλκόνια 1x3 που το ένα βλέπει στον ακάλυπτο και απ'το άλλο απο κάτω περνάει λεωφόρος το οποίο σημαίνει 24/7 ηχορύπανση απο οχήματα & ανανεούμενο καυσαέριο ακριβώς δίπλα απτο παραθυρό σου,
κήπος ούτε καν στην είσοδο της πολυκατοικίας,μόνο κάτι μανταρινιές η μία δίπλα στην άλλη κατά μήκος του δρόμου,αυτοκίνητα στιβαγμένα το ένα δίπλα στο άλλο,οι τοίχοι χάρτινοι χωρίς μόνωση.

Και να ζείς τώρα τόσα χρόνια σε ένα τέτοιο σπίτι,στο κέντρο της πόλης στο οποίο βέβαια αν ήταν επιλογή σου και είχες τη δυνατότητα θα είχες μετακομίσει απο την πρώτη στιγμή.Οι πόλεις στην Ελλάδα πρέπει να είναι ότι χειρότερο απο άποψη αρχιτεκτονικής και πολεοδομίας.
Έχουμε ένα θέμα με το πράσινο,ακόμα και στις πλατείες.
Εχεις ένα κοινό χώρο για τους κατοίκους και αντι να τον γεμίσεις δέντρα και πράσινο πάς και βάζεις τσιμέντο και μάρμαρα και μια μαλακία συντριβάνι στη μέση; καλά μαλάκας είσαι; πόσα πάρκα υπάρχουν στις Ελληνικές πόλεις σε σύγκριση με πόλεις του εξωτερικού; Είναι να σε πιάνει κατάθλιψη.
Πόσο ομοιόμορφα χτισμένα είναι τα σπίτια σε πολλές μεγαλουπόλεις του εξωτερικού,τα σπίτια σε ίσες αποστάσεις μεταξύ τους,το καθένα με δικό του κήπο-πάρκινγκ,δέντρα,λωρίδες πράσινου στο δρόμο,χωροταξικός σχεδιασμός και πολεοδομία.

Αντίθετα εμείς χτίζουμε την μία πολυκατοικία δίπλα στην άλλη,κολλιτά όμως,παρκάρουμε το αμάξι μέστον δρόμο,πάμε και χτίζουμε βίλες-αυθαίρετα σε όποιο σημείο μας γουστάρει,αυτούς τους λόφους τους έχουν αφανήσει,σε όποια πόλη και να πάς θα δείς γύρω στους λόφους μεζονέτες,πολλές,τεράστιες μεζονέτες! Οι ανθρώποι θέλουν να έχουν θέα,ποιός χέστηκε για το δάσος που καταπατούν;

Αυτά τα προάστεια της ΑΘήνας μέχρι που θα φτάσουν σε τελική ανάλυση;Οι Θρακομακεδόνες θα ανέβουν σε λίγο πάνω στην Πάρνηθα.
Βέβαια οι νόμοι δεν ισχύουν για όλους αυτούς,γιατί; γιατί έχουν λεφτά βρέ βλάκα.
Να,τώρα θα τα νομιμοποιήσουν κιόλας τα αυθαίρετα.
Όλοι οι δρόμοι στις άκρες γεμάτοι σκουπίδια,περνάει ο μαλάκας με το αυτοκίνητο ανοίγει το παράθυρο και πετάει τα πάντα έξω.Βρώμικος λαός χωρίς παιδεία.
Δεν υπάρχει όχι μόνο απλή στοιχειώδη περιβαλλοντική συνείδηση,αλλά ούτε κάν συνείδηση.
Και το πρόβλημα είναι ότι αν ξεκινήσεις κάτι στραβά,δύσκολα διορθώνεται στην πορεία.

Αποκέντρωση; Είμαι απο επαρχία και μένω Αθήνα τον τελευταίο ένα χρόνο.Αν με ρωτήσεις δεν ξέρω,μπορεί να είναι έτσι όπως είναι η Αθήνα αλλά εγω την βρίσκω... με τα ΜΜΜ και τους μποτιλιαρισμένους δρόμους. Ενίοτε βέβαια ανυπομονώ να επιστρέψω στην πόλη μου,στο σπίτι,στο κήπο.

Όπως πάνε τα πράγματα και η Αθήνα πλέον δεν σου εξασφαλίζει εργασία όπως γινόταν κάποτε και γέμισε η Αθήνα επαρχιώτες οι οποίοι είχαν ως όνειρο τη μεγάλη ζωή στη πρωτεύουσα.
Φυσικά είναι μια μεγάλη απόφαση,ειδικά αν έχεις και μια οικογένεια πίσω σου.Είναι απόφαση ζωής.Αλλάζεις τα πάντα.Πρέπει να λάβεις υπόψιν σου όλες τις παραμέτρους,εργασία δύσκολα θα βρείς η προσαρμογή σε ένα νέο περιβάλλον δύσκολη στην αρχή αλλά στην πορεία συνηθίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Έγώ πάλι προτιμώ τη φασαρία της πόλης.Μ αρέσει η βαβούρα, η πολυκοσμία τα περισσότερα ερεθίσματα γενικά.Στην επαρχία είναι καλά αλλά μόνο για κανά σ/κ.Δεν ξέρω μπορεί στο μέλλον να αλλάξω γνώμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Οχι την αποκεντρωση δεν την εχω σκεφτει επειδη μ'αρεσει η Θεσσαλονικη δεν υπαρχει η βαβουρα που επικρατει στην Αθηνα και εχω παρα πολλες επιλογες για εξοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Κι επίσης, οι σπουδές δεν είναι απαραίτητες/αναγκαίες ;)
Δε μίλησα απαραίτητα για σπουδές αλλά έστω για επιμόρφωση οποιασδήποτε μορφής.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Κοιταξε και στην Αθηνα υπαρχουν προαστια στα οποια μπορεις να ζησεις ηρεμα και να μην εχεις αυτη τη φασαρια. Παντως οπου και να πας καποια μορφωση οποιας μορφης και αν ειναι πρεπει να την εχεις στα 21-22 σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
όχι δεν θέλω να ζήσω σε (πολύ) μικρή πόλη. μ'αρέσει και η βαβούρα, οι ήχοι τα φώτα και οι επιλογές των μεγάλων πόλεων. όταν μεγαλώσω και θελήσω να αποσυρθώ (:P) για να ησυχάσει το κεφάλι μου , ίσως ναι. προς το παρόν, είναι εκτός. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Για να απαντήσω κι εγώ... εννοείται πως όχι. Γουστάρουμε βαβούρα και καυσαέριο. Τι να τον κάνω τον καθαρό αέρα και την ηρεμία αν η μόνη και βασική ασχολία μου είναι να αρμέγω κατσίκες και να οργώνω χωράφια. άπαπα μακριά από μας αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
προσωπικα προτιμω την επαρχια και δεν με χαλαει καθολου η ζωη σε μια πολη οπως η Ναουσα απο την οποια καταγομαι..αλλα και στη Λαρισα ειναι μια χαρα.Αντιθετα, στην Αθηνα και γενικοτερα σε μια πολη οπως αυτη δεν θα ηθελα να ζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
προσωπικα προτιμω την επαρχια και δεν με χαλαει καθολου η ζωη σε μια πολη οπως η Ναουσα απο την οποια καταγομαι..αλλα και στη Λαρισα ειναι μια χαρα.Αντιθετα, στην Αθηνα και γενικοτερα σε μια πολη οπως αυτη δεν θα ηθελα να ζω
Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει, ξερω εγω...:P:P
Μπορει η επαρχια να ειναι μια χαρα,αλλα και οι μεγαλες πολεις εχουν και τα καλα τους!! ;) Ολα εχουν και τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα τους!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει, ξερω εγω...:P:P
Μπορει η επαρχια να ειναι μια χαρα,αλλα και οι μεγαλες πολεις εχουν και τα καλα τους!! ;) Ολα εχουν και τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα τους!!:)
χαχα η παροιμια σου μου αρεσε:) αλλα αληθεια σε μια πολη οπως η Αθηνα δεν θα ηθελα να ζω οσα καλα και να εχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ανάλογα πως εννοείς την αποκέντρωση. Λόγου χάρη μου φέρνει αναγούλα το αποτυχημένο υβρίδιο και συχνά πόλος έλξης τον wanna be νεόπλουτων που ονομάζεται "χωριό". Χωριό δηλαδή με την έννοια της κωμόπολης όπου οι άνθρωποι ζουν σε μια μεταλλαγμένη μορφή διαμερίσματος με κήπο που ονομάζεται μεζονέτα, όπου ζουν σε μια κατάσταση ανάμεσα στο χωριό και στην πόλη και λούζονται τα μειονεκτήματα και των δύο. Όχι σε τέτοιο μέρος δεν θέλω με τίποτα να ζω. Προτιμώ την βαβούρα της πόλης όπου όχι μόνο είσαι μέσα στην καρδιά των πραγμάτων αλλά μπορείς άνετα να κάνεις τις επιλογές σου, με ποιους ανθρώπους θα συνάψεις σχέσεις και με ποιους όχι. Ή από την άλλη ένα χωριό αλλά με την παραδοσιακή έννοια όπου μπορείς να ζεις στην απομόνωση του κήπου σου. Βέβαια έτσι είσαι κάπως αποκομμένος αλλά δεν είναι κακό να μένεις πότε πότε εσύ και ο εαυτό σου μόνα τα δυό σας:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ πάλι, είμαι παιδί της πόλης και του κέντρου και ούτε ΚΑΝ μπορώ να με φανταστώ κάπου αλλού.
Όσο χάλια και να' ναι η Αθήνα, όσο χάλια και να γίνει, εδώ νιώθω ότι ανήκω, αυτό θεωρώ ΣΠΙΤΙ μου, αυτή είναι η ζωή που έχω συνηθίσει να ζω, δε θα μπορούσα να είμαι πχ. στην εξοχή για πάνω από μήνα, δε με εκφράζει και τη βαριέμαι κάποια στιγμή.
Εδώ πρόσφατα μετακόμισα από τη παλιά μου περιοχή που ήταν 10 λεπτά από το κέντρο, και ήρθα σε περιοχή που είναι 30-40 λεπτά από κέντρο και μου φαίνεται ΤΡΑΓΙΚΟ. Λες και στερήθηκα ΤΑ ΠΑΝΤΑ ξέρω γω και ακόμα δεν έχω προσαρμοστεί σε αυτή τη περιοχή. Νιώθω ακόμα φιλοξενούμενη και ότι κάποια στιγμή θα επιστρέψω πάλι πίσω. Πόσο μάλλον να πρέπει να μείνω εκτός τελείως. :/

Μπορεί να ακούγομαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ, αλλά πραγματικά την αγαπάω την Αθήνα, όσο απαίσια και να είναι, έχω συνηθίσει και μ' αρέσει.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top