Απαλλαγή από τα αγγλικά στο Πανεπιστήμιο

tsaxomar23

Νεοφερμένος

Η tsaxomar23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τι μορφη εχει το τεστ για την απαλλαγη απο τα αγγλικα . εχω ακουσει οτι σε μερικα πανεπιστημια αρκει να δειξεις το πτυχιο για να παρεις απαλλαγη, ενω σε αλλα εξεταζονται και θα ηθελα να ξερω ποιο κομματι πρεπει να φρεσκαρω επειδη πανε χρονια απτη τελευταια μου ενασχοληση με τα αγγλικα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τι μορφη εχει το τεστ για την απαλλαγη απο τα αγγλικα . εχω ακουσει οτι σε μερικα πανεπιστημια αρκει να δειξεις το πτυχιο για να παρεις απαλλαγη, ενω σε αλλα εξεταζονται και θα ηθελα να ξερω ποιο κομματι πρεπει να φρεσκαρω επειδη πανε χρονια απτη τελευταια μου ενασχοληση με τα αγγλικα
Οπου υπαρχει απαλλαγη ζητανε Β2 και απλα το περνας χωρις βαθμο και δεν μετραει το μαθημα στο βαθμο πτυχιου. Αυτο για τα γενικα αγγλικα , για τα αγγλικα ειδικοτητας αν υπαρχουν αυτα τα δινεις κανονικα.
Υπαρχουν ομως και σχολες οπου θεωρουν τα γενικα αγγλικα σημαντικο μαθημα και δεν δινουν απαλλαγες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Εγώ πάντως στην πρώτη σχολή πήγα με χαρά το c2 των αγγλικών, έχοντας στο μυαλό μου ότι θα γλιτώσω το εβδομαδιαίο δίωρο- τρίωρο.
Τα αγγλικά τα γλίτωσα, αλλά μου έβαλαν γαλλικά. :laugh:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Εγώ πάντως στην πρώτη σχολή πήγα με χαρά το c2 των αγγλικών, έχοντας στο μυαλό μου ότι θα γλιτώσω το εβδομαδιαίο δίωρο- τρίωρο.
Τα αγγλικά τα γλίτωσα, αλλά μου έβαλαν γαλλικά. :laugh:
Και γιατι δεν τους πηγες και c2 στα γαλλικα?
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top