Αξιζει να δώσω πανελληνιες?

soleilst

Νεοφερμένος

Η soleilst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Βρίσκομαι στις αρχές του 2ου τετραμηνου της Γ' Λυκείου, δηλαδή στην τελική κατηφόρα για τις πανελλήνιες. Το θέμα είναι πως νιώθω πως έχω κενα στα μαθήματα και δεν θα τα καταφέρω. Σκοπεύω να δώσω τα 4 μαθήματα της θετικής κατεύθυνσης, τα 2 μαθήματα σχεδίου και τα μαθήματα για τις μουσικές σχολές. Παρόλο που έχω ταλέντο και σε γενικές γραμμές τα πάω οκ σε όλα, έχω πιεστεί τόσο που έχει αρχίσει να φθείρεται η ψυχική και η σωματική μου υγεία. Δεν έχω χρόνο πια να πηγαίνω σε γιατρούς και οι γονείς μου δουλεύουν όλη μέρα. Είχα παλιά θέματα ανορεξίας και κατάθλιψης, τα οποία έχουν αρχίσει να ανεβαίνουν στην επιφάνεια. Οι γονείς μου πολλές φορές αμελουν να μαγειρεψουν ή να αφήσουν φαγητό στο σπίτι και εγώ δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω λόγω προγράμματος. Οπότε έχω καταλήξει σε ένα πολύ ανθυγιεινό τρόπο ζωής. Τρώω πολύ λίγο και κοιμάμαι πολύ λίγο, με αποτέλεσμα όλο αυτό να επηρεάζει την απόδοση μου στα μαθήματα αλλά και την ψυχολογία μου. Σκεφτόμουν να τα παρατήσω και να εστιάζω περισσότερο στην υγεία μου για το υπόλοιπο της χρονιάς και να ξαναδωσω του χρόνου. Αλλά έχω ήδη φτάσει έως εδώ, οι γονείς μου έχουν πληρώσει τόσα φροντιστήρια, δεν νιώθω πως είναι σωστό να τα παρατήσω έτσι. Οι καθηγητές μου συνεχώς με φωνάζουν επειδή χάνω μαθήματα αλλά για αυτό φταίει είτε ότι τα μαθήματα συμπίπτουν και καταλήγω να χάνω κάτι πάντα, ή λιποθυμάω λόγω άγχους ή αδυναμίας και αναιμίας. Δεν ξέρω τι να κάνω σε αυτήν την περίπτωση. Δεν θέλω να απογοητεύσω κανέναν, αλλά έχω πιεστεί υπερβολικά. Και δεν με πιστεύουν οι καθηγητές μου όταν τους λέω πως έχασα το μάθημα τους επειδή δεν ένιωθα καλά. Και δεν τους κατηγορώ γιατί και εμένα αν ερχόταν μια μαθήτρια μου και μου έλεγε συνεχώς πως χάνει μαθήματα για αυτό το λόγο θα νόμιζα ότι απλά το λέει για δικαιολογία. Επίσης δεν νιώθω πως έχω δώσει το 100% του εαυτού μου. Δεν έχω κάπου να στιριχτω και δεν έχω χρόνο να κάνω διαλείμματα χωρίς κάποιος να με κατηγορήσει. Να συνεχίσω τον αγώνα για τις πανελλήνιες ή να ξαναδωσω του χρόνου?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Βρίσκομαι στις αρχές του 2ου τετραμηνου της Γ' Λυκείου, δηλαδή στην τελική κατηφόρα για τις πανελλήνιες. Το θέμα είναι πως νιώθω πως έχω κενα στα μαθήματα και δεν θα τα καταφέρω. Σκοπεύω να δώσω τα 4 μαθήματα της θετικής κατεύθυνσης, τα 2 μαθήματα σχεδίου και τα μαθήματα για τις μουσικές σχολές. Παρόλο που έχω ταλέντο και σε γενικές γραμμές τα πάω οκ σε όλα, έχω πιεστεί τόσο που έχει αρχίσει να φθείρεται η ψυχική και η σωματική μου υγεία. Δεν έχω χρόνο πια να πηγαίνω σε γιατρούς και οι γονείς μου δουλεύουν όλη μέρα. Είχα παλιά θέματα ανορεξίας και κατάθλιψης, τα οποία έχουν αρχίσει να ανεβαίνουν στην επιφάνεια. Οι γονείς μου πολλές φορές αμελουν να μαγειρεψουν ή να αφήσουν φαγητό στο σπίτι και εγώ δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω λόγω προγράμματος. Οπότε έχω καταλήξει σε ένα πολύ ανθυγιεινό τρόπο ζωής. Τρώω πολύ λίγο και κοιμάμαι πολύ λίγο, με αποτέλεσμα όλο αυτό να επηρεάζει την απόδοση μου στα μαθήματα αλλά και την ψυχολογία μου. Σκεφτόμουν να τα παρατήσω και να εστιάζω περισσότερο στην υγεία μου για το υπόλοιπο της χρονιάς και να ξαναδωσω του χρόνου. Αλλά έχω ήδη φτάσει έως εδώ, οι γονείς μου έχουν πληρώσει τόσα φροντιστήρια, δεν νιώθω πως είναι σωστό να τα παρατήσω έτσι. Οι καθηγητές μου συνεχώς με φωνάζουν επειδή χάνω μαθήματα αλλά για αυτό φταίει είτε ότι τα μαθήματα συμπίπτουν και καταλήγω να χάνω κάτι πάντα, ή λιποθυμάω λόγω άγχους ή αδυναμίας και αναιμίας. Δεν ξέρω τι να κάνω σε αυτήν την περίπτωση. Δεν θέλω να απογοητεύσω κανέναν, αλλά έχω πιεστεί υπερβολικά. Και δεν με πιστεύουν οι καθηγητές μου όταν τους λέω πως έχασα το μάθημα τους επειδή δεν ένιωθα καλά. Και δεν τους κατηγορώ γιατί και εμένα αν ερχόταν μια μαθήτρια μου και μου έλεγε συνεχώς πως χάνει μαθήματα για αυτό το λόγο θα νόμιζα ότι απλά το λέει για δικαιολογία. Επίσης δεν νιώθω πως έχω δώσει το 100% του εαυτού μου. Δεν έχω κάπου να στιριχτω και δεν έχω χρόνο να κάνω διαλείμματα χωρίς κάποιος να με κατηγορήσει. Να συνεχίσω τον αγώνα για τις πανελλήνιες ή να ξαναδωσω του χρόνου?
ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!

Λες να έχουν σημασία οι πανελλήνιες ή το να μπεις σε μια σχολή εαν έχεις διαλυθεί σωματικά και ψυχολογικά για να το πετύχεις αυτό ; Δεν θα έχει. Μεταξύ της υγείας σου και έναν χρόνο πίσω, επιλέγεις με κλειστά τα μάτια το δεύτερο. Εαν θες να δώσεις τώρα, δώσε, αλλά ξεκαθάρισε στους γονείς σου και στους καθηγητές σου οτι το κάνεις δοκιμαστικά και οτι δεν έχεις σκοπό να πιεστείς φέτος οπότε να μην σου δημιουργούν άγχος και ενοχές που δεν χρειάζεται να έχεις.

Και σταμάτα να σκέφτεσαι οτι θα απογοητεύσεις κόσμο. Δεν δίνεις για να κάνεις τους καθηγητές και τους γονείς σου χαρούμενους, δίνεις για να κυνηγήσεις κάτι που σου αρέσει. Εαν έχουν απαίτηση να θυσιάσεις την ψυχική και σωματική σου υγεία για αυτό τον σκοπό λυπάμαι αλλά εκείνοι απογοητεύουν εσένα.
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Βρίσκομαι στις αρχές του 2ου τετραμηνου της Γ' Λυκείου, δηλαδή στην τελική κατηφόρα για τις πανελλήνιες. Το θέμα είναι πως νιώθω πως έχω κενα στα μαθήματα και δεν θα τα καταφέρω. Σκοπεύω να δώσω τα 4 μαθήματα της θετικής κατεύθυνσης, τα 2 μαθήματα σχεδίου και τα μαθήματα για τις μουσικές σχολές. Παρόλο που έχω ταλέντο και σε γενικές γραμμές τα πάω οκ σε όλα, έχω πιεστεί τόσο που έχει αρχίσει να φθείρεται η ψυχική και η σωματική μου υγεία. Δεν έχω χρόνο πια να πηγαίνω σε γιατρούς και οι γονείς μου δουλεύουν όλη μέρα. Είχα παλιά θέματα ανορεξίας και κατάθλιψης, τα οποία έχουν αρχίσει να ανεβαίνουν στην επιφάνεια. Οι γονείς μου πολλές φορές αμελουν να μαγειρεψουν ή να αφήσουν φαγητό στο σπίτι και εγώ δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω λόγω προγράμματος. Οπότε έχω καταλήξει σε ένα πολύ ανθυγιεινό τρόπο ζωής. Τρώω πολύ λίγο και κοιμάμαι πολύ λίγο, με αποτέλεσμα όλο αυτό να επηρεάζει την απόδοση μου στα μαθήματα αλλά και την ψυχολογία μου. Σκεφτόμουν να τα παρατήσω και να εστιάζω περισσότερο στην υγεία μου για το υπόλοιπο της χρονιάς και να ξαναδωσω του χρόνου. Αλλά έχω ήδη φτάσει έως εδώ, οι γονείς μου έχουν πληρώσει τόσα φροντιστήρια, δεν νιώθω πως είναι σωστό να τα παρατήσω έτσι. Οι καθηγητές μου συνεχώς με φωνάζουν επειδή χάνω μαθήματα αλλά για αυτό φταίει είτε ότι τα μαθήματα συμπίπτουν και καταλήγω να χάνω κάτι πάντα, ή λιποθυμάω λόγω άγχους ή αδυναμίας και αναιμίας. Δεν ξέρω τι να κάνω σε αυτήν την περίπτωση. Δεν θέλω να απογοητεύσω κανέναν, αλλά έχω πιεστεί υπερβολικά. Και δεν με πιστεύουν οι καθηγητές μου όταν τους λέω πως έχασα το μάθημα τους επειδή δεν ένιωθα καλά. Και δεν τους κατηγορώ γιατί και εμένα αν ερχόταν μια μαθήτρια μου και μου έλεγε συνεχώς πως χάνει μαθήματα για αυτό το λόγο θα νόμιζα ότι απλά το λέει για δικαιολογία. Επίσης δεν νιώθω πως έχω δώσει το 100% του εαυτού μου. Δεν έχω κάπου να στιριχτω και δεν έχω χρόνο να κάνω διαλείμματα χωρίς κάποιος να με κατηγορήσει. Να συνεχίσω τον αγώνα για τις πανελλήνιες ή να ξαναδωσω του χρόνου?
Μην τα παρατησεις!!
Παντα θα υπαρχουν προβληματα...
Και του χρονου θα εχεις αλλα...
Πανω απο ολα πρεπει να εισαι καλα εσυ..
Και εγω εχω προβλημα με το φαγητο ειδικα στις πανελληνιες ολο εχανα κιλα αλλα δεν πειραζει..να τρως για να μην παθεις τιποτα..να κοιμασαι καλα και ολα θα τα βρεις!
Βαλε προγραμμα αν σε βολευει κ ολα θα τα προλαβεις!
Αξιζει να δωσεις και ας μην περασεις!
Και εγω δεν περασα αλλα προσπαθησα οσο μπορουσα πολλες φορες βαριουμουν κ εγω γιατι δεν ειχα κ πολυ ορεξη επειδη εβαζα τα καθημερινα προβληματα να λυσω πρωτα που αυτα δεν λυνοντουσαν κ ετσι εχανα πολλα απο τα 4 μαθηματα κατευθυνσης....
Αλλα δεν πειραζει ειναι κ η ηλικια τετοια που δεν σε αφηνει να συγκεντρονεσε πολλες φορες..
Και δεν εχεις να δωσεις λογω σε κανεναν..δεν θα απογοητευσεις κανεναν γιατι οτι κανεις το κανεις για εσενα!
Δωσε πανελληνιες μην χασεις την ευκερεια που τοσους μηνες κανεις οτι μπορεις...και οτι γινει ποτε δεν ξερεις...
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Αν ανέφερες στους γονείς σου την ψυχολογική κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι, θεωρείς δεν θα σε άκουγαν; Αξίζει να συνεχίσεις την προσπάθεια και με μικρές αλλαγές στην καθημερινότητα σου πιστεύω θα έβλεπες τρομερή αλλαγή: φτιάξε καλύτερο πρόγραμμα ώστε να κοιμάσαι σωστά (δεν έχει νόημα το να διαβάζεις ασύστολα, δεν γίνεται σωστό διάβασμα αν είσαι αϋπνο), σωστότερη διατροφή - με την βοήθεια των γονιών σου, ίσως χρειαστείς και εξετάσεις αίματος (δεν είναι ακριβές!) για να δεις τι πρέπει να προσθέσεις στην διατροφή σου asap και τι συμπληρώματα θα μπορούσες να πάρεις (σίγουρα θα έχεις έλλειψη ιχνοστοιχείων αυτή την περίοδο).
Αν θεωρείς ότι δεν μπορείς να κάνεις αυτές τις αλλαγές τώρα, όντως δεν αξίζει να συνεχίσεις με τις πανελλήνιες φέτος γιατί βλάπτεις την ψυχοσωματική σου υγεία.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Αρχικά να ξεκουραστείς.

Δεν είναι κακό να κάνεις ένα διάλειμμα, ειδικά όταν μιλάμε για τόσο σημαντικά προβλήματα ψυχικής και σωματικής υγείας. Όταν νιώσεις ότι είσαι οκευ ξεκίνα και προσπάθησε να γυρίσεις πίσω στους ρυθμούς σου και πιο δυναμικά αν μπορείς.
Οι γονείς μου πολλές φορές αμελουν να μαγειρεψουν ή να αφήσουν φαγητό στο σπίτι και εγώ δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω λόγω προγράμματος. Τρώω πολύ λίγο και κοιμάμαι πολύ λίγο, με αποτέλεσμα όλο αυτό να επηρεάζει την απόδοση μου στα μαθήματα αλλά και την ψυχολογία μου.
Σε παρακαλώ μην αφήνεις τον εαυτό σου νηστικό. Χειροτερεύει την κατάσταση. Αν είναι εύκολο ζητά από τους γονείς σου να σου αφήνουν ένα χρηματικό ποσό και να πηγαίνεις να αγοράζεις μαγειρευτά φαγητά. Ύπνος επίσης σημαντικός. Κλείνεις τα κινητά, οθόνες κτλ. και πηγαίνεις κατά τις 23:00 (και πιο νωρίς αν σε παίρνει) για να τον ευχαριστήθεις.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά
 

soleilst

Νεοφερμένος

Η soleilst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αν ανέφερες στους γονείς σου την ψυχολογική κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι, θεωρείς δεν θα σε άκουγαν; Αξίζει να συνεχίσεις την προσπάθεια και με μικρές αλλαγές στην καθημερινότητα σου πιστεύω θα έβλεπες τρομερή αλλαγή: φτιάξε καλύτερο πρόγραμμα ώστε να κοιμάσαι σωστά (δεν έχει νόημα το να διαβάζεις ασύστολα, δεν γίνεται σωστό διάβασμα αν είσαι αϋπνο), σωστότερη διατροφή - με την βοήθεια των γονιών σου, ίσως χρειαστείς και εξετάσεις αίματος (δεν είναι ακριβές!) για να δεις τι πρέπει να προσθέσεις στην διατροφή σου asap και τι συμπληρώματα θα μπορούσες να πάρεις (σίγουρα θα έχεις έλλειψη ιχνοστοιχείων αυτή την περίοδο).
Αν θεωρείς ότι δεν μπορείς να κάνεις αυτές τις αλλαγές τώρα, όντως δεν αξίζει να συνεχίσεις με τις πανελλήνιες φέτος γιατί βλάπτεις την ψυχοσωματική σου υγεία.
Το έχω αναφέρει στους γονείς μου και παρόλο που έχουμε απευθυνθει στο παρελθόν στους κατάλληλους γιατρούς, δεν παίρνουν και πολύ σοβαρά την κατάσταση μου και μου λένε πως τα περνάω όλα αυτά λόγω άγχους. Αγνοούν ότι πάει λάθος και προσπαθούν να είναι αισιόδοξοι πιστεύω, αλλά κάποιες φορές θελω να τους πω πως δεν νιώθω καλά και να με πιστέψουν. Είναι κουραστικό να με αγνοουν όταν τους μιλάω για τέτοια θέματα και ξαφνικά να ξαφνιαζονται όταν τους τηλεφωνεί το σχολείο για να τους πει πως η κόρη τους λιποθύμησε στο μάθημα.
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ξεκινα να τρως και να ξεκουραζεσαι καλα..
Μην αγχωνεσαι για τιποτα...ακου την μουσικη που σου αρεσει και ολα καλα θα πανε!
Γιατι εχεις λυποθυμησει στο μαθημα;
Δεν ειχες φαει ή μηπως χρειαζεσαι εξετασεις;
 

soleilst

Νεοφερμένος

Η soleilst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αρχικά να ξεκουραστείς.

Δεν είναι κακό να κάνεις ένα διάλειμμα, ειδικά όταν μιλάμε για τόσο σημαντικά προβλήματα ψυχικής και σωματικής υγείας. Όταν νιώσεις ότι είσαι οκευ ξεκίνα και προσπάθησε να γυρίσεις πίσω στους ρυθμούς σου και πιο δυναμικά αν μπορείς.

Σε παρακαλώ μην αφήνεις τον εαυτό σου νηστικό. Χειροτερεύει την κατάσταση. Αν είναι εύκολο ζητά από τους γονείς σου να σου αφήνουν ένα χρηματικό ποσό και να πηγαίνεις να αγοράζεις μαγειρευτά φαγητά. Ύπνος επίσης σημαντικός. Κλείνεις τα κινητά, οθόνες κτλ. και πηγαίνεις κατά τις 23:00 (και πιο νωρίς αν σε παίρνει) για να τον ευχαριστήθεις.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά
Προσπάθησα να κλείσω τα βιβλία για μια εβδομάδα μέσα στις διακοπές των γιορτών και να πάω να μείνω στο σπίτι της γιαγιάς μου για μια εβδομάδα. Το θέμα είναι, μόλις γύρισα πισ στο σπίτι μου και ξεκίνησα ξανά το διάβασμα, μου έπεσαν όλα βουνό. 70 ασκήσεις φυσικης, άλλες 20 μαθηματικά, δύο κατόψεις να φτιάξω, κτλ. Κλασσικά, κατέληξα στο ίδιο αποτέλεσμα, δηλαδή οι καθηγητές μου να με φωνάζουν και το τμήμα να πηγαίνει πιο γρήγορα και πιο μπροστά από τα κεφάλαια στα οποία έχουν κολλήσει εγώ. Νιώθω πως με κάθε διάλειμμα απλά κάνω τα πράγματα πιο δύσκολα από ότι ειναι για τον εαυτό μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξεκινα να τρως και να ξεκουραζεσαι καλα..
Μην αγχωνεσαι για τιποτα...ακου την μουσικη που σου αρεσει και ολα καλα θα πανε!
Γιατι εχεις λυποθυμησει στο μαθημα;
Δεν ειχες φαει ή μηπως χρειαζεσαι εξετασεις;
Έχω αναιμία λόγω ανορεξίας.
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ωραια τοτε ισως να σε πιεζει ολο αυτο το ατελιωτο διαβασμα κλπ...αυτο μπορει να σε κουραζει οτι πρεπει να βγαλεις την υλη που ειναι τεραστια κ στην φυσικη...
Θελεις να σπουδασεις κατι συγκεκριμενο;
 

soleilst

Νεοφερμένος

Η soleilst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ωραια τοτε ισως να σε πιεζει ολο αυτο το ατελιωτο διαωασμα κλπ...αυτο μπορει να σε κουραζει οτι πρεπει να βγαλεις την υλη που ειναι τεραστια κ σρην φυσικη...
Θελεις να σπουδασεις κατι συγκεκριμενο;
Στοχευω για αρχιτεκτονική και οι άλλες μου επιλογές είναι φυσική, μουσική ή χημεια.
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ωραιες επιλογες και δυσκολες!
Γιαυτο ομως ειναι ωραιες!
Ισως να σε κουραζει το υποχρεωτικο διαβασμα που πρεπει να βγει...
Μην πιεζεσαι σκεψου τι πραγματικα θελεις..
Και να ξερεις δεν χρειαζεται οπωσδηπωτε να περασεις απο πανελληνιες...
Να δωσεις φυσικα αλλα και αν δεν περασεις δεν πειραζει υπαρχουν και τα ιεκ δημοσια η ιδιωτικα που αν ψαξεις θα βρεις αντιστοιχες σχολες που σε ενδιαφερουν...
 

soleilst

Νεοφερμένος

Η soleilst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ωραιες επιλογες και δυσκολες!
Γιαυτο ομως ειναι ωραιες!
Ισως να σε κουραζει το υποχρεωτικο διαβασμα που πρεπει να βγει...
Μην πιεζεσαι σκεψου τι πραγματικα θελεις..
Και να ξερεις δεν χρειαζεται οπωσδηπωτε να περασεις απο πανελληνιες...
Να δωσεις φυσικα αλλα και αν δεν περασεις δεν πειραζει υπαρχουν και τα ιεκ δημοσια η ιδιωτικα που αν ψαξεις θα βρεις αντιστοιχες σχολες που σε ενδιαφερουν...
Ευχαριστώ πολύ, θα προσπαθήσω φέτος και ας ελπίσουμε για το καλύτερο.
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Να δωσεις πανελληνιες μην παει ο κοπος χαμενος...αλλα να εχεις και στο μυαλο σου τα ιεκ..παραλληλο μηχανογραφικο..
Ναι μην αγχωνεσαι οτι κανεις...
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,175 μηνύματα.
Βρίσκομαι στις αρχές του 2ου τετραμηνου της Γ' Λυκείου, δηλαδή στην τελική κατηφόρα για τις πανελλήνιες. Το θέμα είναι πως νιώθω πως έχω κενα στα μαθήματα και δεν θα τα καταφέρω. Σκοπεύω να δώσω τα 4 μαθήματα της θετικής κατεύθυνσης, τα 2 μαθήματα σχεδίου και τα μαθήματα για τις μουσικές σχολές. Παρόλο που έχω ταλέντο και σε γενικές γραμμές τα πάω οκ σε όλα, έχω πιεστεί τόσο που έχει αρχίσει να φθείρεται η ψυχική και η σωματική μου υγεία. Δεν έχω χρόνο πια να πηγαίνω σε γιατρούς και οι γονείς μου δουλεύουν όλη μέρα. Είχα παλιά θέματα ανορεξίας και κατάθλιψης, τα οποία έχουν αρχίσει να ανεβαίνουν στην επιφάνεια. Οι γονείς μου πολλές φορές αμελουν να μαγειρεψουν ή να αφήσουν φαγητό στο σπίτι και εγώ δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω λόγω προγράμματος. Οπότε έχω καταλήξει σε ένα πολύ ανθυγιεινό τρόπο ζωής. Τρώω πολύ λίγο και κοιμάμαι πολύ λίγο, με αποτέλεσμα όλο αυτό να επηρεάζει την απόδοση μου στα μαθήματα αλλά και την ψυχολογία μου. Σκεφτόμουν να τα παρατήσω και να εστιάζω περισσότερο στην υγεία μου για το υπόλοιπο της χρονιάς και να ξαναδωσω του χρόνου. Αλλά έχω ήδη φτάσει έως εδώ, οι γονείς μου έχουν πληρώσει τόσα φροντιστήρια, δεν νιώθω πως είναι σωστό να τα παρατήσω έτσι. Οι καθηγητές μου συνεχώς με φωνάζουν επειδή χάνω μαθήματα αλλά για αυτό φταίει είτε ότι τα μαθήματα συμπίπτουν και καταλήγω να χάνω κάτι πάντα, ή λιποθυμάω λόγω άγχους ή αδυναμίας και αναιμίας. Δεν ξέρω τι να κάνω σε αυτήν την περίπτωση. Δεν θέλω να απογοητεύσω κανέναν, αλλά έχω πιεστεί υπερβολικά. Και δεν με πιστεύουν οι καθηγητές μου όταν τους λέω πως έχασα το μάθημα τους επειδή δεν ένιωθα καλά. Και δεν τους κατηγορώ γιατί και εμένα αν ερχόταν μια μαθήτρια μου και μου έλεγε συνεχώς πως χάνει μαθήματα για αυτό το λόγο θα νόμιζα ότι απλά το λέει για δικαιολογία. Επίσης δεν νιώθω πως έχω δώσει το 100% του εαυτού μου. Δεν έχω κάπου να στιριχτω και δεν έχω χρόνο να κάνω διαλείμματα χωρίς κάποιος να με κατηγορήσει. Να συνεχίσω τον αγώνα για τις πανελλήνιες ή να ξαναδωσω του χρόνου?
Κοίτα να δεις, εγώ έχω να σου πω τα εξής.
Έχεις κάνει πάρα πολύ κόπο έως τώρα. Έχεις κάτσει να διαβάσεις, έχεις ξενυχτήσει ίσως, έχεις κουραστεί, και λόγω του άγχους και της αναιμίας που αναφέρεις. Και μάλιστα τόσο πολύ, που μάλλον έφτασες και σε μια μορφή burnout. Το ακόμη χειρότερο είναι ότι χρειάζεσαι ξεκούραση, όμως όπως λες αυτό εν τέλει σου γυρίζει λίγο σαν... μπούμερανγκ, και τελικά αντί να ξεκουράζεσαι καταλήγεις να αυτομαστιγώνεσαι και να γίνεται η κατάσταση χειρότερη.
Εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να δώσεις. Στην τελική, και να καταλήξεις να ξαναδώσεις, θα έχεις ήδη την εμπειρία της πρώτης φοράς, οπότε τότε θα είσαι πιο ήρεμη και χαλαρή νομίζω. Αλλά αυτό μην το σκέφτεσαι. Κάτσε και δώσε και μετά θα δεις τι θα κάνεις. Απλά μην πιέζεις τον εαυτό σου. Δεν έχει νόημα, δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα.
Και θα σου δώσω και ένα παράδειγμα: ξέρω περίπτωση που σταμάτησε να προετοιμάζεται για πανελλήνιες κατά τον Μάρτιο. Και έδωσε με ό,τι θυμόταν, και εν τέλει πέρασε. Δε σου λέω φυσικά να κάνεις αυτό και να περάσεις στο άλλο άκρο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει, μπορεί να τα πας καλά τελικά.
Για να μη λέω πιο πολλά χωρίς νόημα, γενικά κάτσε και ξεκουράσου ΧΩΡΙΣ ενοχές, και βρες μια ισορροπία μεταξύ προσπάθειας και ξεκούρασης. Στην τελική όπως αναφέρθηκε και από άλλο μέλος, δε θα έχει κανένα νόημα να περάσεις σε μια σχολή σακατεμένη σωματικά και κυρίως ψυχολογικά. Με τι δυνάμεις θα συνεχίσεις τότε το διάβασμα, που αν θες να είσαι και καλή στο αντικείμενό σου θα είναι και παραπάνω;
Σου εύχομαι καλή δύναμη λοιπόν, και καλή επιτυχία, ό,τι και αν αποφασίσεις να κάνεις τελικά!
 

soleilst

Νεοφερμένος

Η soleilst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Κοίτα να δεις, εγώ έχω να σου πω τα εξής.
Έχεις κάνει πάρα πολύ κόπο έως τώρα. Έχεις κάτσει να διαβάσεις, έχεις ξενυχτήσει ίσως, έχεις κουραστεί, και λόγω του άγχους και της αναιμίας που αναφέρεις. Και μάλιστα τόσο πολύ, που μάλλον έφτασες και σε μια μορφή burnout. Το ακόμη χειρότερο είναι ότι χρειάζεσαι ξεκούραση, όμως όπως λες αυτό εν τέλει σου γυρίζει λίγο σαν... μπούμερανγκ, και τελικά αντί να ξεκουράζεσαι καταλήγεις να αυτομαστιγώνεσαι και να γίνεται η κατάσταση χειρότερη.
Εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να δώσεις. Στην τελική, και να καταλήξεις να ξαναδώσεις, θα έχεις ήδη την εμπειρία της πρώτης φοράς, οπότε τότε θα είσαι πιο ήρεμη και χαλαρή νομίζω. Αλλά αυτό μην το σκέφτεσαι. Κάτσε και δώσε και μετά θα δεις τι θα κάνεις. Απλά μην πιέζεις τον εαυτό σου. Δεν έχει νόημα, δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα.
Και θα σου δώσω και ένα παράδειγμα: ξέρω περίπτωση που σταμάτησε να προετοιμάζεται για πανελλήνιες κατά τον Μάρτιο. Και έδωσε με ό,τι θυμόταν, και εν τέλει πέρασε. Δε σου λέω φυσικά να κάνεις αυτό και να περάσεις στο άλλο άκρο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει, μπορεί να τα πας καλά τελικά.
Για να μη λέω πιο πολλά χωρίς νόημα, γενικά κάτσε και ξεκουράσου ΧΩΡΙΣ ενοχές, και βρες μια ισορροπία μεταξύ προσπάθειας και ξεκούρασης. Στην τελική όπως αναφέρθηκε και από άλλο μέλος, δε θα έχει κανένα νόημα να περάσεις σε μια σχολή σακατεμένη σωματικά και κυρίως ψυχολογικά. Με τι δυνάμεις θα συνεχίσεις τότε το διάβασμα, που αν θες να είσαι και καλή στο αντικείμενό σου θα είναι και παραπάνω;
Σου εύχομαι καλή δύναμη λοιπόν, και καλή επιτυχία, ό,τι και αν αποφασίσεις να κάνεις τελικά!
Ευχαριστώ πολύ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top