Αξίζει να κάνω τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού;

kostasst

Νεοφερμένος

Ο kostasst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι μαθητής της Α' Λυκείου και γενικά είμαι αρκετά αναποφάσιστος όσον αναφορά το τί κατεύθυνση θα επιλέξω. Στο φροντιστήριο που πηγαίνω έχουμε την επιλογή να κάνουμε τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού, ωστόσο φοβάμαι ότι αν το κάνω θα με μπερδέψει χειρότερα. Πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει αν το κάνω ή θα σπαταλήσω χρήματα και θα απροσανατολιστώ εντελώς;;;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,064 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο που πηγαίνω έχουμε την επιλογή να κάνουμε τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού, ................. Πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει αν το κάνω ή θα σπαταλήσω χρήματα και θα απροσανατολιστώ εντελώς;;;
Στο φροντιστήριο και θα πληρώσεις; Συνήθως τα φροντιστήρια το κάνουν δωρεάν για λόγους διαφήμισης.

1701551784723.png
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,911 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι μαθητής της Α' Λυκείου και γενικά είμαι αρκετά αναποφάσιστος όσον αναφορά το τί κατεύθυνση θα επιλέξω. Στο φροντιστήριο που πηγαίνω έχουμε την επιλογή να κάνουμε τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού, ωστόσο φοβάμαι ότι αν το κάνω θα με μπερδέψει χειρότερα. Πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει αν το κάνω ή θα σπαταλήσω χρήματα και θα απροσανατολιστώ εντελώς;;;
Καταρχάς είναι αυτό που είπε και ο προλαλήσας Δίας, ότι είναι περίεργο που πρέπει να πληρώσεις, αλλά είναι λίγο νωρίς ακόμα για να σε αγχώνει αυτό. Άμα πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει λίγο όμως να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα και να έχεις μια γενική ιδέα για το τι θες να ακολουθήσεις, εγώ θα πρότεινα να το κάνεις, γενικά έχω ακούσει ότι έχει βοηθηθεί κόσμος από αυτά. Προφανώς και πρέπει να ψάξεις να δεις τι σου αρέσει, αλλά δε χρειάζεται να αγχώνεσαι και πολύ. Κοίτα λίγο και μόνος σου γενικά τις σχολές του πεδίου που σκοπεύεις να ακολουθήσεις (αν έχεις αποφασίσει ποιο πεδίο θες δηλαδή), κοίταξε λίγο και τα προγράμματα σπουδών τους.. Γενικά όμως είσαι ακόμη 15, λογικό να νιώθεις αποπροσανατολισμένος. Το περίεργο θα ήταν να ξέρεις με απόλυτη σιγουριά το τι ακριβώς θες να ακολουθήσεις.
 

kostasst

Νεοφερμένος

Ο kostasst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καταρχάς είναι αυτό που είπε και ο προλαλήσας Δίας, ότι είναι περίεργο που πρέπει να πληρώσεις, αλλά είναι λίγο νωρίς ακόμα για να σε αγχώνει αυτό. Άμα πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει λίγο όμως να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα και να έχεις μια γενική ιδέα για το τι θες να ακολουθήσεις, εγώ θα πρότεινα να το κάνεις, γενικά έχω ακούσει ότι έχει βοηθηθεί κόσμος από αυτά. Προφανώς και πρέπει να ψάξεις να δεις τι σου αρέσει, αλλά δε χρειάζεται να αγχώνεσαι και πολύ. Κοίτα λίγο και μόνος σου γενικά τις σχολές του πεδίου που σκοπεύεις να ακολουθήσεις (αν έχεις αποφασίσει ποιο πεδίο θες δηλαδή), κοίταξε λίγο και τα προγράμματα σπουδών τους.. Γενικά όμως είσαι ακόμη 15, λογικό να νιώθεις αποπροσανατολισμένος. Το περίεργο θα ήταν να ξέρεις με απόλυτη σιγουριά το τι ακριβώς θες να ακολουθήσεις.
Το ξέρω απλά αγχώνομαι πως δεν θα ξέρω τί να διαλέξω όταν θα έρθει η ώρα
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,112 μηνύματα.
Tα τεστ αυτά ειναι βλακείες ... γιατι απλά γινονται απο ατομα που δε ξέρουν τα επαγγελματα το καλυτερο ειναι εκδρομες και απευθείας συνέντευξη με επαγγελματιες
 

ak2005

Νεοφερμένος

Η ak2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κι εγώ βρισκόμουν ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα όπως και αρκετά παιδιά λόγω του εκπαιδευτικού μας συστήματος. Θα σου πρότεινα να το κάνεις. Θα σε κατατοπίσει κατά κάποιον τρόπο και ίσως σου βγαλει σχολές που δεν γνώριζες καν ότι υπάρχουν έτσι ώστε ανάλογα με αυτές να επιλέξεις και την αντίστοιχη κατεύθυνση. Προσωπικά, δεν με βοήθησε 100% αλλά τουλάχιστον με κατεύθυνε στο τι "περίπου" θα μου ταίριαζε.
 

kostasst

Νεοφερμένος

Ο kostasst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Κι εγώ βρισκόμουν ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα όπως και αρκετά παιδιά λόγω του εκπαιδευτικού μας συστήματος. Θα σου πρότεινα να το κάνεις. Θα σε κατατοπίσει κατά κάποιον τρόπο και ίσως σου βγαλει σχολές που δεν γνώριζες καν ότι υπάρχουν έτσι ώστε ανάλογα με αυτές να επιλέξεις και την αντίστοιχη κατεύθυνση. Προσωπικά, δεν με βοήθησε 100% αλλά τουλάχιστον με κατεύθυνε στο τι "περίπου" θα μου ταίριαζε.
αν το θέτεις έτσι βγάζει νόημα και ίσως όντως με βοηθήσει, ευχαριστώ πολύ!
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,608 μηνύματα.
Έχεις διαλέξει ποια κατεύθυνση θες να πάρεις; ή γι αυτό θες να κάνεις το τεστ;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,698 μηνύματα.
Κι εγώ βρισκόμουν ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα όπως και αρκετά παιδιά λόγω του εκπαιδευτικού μας συστήματος. Θα σου πρότεινα να το κάνεις. Θα σε κατατοπίσει κατά κάποιον τρόπο και ίσως σου βγαλει σχολές που δεν γνώριζες καν ότι υπάρχουν έτσι ώστε ανάλογα με αυτές να επιλέξεις και την αντίστοιχη κατεύθυνση. Προσωπικά, δεν με βοήθησε 100% αλλά τουλάχιστον με κατεύθυνε στο τι "περίπου" θα μου ταίριαζε.
Για κάποιον που έχει μια καλή εικόνα των σχολών και των επαγγελμάτων αυτά τα τεστ είναι άχρηστα όντως.
Επειδή όμως σε ηλικίες των 17-20 συνήθως δεν έχουμε πλήρη εικόνα των σχολών που υπάρχουν,η ak2005 έχει δίκιο οτι αυτά τα τεστ μπορεί να είναι πολύ χρήσιμα για να σου δώσουν μια βασική κατεύθυνση. Εαν ψαχτεί κάποιος παραπάνω και απο μόνος του, ακόμα καλύτερα.

Συνήθως αυτά τα τεστ δεν παρουσιάζουν συγκεκριμένες καριέρες που μπορεί να ακολουθήσει κάποιος και για αυτό δεν είναι τόσο καλά. Και αυτό είναι παραπλανητικό διότι απο πολλά τμήματα μπορείς να καταλήξεις να κάνεις χιλιάδες άλλα πράγματα που δεν φανταζόσουν μόνο απο την γενική περιγραφή του τμήματος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top