Αξίζει μεταπτυχιακό 1 έτους στη Βρετανία;

IceQueen

Νεοφερμένος

Η IceQueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλησπέρα,

είμαι σε τεράστια δίλημμα οπότε μια μικρή βοήθεια θα ηταν σημαντική. Θέλω να ασχοληθώ με την έρευνα καρκίνου, οπότε ψάχνω για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό κάτι σχετικό με Cancer Biology/ Cellular Biology. Γενικά, έχω δει στην Αγγλία έχουν ακριβώς αυτό που θέλω, δηλαδή μεταπτυχιακό με τίτλο cancer biology, αλλά διαρκεί 1 χρόνο μόλις! Αλλιώς η άλλες επιλογές είναι Γερμανία/Δανία/Ολλανδία με πιο γενικά μεταπτυχιακά που διαρκούν δυο χρόνια. Το πιο σημαντικό για εμένα ειναι να έχει αξία το μεταπτυχιακό μου και να αναγνωρίζεται! Αν έχει κανείς εμπειρία με μεταπτυχιακό στην Αγγλία ή κάποια συμβουλή, θα με βοηθήσει αρκετά!
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Καλησπέρα,

είμαι σε τεράστια δίλημμα οπότε μια μικρή βοήθεια θα ηταν σημαντική. Θέλω να ασχοληθώ με την έρευνα καρκίνου, οπότε ψάχνω για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό κάτι σχετικό με Cancer Biology/ Cellular Biology. Γενικά, έχω δει στην Αγγλία έχουν ακριβώς αυτό που θέλω, δηλαδή μεταπτυχιακό με τίτλο cancer biology, αλλά διαρκεί 1 χρόνο μόλις! Αλλιώς η άλλες επιλογές είναι Γερμανία/Δανία/Ολλανδία με πιο γενικά μεταπτυχιακά που διαρκούν δυο χρόνια. Το πιο σημαντικό για εμένα ειναι να έχει αξία το μεταπτυχιακό μου και να αναγνωρίζεται! Αν έχει κανείς εμπειρία με μεταπτυχιακό στην Αγγλία ή κάποια συμβουλή, θα με βοηθήσει αρκετά!
Καλησπέρα! Ολοκληρώνω το ερευνητικό μεταπτυχιακό μου (Master´s by Research) στην Αγγλία φέτος, διάρκειας ενός έτους. Φυσικά και αναγνωρίζεται κανονικότατα, απλά, όπως μπορείς να καταλάβεις είναι πιο intense. Καθώς αναφέρεις ότι σε ενδιαφέρει η έρευνα, θα σου πρότεινα να επιλέξεις κι εσύ Master´s by Research, σε περίπτωση που δεν το έχεις υπ΄όψιν σου. Είναι ιδανικό για κάποιον που θέλει να αφιερωθεί έναν ολόκληρο χρόνο στην εκπόνηση μίας μίνι διατριβής, χωρίς άλλα μαθήματα και μικρότερες εργασίες. Είναι αρκετά απαιτητικό βέβαια (το δικό μου είναι ουσιαστικά εκπόνηση διατριβής 40.000 λέξεων χωρίς υποσημειώσεις), αλλά είναι ιδανικό αν γνωρίζεις με τι ακριβώς θες να ασχοληθείς.

Για οποιαδήποτε άλλη απορία, για τα μεταπτυχιακά στη Βρετανία ή γενικότερα για την εμπειρία εκεί, μη διστάσεις!
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Γενικά προτείνω να αποφύγεις την Αγγλία, για πολλούς και διάφορους λόγους, κυρίως γιατί η ιδιωτική εκπαίδευση έχει γίνει πολύ business (προσωπικά πιστεύω τα αρνητικά είναι περισσότερα από τα θετικά).

Προτείνω πρώτα Γερμανία - Γαλλία, και μετά Ελβετία, Ολλανδία, Σκανδιναβικές χώρες ή ακόμα και Ιρλανδία.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Γενικά προτείνω να αποφύγεις την Αγγλία, για πολλούς και διάφορους λόγους, κυρίως γιατί η ιδιωτική εκπαίδευση έχει γίνει πολύ business (προσωπικά πιστεύω τα αρνητικά είναι περισσότερα από τα θετικά).

Προτείνω πρώτα Γερμανία - Γαλλία, και μετά Ελβετία, Ολλανδία, Σκανδιναβικές χώρες ή ακόμα και Ιρλανδία.
Με ενδιαφέρει πολύ να ακούσω τα αρνητικά και τα θετικά που βλέπεις εσύ. Έχεις σπουδάσει ή σπουδάζεις στο Ηνωμένο Βασίλειο;
Διαφωνώ ότι είναι business, είναι τρομακτικά γενικευτικός ο χαρακτηρισμός. Τα αγγλικά πανεπιστήμια έχουν δυστυχώς γίνει απλησίαστα οικονομικά λόγω Brexit, αλλά αυτό δεν μειώνει την αξία τους. Τουναντίον, ορισμένα είναι πολύ καλύτερα από άλλων χωρών, εξαρτάται και σε τι τομέα αναφερόμαστε.
Κατ'εμέ, εξαρτάται από το τι θες να κάνεις. Δηλαδή δεν έχει νόημα να πούμε στην κοπέλα πήγαινε Γερμανία ή Ολλανδία. Πρέπει να αναζητήσει με προσοχή τι θέλει να αποκομίσει από το μεταπτυχιακό. Φυσικά, και ο οικονομικός παράγοντας μπορεί να παίξει ρόλο.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,932 μηνύματα.
Καλησπέρα,

είμαι σε τεράστια δίλημμα οπότε μια μικρή βοήθεια θα ηταν σημαντική. Θέλω να ασχοληθώ με την έρευνα καρκίνου, οπότε ψάχνω για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό κάτι σχετικό με Cancer Biology/ Cellular Biology. Γενικά, έχω δει στην Αγγλία έχουν ακριβώς αυτό που θέλω, δηλαδή μεταπτυχιακό με τίτλο cancer biology, αλλά διαρκεί 1 χρόνο μόλις! Αλλιώς η άλλες επιλογές είναι Γερμανία/Δανία/Ολλανδία με πιο γενικά μεταπτυχιακά που διαρκούν δυο χρόνια. Το πιο σημαντικό για εμένα ειναι να έχει αξία το μεταπτυχιακό μου και να αναγνωρίζεται! Αν έχει κανείς εμπειρία με μεταπτυχιακό στην Αγγλία ή κάποια συμβουλή, θα με βοηθήσει αρκετά!
Ποια πανεπιστήμια σε Αγγλία και ποια σε Γερμανία/Ολλανδία ;

Δανία είναι ακριβή η ζωή.
 

gegeorgiou90

Νεοφερμένος

Ο gegeorgiou90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει πολύ να ακούσω τα αρνητικά και τα θετικά που βλέπεις εσύ. Έχεις σπουδάσει ή σπουδάζεις στο Ηνωμένο Βασίλειο;
Διαφωνώ ότι είναι business, είναι τρομακτικά γενικευτικός ο χαρακτηρισμός. Τα αγγλικά πανεπιστήμια έχουν δυστυχώς γίνει απλησίαστα οικονομικά λόγω Brexit, αλλά αυτό δεν μειώνει την αξία τους. Τουναντίον, ορισμένα είναι πολύ καλύτερα από άλλων χωρών, εξαρτάται και σε τι τομέα αναφερόμαστε.
Κατ'εμέ, εξαρτάται από το τι θες να κάνεις. Δηλαδή δεν έχει νόημα να πούμε στην κοπέλα πήγαινε Γερμανία ή Ολλανδία. Πρέπει να αναζητήσει με προσοχή τι θέλει να αποκομίσει από το μεταπτυχιακό. Φυσικά, και ο οικονομικός παράγοντας μπορεί να παίξει ρόλο.

Έχω δουλέψει σε πολλές χώρες, συμπεριλαμβανομένων 2 αγγλόφωνων: Αγγλία και Καναδά. Ακαδημαϊκή εμπειρία έχω μόνο στην Ελλάδα (ένα πτυχϊο και τώρα το δεύτερο, ίσως και τρίτο πρώτα ο Θεός).

Τα βασικά αρνητικά που εγώ βλέπω στην Αγγλία, δηλαδή στα Αγγλικά πανεπιστήμια είναι τα εξής:

1) Πολύ υψηλά δίδακτρα, όπως ανέφερες και εσύ. Σε Γαλλία και Γερμανία, οριακά και δωρεάν μπορείς να βρεις μεταπτυχιακό σε αξιοπρεπές δημόσιο πανεπιστήμιο.

2) Το επίπεδο θέλει πολύ προσοχή για να βρεις το καλύτερο. Το 90% τους νοιάζει μόνο το business χωρίς αντικειμενική έρευνα. Σε Γαλλία και Γερμανία τα δημόσια πανεπιστήμια είναι πάνω κάτω παρόμοιου επιπέδου μεταξύ τους.

3) Σχετικά με την αμοιβή και την αποκατάσταση, στην Αγγλία μου φαίνεται πολύ παρακμιακή η κατάσταση. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχει διαφορά το πριν και το μετά το μεταπτυχιακό. Δηλαδή, οκ, έχεις μάθει 5 πράγματα, έχεις πληρώσει αρκετά αλλά δεν έχεις βρει τον δρόμο σου. Και μετά το μεταπτυχιακό παραμένεις στο ψάξιμο και στην αγωνία. Σε Γαλλϊα και Γερμανία, στον τομέα της υγείας από τους πρώτους μήνες έχεις βρει τους δρόμους σου και έχεις δικτυωθεί για τα επόμενα βήματα.

4) Στην Αγγλία και γενικά στις Αγγλόφωνες χώρες πρέπει να είσαι ο τοπ των τοπ για να σε ανταμείψουνε. Αντίθετα σε Γαλλία και Γερμανία άμα είσαι λίγο πάνω από τον μέσο όρο ανταμοίβεσαι άμεσα.

Γενικά, από όλες τις απόψεις, η περιοχή γύρω από τις Άλπεις είναι η καλύτερη επιλογή.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Έχω δουλέψει σε πολλές χώρες, συμπεριλαμβανομένων 2 αγγλόφωνων: Αγγλία και Καναδά. Ακαδημαϊκή εμπειρία έχω μόνο στην Ελλάδα (ένα πτυχϊο και τώρα το δεύτερο, ίσως και τρίτο πρώτα ο Θεός).

Τα βασικά αρνητικά που εγώ βλέπω στην Αγγλία, δηλαδή στα Αγγλικά πανεπιστήμια είναι τα εξής:

1) Πολύ υψηλά δίδακτρα, όπως ανέφερες και εσύ. Σε Γαλλία και Γερμανία, οριακά και δωρεάν μπορείς να βρεις μεταπτυχιακό σε αξιοπρεπές δημόσιο πανεπιστήμιο.

2) Το επίπεδο θέλει πολύ προσοχή για να βρεις το καλύτερο. Το 90% τους νοιάζει μόνο το business χωρίς αντικειμενική έρευνα. Σε Γαλλία και Γερμανία τα δημόσια πανεπιστήμια είναι πάνω κάτω παρόμοιου επιπέδου μεταξύ τους.

3) Σχετικά με την αμοιβή και την αποκατάσταση, στην Αγγλία μου φαίνεται πολύ παρακμιακή η κατάσταση. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχει διαφορά το πριν και το μετά το μεταπτυχιακό. Δηλαδή, οκ, έχεις μάθει 5 πράγματα, έχεις πληρώσει αρκετά αλλά δεν έχεις βρει τον δρόμο σου. Και μετά το μεταπτυχιακό παραμένεις στο ψάξιμο και στην αγωνία. Σε Γαλλϊα και Γερμανία, στον τομέα της υγείας από τους πρώτους μήνες έχεις βρει τους δρόμους σου και έχεις δικτυωθεί για τα επόμενα βήματα.

4) Στην Αγγλία και γενικά στις Αγγλόφωνες χώρες πρέπει να είσαι ο τοπ των τοπ για να σε ανταμείψουνε. Αντίθετα σε Γαλλία και Γερμανία άμα είσαι λίγο πάνω από τον μέσο όρο ανταμοίβεσαι άμεσα.

Γενικά, από όλες τις απόψεις, η περιοχή γύρω από τις Άλπεις είναι η καλύτερη επιλογή.
Με το 1 συμφωνώ απόλυτα και για το 3 και το 4 δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, εσύ ξέρεις καλύτερα.

Για το επίπεδο σπουδών θα πω ξανά ότι δεν είναι παντού έτσι. Φυσικά και υπάρχουν ισάξια πανεπιστήμια στην υπόλοιπη Ευρώπη, δεν διαφωνώ καθόλου.

Το θέμα όμως είναι ότι η κοπέλα ενδιαφέρεται για μεταπτυχιακό εκεί, χωρίς να θέλει απαραίτητα να δουλέψει εκεί. Αυτό φυσικά πρέπει να μας το διευκρινίσεις. Αν λοιπόν πρόκειται για σπουδές περιορισμένου χρόνου, θα πω ότι η εμπειρία ενός αγγλικού πανεπιστημίου είναι πολύ καλή για το βιογραφικό. Για κάτι παραπάνω, πραγματικά δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά που λες.
 

IceQueen

Νεοφερμένος

Η IceQueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Η αλήθεια ειναι οτι το μεταπτυχιακό το θέλω για να μπορέσω να κάνω διδακτορικό και να δουλέψω πάνω στην Έρευνα. Έρευνα καρκίνου κάνει η Αγγλία και η γερμανία σε πολύ καλό επίπεδο. Προφανώς θα ήθελα να δουλέψω έξω και όσο αφορά για τα δίδακρα θα προσπαθήσω μπας και βρω κάποια υποτροφία για αγγλία.
Το θέμα μου είναι, αν είναι αρκετός ο 1 χρόνος μεταπτυχιακού και βρεθώ σε ένα καλό ανταγωνιστικό επίπεδο.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Η αλήθεια ειναι οτι το μεταπτυχιακό το θέλω για να μπορέσω να κάνω διδακτορικό και να δουλέψω πάνω στην Έρευνα. Έρευνα καρκίνου κάνει η Αγγλία και η γερμανία σε πολύ καλό επίπεδο. Προφανώς θα ήθελα να δουλέψω έξω και όσο αφορά για τα δίδακρα θα προσπαθήσω μπας και βρω κάποια υποτροφία για αγγλία.
Το θέμα μου είναι, αν είναι αρκετός ο 1 χρόνος μεταπτυχιακού και βρεθώ σε ένα καλό ανταγωνιστικό επίπεδο.
Εφ΄όσον λοιπόν θες να συνεχίσεις με διδακτορικό, το Master´s by Research είναι ειλικρινά η καλύτερη επιλογή για εσένα. Ο ένας χρόνος, εφ΄όσον το επιλέξεις, είναι αρκετός για να παράγεις πρωτότυπο ερευνητικό έργο περιορισμένης έκτασης. Για κάτι περισσότερο, όπως καταλαβαίνεις, υπάρχει το διδακτορικό. Αλλά στον ένα χρόνο ενός ερευνητικού μεταπτυχιακού λαμβάνεις όλα τα απαραίτητα εφόδια που θα κάνουν τη μετάβαση σου στο διδακτορικό πιο ομαλή και σε ό,τι αφορά το βιογραφικό και τον ανταγωνισμό είσαι σε πολύ καλύτερη θέση, γιατί παρουσιάζεσαι ως ερευνήτρια που ξέρει τι θέλει, έχει δουλέψει πάνω σε κάτι συγκεκριμένο και δεν έχει αναλωθεί σε μαθήματα που μπορεί και να μην είναι χρήσιμα για την ειδίκευση σου.
Επομένως, ναι, ο ένας χρόνος έρευνας στην Αγγλία αξίζει. Πίστεψέ με, κι εγώ αυτό ακριβώς επέλεξα επειδή θέλω να απασχοληθώ στην έρευνα και επειδή τα αγγλικά πανεπιστήμια είναι πολύ ανταγωνιστικά.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,691 μηνύματα.
Το θέμα μου είναι, αν είναι αρκετός ο 1 χρόνος μεταπτυχιακού και βρεθώ σε ένα καλό ανταγωνιστικό επίπεδο.
Εφόσον είναι εστιασμένο δεν βλέπω τον λόγο να μην είναι καλό. Δεν είναι ποτέ ποσοτικό το ζήτημα, αλλά ποιοτικό. Εαν τα μαθήματα είναι σωστά οργανωμένα και πέφτει αρκετή δουλειά σε αυτά, προφανώς και είναι πολύ προτιμότερα απο άλλο ένα εξάμηνο μαθημάτων με διαλέξεις περί ανέμων και υδάτων. Εξάλλου μην ξεχνάς οτι αφού ξέρεις οτι σε ενδιαφέρει η έρευνα, δεν θες να σπαταλήσεις χρόνο ως μεταπτυχιακή φοιτήτρια αν δεν είναι απολύτως απαραίτητος.

Το μόνο αρνητικό με την Αγγλία είναι το κόστος. Εαν κατά τα άλλα έχεις τα χρήματα, τότε προσωπικά λεω προχώρα άφοβα γιατί αξίζει.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,932 μηνύματα.
Δεν μπορώ να απαντήσω αν δεν δω τα πανεπιστήμια που έχεις διαθέσιμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top