Αξίζει η επιλογή της Γεωπονίας ; (Ερωτησεις και γενικες πληροφοριες)

Quibrick

Νεοφερμένος

Ο Quibrick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Χαιρετώ τα μέλη του forum!Λοιπόν είμαι 19 χρόνων,εχω δώσει Πανελλαδικές και έχω συγκεντρώσει αρκετά μόρια που μου εξασφαλίζουν θέση σε οποιαδήποτε σχολή του 2ο και 4ο πεδίου.Τώρα απλα σκέφτομαι ποια σχολή θα είναι αυτή.Λοιπόν για να μην τα πολυλογώ η Γεωπονία,πάντα μιλώντας για αυτή του ΑΠΘ,από ότι είδα έχει ένα τρομερά ενδιαφέρον πρόγραμμα σπουδών,με αρκετά μεγάλη ποικιλομορφία.Επίσης είδα ότι προσφέρει στο 3ο έτος και 5 κατευθύνσεις κάτι που μου θύμησε τον τρόπο με τον οποίο διαρθρώνεται και το πρόγραμμα σπουδών του Πολυτεχνείου.Γενικά είμαι υπέρ της άποψης που υποστηρίζει την επιστροφή στον πρωτογενή τομέα.Επίσης λατρεύω την ενασχόληση και την επαφή με τη φύση.Για αυτό λοιπόν κατέληξα ότι η Γεωπονία θα αποτελούσε μια καλή επιλογή σπουδών.Τώρα θα ήθελα κάποιος να με ενημερώσει γενικά για το επάγγελμα.Διάβαζα οτι οι γεωπόνοι πολλές φορές ανοίγουν μαγαζιά που εμπορεύονται φάρμακα και τα λοιπά.Λοιπόν η αλήθεια ειναι οτι κάτι τέτοιο δεν θα με ενδιέφερε καθόλου.Θα ήθελα πολύ να ασχολούμαι με επιτήρηση καλλιεργειών,έλεγχο και προστασία αυτών και κυριώς να ξεκινούσα ο ίδιος μια προσώπικη καλλιέργεια.Επίσης τι γίνεται με την αποκατάσταση των Ελλήνων Γεωπόνων στο εξωτερικό;Υπάρχουν ευκαιρίες για εργασία στο εξωτερικό;Η μόνη μαρτυρία που έχω είναι από έναν ξάδελφο που εργάστηκε χρόνια στην Αμερική και επέβλεπε ένα τμήμα φυτικών καλλιεργειών.Λοιπόν θα το εκτιμούσα αν μου δίνατε τα φώτα σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top