Ανώτατος χρόνος φοίτησης: υπάρχει ν+3;

feni

Νεοφερμένος

Η feni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους σας. Ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο ανώτατος χρόνος σπουδών στις πενταετείς σχολές. ν+2; Γιατί μια γνωστή μου που το παιδί της είναι δευτεροετής ( πάει για τρίτο έτος τώρα) στο Ημμυ Ξάνθης μου λέει ότι είναι ν+3. Απλά το ν+3 δεν το έχω ακούσει ξανά. Τι παίζει;
 

Paragontas7000

Περιβόητο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4,001 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους σας. Ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο ανώτατος χρόνος σπουδών στις πενταετείς σχολές. ν+2; Γιατί μια γνωστή μου που το παιδί της είναι δευτεροετής ( πάει για τρίτο έτος τώρα) στο Ημμυ Ξάνθης μου λέει ότι είναι ν+3. Απλά το ν+3 δεν το έχω ακούσει ξανά. Τι παίζει;
1.στα 5ετη προγραμματα φοιτησης ειναι ν+3 (8χρονια δηλαδη το οριο)
2. ειναι σχεδον αδυνατο να εφαρμοστει στην πραξη αυτος ο νομος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους σας. Ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο ανώτατος χρόνος σπουδών στις πενταετείς σχολές. ν+2; Γιατί μια γνωστή μου που το παιδί της είναι δευτεροετής ( πάει για τρίτο έτος τώρα) στο Ημμυ Ξάνθης μου λέει ότι είναι ν+3. Απλά το ν+3 δεν το έχω ακούσει ξανά. Τι παίζει;
καλημερα
Δυστηχως η γνωστη εχει δικιο
οι 4 ετεις σχολες εχουν ν+2 και 6 χρονια..δηλαδη 50% του χρονου επανω
οι 5 ετεις σχολες εχουν ν+2 και 7 χρονια που γινεται 8 χρονια και το ειπαν ν+3 για την δυσκολια που εχουν και να μην παιζουμε με μισαδακια.
οι 6 ετεις σχολες εχουν ν+2 και 8 χρονια που γινεται 9 χρονια και το ειπαν ν+3 για να μην ζηλεψουν.
Και αναζητουμε καποιο με μυαλο να τα καταργησει.

Εδω και ο σχετικος νομος εκτρωμα που μερικως των κατηργησαν οι ιδιοι

Ανώτατη διάρκεια φοίτησης, σύμφωνα με το Ν. 4957/2022 (ΦΕΚ 141/21-07-2022/Α΄)

Άρθρο 76
Ανώτατη διάρκεια φοίτησης.
1. Η ανώτατη διάρκεια φοίτησης σε ένα πρόγραμμα σπουδών πρώτου κύκλου με ελάχιστη διάρκεια οκτώ (8) ακαδημαϊκών εξαμήνων για την απονομή του τίτλου σπουδών, είναι ο χρόνος αυτός, προσαυξημένος κατά τέσσερα (4) ακαδημαϊκά εξάμηνα. Σε πρόγραμμα σπουδών του οποίου ο ελάχιστος χρόνος υπερβαίνει τα οκτώ (8) ακαδημαϊκά εξάμηνα, η ανώτατη διάρκεια φοίτησης είναι ο ελάχιστος χρόνος σπουδών, προσαυξημένος κατά έξι (6) ακαδημαϊκά εξάμηνα. Μετά από τη συμπλήρωση της ανώτατης διάρκειας φοίτησης, με την επιφύλαξη των επόμενων παραγράφων, το Διοικητικό Συμβούλιο του Τμήματος εκδίδει πράξη διαγραφής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

redpointer

Νεοφερμένος

Ο redpointer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μεχρι να εφαρμοστει θα εχει βγει αλλος νομος που να καταργει το ν+2. Δεν γνωριζω ποιος σκεφτηκε αυτον τον νομο αλλα δεν θα πονταρα ολα μου τα λεφτα οτι ειχε ιδεα τι γινεται με την εκπαιδευση εδω και δεκαετιες στην ελλαδα. Ο μεσος μαθηματικος φυσικος που διδασκει σε σχολειο εχει παρει πτυχιο στα 7 χρονια, αμα ηταν να εφαρμοστει τοτε θα επρεπε να παρει και τα πτυχια ολων που τα πηραν σε 6+ χρονια (απειροι ανθρωποι). Επισης πως οι φοιτητες σπαταλανε δημοσια λεφτα με τις εξτρα κολλες στην εξεταστικη που δινουν οι καθηγητες?
 

Paragontas7000

Περιβόητο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4,001 μηνύματα.
Μεχρι να εφαρμοστει θα εχει βγει αλλος νομος που να καταργει το ν+2. Δεν γνωριζω ποιος σκεφτηκε αυτον τον νομο αλλα δεν θα πονταρα ολα μου τα λεφτα οτι ειχε ιδεα τι γινεται με την εκπαιδευση εδω και δεκαετιες στην ελλαδα. Ο μεσος μαθηματικος φυσικος που διδασκει σε σχολειο εχει παρει πτυχιο στα 7 χρονια, αμα ηταν να εφαρμοστει τοτε θα επρεπε να παρει και τα πτυχια ολων που τα πηραν σε 6+ χρονια (απειροι ανθρωποι). Επισης πως οι φοιτητες σπαταλανε δημοσια λεφτα με τις εξτρα κολλες στην εξεταστικη που δινουν οι καθηγητες?
κλασικος ψηθορικος νομος ειναι οπως ποσοι αλλοι. Καμια επαφη με την πραγματικοτητα. Να ειχαμε να λεγαμε να ειχαμε να πουμε.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
κλασικος ψηθορικος νομος ειναι οπως ποσοι αλλοι. Καμια επαφη με την πραγματικοτητα. Να ειχαμε να λεγαμε να ειχαμε να πουμε.
Ναι ενταξει αλλα δεν ειναι ψηφοθηρικός.. γιατι αμα ειναι ετσι εχουμε αλλο χοντρο και βαρυ προβλημα που δεν λυνεται ... απεχθεια προς τα πανεπιστημια το λενε.
Εγω νομιζω οτι ειναι αποσταγμα ηλιθιοτητας ,κακιας και υποταγης σε καποια αφεντικα.
Ειναι και αυτα τα αραχνιασμενα πανεπιστημια μας που δεν δινουν πτυχια με πληρωμη, σε τηγανιζουν. Ημαρτον λιγο εξελιξη.

Και αμα δεν πιστευεις να οριστε
Ταμπελιασαμε τα ΙΕΚ ως ανωτερη εκπαιδευση με διδασκοντες καθηγητες αποφοιτους επαλ και ΙΕΚ των ανωτερων.

ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ
A. Τίτλοι σπουδών

α) Πτυχίο της ημεδαπής (αντίστοιχο με την ειδικότητα που προκηρύσσεται), μεταπτυχιακός και διδακτορικός τίτλος θέματος συναφούς προς το αντικείμενο, παιδαγωγικός τίτλος σπουδών ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ ή Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε, δίπλωμα Επαγγελματικής Κατάρτισης (για αποφοίτους ΙΕΚ), πτυχίο Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου, Τεχνικού Λυκείου ή Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου ή Τεχνικής Επαγγελματικής Σχολής ή ΕΠΑΛ κλπ.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Paragontas7000

Περιβόητο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4,001 μηνύματα.
Ναι ενταξει αλλα δεν ειναι ψηφοθηρικός.. γιατι αμα ειναι ετσι εχουμε αλλο χοντρο και βαρυ προβλημα που δεν λυνεται ... απεχθεια προς τα πανεπιστημια το λενε.
ενας νομος που ψηφηστικε μονο και μονο για να χαρει ο κυρ παντελης απο τον καναπε ,του οτι τελειωνουν επιτελους οι κακοι αιωνιοι φοιτητες τι ειναι?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top