Αντιπροτείνετε βιβλία και συγγραφείς!

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
ο πάολο κοέλο γράφει φιλοσοφικά, νομίζω ότι δεν είναι και τόσο για τα μπάζα...
Εμένα με εκνευρίζει η J. K. Rowling
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Εμένα ο Νταν Μπραουν, πολύ μ'αρεσε. :who:
Ο Κοέλιο έχει λίγο δύσκολη "γραφή" αλλά νταξ τρώγεται. :p

Εμένα με εκνευρίζει η J. K. Rowling

Και εδώ διαφωνώ. :who:


Λοιπόν και εντός του θέματος λοιπόν :P
Ένας τυπάς εν ονόματι Μαρει Μπέιλ ( ή κάπως έτσι ) πρέπει να του απαγορεύσουν να ξαναγράψει. :P Α και επίσης βρίσκω απίστευτα κουραστικό τον Γουάιλντ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Για τον Κοέλιο συμφωνώ απόλυτα με το φίλο παραπάνω....

air, έχω διαβάσει ''τα σταφύλια της οργής'' και ''ο δρόμος με τις φάμπρικες''...μου έχουν δανείσει και τα ''39 σκαλοπάτια'' αλλά δεν θα μπω καν στον κόπο.
Νομίζω ότι είναι καλός πραγματικά αλλά για τα γούστα μου βαρετός.Απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ο πάολο κοέλο γράφει φιλοσοφικά, νομίζω ότι δεν είναι και τόσο για τα μπάζα...
Εμένα με εκνευρίζει η J. K. Rowling

σε σχεση με τον Gaarder, ειναι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Του Φουκώ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
O Κοέλο για τα μπαζα; Τι λετε ρε; Εχω διαβασει το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός τουλαχιστον 5 φορές και είναι υπέροχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Να αυτοδιορθωθώ.
Τα ''39 σκαλοπάτια'' είναι άλλου Τζων...

Συνεχίστε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Να αυτοδιορθωθώ.
Τα ''39 σκαλοπάτια'' είναι άλλου Τζων...

Συνεχίστε:)
Ναι,του Μπιούκαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Crookshanks και Toknil, ποιο βιβλίο του Steinbeck σας φάνηκε τόσο βαρετό;

Εγώ μόνο το "Of mice and men" έχω διαβάσει και σε καμία περίπτωση δεν θα το χαρακτήριζα κουραστικό ή βαρετό.

Τα σταφύλια της οργής. Μου το έκαναν δώρο, λέγοντας πως είναι φοβερό βιβλίο... Bah... :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Τα σταφύλια της οργής. Μου το έκαναν δώρο, λέγοντας πως είναι φοβερό βιβλίο... Bah... :sick:

Έχεις μεγάλο πρόβλημα με αυτό το βιβλίο τελικά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Να αυτοδιορθωθώ.
Τα ''39 σκαλοπάτια'' είναι άλλου Τζων...

Συνεχίστε:)

Το συγκεκριμένο μου άρεσε πάρα πολύ... Ωραία περιπέτεια, και μου άρεσε το ότι τόνιζε ιδιαίτερα αυτόν τον αγώνα για την πατρίδα του Hannay... ( το διάβασα στην αγγλική έκδοση)


Μια συγγραφέας που δε συμπαθώ καθόλου είναι η Jane Austen... Τα βιβλία της ξεχειλίζουν από το ρομαντισμό κάτι που τα καθιστά πολύ βαρετά... Εντάξει, η καημενούλα καταπιεζόταν, αλλά αυτό το πράγμα στα βιβλία της δε λεει να σταματήσει... Ειδικά το "Αββαείο του Νορθάνγκερ" ήταν ο ορισμός της βαρεμάρας, παρά το ρεαλισμό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Christopher Paolini. Πρώτο βραβείο εμφανούς και μη τυποκλοπίας. Μακάρι να μαζεύονταν όλοι οι αναγνώστες του Tolkien και να του έδιναν ένα καλό μάθημα. Και είναι από τις λίγες φορές που το εύχομαι αυτό για κάποιον άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Γιώργο, έχεις τόσο πάθος με τον Tolkien, που μου κινείς την περιέργεια. Αλήθεια είναι τόσο καλός; Να πάω να αγοράσω κανα βιβλίο του αν είναι :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ω! Έχω γράψει εκθέσεις, προς απάντηση αυτής ακριβώς της ερώτησης, ούτε κι εγώ δεν ξέρω σε πόσα μέλη :P. Όπως κι αν έχει όμως, δεν είναι εδώ χώρος γι' αυτά. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Γιώργο, έχεις τόσο πάθος με τον Tolkien, που μου κινείς την περιέργεια. Αλήθεια είναι τόσο καλός; Να πάω να αγοράσω κανα βιβλίο του αν είναι :hmm:

Ακόμα αναρωτιέσαι κεφτέ; Και βέβαια να πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Γιώργο, έχεις τόσο πάθος με τον Tolkien, που μου κινείς την περιέργεια. Αλήθεια είναι τόσο καλός; Να πάω να αγοράσω κανα βιβλίο του αν είναι :hmm:

Και εγώ παρασύρθηκα από το Γιώργο και πήγα να αγοράσω το πρώτο βιβλίο της τριλογίας. :p Αν δε σε ενδιαφέρει να εξετάσεις εκτενώς μια τριλογία και ψάχνεις για ένα ανάλαφρο διήγημα μην κάνεις το λάθος να το αγοράσεις. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Θ' αρχίσω τις κατάρες μου φαίνεται. Άντε μη σας μεταμορφώσω όλους σε πιτσιλωτούς βατράχους και γεμίσω το ischool φίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Και εγώ παρασύρθηκα από το Γιώργο και πήγα να αγοράσω το πρώτο βιβλίο της τριλογίας. :p Αν δε σε ενδιαφέρει να εξετάσεις εκτενώς μια τριλογία και ψάχνεις για ένα ανάλαφρο διήγημα μην κάνεις το λάθος να το αγοράσεις. :p

Χμμ, πάντως αν πρόκειται για το πρώτο βιβλίο του Tolkien που θα διαβάσεις, θα 'λεγα καλύτερα να ξεκινήσεις με το Χόμπιτ. Το ίδιο μάλιστα πιστεύω θα σου πρότεινε και ο Γιάννης, που έχει ασχοληθεί πολύ περισσότερο. Έχεις ακούσει φαντάζομαι από 'δω και από 'κει πολλά για τον τρόπο συγγραφής του. Καλύτερα να ''μπεις'' όσο πιο ομαλά γίνεται, για να εξελιχθεί το ίδιο ομαλά και το ενδιαφέρον σου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ναι, συμφωνώ. Αν θες ν' αρχίσεις γενικά όμως την ιστορία, και να την πάρεις με χρονολογική σειρά (πριν από την πρώτη εποχή του χρόνου), τότε απ' το Σιλμαρίλλιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όπα χαλάρωσε. Κι έλεγα να το πω σε υστερόγραφο να μην το αναφέρεις :P. Αν ξεκινήσει από το Σιλμαρίλλιον μάλλον τη βλέπω να μισεί τον Tolkien στο τέλος. :xixi:

Υ.Γ. Τώρα θα αφήσω ένα όμως, μιας και είναι απαραίτητο (:D): παιδιά συνέχεια στο ''Προτείνετε ένα βιβλίο'' γιατί είμαστε off.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top