Ανταγωνισμός στις Πανελλήνιες

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σε όλους 🤗🤗🤗
Ελπίζω να μην είναι πολύ άκυρο το θέμα, όμως επειδή νιώθω πολύ άνετα εδώ στο φόρουμ θεώρησα καλή ιδέα να ανοίξω αυτή τη συζήτηση.
Τον τελευταίο καιρό, παρατηρώ πως οι περισσότεροι συμμαθητές και φίλοι / φίλες μου γίνονται πολύ ανταγωνιστικοί σχετικά με τις Πανελλήνιες, και ειλικρινά με στενοχωρεί αρκετά. Για παράδειγμα, έχω ακούσει τις απόψεις "πρόκειται για διαγωνισμό και δεν είναι δίκαιο να μου φάει κάποιος άλλος τη θέση αν εγώ δεν γράψω καλά σε ένα μάθημα" και " θέλω να χάσουν όσοι κάνουν αθλήματα σε πανελλήνιο επίπεδο ώστε να μην πάρουν επιπλέον μόρια, γιατί είναι άδικο να πάρουν αυτοί και όχι εγώ ", συν ένα σωρό παρόμοια. Το θέμα είναι πως ακούγοντας αυτά αισθάνομαι πολύ άσχημα, δεν αντέχω όλο αυτό το ανταγωνιστικό κλίμα και αναρωτιέμαι μήπως έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο; Και αν έχετε κάποια συμβουλή για να μην με επηρεάζει;;
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως ακούγοντας αυτά αισθάνομαι πολύ άσχημα, δεν αντέχω όλο αυτό το ανταγωνιστικό κλίμα
Ναι. Επειδή άκουγα τέτοια και εγώ ήμουν ζώο και το δικαιολογούσα… μην ακούς και προσπάθησε να μην έχεις πολλά πολλά. Σήμερα είναι ο ανταγωνισμός στις πανελλήνιες , αύριο θα είναι ανταγωνισμός σε άλλο πράγμα (ίσως σε προσωπικό επίπεδο το οποίο σε γαμάει) με ζήλιες και σκηνικά. Φύγε να γλιτώσεις❤️❤️
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι. Επειδή άκουγα τέτοια και εγώ ήμουν ζώο και το δικαιολογούσα… μην ακούς και προσπάθησε να μην έχεις πολλά πολλά. Σήμερα είναι ο ανταγωνισμός στις πανελλήνιες , αύριο θα είναι ανταγωνισμός σε άλλο πράγμα με ζήλιες και σκηνικά. Φύγε να γλιτώσεις❤️❤️

Απλώς το θέμα είναι πως μιλάμε για την συντριπτική πλειοψηφία στο σχολείο. Ειλικρινά, δεν περίμενα τόσο έντονο ανταγωνισμό από άτομα με τα οποία μιλάω κάθε μέρα.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,814 μηνύματα.
Γειά σε όλους 🤗🤗🤗
Ελπίζω να μην είναι πολύ άκυρο το θέμα, όμως επειδή νιώθω πολύ άνετα εδώ στο φόρουμ θεώρησα καλή ιδέα να ανοίξω αυτή τη συζήτηση.
Τον τελευταίο καιρό, παρατηρώ πως οι περισσότεροι συμμαθητές και φίλοι / φίλες μου γίνονται πολύ ανταγωνιστικοί σχετικά με τις Πανελλήνιες, και ειλικρινά με στενοχωρεί αρκετά. Για παράδειγμα, έχω ακούσει τις απόψεις "πρόκειται για διαγωνισμό και δεν είναι δίκαιο να μου φάει κάποιος άλλος τη θέση αν εγώ δεν γράψω καλά σε ένα μάθημα" και " θέλω να χάσουν όσοι κάνουν αθλήματα σε πανελλήνιο επίπεδο ώστε να μην πάρουν επιπλέον μόρια, γιατί είναι άδικο να πάρουν αυτοί και όχι εγώ ", συν ένα σωρό παρόμοια. Το θέμα είναι πως ακούγοντας αυτά αισθάνομαι πολύ άσχημα, δεν αντέχω όλο αυτό το ανταγωνιστικό κλίμα και αναρωτιέμαι μήπως έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο; Και αν έχετε κάποια συμβουλή για να μην με επηρεάζει;;
Δυστυχώς θα το συνηθίσεις. Αύριο μεθαύριο αυτά τα άτομα θα φάνε γερή σφαλιάρα. Όπως μου έλεγε και η μητέρα μου, πάντα σε ο,τι κάνει κάποιος θα υπάρχει κάποιος καλύτερος από αυτόν. Γενικά πολύ pety πράγμα να το ακούς αυτό από 17-18χρονα. Αν δεν τους αρέσει να βλέπουν άλλους να είναι καλύτεροι, ας στρώσουν τα οπίσθια τους και αν αξίζουν, ας βγουν μπροστά.

Και που να δεις στο μέλλον στη ζωή πως θα το δεις αυτό! είναι η ίδια νοοτροπία με το "γιατί αυτή που είναι άσχημη να έχει γκόμενο ενώ εγώ η κούκλα όχι". Μικρομυαλοι άνθρωποι με μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους😂
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Γειά σε όλους 🤗🤗🤗
Ελπίζω να μην είναι πολύ άκυρο το θέμα, όμως επειδή νιώθω πολύ άνετα εδώ στο φόρουμ θεώρησα καλή ιδέα να ανοίξω αυτή τη συζήτηση.
Τον τελευταίο καιρό, παρατηρώ πως οι περισσότεροι συμμαθητές και φίλοι / φίλες μου γίνονται πολύ ανταγωνιστικοί σχετικά με τις Πανελλήνιες, και ειλικρινά με στενοχωρεί αρκετά. Για παράδειγμα, έχω ακούσει τις απόψεις "πρόκειται για διαγωνισμό και δεν είναι δίκαιο να μου φάει κάποιος άλλος τη θέση αν εγώ δεν γράψω καλά σε ένα μάθημα" και " θέλω να χάσουν όσοι κάνουν αθλήματα σε πανελλήνιο επίπεδο ώστε να μην πάρουν επιπλέον μόρια, γιατί είναι άδικο να πάρουν αυτοί και όχι εγώ ", συν ένα σωρό παρόμοια. Το θέμα είναι πως ακούγοντας αυτά αισθάνομαι πολύ άσχημα, δεν αντέχω όλο αυτό το ανταγωνιστικό κλίμα και αναρωτιέμαι μήπως έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο; Και αν έχετε κάποια συμβουλή για να μην με επηρεάζει;;
Δυστυχώς όμως στην γ λυκείου υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός.Απο όποια πλευρά και αν το δούμε,όταν δίνουν για μια σχολή συγκεκριμένες θέσεις,αγωνίζεσαι με χιλιάδες άλλα άτομα για αυτή την θέση.Εγω στο σχολείο το σκεφτόμουν πολύ αυτό,α θα μου φάει ο άλλος την θέση...Απλά το μόνο που μπορώ να σου πω είναι δύο πράγματα ως συμβουλές εννοώ.Πρωτον ,να είσαι πολύ προσηλωμένη στον στόχο σου,θα υπάρχουν πολλές στιγμές που θα θες να τα παρατήσεις αλλά μην το κάνεις γιατί αν τα παρατήσεις να σκέφτεσαι ότι δεν θα έρθει εκείνη η ημέρα που θα δεις το όνομα σου εκεί που ονειρευόσουν.Και δεύτερο,ο κάθε ένας κάνει τον αγώνα του .Οι πανελλήνιες πέρα από το διάβασμα είναι και λίγο θέμα τύχης σε κάποια σημεία.Α και ψυχραιμία!!
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς όμως στην γ λυκείου υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός.Απο όποια πλευρά και αν το δούμε,όταν δίνουν για μια σχολή συγκεκριμένες θέσεις,αγωνίζεσαι με χιλιάδες άλλα άτομα για αυτή την θέση.Εγω στο σχολείο το σκεφτόμουν πολύ αυτό,α θα μου φάει ο άλλος την θέση...Απλά το μόνο που μπορώ να σου πω είναι δύο πράγματα ως συμβουλές εννοώ.Πρωτον ,να είσαι πολύ προσηλωμένη στον στόχο σου,θα υπάρχουν πολλές στιγμές που θα θες να τα παρατήσεις αλλά μην το κάνεις γιατί αν τα παρατήσεις να σκέφτεσαι ότι δεν θα έρθει εκείνη η ημέρα που θα δεις το όνομα σου εκεί που ονειρευόσουν.Και δεύτερο,ο κάθε ένας κάνει τον αγώνα του .Οι πανελλήνιες πέρα από το διάβασμα είναι και λίγο θέμα τύχης σε κάποια σημεία.Α και ψυχραιμία!!
Το θέμα είναι πως είμαστε β λυκείου και όχι γ, αλλά από τώρα έχει αρχίσει αυτή η κατάσταση.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές🤗🤗🤗
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Ο ανταγωνισμός εξαρτάται από την περίοδο και από τον στόχο.

Στη Β' Λυκείου νομίζω δεν δικαιολογείται αυτός ο ανταγωνισμός, προς Θεού! Είναι ακόμα πολύ νωρίς!

Σε προσωπικό επίπεδο, επειδή στόχευα σε πολύ υψηλόβαθμη σχολή, προς τη Γ' Λυκείου ένιωθα κι εγώ κάποια ανταγωνιστικότητα, όχι όμως γενικά και αόριστα. Φυσικά όχι προς φίλους μου και φυσικά όχι προς αυτούς που είχαν άλλους στόχους από τον δικό μου... Γιατί ναι, είναι διαγωνισμός οι Πανελλήνιες, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι όλοι είμαστε συνοδοιπόροι εν τέλει και έχουμε τα όνειρά μας!

Να είναι ανταγωνισμός όχι με την έννοια "να μην τα πάνε καλά οι άλλοι" αλλά "να τα πάω εγώ καλύτερα, για να μπω στη σχολή μου".
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο ανταγωνισμός εξαρτάται από την περίοδο και από τον στόχο.

Στη Β' Λυκείου νομίζω δεν δικαιολογείται αυτός ο ανταγωνισμός, προς Θεού! Είναι ακόμα πολύ νωρίς!

Σε προσωπικό επίπεδο, επειδή στόχευα σε πολύ υψηλόβαθμη σχολή, προς τη Γ' Λυκείου ένιωθα κι εγώ κάποια ανταγωνιστικότητα, όχι όμως γενικά και αόριστα. Φυσικά όχι προς φίλους μου και φυσικά όχι προς αυτούς που είχαν άλλους στόχους από τον δικό μου... Γιατί ναι, είναι διαγωνισμός οι Πανελλήνιες, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι όλοι είμαστε συνοδοιπόροι εν τέλει και έχουμε τα όνειρά μας!

Να είναι ανταγωνισμός όχι με την έννοια "να μην τα πάνε καλά οι άλλοι" αλλά "να τα πάω εγώ καλύτερα, για να μπω στη σχολή μου".

Συμφωνώ, κι εγώ πάντα πίστευα ότι πρέπει ο καθένας να κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί εκείνος για τον εαυτό του και να μην εύχεται την αποτυχία των άλλων, αλλά φέτος συνειδητοποίησα πως οι περισσότεροι δυστυχώς δεν το βλέπουν έτσι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,161 μηνύματα.
Ωχ, δεν σταματάει στο λύκειο;;;

Καλώς όρισες στη ζωή. :P Δυστυχώς η κοινωνία των ενηλίκων δεν φημίζεται από αγαθά αισθήματα σε γενικές γραμμές. Επικρατεί ο βασικός νόμος της χρηματοοικονομίας (finance): το κέρδος σου είναι η ζημία του άλλου. Αν όχι σε τέτοιο βαθμό γενικά θα συναντήσεις πολλούς ανθρώπους σε διάφορες φάσεις της ζωής σου καθώς μεγαλώνεις, όπου θα σε βλέπουν ανταγωνιστικά...ακόμη και επειδή αναπνέεις, επειδή η δική τους ανεπάρκεια και αποτυχία δεν τους επιτρέπει να σκέφτονται φυσιολογικά. :)

Καλή συνέχεια στη ζωή.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Συμφωνώ, κι εγώ πάντα πίστευα ότι πρέπει ο καθένας να κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί εκείνος για τον εαυτό του και να μην εύχεται την αποτυχία των άλλων, αλλά φέτος συνειδητοποίησα πως οι περισσότεροι δυστυχώς δεν το βλέπουν έτσι.
Εντός αυτών των ανταγωνιστικών κλιμάτων όπου ακούς πολλά, κράτα μικρό καλάθι.
Έρευνες δείχνουν ότι όταν εκφράζουμε κάποιον μελλοντικό μας στόχο προφορικά σε τρίτους ενώ στην πράξη δεν έχουμε κάνει καν τα μισά απ'όσα χρειάζεται για την εκλήρωση του εν λόγω στόχου (πχ το διάβασμα που απαιτείται για Χ μόρια), ο εγκέφαλος λαμβάνει την ίδια ικανοποίηση* που θα έπαιρνε εκπληρώνοντας όντως αυτόν τον στόχο. Μετά όταν θα έρθει η ώρα για το διάβασμα, το κίνητρο θα έχει χαθεί λόγω της προηγούμενης προφορικής "εκτόνωσης".
Συνεπώς για να μην αγχωνόμαστε (και ενδεχομένως να μην αγχώνουμε και τους άλλους), δεν μιλάμε πολύ και οι επιδόσεις μας θα μιλήσουν για εμάς.

*απελευθέρωση ντοπαμίνης
 

Guest 968714

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλώς το θέμα είναι πως μιλάμε για την συντριπτική πλειοψηφία στο σχολείο. Ειλικρινά, δεν περίμενα τόσο έντονο ανταγωνισμό από άτομα με τα οποία μιλάω κάθε μέρα.
Εγώ σου προτείνω να κάνεις gang up με τα ποιο chill αλλά λογικά άτομα του κοινωνικού σου κύκλου, επίσης φρόντισε να έχετε διαφορετικές μαθησιακές αρετές προκειμένου η συνεργασία σας να έχει νόημα. Όσο οι άλλοι λειτουργούν εγωιστικά και τσακονονται εκμεταλευτήτε το και δραστε ουσιαστικα. Εγώ αυτό που παρατήρησα όταν εγώ έδινα πανελλήνιες είναι οτί συνίθως τα παιδιά που είναι πιο χαλαρά/αφηρημένα, δεν εκφράζουν την ανταγωνιστηκότητα τους και λειτουργουν ουσιαστικα προς τον στοχο τους με προγραμμα και προσπαθεια την οποια τηρουν έχουν καλύτερα αποτελέσματα. Με λίγα λόγια τα άτομα τα οποία δεν εστιάσουν στο διάβασμα και στην σωστη προετιμασια είναι απλά ανώρυμα καθώς δεν μπορούν να διαχειρηστούν τον χρόνο τους σωστά(θα παρατηρήσεις ότι κάθε χρόνο οι νέες γενιες ειναι ολο και ποιο ανωρυμες/κλεισμενες στον ευατο τους, I blame tiktok and parents) και αυτός είναι ο βασικός λόγος για τον οποίο κάποιος μπορεί να τους φάει την θέση.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Απλώς το θέμα είναι πως μιλάμε για την συντριπτική πλειοψηφία στο σχολείο. Ειλικρινά, δεν περίμενα τόσο έντονο ανταγωνισμό από άτομα με τα οποία μιλάω κάθε μέρα.
Αθώο μου παιδί...
Ωχ, δεν σταματάει στο λύκειο;;;
Αθώο μου παιδί X2 .
Good grows better , and bad grows worse , usually .

Δυστυχώς μερικοί γονείς είναι εντελώς βλαμμένοι . Και όταν δύο βλαμμένοι γονείς κάνουν ένα παιδάκι , δυστυχώς μιμείται τις ηλιθιότητες των γονιών του και μαθαίνει να λειτουργεί έτσι . Ο λόγος που εσύ δεν λειτουργείς έτσι είναι οτι οι γονείς σου δεν σου έμαθαν ποτέ να είσαι ανταγωνιστική με τα άλλα παιδάκια επειδή πιθανώς ποτέ δεν σε σύγκριναν ποτέ με αυτά . Τα παιδάκια που ανησυχούν μην τυχόν τους φάει την θέση κάποιος άλλος είναι αυτά που οι γονείς τους συνήθως τα σύγκριναν και τα υποτιμούσαν συχνά σε σχέση με τα υπόλοιπα παιδάκια ;

Δύο είναι αυτά που έχω καταλάβει στο κομμάτι των ακαδημαϊκών επιδόσεων :
1) Οι πιο ανίκανοι πάντα υπερεκτιμούν τις δυνατότητες τους , ενώ συχνά οι πολύ ικανοί είναι πιο μετριόφρων , μερικοί εκ των οποίων υποτιμούν τις δυνατότητες τους . Θέλουν να είναι τόσο πολύ καλύτεροι οι ανίκανοι των άλλων που εν τέλει τείνουν να πιστεύουν τα ψέματα τους .

2) Ο άριστος δεν μπαίνει στην διαδικασία να συγκριθεί με κανέναν . Ξέρει οτι παίζει σε μια δική του κατηγορία . Οπότε δεν ανησυχεί μήπως κάποιος τον ξεπεράσει γιατί απλούστατα δεν αγωνίζονται να ξεπεράσουν κάποιον άλλο πέρα απο τον ίδιο τους τον εαυτό . Περί αυτού είναι η πραγματική αριστεία , πως εσύ σαν προσωπικότητα βελτιώνεσαι τόσο σε μορφωτικό όσο και σε ανθρώπινο επίπεδο .

Οπότε για να καταλήξω . Μην ταράσσεσαι όταν τα ακούς αυτά . Εγώ όταν ήμουν στο λύκειο άκουγα μερικούς να λένε στις μαθητικές συνελέυσεις πως : "εαν χρειαστεί θα πατήσουμε και επί πτωμάτων για να περάσουμε στην σχολή που θέλουμε" . Προφανώς καταλαβαίνεις πόσο γελοίο είναι να το ακούς αυτό απο ένα 17χρονο παιδί για μια εξέταση . Αλλά δεν φταίει το παιδάκι . Έτσι πέρασε η κοινωνία τον θεσμό των πανελληνίων στα παιδιά , ως ένας αγώνας επιβίωσης τον οποίο τον ακούς ήδη απο το δημοτικό πλέον και σε προετοιμάζουν χρόνια για τις λίγες εκείνες μέρες . Και έτσι το μεγάλωσαν και οι γονείς του , "να πατάει επί πτωμάτων" για να παίρνει αυτό που θέλει . Αυτά τα παιδιά είναι αποτυχημένα , ακόμα και να περάσουν στην σχολή τους . Απλώς δεν το έχουν αντιληφθεί ακόμα γιατί είναι νωρίς . Η αριστεία δεν μπορεί ποτέ να είναι απαλλαγμένη απο την ανθρωπιά , και απο την ευχαρίστηση για το ίδιο το διάβασμα και όχι μόνο για την επιτυχία σε μια σχολή . Οτιδήποτε άλλο είναι βαθμοθηρία , και αυτό δεν μπορεί να σε πάει πολύ μακριά .
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ όταν ήμουν στο λύκειο άκουγα μερικούς να λένε στις μαθητικές συνελέυσεις πως : "εαν χρειαστεί θα πατήσουμε και επί πτωμάτων για να περάσουμε στην σχολή που θέλουμε" .
Εντωμεταξύ ούτε αυτό το καταλαβαίνω. Δεν υπάρχουν και πολλά που μπορεί να κάνει κάποιος για να περάσει σε μια σχολή. Στην τελική, το διάβασμα και τη δική τους προσπάθεια δεν τη γλιτώνουν.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Εντωμεταξύ ούτε αυτό το καταλαβαίνω. Δεν υπάρχουν και πολλά που μπορεί να κάνει κάποιος για να περάσει σε μια σχολή. Στην τελική, το διάβασμα και τη δική τους προσπάθεια δεν τη γλιτώνουν.
Αυτό είναι και το ζήτημα . Κανένας δεν σε εμποδίζει στις πανελλήνιες να διαβάσεις . Ο ανταγωνισμός που υπάρχει είναι σε πολύ noble επίπεδο καθώς κανένας δεν έχει σκοπό να εμποδίσει κάποιον άλλο να μπει στην σχολή της επιθυμίας του . Όλοι προσπαθούν απλώς να πραγματοποιήσουν το όνειρο τους . Οπότε πράγματι όλα βασίζονται στο διάβασμα σου .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top