Ανασφάλειες

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το ξερω οτι δεν πρεπει να ειναι το μυαλο μας στους βαθμους ρε συ αλλα και παλι παιζουν μεγαλο ρολο
Οι βαθμοί στο Γυμνάσιο τι ρόλο ακριβώς παίζουν; Βοηθάνε μόνο σε ένα πράγμα: στο να μην ακούς γκρίνια απ' τους δικούς σου.


Κατά τα άλλα ΜΟΝΟ οι βαθμοί της Γ' Λυκείου μετράνε. Όλα τα άλλα είναι άχρηστα χαρτιά (με το υπάρχον σύστημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
καταρχας ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ!!πρωτα απ ολα ..ελπιδα κοριτσι μου εχεις καταλαβει γιατι υπαρχουν οι βαθμοι στο γυμνασιο??υπαρχουν για να δεις τις ικανοτητες σου σε κατι και να το διορθωσεις ...αντε και να σου παρουν και κανενα μπουφαν ταα χριστουγεννα οι γονεις σου...οι βαθμοι δεν ειναι το παν...μην αγχωνεσαι...δεν μπορεις να γνωριζεις αν εκεινο το παιδι που παιρνει 20 ειναι μαθητης''μυαλο'' ή απλα ενας φυσιλογικος μαθητης ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ διαβαστερος.ας ηρεμησουμε....αν εχει λυσει 50 ασκησεις στο επομενο μαθημα μαθηματικων λογικο δεν ειναι να του φαινονται γελοια...και εμενα ο καλυτερος μου φιλος εβγαλε με 20 το γυμνασιο και εγω με 19 και 3 και μπορω να πω πως σε κατι περιεργο και πιο περιπλοκο στα μαθηματικα μονο και μονο απο λογικη και τροπο σκεψης μπορω να τα βρω πιο ευκολα...δεν ειναι το παν οι βαθμοι...ολοι ανηκουν σε κατι...ενας αλλος κολλητος μου παει σε τεχνικο...και στο γυμνασιο ειχε βαλει στοιχημα με το μαθηματικο να γραψει 19 στο τελος (δεν ειχε ανοιξει βιβλιο ολη τη χρονια...και το υπογραφω αυτο)και πηγε και του εγραψε 20..με λιγο διαβασμα και χωρις φροντιστηριο...και ξερεις ποσο ειχε στο τριμηνο??11!!!!!!!!!!!ΜΗΝ κρινεις με τους βαθμους!!και μην νιωθεις μειονεκτικα!!:)μπορει αυτος να εχει κλιση στα μαθηματικα και εσυ στα αρχαια(μιας και λες για νομικη)και πανελληνιες να γραψετε και οι δυο 19.000+μορια..θα εχουν εκει νοημα οι βαθμοι του γυμνασιου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Δείτε πού καταντήσαμε, να δημιουργεί το σχολείο κόμπλεξ για τους βαθμούς που προέρχονται
κατά ένα τεράστιο ποσοστό στην ικανότητα παπαγαλίας.
πσσσσ...! πεσταα! και στο κατω κατω πια ικανοτητα ακριβως? που καθονται πανω απο ενα βιβλιο για να μαθουν να μαθημα 4 ωρες, ενω αμα εχεις καταλαβει τι λεει το μαθαινεις σε 1 τεταρτο αντε μιση ωρα?



Το θεμα ειναι κατα ποσο οι βαθμοι αντιστοιχουν σε αυτο που εχεις καταλαβει ... (οχι μαθει απεξω)...
και συνηθως δενννν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Γεια σασ ειμαι μαθητρια και εχω μια μικρη ανασφαλεια που δεν ξερω και τον λογο...
Υπαρχει ενα παιδι που βγαζει 20 καθαρο στο σχολειο και αυτο εμενα νιωθω οτι με ριχνει την ψυχολογια στο διαβασμα και στην επιδοση μου γιατι τον βλεπω και νομιζω οτι ειμαι ενα τιποτα στο σχολειο και οτι δεν θα μπορεσω να τον φτασω ποτε...Μπορει να μου πει κανεισ γιατι το νιωθω αυτο;





Μη το βλεπεις ανταγωνιστικα επειδη ο αλλος βγαζει μεγαλυτερο βαθμο απο εσενα. Εσυ προσπαθησε να γινεις οσο καλυτερη μπορεις! Μη δινεις σημασια τι κανουν οι αλλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Πρώτα από όλα πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς γιατί το βλέπεις έτσι.Μα είναι δυνατόν κορίτσι μου; Μην συγκρίνεσαι ποτέ με άλλους και μην νιώθεις μειονεκτικά. Τους βαθμούς τους παίρνουμε για εμάς και για κανέναν άλλο. Ο καθένας είναι διαφορετικός. Δεν σημαίνει ότι αν κάποιος βγαλει 20 στο γυμνάσιο θα περάσει σε ''καλό'' πανεπιστήμιο. Εγώ είμαι ''καλή'' μαθήτρια αλλά δεν κοιτάω να φτάσω κανέναν.Προσπαθώ να μάθω το μάθημα για ΕΜΕΝΑ και να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου. Εγώ που θέλω να περάσω αξιωματικός του ελληνικού ναυτικού και όλοι οι φίλοι μου μου λένε να πάω να γίνω γιατρός και δικηγόρος γιατί αυτό που θέλω να κάνω δεν ανήκει στα ''καλά πανεπιστήμια'' και μου λεν όλοι να να παω να κάνω τεστ iq επειδή απλά γράφω 19 ή 20. Δεν έχει απαραίτητα σχέση η εξυπνάδα με τους βαθμούς.Χαλάρωσε και μην ανταγωνίζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
ΞΕΚΟΛΛΑ ΜΙΚΡΗ, διάβασε ό,τι μάθημα γουστάρεις για όσο γουστάρεις, ασχολήσου με ό,τι σε ευχαριστεί γενικά
και γράψε τους βαθμούς στα @@ σου.Δεν είναι κατ' ανάγκη μορφωμένος ούτε ολοκληρωμένος ούτε ικανοποιημένος με τον εαυτό του όποιος βγάζει 20.έλεος

Το θεμα ειναι κατα ποσο οι βαθμοι αντιστοιχουν σε αυτο που εχεις καταλαβει ... (οχι μαθει απεξω)...
και συνηθως δενννν...

Διάβασέ τα καλά αυτά τα δύο πράγματα. Θα έπρεπε να ανησυχείς για το αν γνωρίζεις όσα υποτίθεται πως θα έπρεπε να γνωρίζεις κι όχι για το τι βαθμούς παίρνει ο ένας κι ο άλλος και να νιώθεις μειονεκτικά που δεν έχεις κι εσύ 20. Αυτό ξέρεις πώς το λένε; Βαθμοθηρία. Όπως σου είπαν, οι βαθμοί δε θα σου χρειαστούν και ποτέ. Εκτός κι αν μαζεύεις επαίνους με σκοπό να τους δείξεις σε κάποιο ξένο πανεπιστήμιο στο μέλλον. Μόνο εκείνοι τα κοιτάζουν.

Αγνή είσαι πολύ σοφό παιδί κορίτσι μου, μπράβο σου. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top