Ανασφάλεια σε σχέση με το επάγγελμα που θέλω να ακολουθήσω

bazzinga

Νεοφερμένος

Ο bazzinga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπον,
Είμαι δεκαπεντε μισο και παω πρωτη λυκειου.
Το ονειρο μου παντα ηταν να σπουδασω φυσικη κυριως θεωριτικη και να ασχοληθω με την ερευνα αφου απο πολυ μικρη ηλικια με ειχε συνεπαρει αυτο το μυστηριο και το αγνωστο μεσα στο οποιο ζουμε και χαρακτηριζεται απο φυσικη και μαθηματικα. Δυστηχως τον τελευταιο καιρο ομως παρολο που η αγαπη μου για αυτο το θεμα μενει η ιδια εχω αρχισει και σκεφτομαι σχεδον καθημερινα αν παιρνω την σωστη αποφαση. Γενικα με κυριευουν οι φοβιες γυρο απο το αν αυτο που θελω να κανω ειναι το σωστο, αν θα πετύχω και τι θα γινει αν δεν πετυχω. Δεν θα ηθελα να ασχοληθω με αυτο και να φτασω εως ενα χαμηλο επιπεδο με αναγκαστικη λυση το να γινω καθηγητης για να επιβιωσω. Δυστηχως τα σχολεια σημερα παρεχουν ελαχιστες εως μηδενικες πληροφοριες για το πως μπορω να εξελιχθω και ποιους δρομους μπορω να ακολουθησω στο χ,ψ επαγγελμα που μου αρεσει και αυτο δεν με βοηθαει στην κατασταση αμφισβητησης την οποια βρισκομαι. Για κανενα λογο δεν θα αλλαζα γνωμη για την φυσικη και παντα ειναι η 1η προταιρεοτητα μου ομως ο φοβος της αποτυχιας γινετε συνεχεια κια πιο εντονος και κυριολεκτικα τρομαζω μπροστα σε αυτα που εχουν καταφερει αλλοι ακομα και ας με σαγηνευει η δουλεια τους φοβαμαι πως ποτε δεν θα ειμαι στο επιπεδο που θα συνεισφερω και εγω στην επιστημονικη κοινοτητα.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,826 μηνύματα.
Λοιπον,
Είμαι δεκαπεντε μισο και παω πρωτη λυκειου.
Το ονειρο μου παντα ηταν να σπουδασω φυσικη κυριως θεωριτικη και να ασχοληθω με την ερευνα αφου απο πολυ μικρη ηλικια με ειχε συνεπαρει αυτο το μυστηριο και το αγνωστο μεσα στο οποιο ζουμε και χαρακτηριζεται απο φυσικη και μαθηματικα. Δυστηχως τον τελευταιο καιρο ομως παρολο που η αγαπη μου για αυτο το θεμα μενει η ιδια εχω αρχισει και σκεφτομαι σχεδον καθημερινα αν παιρνω την σωστη αποφαση. Γενικα με κυριευουν οι φοβιες γυρο απο το αν αυτο που θελω να κανω ειναι το σωστο, αν θα πετύχω και τι θα γινει αν δεν πετυχω. Δεν θα ηθελα να ασχοληθω με αυτο και να φτασω εως ενα χαμηλο επιπεδο με αναγκαστικη λυση το να γινω καθηγητης για να επιβιωσω. Δυστηχως τα σχολεια σημερα παρεχουν ελαχιστες εως μηδενικες πληροφοριες για το πως μπορω να εξελιχθω και ποιους δρομους μπορω να ακολουθησω στο χ,ψ επαγγελμα που μου αρεσει και αυτο δεν με βοηθαει στην κατασταση αμφισβητησης την οποια βρισκομαι. Για κανενα λογο δεν θα αλλαζα γνωμη για την φυσικη και παντα ειναι η 1η προταιρεοτητα μου ομως ο φοβος της αποτυχιας γινετε συνεχεια κια πιο εντονος και κυριολεκτικα τρομαζω μπροστα σε αυτα που εχουν καταφερει αλλοι ακομα και ας με σαγηνευει η δουλεια τους φοβαμαι πως ποτε δεν θα ειμαι στο επιπεδο που θα συνεισφερω και εγω στην επιστημονικη κοινοτητα.
Καλημέρα.
Ως ένας άνθρωπος που πήγε στην θετική κατεύθυνση,έχω να σου πω κάποια πράγματα.
Καταρχάς, είσαι ΠΟΛΥ μικρός ηλικιακά για να ξέρεις αν σου αρέσει η φυσική από τώρα. Μπορεί να σου αρέσει, ως γενική ιδέα, αλλά με όλη μου την καρδιά θα σου πω να περιμένεις μέχρι την τρίτη λυκείου για να αποφασίσεις αν θα γίνεις φυσικός. Η φυσική πρώτης και τρίτης λυκείου διαφέρουν αφάνταστα σε δυσκολία, και θεματικές ενότητες, σε σημείο που όταν πας τρίτη λυκείου να μην σου αρέσει καθόλου.

Μετά, θα στο πω στα ίσα, αν βλέπεις ότι έχεις την ίδια αγάπη, και θέληση να ασχοληθείς με την φυσική στο τέλος της τρίτης λυκείου, τότε πήγαινε να γίνεις φυσικός. Ερευνητικό κομμάτι στην Ελλάδα στον συγκεκριμένο τομέα, πολύ δύσκολο. Θα πρέπει να κάνεις κάτι στο εξωτερικό οπωσδήποτε. Δυστυχώς στην Ελλάδα το πτυχίο φυσικού έχει περιορισμένες δυνατότητες, με την πιο συνηθισμένη να είναι το επάγγελμα του καθηγητή.

Εν κατακλείδι, αν σε δύο χρόνια από τώρα, σε τρελαίνει ακόμη η φυσική (διότι η έρευνα που λες απαιτεί μεγάλη αφοσίωση, και θα έχεις και τα ups and downs, μεγάλο ανταγωνισμό κτλ.) πάρε βαλιτσακια και εξωτερικό, για έρευνα. Υπάρχει και η επιλογή του προπτυχιακου εδώ Ελλαδα (πολύ καλό επίπεδο) και μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.

Καλή πορεία σου εύχομαι
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εάν θες να σπουδάσεις θετικές επιστήμες και να ασχοληθείς με την έρευνα, θα πρέπει να στοχεύσεις για Πανεπιστήμιο ή, εάν μιλάμε για εξωτερικό, για κάποιο ερευνητικό κέντρο (τύπου CERN). Για να το πετύχεις αυτό θα χρειαστεί αφενός να διαβάσεις σκληρά και να είσαι ανάμεσα στους καλύτερους φοιτητές (το οποίο δεν σημαίνει να γράφεις μόνο υψηλούς βαθμούς, αλλά να έχεις αντίληψη του τι μαθαίνεις) και να βρεις κάποιον καθηγητή-μέντορα ο οποίος θα σε καθοδηγήσει, κυρίως στο διδακτορικό-μεταδιδακτορικό σου και θα υποστηρίξει την εκλογή σου ως μέλος ΔΕΠ στη συνέλευση του τμήματος.
Εάν είσαι διατεθειμμένος να εργαστείς σκληρά, είναι επιτεύξιμος στόχος.
 

ag97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ag97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Σπουδαζεις οτι σου αρεσει και καριερα πας εκει που ειναι το χρημα. That's my bet
Φυσικη εδω, μεταπτυχιακο χρηματοοικονομικα εξω και στα 30 σου θα βγαζεις 1 εκ σε hedge fund στη Νεα Υορκη..επιστημονικη φαντασια? οχι...προτιμουν αποφοιτους STEM , σκεψου τα παραγωγα του χρηματιστηριου τιμολογουνται με εξισωση απο φυσικη των αεριων (black-scholes). Οποτε πηγαινε Φυσικο αν οντως σου αρεσει, προσπαθησε να βγαλεις ενα 7 και εφυγες...Ελβετια, Αγγλια, Αμερικη (με υποτροφια) ειναι εξαιρετικες λυσεις. Στα λεω γιατι εμενα δε μου τα ειπε κανεις και ειναι πολυ αργα για μενα(σπουδασα διοικηση επιχειρησεων και λατρευα φυσικη).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top