Αναστολή σπουδών - πως χορηγείται και τι συνέπειες έχει;

EFIANA

Νεοφερμένος

Η EFIANA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλημέρα σας. Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει για την αναστολή σπουδών; Πως χορηγείται; Τι συνέπειες έχει;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τη ζητάς από τη γραμματεία.

Όσο διαρκεί, δεν μετράει ως χρόνος σπουδών (άρα δεν διαγράφεσαι)

Ωστόσο κατά τη διάρκεια της,χάνεις τα φοιτητικά σου δικαιώματα.

Πχ δεν μπορείς να δώσεις εξετάσεις,να δηλώσεις μαθήματα η να πάρεις βιβλία.

Από εκεί και πέρα δεν είμαι σίγουρος
-αν μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση σπουδών για οποιονδήποτε λόγο
-μπορεις κατά τη διάρκεια της να λάβεις στεγαστικό η άλλο επίδομα
-αν χρησιμοποιείς πασο
-αν και πόση είναι η μέγιστη επιτρεπόμενη διάρκεια της.


Σε κάθε περίπτωση,συμβουλευτείτε τη γραμματεία του τμήματος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Καλημέρα σας. Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει για την αναστολή σπουδών; Πως χορηγείται; Τι συνέπειες έχει;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
H αναστολη σπουδων ισχυει γαι 2 χρονια max (πριν 4) και πρεπει να προβαλεις λογους που να εγκριθουν απο την συνελευση τμηματος (καθηγητες). Οι πιο πολλες σχολες δινουν και χωρις λογους ετσι απλα.
Χορηγηται με μια ΥΔ στην γραμματεια, ισως και επιστροφη πασου και δικαιολογητικα αν ζητηθουν.
Οι συνεπειες ειναι οτι δεν εχεις κανενα φοιτητικο δικαιωμα ή υποχρεωση ( οχι πασο κλπ)..αμα θες να παρακολουθεις μαθηματα -θεωριες μπορεις να πας.
Την ζητας ή την σταματας στις αρχες εξαμηνων.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Γνωριζει μήπως κανείς τι παίζει με τον στρατό και την αναβολή? Πήρα αναβολη πέρσυ όταν μπήκα σε σχολή και τώρα θα αλλάξω σχολή και ταυτόχρονα θέλω να πάρω αναβολή σπουδών. Δεν έχω ιδέα τι γίνεται με την αναβολή μου. Είχα δοκιμάσει πριν το καλοκαίρι να πάρω τηλέφωνο στη στρατολογική υπηρεσία αλλά δε βρήκα άκρη γιατί δεν απαντούσαν
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Γνωριζει μήπως κανείς τι παίζει με τον στρατό και την αναβολή? Πήρα αναβολη πέρσυ όταν μπήκα σε σχολή και τώρα θα αλλάξω σχολή και ταυτόχρονα θέλω να πάρω αναβολή σπουδών. Δεν έχω ιδέα τι γίνεται με την αναβολή μου. Είχα δοκιμάσει πριν το καλοκαίρι να πάρω τηλέφωνο στη στρατολογική υπηρεσία αλλά δε βρήκα άκρη γιατί δεν απαντούσαν
τι ειδους αναστολη πηρες ( λυκειου , ιεκ, ΑΕΙ) και ποιο ετος γεννηθηκες?
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 270 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
ΑΕΙ και γεννήθηκα το 2003
ωραια ,εχεις αναβολη αει
η αναβολη σου ισχυει μεχρι το 2003+27=2030. αμα θες μετα παιρνεις και κατι παραπανω (πχ 2 χρονια)
δεν χρειαζεται να κανεις κατι με την νεα σχολη τωρα ..γιατι και να σου κανουν που δεν θα σου κανουν παλι μεχρι το 2030 θα παρεις.
μονο οταν την σταματησεις θα δηλωσεις το νεο πτυχιο ωστε να εχεις πιθανων την αναλογη μεταχείριση.
μπορεις να μπεις στο site τους να δωσεις τα στοιχεια που ζητα , ονομα , αφμ, ταυτοτητα και να στο επιβεβαιώσει.

 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
ωραια ,εχεις αναβολη αει
η αναβολη σου ισχυει μεχρι το 2003+27=2030. αμα θες μετα παιρνεις και κατι παραπανω (πχ 2 χρονια)
δεν χρειαζεται να κανεις κατι με την νεα σχολη τωρα ..γιατι και να σου κανουν που δεν θα σου κανουν παλι μεχρι το 2030 θα παρεις.
μονο οταν την σταματησεις θα δηλωσεις το νεο πτυχιο ωστε να εχεις πιθανων την αναλογη μεταχείριση.
μπορεις να μπεις στο site τους να δωσεις τα στοιχεια που ζητα , ονομα , αφμ, ταυτοτητα και να στο επιβεβαιώσει.

Αααα εντάξει ευχαριστώ πολύ!
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,668 μηνύματα.
Τη ζητάς από τη γραμματεία.

Όσο διαρκεί, δεν μετράει ως χρόνος σπουδών (άρα δεν διαγράφεσαι)

Ωστόσο κατά τη διάρκεια της,χάνεις τα φοιτητικά σου δικαιώματα.

Πχ δεν μπορείς να δώσεις εξετάσεις,να δηλώσεις μαθήματα η να πάρεις βιβλία.

Από εκεί και πέρα δεν είμαι σίγουρος
-αν μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση σπουδών για οποιονδήποτε λόγο
-μπορεις κατά τη διάρκεια της να λάβεις στεγαστικό η άλλο επίδομα
-αν χρησιμοποιείς πασο
-αν και πόση είναι η μέγιστη επιτρεπόμενη διάρκεια της.


Σε κάθε περίπτωση,συμβουλευτείτε τη γραμματεία του τμήματος.
Πρέπει να έχεις κάποιον λόγο για να σου την δώσουν; Ή την ζητάς και σου την δίνουν;
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,668 μηνύματα.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Λογικά ναι.παρε κι ένα τηλ καλού κακού
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Πρέπει να έχεις κάποιον λόγο για να σου την δώσουν; Ή την ζητάς και σου την δίνουν;
συμφωνα με τον νεο νομο του 2021 πρεπει να εχεις σοβαρους λογους που θα τους αξιολογησει η σχολη.
συμφωνα με την γενικη πρακτικη την δινουν σε οποιον ζητησει ,με βαση την παλια συνήθεια.
την ταυτοτητα την επιστρεφεις ως πλαστικη καρτα μονο..αν την ζητησουν
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,668 μηνύματα.
συμφωνα με τον νεο νομο του 2021 πρεπει να εχεις σοβαρους λογους που θα τους αξιολογησει η σχολη.
συμφωνα με την γενικη πρακτικη την δινουν σε οποιον ζητησει ,με βαση την παλια συνήθεια.
την ταυτοτητα την επιστρεφεις ως πλαστικη καρτα μονο..αν την ζητησουν

Τι λόγο πρέπει να έχω;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Τι λόγο πρέπει να έχω;
για σενα ερυφιλη που εισαι αθηνα ειναι πιο δυσκολα διοτι δεν μπορεις να επικαλεστεις λογους αδυναμιας καλυψης εξοδων διαμονης και διατροφης
οι λογοι για σενα ειναι η αναγκη να εργαστεις και λογοι υγειας..
αλλα ας μην ειμαστε απαιδιοδοξοι ... εχω την ελπιδα οτι θα δεχθουν την αιτηση ετσι χωρις λογο.

αλήθεια θελεις να διακοψεις?
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,668 μηνύματα.
για σενα ερυφιλη που εισαι αθηνα ειναι πιο δυσκολα διοτι δεν μπορεις να επικαλεστεις λογους αδυναμιας καλυψης εξοδων διαμονης και διατροφης
οι λογοι για σενα ειναι η αναγκη να εργαστεις και λογοι υγειας..
αλλα ας μην ειμαστε απαιδιοδοξοι ... εχω την ελπιδα οτι θα δεχθουν την αιτηση ετσι χωρις λογο.

αλήθεια θελεις να διακοψεις?
Ναι βρε Γιάννη θέλω να διακόψω, από χθες κοντεύει να μου στρίψει.. αν πιάσω δουλειά πάλι δεν μου την δίνουν;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Ναι βρε Γιάννη θέλω να διακόψω, από χθες κοντεύει να μου στρίψει.. αν πιάσω δουλειά πάλι δεν μου την δίνουν;
αν πιασεις δουλεια πρωινη ,,μαλλον ναι...
βεβαια μπορει να σου προτεινουν μερικη φοιτηση,,δηλαδη μισα μαθηματα.

οκ ,,οπως σου ειπα ελπιζω οτι θα στην δωσουν ετσι χωρις να πεις τιποτα.
αφου το πας τρενο την σχολη ..τι θες να κοψεις?
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,668 μηνύματα.
αν πιασεις δουλεια πρωινη ,,μαλλον ναι...
βεβαια μπορει να σου προτεινουν μερικη φοιτηση,,δηλαδη μισα μαθηματα.

οκ ,,οπως σου ειπα ελπιζω οτι θα στην δωσουν ετσι χωρις να πεις τιποτα.
αφου το πας τρενο την σχολη ..τι θες να κοψεις?
Να τους στείλω ένα email από Δευτέρα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,668 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top