Αναρχία

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Η αναρχια για να εφαρμοστει θελει παρα πολλες ζυμωσεις και εχει πολυ δρομο. Οσο γοητευτικη και ρομαντικη αν ειναι και θελουμε ολοι μα ζησουμε σε μια τετοια κοινωνια ειναι μη εφαρμοσμενη γιατι βασιζεται σε εναν αφθαρτο ανθρωπο. Προκειται ποτες να υπαρξει;;; Νομιζω η διαφθορα και η διαπλοκη ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα του ανθρωπου. Μπορει να εχουμε λογικη αλλα υστερουμε σε αλλα. Αυτος ειναι ο μονος λογος για τον οποιο πρεπει να εχουμε νομους. Για να μπορεσουμε να περιορισουμε αυτα τα στοιχεια. Δυστυχως σε μια αναρχικη κοινωνια δεν ξερω αμα θα μπορεσουμε να το κανουμε. Παρολα αυτα δεν παυει να ειναι ενα πολυ ωραιο σεναριο που μακαρι να καταφερει αυτο το "ηλιθιο" ζωο ο ανθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μάχη νεκρού με πεθαμένο.Διαβάστε κανά βιβλίο ρε αν σας ενδιαφέρει τόσο πολύ,και αφήστε τις αμπελοφιλοσοφίες στο Ίντερνετ.Όχι τίποτε άλλο,μόλις έφαγα κιόλας...

Και εσύ τα ίδια έκανες. Φά 'τες τώρα τις αμπελοφιλοσοφίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μάχη νεκρού με πεθαμένο.Διαβάστε κανά βιβλίο ρε αν σας ενδιαφέρει τόσο πολύ,και αφήστε τις αμπελοφιλοσοφίες στο Ίντερνετ.Όχι τίποτε άλλο,μόλις έφαγα κιόλας...

Φερε μου ραφια να τα βαλω Crowley...δεν χωραν πλεον.
Καλα ε,ημουν σιγουρος οτι θα σχολιαζες ΕΣΥ.Απο λεπτο σε λεπτο σε περιμενα.
Α αληθεια,τι εφαγες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Και εσύ τα ίδια έκανες. Φά 'τες τώρα τις αμπελοφιλοσοφίες.

Εγώ αγορίνα γράφω πολύ προσεκτικά και συγκεκριμένα για θέματα που ξέρω επαρκώς και περιορίζομαι σε αυτά.Τις όποιες γνώσεις μου πάνω στο ζήτημα του αναρχισμού τις έχω αποκτήσει με πολύ κόπο,μέσα από πολλή μελέτη και αλληλεπίδραση με το κίνημα στον δρόμο.Γι'αυτό και δεν πρόκειται να συμμετάσχω σ'αυτό το πανηγύρι ημιμάθειας,δογματισμού και ξερολίασης,όποιος θέλει να μάθει τη δική μου οπτική πάνω στο θέμα,μπορεί να μου στείλει πμ.

Φερε μου ραφια να τα βαλω Crowley...δεν χωραν πλεον.

Ναι βρε,το βλέπω αυτό.Την παίζεις βλέπω...τη διαλεκτική στα δάχτυλα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
1)Υποστηριζεις την εννομη κοινωνια.μαλιστα.Ειδες ποτε στην Ελλαδα να τιρουνται οι νομοι;:worry:Υποστηριζεις κατι που ποτε δεν υπηρξε και δε θα υπαρξει;:worry:
2)Αναρχια ξερεις τι σημαινει;ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΣΗ και ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.Γιατι μιλας για μια ιδεολογια χωρις να την εχεις γνωρισει;

(1) ναι είδα, επειδή μία μειοψηφία κάνει λαμογιές συνεχώς δεν σημαίνει πως σ' όλη την Ελλάδα είναι παράνομοι.
(2) Ούτε εσύ την έχεις γνωρίσει, ούτε πρόκειται. Μου λες γι αυτοοργάνωση, πως θα το πετύχουν αυτό; Εμείς στο σχολείο μου με το ζόρι συννενοούμαστε για καμιά εκδρομή, πως θα καταφέρεις να οργανώσεις 10.000.000 όταν οι 500 είναι ήδη δύσκολοι; Την ελευθερία δεν ξέρω πάλι πως την ορίζεις, για πες μου ποιος στην έχει κλέψει και πως :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
διαβάστε κάνα βιβλίο να μάθετε τι έιναι αναρχία ρε..

τότε αφού φτάσετε στον 7ο βαθμό μύησης στο αναρχικό κλαμπ, θα μπορέσετε να δείτε οτι η αναρχία έιναι πλήρως εφαρμόσιμη και ρεαλιστική!!
bonus: επίσης θα μπορέσετε να τετραγωνίσετε και τον κύκλο!

ξεστραβωθείτε και λίγο, μασημένη τροφή θέλετε?:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Συμφωνώ. Αν δείξεις πραγματικό ενδιαφέρον και περισυλλογή στο Τάγμα των Αναρχικών η Μεγάλη Αρχή θα σου δώσει πολλές αρμοδιότητες.

Εμείς στο σχολείο μου με το ζόρι συννενοούμαστε για καμιά εκδρομή, πως θα καταφέρεις να οργανώσεις 10.000.000 όταν οι 500 είναι ήδη δύσκολοι; Την ελευθερία δεν ξέρω πάλι πως την ορίζεις, για πες μου ποιος στην έχει κλέψει και πως :confused:

Οι πραγματικοί αναρχικοί έχουν τις γνώσεις του Αϊνστάιν την ομορφιά του Μπράντ Πιτ, τα λεφτά του Ωνάση και την αυτοοργάνωση 10 στρατών μαζί. Οπότε δε θα είναι πρόβλημα.
Α, έχουν και τη μετριοφροσύνη του Γκάντι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
διαβάστε κάνα βιβλίο να μάθετε τι έιναι αναρχία ρε..

τότε αφού φτάσετε στον 7ο βαθμό μύησης στο αναρχικό κλαμπ, θα μπορέσετε να δείτε οτι η αναρχία έιναι πλήρως εφαρμόσιμη και ρεαλιστική!!
bonus: επίσης θα μπορέσετε να τετραγωνίσετε και τον κύκλο!

ξεστραβωθείτε και λίγο, μασημένη τροφή θέλετε?:mad:

Οι μολότωφ,οι πέτρες ή τα καδρόνια τσούζουν περισσότερο όταν τις τρώτε? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
διαβάστε κάνα βιβλίο να μάθετε τι έιναι αναρχία ρε..
ακριβως . τι δεν καταλαβαινεις ? βιβλια και δρομος . η μηπως θες να βγαζει ο καθενας οτι του ερθει απο το κεφαλι του ?

η μαλλον οχι ανοιξε την τηλεοραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
... γήπεδο και κνε και αναρχία, από όλα πέρασες νωρίς και τα παράτησες νωρίς ...


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Ναι, σίγουρα πάντα σε τράβαγε το δύσκολο
και σε έσπρωχνε μπροστά το απίστευτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Οι μολότωφ,οι πέτρες ή τα καδρόνια τσούζουν περισσότερο όταν τις τρώτε? :D
:D μπα πλέων τα έχουμε συνηθίσει.
βετεράνους μας κάνατε!

εσείς όταν όμως όταν τρώτε το ξύλο, και σας βάζουμε μέσα, τότε του που δάκρια κυλάνε στα αθώα ματάκια σας,και κλαίγεστε στα κανάλια και τα φόρουμ...
μου σπαράζει η καρδια:(

θέλει γερό στομάχι η επανάσταση
;)

Οπουδήποτε, οποτεδήποτε επιχειρείν
Υ.Α.Τ :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
δεν φταις εσυ αλλα οι διαχειριστες που σε αφηνουν και μιλας.......αντε πηγαινε να διωξεις τον κοσμακη απο το συνταγμα και οταν θα γυρισει σπιτι η μανουλα σου θα ειναι περηφανη για το αιματοβαμμενο εργο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
:D μπα πλέων τα έχουμε συνηθίσει.
βετεράνους μας κάνατε!

εσείς όταν όμως όταν τρώτε το ξύλο, και σας βάζουμε μέσα, τότε του που δάκρια κυλάνε στα αθώα ματάκια σας,και κλαίγεστε στα κανάλια και τα φόρουμ...
μου σπαράζει η καρδια:(

θέλει γερό στομάχι η επανάσταση
;)

Οπουδήποτε, οποτεδήποτε επιχειρείν
Υ.Α.Τ :clapup:
θα πρεπε να ντρέπεσαι μόνο που βγαίνεις και δηλώνεις δημόσια το ποσο μισαλλόδοξος είσαι.
λύσε μου μια απορία και δεν το λεω ουτε ειρωνικά ουτε τιποτα..
αλλα οι εσεις οι αστυνομοι-μπάτσοι(δεν είστε ολοι ίδιοι..)αλλα υπάρχει εστω και ενας που δεν εχει διαταραγμένη προσωπικοτητα?
οταν βλέπει και βιώνει,συμμετεχει καθημερινά σε περιστατικά βίας?
επαναλαμβάνω πρόθεση μου δεν ειναι ουτε να σε θίξω ουτε να σε ειρωνευτώ ..
ρωτάω γιατί το έχω απορια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
δεν φταις εσυ αλλα οι διαχειριστες που σε αφηνουν και μιλας.......αντε πηγαινε να διωξεις τον κοσμακη απο το συνταγμα και οταν θα γυρισει σπιτι η μανουλα σου θα ειναι περηφανη για το αιματοβαμμενο εργο σου
φυσικά και όταν 50 άτομα αποφασίσουν να κλείσουν την Αμαλίας χωρίς άδεια, θα τους διώξουμε για να ανοίξει ο δρόμος,
απόλυτα λογικό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
μου εισαι τοσο αδιαφορος που βαριεμαι και να σου απαντησω κι ολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
φυσικά και όταν 50 άτομα αποφασίσουν να κλείσουν την Αμαλίας χωρίς άδεια, θα τους διώξουμε για να ανοίξει ο δρόμος,
απόλυτα λογικό:)

fail
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Κειμενο απο συζητηση περι αναρχιας σε αλλο forum που συμμετεχω

Διαβαστε τι εστι αμεσοδημοκρατία, αυτοδιοίκηση κλπ, πρακτικά και καθημερινά,
χωρίς εφυολογήματα και μπουρδολογίες αναρχικού τύπου...

Το 1988 ήταν μια πολύ παραγωγική χρονιά για μένα ως σύντροφος... Το καλοκαίρι το πέρασα στην Κούβα
στην μπριγάδα ζαχαροκάλαμου (κοντά στο Σαντιάγκο που κάνουν τα Μπακάρντι...) και αφού τέλειωσα από
κει (καλή εμπειρία αν εξαιρέσεις πως η δουλειά ήταν 8 με 6 το απόγευμα στους 35 βαθμούς υπό σκιά) τέλος
Αυγούστου ταξιδεψα στην καρδιά της Σιβηρίας το Νοβοσιμπίρσκ (παρέα με μέλη του ΚΚΣΕ του τομέα οργάνωσης
και αξιοποίησης εργατικού δυναμικού) για να δούμε με τα ίδια μας τα μάτια (γκλάζνοστ λέγονταν η νέα μόδα της
κομμουνιστικής διαφάνειας) πως τα περνάνε οι εκεί κοινότητες υπό το νέο καθεστώς χαλαρής εποπτείας, που
ο Μιχαλάκης σιγόνταρε από τη Μόσχα.

Μεταξυ Νοβοσιμπίρσκ και Ιρκούτσκ, κοντά στις γραμμές του Υπερσιβηρικού (εκεί είναι το 95% των χωριών και των
πόλεων) υπάρχει ένα χωριό. Αρέστοβο λέγονταν, θυμάμαι ή καπως έτσι, με 300 ακριβώς κατοίκους. Θα γίνονταν
το "δικό μου" χωριό, αφού εκεί είχε κανονιστεί να περάσω 10 μέρες στο σπίτι ενός ζεύγους κτηνοτρόφων, του
Νικήτα και της Άσιας Αεπάροφ. Το χωρίο ήταν όπως πιθανώς θα τόχετε φανταστεί: Χωμάτινοι δρόμοι, χαμηλά ξύλινα
ή τουβλένια σπίτια και στρουμπουλοί κοκκινοπρόσωποι Ρώσσοι.

Το σπίτι των Αεπάροφ ήταν φτωχικό αλλά καθαρό και συγυρισμένο. Εκεί ζούσαν το ζεύγος με τα δυο τους παιδιά
(δυο αγοράκια ταραξίες) και οι γονείς της νύφης. Ο πατέρας της Άσια (είναι σημαντικό γι αυτό το αναφέρω) είχε
το προνόμιο να είναι κάτοχος ενός LADA θηρίου, τρομερού και φοβερού, που είχε λάστιχα και για το χιόνι και
μηχανή εργοστασιακή κοντα δυο λίτρα! (ο Αρτέμης, έτσι λέγονταν ο πατέρας, ήταν παλιό μέλος του ΚΚΣΕ και είχε
κερδίσει κάποια προνόμια)

Όταν έφτασα με υποδέχτηκαν η Άσια και οι γέροι. Ο Νικήτα και τα παιδιά ήταν στα χωράφια ή σε κάποιες δουλειες.
(μεταφραστή δεν είχα, τα ρωσικά μου ήταν 50 λέξεις όλες κι όλες και όλες μου οι ελπίδες μου για επικοινωνία με τους
ανθρώπους που θα με φιλοξενούσαν ήταν ένας ελληνορωσικός μπούσουλας για τουρίστες με έτοιμες προτάσεις...
πολύ γέλιο!) Ευτυχως για μένα, η Άσια, γνώριζε κάποια ελάχιστα αγγλικά (πουχε μάθει μόνη της απότι κατάλαβα)
και δε θα τη βγάζαμε τελείως στην παντομίμα...

Λέω Άσια και ακόμη τη θυμάμαι... Μαλλιά στο χρώμα του μελιού και του παλιού κεχριμπαριού, σγουρά και ακατάστατα.
Πρόσωπο λεπτό με ευγενικά ζυγωματικά και ελαφρά ανασηκωμένη μυτούλα σαν Παριζιάνα. Και μάτια υπέροχα,
γκρίζα, σα λίμνη της πατρίδας της πριν την παγώσουν τα πρώτα κρύα του χειμώνα. "Πολύ πλούσιος άνθρωπος ο κτηνοτρόφος"
σκέφτηκα με μια υποψία ζήλειας. Και όταν αργότερα μας σέρβιρε το φαί, τρώγοντας παρέα με την χαρούμενη οικογένεια,
κατάλαβα πως ο Νικήτα δεν ήταν απλά πλούσιος αλλά Κροίσος πραγματικός! (...αυτό για μια συζήτηση που κάνατε για φτώχια
και πλούτο) Τόσο τέλειο ήταν το γεύμα (χοιρινό σε μια περίεργη σάλτσα και πριγιάνκι, κάτι πράματα σα πισροσκί) και πραγματικά
άψογη η περιποίηση της Άσια και της μητέρας της. Το βράδυ, αν και κουρασμένος, δεν κοιμήθηκα καλά. Κάτι η υγρασία, κάτι η
εικόνα της Ρωσίδας, δε με άφησαν να ησυχάσω. Τελικά έπεισα τον εαυτό μου να ξεκουραστεί, γιατί την επόμενη μέρα έπρεπε να
σηκωθώ νωρίς για να παρακολουθήσω τις δραστηριότητες των χωρικών και να με ξεναγήσουν στα κατατόπια της κοινότητας.

Το πρωί, πίνοντας το γάλα μου με τον Νικήτα, είδα πως το Λάντα έλειπε. Επειδή ο πεθερός του ήταν στον κήπο και λιάζονταν
καη η Άσια τσάπιζε κάτι ζαρζαβατικά παραπέρα τον ρώτησα τι έγινε με το αυτοκίνητο. Με τα πολλά κατάλαβε και φώναξε την Άσια
να μου εξηγήσει... Το αυτοκίνητο εκείνη τη μέρα το χρησιμοποιούσε ένας γείτονας που τόχε ανάγκη! Όποιος ήθελε, μπορούσε
κατόπιν συννενόησης να έχει το αυτοκίνητο των Αεπάροφ!
Αν δε δεν είχε λεφτά για βενζίνη "πλήρωνε" τους ιδιοκτήτες με το
προιόν το οποίο τον είχε βοηθήσει η κατοχή του οχήματος να παράξει: Ξύλα, κρέας, αυγά ή δε ξέρω γω τι... "Και αν γίνει κάποια
ζημιά? Κρακ, μπουμ?" "Τότε όλο το χωρίο κάπως θα τσοντάρει, χρήμα ή εργασία και θα το κάνουμε καλά!", μου απάντησε ο Νικήτα, (Άσια)
"'Ασε που υπήρχαν άλλα τρία ιδιωτικά οχήματα στο χωρίο, ένα απ' αυτά φορτηγό, που οι ιδιοκτήτες τους έκαναν ακριβώς το ίδιο!"


Ξεκινήσαμε για την εκκλησία του χωριού, ένα ξύλινο, πράσινο κουκλάκι με ξεχωριστό οίκημα δίπλα του που χρησίμευε
ως κοινοτικό κατάστημα και βιβλιοθήκη. Ο Νικήτα κρατούσε ένα διχτάκι με φαγόσημα το οποίο έδωσε στον παπά. Όταν οι κάτοικοι είχαν
περίσευμα τροφής, το έδιναν στον παπά και αυτός το μοίραζε σε όσους είχαν δυσκολίες ή το μαγείρευε ο ίδιος και έκαμε μικρά
συσίτια!
Μάλιστα, φερνοντας το χέρι στο στόμα του, μου έδειξε πως καμιά φορά έτρωγε και ο ίδιος... (αδύνατος σα ξερόκλαδο ήταν ο
τύπος αλλά είχε αγνά και καθαρά μάτια και φωνή βαθιά απ' τα έγκατα της γης. ...Αυτό για μια άλλη συζήτηση περί ιερωμένων) Με περηφάνια
μου έδειξαν τη βιβλιοθήκη, που είχε αρκετά βιβλία και σε άριστη κατάσταση, όλα δωρεές των κατοίκων. Ο Νικήτα, που και που, ακουμπούσε το χέρι του
σε κάποιο απ' αυτά και έλεγε χαμογελώντας: "'Ασια!" (τα είχε δωρίσει η γυναίκα του, η οποία εκτός των άλλων... της άρεσε και να διαβάζει)

Την τρίτη μέρα της παραμονής μου, είδα την μητέρα της Άσια να μαγειρεύει ξεχωριστό φαγητό (για μας είχε μπορς...) Ρώτησα την όμορφη
Ρωσίδα, ("γιατί νάμαστε και δυο παντρεμένοι, καλή μου?" (πλάκα κάνω, φυσικά αλλά εκεί ήταν το μυαλό μου)) ποιος ο λόγος και μου
απάντησε πως κείνη τη μέρα ήταν η σειρά τους να μαγειρέψουν για κάποιο γείτονα μου είχε κόλλημα ή ήταν άρρωστος!
(περισσότερο άρρωστοι από μένα δε μπορεί νάναι, καρδιά μου αλλά άστο να πάει στο διάολο...)

Για να μην το κουράζουμε το θέμα, τις δέκα συνολικά μέρες που έμεινα στο χωριό, ανακάλυψα πως οι κάτοικοι ήταν
μια πραγματική οικογένεια, γεμάτη αγάπη και κατανόηση, έτοιμοι πάντα να βοηθήσουν ο ένας τον άλλο καθ΄οιονδήποτε
τρόπο.
Άνθρωποι με τα σπίτια, και το κυριότερο, τις καρδιές τους, ολάνοιχτες για τον διπλανό τους!
Την ημέρα που έφευγα είχα στην ψυχή μου απέραντη θλίψη. Εκτός απ' την οικοδέσποινά μου τους είχα όλους πραγματικά
αγαπήσει και ήδη ένιωθα ένας απ' αυτούς. Θάθελα ο Θεός να δώσει και τα βήματά μου να με φέρουν για μια ακόμη φορά
στο χωριουδάκι. Να δω αν όλα αυτά που με άγγιξαν και συγκίνησαν παραμένουν τα ίδια. Να δω και την Άσια, πιο ώριμη αλλά
(το ελπίζω) το ίδιο όμορφη να με καλωσορίζει κουνώντας και τα δυο της χέρια όπως τότε που με αποχαιρετούσε. Και να μου
πει πως ο Νικήτα τρελάθηκε και την παράτησε! Κι εγώ, μη πιστεύοντας στην ...απίστευτη τύχη μου, να τα βροντήσω όλα
κάτω και να ζήσω για πάντα εκεί δίπλα της, ευτυχισμένος και πλούσιος όσο ελάχιστοι των ανθρώπων.

Η αναρχια ως μορφη δοιηκησης μπορει να ειναι ουτοπικη λυση τουλαχιστον σε ευρεια κλιμακα,αλλα η αλληλεγγυη που ειναι η κυρια εννοια της,ειναι εφικτο και ΠΡΕΠΕΙ να εφαρμοστει απο ολους μας.Μονο ετσι θα βελτιωθει η ζωη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top