Ανακαλύψτε τη συναρπαστική καριέρα Οπτικής

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Μια εξαιρετικη επιστημη και ειδικευση ..αλλα με δυσκολη αποκατασταση στην ελλαδα ..εξω θεος .
Μ'αρεσει που τα πανεπιστημια την παρουσιαζουν ροδινη...
Τα πανεπιστημια ομως πρεπει να ειναι χωρος αλήθειας οχι μαρκετινκ.

Τι δουλεια θα κανω?
Ε θα κανεις μεταπτυχιακο
Οκ και μετα?
Ε θα κανεις διδακτορικο
Παιδια κατι να παιρνω λευτα και οχι να δινω εχετε?

 

kirax

Νεοφερμένος

Ο kirax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το τμήμα Βιοϊατρικών Επιστημών έχει περίπου 360 εισακτέους/χρόνο. Η συντριπτική πλειοψηφία (περίπου 200 νμζ) επιλέγει την κατεύθυνση Ιατρικών Εργαστηρίων ενώ η λιγότερο δημοφιλής κατεύθυνση είναι με διαφορά η Οπτική-Οπτομετρία, καθώς επιλέγεται απο μονοψήφιο αριθμό φοιτητών:/:. Όπως καταλαβαίνεις, υπάρχει μεγάλο ζήτημα καθώς το ΠΑΔΑ είναι το μοναδικό ΑΕΙ στην Ελλάδα που βγάζει επαγγελματίες τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στους τομείς πέραν των Ιατρικών Εργαστηρίων (Ακτινολογία-ακτινοθεραπεία, Οδοντική τεχνολογία, αισθητική-κοσμητολογία, οπτική-οπτομετρία). Οπότε, προφανώς και οι καθηγητές θα προσπαθήσουν να προσελκύσουν κόσμο στα τμήματά τους. Κατ' εμέ, αυτό είναι ένα απο τα πολλά προβλήματα που προέκυψαν από την συγχώνευση των 5 τμημάτων...Επίσης ironically enough, τα Ιατρικά εργαστήρια παρόλο που είναι μακράν η πιο δημοφιλής κατεύθυνση έχει και τα περισσότερα προβλήματα στην χώρα μας.
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Ανοίγεις ενα ωραίο κατάστημα οπτικών και αν είσαι και καλός οπτομετρης,τα πας υπέροχα
Και δεν έχεις και αφεντικό στο κεφάλι σου
Εξαιρετική επιλογή
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
οχι μαρκετινκ.
Υποτιμημένο (κάποτε) τμήμα.
Καλύτερα να γινόντουσαν ανεξάρτητο τμήμα οπτικής μηχανικής και να είχαν μεταπτυχιακό για αυτό τον σκοπό ή να απορροφιόντουσαν ως κατεύθυνση στο τμήμα βιοϊατρικών μηχανικών.

Γιατί τώρα όπως είναι, το γεγονός οτι εστιάζει στην υγεία το περιορίζει επαγγελματικά αφενός + το μάρκετινγκ κυριολεκτικά sucks. Ποιος έχει "πάθος για την φροντίδα των ματιών και την υγεία της όρασης" :P ; Ακριβώς, ο μονοψήφιος αριθμός που το επιλέγει. Χίλιες φορές να επέλεγαν να πουν δυο-τρια πιασάρικα πράγματα ή ακόμα καλύτερα να έγραφαν έναν πολύ σύντομο οδηγό που θα αναδείκνυε την κατεύθυνση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ανοίγεις ενα ωραίο κατάστημα οπτικών και αν είσαι και καλός οπτομετρης,τα πας υπέροχα
Και δεν έχεις και αφεντικό στο κεφάλι σου
Εξαιρετική επιλογή
Οφθλαμίατροι που κάνουν λεϊζερ : :ropalo:
:hehe:
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,461 μηνύματα.
Προσωπικά, δε βρίσκω κανένα λόγο να σπουδάσω κάτι για να γίνω έμπορος. Δυστυχώς, αυτή είναι η πραγματικότητα. Δεν είναι παροχή υπηρεσιών, πουλάς γυαλιά. Είναι επιστήμονες μεν, αλλά αυτό κάνουν. Το ίδιο πιστεύω και για τους φαρμακοποιούς που ανοίγουν φαρμακεία και πουλάνε. Πάντα πάω με έτοιμη συνταγή, τη δίνω και παίρνω τα φάρμακα που μου έγραψε ο γιατρός.
Κατά τη γνώμη μου, πρέπει κάποιος να είναι πολύ αφελής για να πάει να μετρηθεί στο κατάστημα οπτικών και να πάρει γυαλιά. Σε οφθαλμίατρο πάνε όσοι θέλουν να μετρηθούν σωστά. Ο οφθαλμίατρος επίσης, πέρα από τη μέτρηση των βαθμών μυωπίας, αστιγματισμού κλπ (που εντάξει, μπορεί να έχουν το ίδιο μηχάνημα και αυτοί στα μαγαζιά με οπτικά), κοιτάζει και την υγεία των ματιών σου, κάτι που ο οπτικός δεν το κάνει, απλά θέλει να πουλήσει γυαλιά. Τις γνώσεις λογικά θα τις έχει, 4 χρόνια στο πανεπιστήμιο έχει σπουδάσει, στην πράξη όμως είναι το θέμα τι κάνουν οι περισσότεροι. Επίσης, δε μπορεί να γράψει συνταγή ο οπτικός.
Παλιά θυμάμαι είχα πάει σε ένα κατάστημα οπτικών να πάρω κολλύριο γιατί είχα κόκκινα μάτια. Μου έδωσαν ένα αλλά δεν έκανε δουλειά. Και πήγα στην οφθαλμίατρο για εξέταση. Εν τέλει είχα φλεγμονή και χρειαζόταν ειδικές σταγόνες με κορτιζόνη. Ο οπτικός ήταν στη φάση "κόκκινα μάτια αρα ξηροφθαλμία, πάρε αυτές και θα είσαι καλά".
Τον Νοέμβριο που μας πέρασε έκανα laser lasik και πλέον δε χρειάζεται να ξαναπάω σε κατάστημα οπτικών, τέρμα τα γυαλιά. Τα τελευταία χρόνια ο κόσμος κάνει laser χωρίς δεύτερη σκέψη και ξεμπερδεύει μια και καλή, 1500 ευρώ και για τα 2 μάτια, επέμβαση που κρατάει 10 δευτερόλεπτα στο κάθε μάτι και την επόμενη μέρα πας στη δουλειά. Ενώ γυαλιά θες συνέχεια να πηγαίνεις για μετρήσεις, να αγοράζεις γυαλιά, σκελετούς, μη σπάσουν, μη γδαρθεί το γυαλί κλπ.
Επομένως, πιστεύετε λόγω του laser δε θα μειωθεί η δουλειά των καταστημάτων με οπτικά;
 

Nala

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Υποτιμημένο (κάποτε) τμήμα.
Καλύτερα να γινόντουσαν ανεξάρτητο τμήμα οπτικής μηχανικής και να είχαν μεταπτυχιακό για αυτό τον σκοπό ή να απορροφιόντουσαν ως κατεύθυνση στο τμήμα βιοϊατρικών μηχανικών.

Γιατί τώρα όπως είναι, το γεγονός οτι εστιάζει στην υγεία το περιορίζει επαγγελματικά αφενός + το μάρκετινγκ κυριολεκτικά sucks. Ποιος έχει "πάθος για την φροντίδα των ματιών και την υγεία της όρασης" :P ; Ακριβώς, ο μονοψήφιος αριθμός που το επιλέγει. Χίλιες φορές να επέλεγαν να πουν δυο-τρια πιασάρικα πράγματα ή ακόμα καλύτερα να έγραφαν έναν πολύ σύντομο οδηγό που θα αναδείκνυε την κατεύθυνση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οφθλαμίατροι που κάνουν λεϊζερ : :ropalo:
:hehe:
Εε είναι και τα γυαλιά ηλίου :playboy:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο καλός οπτικός θα σου κάνει και καλά γυαλιά
Πάντως έχω φίλη που έχει τελειώσει οπτικός και έχει κατάστημα,μια χαρά, στο ωραίο της μαγαζί, στην δροσιά,και καλά λεφτά
Ναι αλλά δεν μπορείς να ανοίξεις ούτε φαρμακείο ούτε οπτικά χωρίς πτυχίο και άδεια
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Εε είναι και τα γυαλιά ηλίου :playboy:
Ένα δίκιο το έχεις τώρα.
Άλλωστε είναι γνωστό οτι τα γυαλιά έχουν και αισθητικό σκοπό καμιά φορά.
Παρά το γεγονός οτι έχουμε ρολόι και στο κινητό μας για παράδειγμα, εξακολουθούμε να φοράμε και χειρός. Ίσως επειδή είναι πιο βολικό να σηκώσεις το χέρι σου απο το να βγάλεις το κινητό απο την τσέπη ας πούμε, αλλά κυρίως λόγω της αισθητικής τους.
Ο καλός οπτικός θα σου κάνει και καλά γυαλιά
Πάντως έχω φίλη που έχει τελειώσει οπτικός και έχει κατάστημα,μια χαρά, στο ωραίο της μαγαζί, στην δροσιά,και καλά λεφτά. Ναι αλλά δεν μπορείς να ανοίξεις ούτε φαρμακείο ούτε οπτικά χωρίς πτυχίο και άδεια
Γενικά δεν χρειάζεται όλοι οι απόφοιτοι να δουλέψουν στην "Nasa" επειδή έβγαλαν πανεπιστήμιο.
Συνεισφορά στην κοινωνία είναι οτι επιλέξουν να κάνουν με το πτυχί τους, και εφόσον γεμίζει και το ίδιο το άτομο, το πανεπιστήμιο δεν είναι wasted χρόνος. Έχεις πάρει γνώσεις, δεν είναι το ίδιο με το να είσαι παντελώς άσχετος. Εκτός αυτού μην ξεχνάμε οτι αυτοί οι άνθρωποι κάνουν και εξυπηρέτηση πελατών στην ουσία. Δεν πουλάνε απλά ότι υπάρχει στο "ράφι".
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 886 μηνύματα.
Ανοίγεις ενα ωραίο κατάστημα οπτικών και αν είσαι και καλός οπτομετρης,τα πας υπέροχα
Και δεν έχεις και αφεντικό στο κεφάλι σου
Εξαιρετική επιλογή
Ενα καταστημα ειναι σκλαβια κ εκτος αυτου, εχεις και αφεντικο και συνεταιρο. Αυτος λεγεται Ελληνικον κρατος...
 

Farmakopoios

Νεοφερμένος

Ο Farmakopoios αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Προσωπικά, δε βρίσκω κανένα λόγο να σπουδάσω κάτι για να γίνω έμπορος. Δυστυχώς, αυτή είναι η πραγματικότητα. Δεν είναι παροχή υπηρεσιών, πουλάς γυαλιά. Είναι επιστήμονες μεν, αλλά αυτό κάνουν. Το ίδιο πιστεύω και για τους φαρμακοποιούς που ανοίγουν φαρμακεία και πουλάνε. Πάντα πάω με έτοιμη συνταγή, τη δίνω και παίρνω τα φάρμακα που μου έγραψε ο γιατρός.
Εσυ πρέπει να δουλέψεις μια μέρα σε φαρμακείο μόνος σου (χωρίς πτυχίο) να δούμε αν θα τα βγάλεις πέρα και θα έχεις την ίδια άποψη ύστερα...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Εσυ πρέπει να δουλέψεις μια μέρα σε φαρμακείο μόνος σου (χωρίς πτυχίο) να δούμε αν θα τα βγάλεις πέρα και θα έχεις την ίδια άποψη ύστερα...
Θελω να μου πεις εκεινο το κολπο που εχεται και επικοινωνειτε με τους ανοιακους πελατες.
 

Farmakopoios

Νεοφερμένος

Ο Farmakopoios αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Θελω να μου πεις εκεινο το κολπο που εχεται και επικοινωνειτε με τους ανοιακους πελατες.
Συνήθως τα άτομα με άνοια δεν έρχονται να παραλαμβάνουν τα φάρμακα μόνοι τους. Κάποιο άλλο μέλος το αναλαμβάνει αυτό
 

AstrayCat

Νεοφερμένος

Η AstrayCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εσυ πρέπει να δουλέψεις μια μέρα σε φαρμακείο μόνος σου (χωρίς πτυχίο) να δούμε αν θα τα βγάλεις πέρα και θα έχεις την ίδια άποψη ύστερα...
Ενημερωτικά οι παλιοί βοηθοί φαρμακείου, δεν έχουν καμιά θεωρητική κατάρτιση πάνω στην ειδικότητα. Σήμερα τουλάχιστον τελειώνουν ενα επαλ, ενα δημόσιο ή ιδιωτικό ιεκ. Παλιότερα απλά πήγαιναν υπάλληλοι κοντά από κάποιον φαρμακοποιό, κολλούσαν ένσημα για κάποια χρόνια και μάθαιναν on the job! Ξέρω τετοιες περιπτώσεις. Και κανονικότατα δουλεύουν σήμερα και μη σου πω και μόνοι τους κρατάνε φαρμακεία. Εκεί η εμπειρία μετράει.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,727 μηνύματα.
Συνήθως τα άτομα με άνοια δεν έρχονται να παραλαμβάνουν τα φάρμακα μόνοι τους. Κάποιο άλλο μέλος το αναλαμβάνει αυτό
ναιιι..εγω που παω στην χρυσουλα εκει τους βλεπω και τσακωνονται μαζι της..
Δεν εχω δεν μου το εδωσες ... ναι στο εδωσα ..οχι αφου δεν εχω δεν μου το εδωσες και το εχω και πληρωμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Farmakopoios

Νεοφερμένος

Ο Farmakopoios αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ναιιι..εγω που παω στην χρυσουλα εκει τους βλεπω και τσακωνονται μαζι της..
Δεν εχω δεν μου το εδωσε ... ναι στο εδωσα ..οχι αφου δεν εχω δεν μου το εδωσες και το εχω και πληρωμενο.
Ισχύει αυτό γενικά υπάρχουν καμία φορά παρατράγουδα.
Ενημερωτικά οι παλιοί βοηθοί φαρμακείου, δεν έχουν καμιά θεωρητική κατάρτιση πάνω στην ειδικότητα. Σήμερα τουλάχιστον τελειώνουν ενα επαλ, ενα δημόσιο ή ιδιωτικό ιεκ. Παλιότερα απλά πήγαιναν υπάλληλοι κοντά από κάποιον φαρμακοποιό, κολλούσαν ένσημα για κάποια χρόνια και μάθαιναν on the job! Ξέρω τετοιες περιπτώσεις. Και κανονικότατα δουλεύουν σήμερα και μη σου πω και μόνοι τους κρατάνε φαρμακεία. Εκεί η εμπειρία μετράει.
Δε διαφωνώ το θέμα είναι το ποσό καλό φαρμακείο είναι. Προσωπικά δεν θέλω απλά να δίνω το φάρμακο απλά. Θέλω να συμβουλεύω, να ακούω προβληματισμούς, ερωτήσεις, να παρακολουθώ την εξέλιξη της νόσου, να με εμπιστεύεται γενικά και εγώ φυσικά να είμαι 100% σίγουρος για ο,τι του λέω και του δίνω γιατί εδώ παίζουμε με την υγεία των ανθρώπων. Οπότε όσο πιο καταρτισμενος είναι ένας επαγγελματίας τόσο πιο σίγουρος μπορείς να είσαι για αυτά που σου λέει και σου δίνει και τόσο πιο ασφαλής και σίγουρος μπορείς να νιώθεις. Τέλος πάντων δεν θέλω να προεκταθω απλά θεωρώ ότι είναι προς όφελος όλων να είναι στα φαρμακεία άτομα με σπουδές και γνώση για την προστασία της Δημόσιας Υγείας. Αυτά
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
μόνοι τους κρατάνε φαρμακεία. Εκεί η εμπειρία μετράει.
Δε μετράει αυτό πρακτικά.

Δικό τους φαρμακείο δε θα μπορούν ποτέ να ανοίξουν και αυτό έχει σημασία.

Σα να λέμε ότι μια μη-νομικός γραμματέας κρατάει ένα δικηγορικό γραφείο μόνη της... μπράβο! Σε δικαστήριο όμως δε θα πατήσει ποτέ!
 

AstrayCat

Νεοφερμένος

Η AstrayCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Δε μετράει αυτό πρακτικά.

Δικό τους φαρμακείο δε θα μπορούν ποτέ να ανοίξουν και αυτό έχει σημασία.

Σα να λέμε ότι μια μη-νομικός γραμματέας κρατάει ένα δικηγορικό γραφείο μόνη της... μπράβο! Σε δικαστήριο όμως δε θα πατήσει ποτέ!
Νομικέ μου δεν σε βρίσκω ενημερωμενο. Άρθρο 64 Ν. 4509/2017.

Αν και από παλια γινόταν. Σε φαρμακεία που ειχαν μορφή εταιρείας Ο. Ε. ή και ΣΙΑ (όχι ατομική επιχείρηση), μπορεί να συμμετείχαν, ακόμη και βοηθοί. Νομιζω ασυμβίβαστο υπάρχει για γιατρούς, οδοντίατρους και κατι άλλες ειδικότητες.
 

Farmakopoios

Νεοφερμένος

Ο Farmakopoios αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Νομικέ μου δεν σε βρίσκω ενημερωμενο. Άρθρο 64 Ν. 4509/2017.

Αν και από παλια γινόταν. Σε φαρμακεία που ειχαν μορφή εταιρείας Ο. Ε. ή και ΣΙΑ (όχι ατομική επιχείρηση), μπορεί να συμμετείχαν, ακόμη και βοηθοί. Νομιζω ασυμβίβαστο υπάρχει για γιατρούς, οδοντίατρους και κατι άλλες ειδικότητες.
Αυτό πάλι προϋποθέτει τη συμμετοχή φαρμακοποιού και μάλιστα λέει ότι πρέπει να είναι ο επιστημονικά υπεύθυνος του φαρμακείου. Επίσης πίστεψε με ελάχιστοι το χρησιμοποιούν αυτό, σχεδόν κανένας δεν το κάνει.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.
Νομικέ μου δεν σε βρίσκω ενημερωμενο. Άρθρο 64 Ν. 4509/2017.

Αν και από παλια γινόταν. Σε φαρμακεία που ειχαν μορφή εταιρείας Ο. Ε. ή και ΣΙΑ (όχι ατομική επιχείρηση), μπορεί να συμμετείχαν, ακόμη και βοηθοί. Νομιζω ασυμβίβαστο υπάρχει για γιατρούς, οδοντίατρους και κατι άλλες ειδικότητες.
Κάνεις λάθος!

Δύνανται να ιδρύσουν φαρμακείο και μη-φαρμακοποιοί ναι... ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ δεν υπάρχουν αρκετές αιτήσεις φαρμακοποιών! (άρθρο 64 ν. 4509/2017 1β, εδ. α').

Οι μη-φαρμακοποιοί βουλώνουν τρύπες!

β) Εάν συντρέχουν αιτήσεις φαρμακοποιών και ιδιωτών - μη φαρμακοποιών, προτιμάται κατά την εξής σειρά η αίτηση: αα) εκείνου, που δεν έχει κατά το χρόνο χορήγησης άδειας ίδρυσης, άλλη άδεια ίδρυσης φαρμακείου ο ίδιος και προκειμένου περί του ιδιώτη - μη φαρμακοποιού και ο δηλωθείς από αυτόν υπεύθυνος φαρμακοποιός, ββ) στην οποία η άδεια εξάσκησης του επαγγέλματος του φαρμακοποιού (αιτούμενου φαρμακοποιού ή του δηλωθέντος υπεύθυνου από τον αιτούντα ιδιώτη) είναι η αρχαιότερη, γγ) στην οποία ο φαρμακοποιός (ο αιτών φαρμακοποιός ή ο δηλωθείς από τον ιδιώτη αιτούντα υπεύθυνος φαρμακοποιός) προηγείται χρονικά στη λήψη του πανεπιστημιακού του πτυχίου της φαρμακευτικής σχολής και σε περίπτωση σύγχρονης λήψης του πτυχίου, ο φαρμακοποιός με το μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου, και δδ) του πολύτεκνου ή του τέκνου πολύτεκνης οικογένειας.
 

Farmakopoios

Νεοφερμένος

Ο Farmakopoios αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κάνεις λάθος!

Δύνανται να ιδρύσουν φαρμακείο και μη-φαρμακοποιοί ναι... ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ δεν υπάρχουν αρκετές αιτήσεις φαρμακοποιών! (άρθρο 64 ν. 4509/2017 1β, εδ. α').

Οι μη-φαρμακοποιοί βουλώνουν τρύπες!
Ως γνωστόν στην Ελλάδα τρύπες πολλές δεν υπάρχουν άρα ουσιαστικά δεν μπορούν να ιδρύσουν στην πραγματικότητα
 

AstrayCat

Νεοφερμένος

Η AstrayCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αυτό πάλι προϋποθέτει τη συμμετοχή φαρμακοποιού και μάλιστα λέει ότι πρέπει να είναι ο επιστημονικά υπεύθυνος του φαρμακείου. Επίσης πίστεψε με ελάχιστοι το χρησιμοποιούν αυτό, σχεδόν κανένας δεν το κάνει.
Σωστά για την προστασία της δημόσιας υγείας. Αλλά σε μια συνεργασία ποιος έχει τη μεγαλύτερη δύναμη; Ο έχων το 67% ή ο έχων το 33% του κεφαλαίου;

Ναι ισχύει δεν άνοιξαν. Εγώ μια απόφαση είδα μεχρι τώρα που έδιναν σε ιδιώτη, και δεν ξέρω εαν προχώρησε. Γενικώς δεν υπήρξε επενδυτικό ενδιαφέρον και λογικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

<<...και προκειμένου περί του ιδιώτη - μη φαρμακοποιού και ο δηλωθείς από αυτόν υπεύθυνος φαρμακοποιός... >>

Στην ιδια πρόταση τους βάζει και τον υποψήφιο φαρμακοποιό ιδιοκτήτη και τον υποψήφιο υπευθυνο φαρμακοποιό-συνιδιοκτήτη.

Επίσης οι αιτήσεις αφορούν θεσεις ελευθερες, με αδεια που δίνει η Περιφέρεια. Στις πολεις που ειναι συμπληρωμένες οι θέσεις... ισχύει αλλο καθεστώς.

Εντωμεταξύ με την κουβέντα, μας εχει ξεφύγει ο σκοπός της δημοσίευσης για το τμήμα Οπτικής. :morning1:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top