Αναζητούν λύση για τις στρατιωτικές σχολές

Duke06

Νεοφερμένος

Ο Duke06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αυτά που λέτε κύριε ίσως θεωρητικά στέκουν αλλά πρακτικά ελάχιστη ως μηδαμινή αξία έχουν.

Οι σχολές αυτές θέλουν κόσμο με μια κάποια ακαδημαϊκή κλίση να κάνουν λογισμό πολλών μεταβλητών, ρευστομηχανική, βαλλιστική και λοιπά εντατικές θεωρητικές ενότητες.

Αν βάλεις το παιδί που δε ξέρει να πάρει μια παράγωγο (γιατί αυτό σημαίνει πρακτικά το γράφω κάτω του 9 στα μαθηματικά) δε πρόκειται να ανταποκριθεί σε τίποτα. Ο πήχης είναι ήδη στα τάρταρα και ευτυχώς δεν έχει εξευτελιστεί λόγω ΕΒΕ.

Στη τελική, δε πρέπει σώνει και καλά όλες οι προκηρυγμένες θέσεις να πληρούνται.

Αν δεν υπάρχουν ικανοί υποψήφιοι, ας μείνουν οι σχολές λειψές. Δεν είναι όλοι για πανεπιστήμιο, δεν είναι όλοι για αξιωματικοί στρατού.

Όποιος θέλει να βάλει τα χακί ας κάνει τα χαρτιά του να πάει εποπ με απολυτήριο λυκείου και όλα καλά.

Εύχομαι να μην ενδώσουν και να χαμηλώσει το ποιόν των υποψηφίων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πώς φαίνεται δεν έχεις πάει στρατό ρε μεγάλε...
Καλά... Κάτι θα ξέρετε παραπάνω!
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Το πολυτεχειο ειναι πιο δυσκολο ...αλλα το ειπα και παραπανω αυτη η κοροιδια των πολιτικων με τα Επαλ-ΑΕΙ πρεπει να σταματησει.
Αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης και εν μέρει συμφωνώ (εννοώ ανάλογα τον κλάδο) αλλά καλώς ή κακώς τα ΤΕΙ δεν υπάρχουν πια και τα παιδιά των ΕΠΑΛ έχουν και αυτά δικαίωμα στην γβθμια.

Και επαναλαμβάνω, το 11 και το 12 του ΓΕΛ δεν έχω καμία μελέτη δει που να λέει είναι καλύτερο από το 17 και 18 του ΕΠΑΛ.

Επίσης, αρκετοί ενήλικες δίνουν πλέον πανελλήνιες από ΕΠΑΛ, γινεται χαμος για Ιατρική και από καλούς μαθητές (καλύτερους από παλιότερα στα ΕΠΑΛ), ενώ είναι απολυτηριουχοι ΓΕΛ και ίσως έχουν και πτυχίο από γβθμια. Θέλω να πω, δεν ξέρουμε το υπόβαθρο του καθενός.

Τέλος, το πτυχίο ΕΠΑΛ δίνει διεξόδους (για όποιον τα παρακολουθεί) αναλογικά με το επίπεδο γνώσης που προσφέρει, σε αντίθεση με το απολυτήριο ΓΕΛ που είναι μόνο το εισιτήριο συμμετοχής στις πανελλήνιες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα που και οι Σχολές Υπαξιωματικών έγιναν σοβαρές (3ετούς σύν ακαδημαϊκό πρόγραμμα), ούτε εκεί κολλάνε οι επαλίτες.
Δικαίωμα για εκεί έχουν ήδη τα ΕΠΑΛ.

Να αναφέρουμε ότι τα ΣΑΕΚ που έχουν γίνει επίσης 3ετη (και παραπάνω) για να γίνεις Διπλωματουχος, σε αυτό το φόρουμ αρκετοί τα χαρακτηριζουν "τίποτα"....

Αλλά για να μην κάνουμε σβούρες περί ακαδημαικοτητας, το θέμα μας είναι η πλήρωση κενών θέσεων στο στρατό. Για εμένα είναι πλέον οι πολύ καλοί μαθητές των ΕΠΑΛ (στο τώρα, τα ενστολα έχουν όλα 17+ βάση από τα ΕΠΑΛ). Όπως έχουν δικαίωμα να μπαίνουν π.χ. στα πολυτεχνικα τμήματα και Ιατρική, κ.λπ., ας έχουν και σε όλα τα ενστολα. Και όποιος μπορεί, ας τελειώνει, όπως γίνεται άλλωστε σε όλα τα ΑΕΙ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,528 μηνύματα.
Και όποιος μπορεί, ας τελειώνει, όπως γίνεται άλλωστε σε όλα τα ΑΕΙ.
Δεν λειτουργεί έτσι φίλος, στις στρατιωτικές σχόλες το κράτος αναλαμβάνει να σε εκπαιδεύσει και να σου δώσει δουλειά με χρονοδιάγραμμα.

Δεν είναι σαν τα ΑΕΙ που λες ας πάει ο άλλος αιώνιος φοιτητής και τέλος.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Δεν λειτουργεί έτσι φίλος, στις στρατιωτικές σχόλες το κράτος αναλαμβάνει να σε εκπαιδεύσει και να σου δώσει δουλειά με χρονοδιάγραμμα.

Δεν είναι σαν τα ΑΕΙ που λες ας πάει ο άλλος αιώνιος φοιτητής και τέλος.
Αυτό ισχύει ως κεντρική ιδέα για όλα τα ΑΕΙ από τη στιγμή που είναι η κάθε θέση δημόσια και πληρώνει με τους φόρους του ο κάθε εργαζόμενος κάτοικος στην Ελλάδα (επένδυση για προσφορά μετά ατομικά και στο κοινωνικό σύνολο).

Και επαναλαμβάνω, δεν έχω ακούσει να έχουν "παλιούς φοιτητές" τα ενστολα (και δέχονταν και από ΕΠΑΛ, παλαιοθεν).
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,528 μηνύματα.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Οποτε φροντίζεις να διαβάζεις με... πειθαρχία! (Και να μην πας για βόλτα ή μόνο από ενδιαφέρον να δεις τα θέματα)

Να αναφέρουμε ότι αυτό ίσχυε παλιά (προ 80ς) σε όλα τα ΑΕΙ (όπως αν δεν περάσεις το πρώτο έτος δεν πας στο δεύτερο, κ.λπ.) και έτσι πάλι δεν υπήρχαν (ή ήταν λίγοι) οι "αιώνιοι φοιτητές".
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,781 μηνύματα.
Έχοντας δει το πρόγραμμα σπουδών της Ευελπίδων, σίγουρα δεν αντέχει εκεί μέσα κάποιος χωρίς γερές βάσεις επάνω σε φυσική και μαθηματικά. Σίγουρα μεγάλο ποσοστό της χαμηλής βάσης των σχολών αυτών παίζει και το ότι είναι μόνο στο 2ο πεδίο και με όριο ηλικίας στα 21 (κόντρα στα 26 των σωμάτων ασφαλείας).

Παρ'όλα αυτά και η αστυφυλάκων τιγκαρισμένη σε μαθήματα θεωρητικής-νομικής φύσεως είναι αλλά περνάνε από όλα τα πεδία και όχι από το 1ο όπως με την ίδια λογική θα έπρεπε να ισχύει. Καλή λύση ίσως θα ήταν τα λεγόμενα στρατιωτικά λύκεια που έλεγε ένα διάστημα πως θα ιδρύσει ο Καμμένος των Ανεξάρτητων Ελλήνων (τότε στη συγκυβέρνηση με ΣΥΡΙΖΑ) για όσους θυμούνται. Αλλά δεν προχώρησε.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,035 μηνύματα.
More AI, less people i guess σύντομα, και στις στρατιωτικές σχολές.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,528 μηνύματα.
Η μόνη ρεαλιστική λύση: αύξηση ορίων ηλικίας, να πιάσουν έως και τα 28 έτη ώστε να μαζέψουν και από απεγνωσμένους άνεργους φοιτητές που δεν γουστάρουν την πρώτη τους σχολή. Εκεί έχουν πολύ κόσμο να μαζέψουν οι στρατιωτικοί.

Όλα τα άλλα άτοπα.
 

ranger13

Νεοφερμένος

Ο ranger13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει να είναι κάποιος "παλιός φοιτητής" σε στρατό, λιμενικό, αστυνομία, πυροσβεστική. Όλοι τελειώνουν άμεσα, αυτή την εντύπωση έχω.

Τα παιδιά των ΕΠΑΛ γνωρίζουν τουλάχιστον πολλή π.χ. Μηχανολογία και Ηλεκτρολογία, φαντάζομαι θα έχει κάποιο σχετικό ρόλο.

Το θέμα των κενών θέσεων π.χ. στο στρατό πλέον είναι κυρίως οι χαμηλοί μισθοί σε συνδυασμό με τη φύση εργασίας εκεί. Στα ΕΠΑΛ πάνε τα παιδιά συνήθως των κατωτέρω κοινωνικών τάξεων και χωρίς άκρες προφανώς στο μετά για το όποιο επάγγελμα, οπότε διαβλέπουν τις παραγωγικές σχολές ως την απόλυτη σωτηρία για τη μετέπειτα ζωή τους.

Τέλος, δεν έχω δει κάποια μελέτη που να αποδεικνύει, ότι ο μαθητής του 11 και του 12 στις πανελλήνιες από ΓΕΛ είναι μονοσήμαντα "καλύτερος" από τον μαθητή του ΕΠΑΛ με π.χ. 17 στις πανελλήνιες (συν τις πιο εξειδικευμένες γνώσεις που κουβαλάει).
Φιλαράκι, προσωπικά εγώ έχω απολυτήριο Γενικού Λυκείου και μετέπειτα πήγα σε ΕΠΑΛ(2 χρόνια μόνο ειδικότητα), με σκοπό να δώσω και από εκεί πανελλήνιες. Στις πανελλήνιες του ΓΕΛ έβγαλα περίπου 8.000 μόρια από θετική κατεύθυνση, ενώ στο ΕΠΑΛ πέρσι και φέτος που έδωσα, έβγαλα 16.250 και 17.490 αντίστοιχα, με 20 στα μαθηματικά (συν ένα 20αρι φέτος και σε άλλο μάθημα) και τις δύο χρονιές χωρίς να ζοριστω ιδιαίτερα συγκριτικά με το ΓΕΛ. Θεωρώ ότι όποιος ήταν ΓΕΛ, κυρίως στις κατευθύνσεις με τις θετικές και οικονομικές επιστήμες, γράφει άνετα υψηλές βαθμολογίες
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,323 μηνύματα.
απεγνωσμένους άνεργους φοιτητές που δεν γουστάρουν την πρώτη τους σχολή.
Αυτο που λες παιζει γενικα πάρα πολύ-ξέρω άτομα και από το δικο μου τμημα και γενικά αρκετούς απόφοιτους οι οποίοι είναι άνεργοι και κάνουν αμαν και πως για αστυνομικές κ στρατιωτικές σχολές!

Μάλιστα δεν είναι λίγοι στο δικό μου τμημα που ήδη από το 2ο-3ο έτος έχουν στόχο μετά το πτυχίο να δώσουν πανελλήνιες (ξανα) για στρατιωτικές κ αστυνομικές σχολές
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,943 μηνύματα.
Η μόνη ρεαλιστική λύση: αύξηση ορίων ηλικίας, να πιάσουν έως και τα 28 έτη ώστε να μαζέψουν και από απεγνωσμένους άνεργους φοιτητές που δεν γουστάρουν την πρώτη τους σχολή. Εκεί έχουν πολύ κόσμο να μαζέψουν οι στρατιωτικοί.

Όλα τα άλλα άτοπα.

Αν είναι δυνατόν, μόλις ειχα γράψει το παρακάτω, χωρίς να διαβάσω την πρόταση σου :P

«Μια σκέψη, χωρίς να έχω εντρυφήσει φυσικά στο ζήτημα:

Να ανοίξουν θεσεις για μεγαλύτερες ηλικίες/πτυχιουχους;
»
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,528 μηνύματα.
Αν είναι δυνατόν, μόλις ειχα γράψει το παρακάτω, χωρίς να διαβάσω την πρόταση σου :P

«Μια σκέψη, χωρίς να έχω εντρυφήσει φυσικά στο ζήτημα:

Να ανοίξουν θεσεις για μεγαλύτερες ηλικίες/πτυχιουχους;
»
Χαχαχαχα χαίρομαι που συμφωνούμε.

Υποψιάζομαι και εκεί θα κινηθεί (αν θέλει όντως να λύσει το ζήτημα) ο κ. Δένδιας...

Ή και όχι!

Δε χρειάζονται όλα τα προβλήματα λύση, πέρα από υπομονή. Ο Ελληνικός Στρατός έχει περάσει και χειρότερες επιστρατευτικές κρίσεις.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Φιλαράκι, προσωπικά εγώ έχω απολυτήριο Γενικού Λυκείου και μετέπειτα πήγα σε ΕΠΑΛ(2 χρόνια μόνο ειδικότητα), με σκοπό να δώσω και από εκεί πανελλήνιες. Στις πανελλήνιες του ΓΕΛ έβγαλα περίπου 8.000 μόρια από θετική κατεύθυνση, ενώ στο ΕΠΑΛ πέρσι και φέτος που έδωσα, έβγαλα 16.250 και 17.490 αντίστοιχα, με 20 στα μαθηματικά (συν ένα 20αρι φέτος και σε άλλο μάθημα) και τις δύο χρονιές χωρίς να ζοριστω ιδιαίτερα συγκριτικά με το ΓΕΛ. Θεωρώ ότι όποιος ήταν ΓΕΛ, κυρίως στις κατευθύνσεις με τις θετικές και οικονομικές επιστήμες, γράφει άνετα υψηλές βαθμολογίες
Δεν διαφωνώ πλήρως στο ότι δεν γίνεται αυτό που λες. Αλλά ήσουν μεγαλύτερος ηλικιακά τη δεύτερη φορά (= ωριμότητα), δεν είχες σχολείο φουλ (μόνο ώρες ειδικότητας) και πιο έμπειρος για το τι εστί πανελλήνιες από επαλ σε σχέση με το γελ. Δηλαδή δεν είναι απολύτως συγκρίσιμα τα δύο προσωπικά σου περιστατικά. Συν οι γνώσεις που είχες από το γελ, πρόσθεσαν αξία στα του επαλ (λύκειο το ένα, λύκειο και το άλλο).

Μάλιστα, περίπτωση σαν τη δική σου την ανέφερα ήδη σε προηγούμενο σχόλιο. Δηλαδή, και πάλι, σε κάνει πλήρως άκυρο η δεύτερη φορά και ο βαθμός σου στο να μπεις σε κάποια στρατιωτική σχολή, αν έχει κενές θέσεις; Και είναι οκ οι των ΕΠΑΛ να περνούν π.χ. Ιατρική και ΕΜΠ, αλλά όχι σε κάποια στρατιωτική σχολή με κενές θέσεις?

Φυσικά στο όλον το βασικό είναι οι σοβαροί μισθοί και οι καλύτερες συνθήκες εργασίας στο στρατό, αυτές που συνάδουν στο 2024. Με 800 ευρώ εκτός τόπου συμφερόντων και νοίκι π.χ. 400 ευρώ, άσε καλύτερα π.χ. ντελιβερι στον τόπο μου. (Παράδειγμα, κάθε εργασία είναι σημαντική και απαιτεί τις ανάλογες γνώσεις, ικανότητες, στάσεις, δεξιότητες).
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Αυτη την πορτα εκει στην ευελπιδων πως και την αφησαν ανοικτη ..εγω ολο κλειστη την βλεπω...φοβουνται βλεπεις μην τους φυγει κανενας και την κλεινουν και με οδοφραγματα

 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,528 μηνύματα.
Αυτη την πορτα εκει στην ευελπιδων πως και την αφησαν ανοικτη ..εγω ολο κλειστη την βλεπω...φοβουνται βλεπεις μην τους φυγει κανενας και την κλεινουν και με οδοφραγματα

Αν φύγει η ΕΒΕ στην ΣΣΕ και περνάνε αξιωματικοί με 5-6 στα μαθηματικά το επίπεδο των όπλων στο στρατό θα πέσει κατακόρυφα.

Η ΕΒΕ αυτή τη στιγμή κρατάει την όποια ποιότητα υποψήφιων αξιωματικών.
 

redpointer

Νεοφερμένος

Ο redpointer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Η λυση ειναι οπως στην αμερικη προκυρυξη καλυψης θεσεων αξιωματικων. Προσοντα θα ναι πτυχιο τριτοβαθμιας και ολοκληρωμενη θητεια για τους αντρες. Θα πηγαινεις ΣΣΕ 1 χρονο και θα γινεσαι αξιωματικος. Ειχε γινει αντιστοιχο προγραμμα οχι για οπλα η σωματα αλλα για δικαστικους γραμματεις νομιζω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,380 μηνύματα.
Η λυση ειναι οπως στην αμερικη προκυρυξη καλυψης θεσεων αξιωματικων. Προσοντα θα ναι πτυχιο τριτοβαθμιας και ολοκληρωμενη θητεια για τους αντρες. Θα πηγαινεις ΣΣΕ 1 χρονο και θα γινεσαι αξιωματικος. Ειχε γινει αντιστοιχο προγραμμα οχι για οπλα η σωματα αλλα για δικαστικους γραμματεις νομιζω.
ναι ...οκ μπορει να κανει προκυρηξη ( το εχω ξαναπει) για μαθηματικους φυσικους μηχανικους και να βουλωσει τρυπες για 1-2 χρονια.
Μετα θελει νεο αιμα
Οι σχολες αυτες χωρις μαθηματικα και φυσικη δεν μπορουν να σταθουν.
Προκυρηξεις γινονται ...παιρνουν γιατρους ετοιμους.
Το λιμενικο μεχρι να κανει σοβαρη σχολη (ναυτικων δοκιμων) έπαιρνε ετσι αξιωματικους και τωρα συνεχιζει παλι..αλλα οκ εκει δεν θελει πολλα πολλα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top