Αναγνώριση πτυχίου ΙΕΚ στην Αυστρία

alsi94

Νεοφερμένος

Ο alsi94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας,
έχω τελειώσει ΙΕΚ β. μικροβιολόγου, έχω ολοκληρώσει και την πιστοποίηση και έχω εργασιακή εμπειρία 3+ έτη στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα. Σκέφτομαι την μετανάστευση στην Αυστρία για εργασία και ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει ή γνωρίζει που μπορώ να απευθυνθώ όσον αφορά την αναγνώριση του πτυχίου στην Αυστρία ή τι χρειάζεται επιπρόσθετα για να ξεκινήσω να εργάζομαι εκεί.
Οποιαδήποτε πληροφορία θα εκτιμηθεί, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,340 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
έχω τελειώσει ΙΕΚ β. μικροβιολόγου, έχω ολοκληρώσει και την πιστοποίηση και έχω εργασιακή εμπειρία 3+ έτη στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα. Σκέφτομαι την μετανάστευση στην Αυστρία για εργασία και ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει ή γνωρίζει που μπορώ να απευθυνθώ όσον αφορά την αναγνώριση του πτυχίου στην Αυστρία ή τι χρειάζεται επιπρόσθετα για να ξεκινήσω να εργάζομαι εκεί.
Οποιαδήποτε πληροφορία θα εκτιμηθεί, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πρεσβεία Αυστρίας
 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
έχω τελειώσει ΙΕΚ β. μικροβιολόγου, έχω ολοκληρώσει και την πιστοποίηση και έχω εργασιακή εμπειρία 3+ έτη στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα. Σκέφτομαι την μετανάστευση στην Αυστρία για εργασία και ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει ή γνωρίζει που μπορώ να απευθυνθώ όσον αφορά την αναγνώριση του πτυχίου στην Αυστρία ή τι χρειάζεται επιπρόσθετα για να ξεκινήσω να εργάζομαι εκεί.
Οποιαδήποτε πληροφορία θα εκτιμηθεί, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Θα ήθελα να μάθω λίγο για τη διαδικασία, καθώς σκέφτομαι κι εγώ όταν ολοκληρώσω το ΙΕΚ να μεταναστεύσω στην Αυστρία.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,161 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
έχω τελειώσει ΙΕΚ β. μικροβιολόγου, έχω ολοκληρώσει και την πιστοποίηση και έχω εργασιακή εμπειρία 3+ έτη στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα. Σκέφτομαι την μετανάστευση στην Αυστρία για εργασία και ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει ή γνωρίζει που μπορώ να απευθυνθώ όσον αφορά την αναγνώριση του πτυχίου στην Αυστρία ή τι χρειάζεται επιπρόσθετα για να ξεκινήσω να εργάζομαι εκεί.
Οποιαδήποτε πληροφορία θα εκτιμηθεί, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έχω σπουδάσει στην Αυστρία. Για οποιαδήποτε γενική πληροφορία θα μπορούσα να βοηθήσω. Βασική προϋπόθεση εργασίας είναι η γλωσσομάθεια. Πρέπει να ξέρετε γερμανικά ειδάλλως θα χρειαστεί να παρακολουθήσετε μαθήματα γλώσσας σε κέντρα γλώσσας με την εποπτεία του δήμου, της τοπικής κυβέρνησης ή σε Πανεπιστήμια που τρέχουν ειδικά ταχύρρυθμα προγράμματα με όχι και τόσο χαμηλά δίδακτρα για μετανάστες (φοιτητές, εργαζόμενους κτλ). Εννοείται ότι υπάρχει σύστημα κοινωνικής μέριμνας για απόρους αλλά πάει μέσω φορολογικής δήλωσης εισοδήματος.

Το δεύτερο βασικό στοιχείο είναι να απευθυνθείτε με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: α) στο επιστημονικό φορέα της επιστήμης σας, β) στο υπουργείο Εργασίας (AM) και γ) στο υπουργείο Εκπαίδευσης, Επιστήμης και Έρευνας (MBWF) που είναι υπεύθυνο για τα επαγγελματικά δικαιώματα και να σας κατευθύνουν για το τι ισχύει σε κάθε ομόσπονδο κρατίδιο (περιφέρεια). Γενικά έχουν αρκετή γραφειοκρατεία και όχι τόσο φιλική "εξυπηρέτηση" στην αγγλική γλώσσα. Πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι απαιτούν επικοινωνία στην γερμανική γλώσσα ας γνωρίζουν αγγλικά ή άλλη ξένη γλώσσα π.χ. ρώσικα, γαλλικά, ισπανικά κτλ.

Αυτοί οι δημόσιοι φορείς θα σας κατευθύνουν ακριβώς γιατί έχετε και ένα θετικό στοιχείο: είστε κάτοχοι τίτλων από χώρα μέλος της ΕΕ. Οι δημόσιες υπηρεσίες (όπως και στη Γερμανία) γενικά να ξέρετε σε θέματα αιτήσεων χρεώνονται βάση κόστους παραβόλου και κόστους υπηρεσίας. Να επικοινωνήσετε με επίσημο email και να εξηγήσετε ακριβώς την περίπτωσή σας. Απαντούν άμεσα αλλά όχι σε κακογραμμένα ή μισά μηνύματα. Επικυρώσεις μεταφράσεων από τη Γερμανική πρεσβεία εννοείται ότι γίνονται δεκτές.

Στην Αυστρία όπως και στη Γερμανία, γερμανόφωνη Ελβετία και Β.Ιταλία (2 περιφέρειες) η δομή της εκπαίδευσης και του δημοσίου είναι γερμανική. Ίσως για τη Β.Ιταλία υπάρχουν κάποιες τοπικές διαφορές επειδή ανήκουν στην Ιταλία. Οι μεταλυκειακές σπουδές ειδικότητας είναι αρκετά διαδεδομένες και χαίρουν επαγγελματικής εκτίμησης αλλά και επιλογών. Βέβαια θα έχετε να ανταγωνιστείτε τους ντόπιους που τελείωνουν τις δικές τους σχολές τύπου FH, TH, Βerufsschule που δεν έχουν καμία σχέση με την Ελληνική τεχνική ή επαγγελματική εκπαίδευση. Από νωρίς οι Αυστριακοί όσοι δεν ακολουθούν ενιαίο λύκειο ή λύκειο-ειδικότητας (π.χ. οικονομικό λύκειο, αθλητικό λύκειο, λύκειο μηχανικών, λύκειο παραϊατρικής φροντίδας, κτλ) βγαίνουν στην αγορά εργασίας και μαθαίνουν τη δουλειά παράλληλα με κάποια φοίτηση σε κάποια τέτοια τεχνολογική σχολή επιπέδου ΙΕΚ ή ΤΕΙ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top