Ανίκανοι και επικίνδυνοι γονείς

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απλά δεν έχω μάθει να λειτουργώ έτσι. Το φίδι το πνίγω με το που θα τολμήσει να εμφανιστεί μπροστά μου. Είτε με λόγια, είτε με έργα. Τώρα, απ'το 5χρονο δεν θα απαιτήσω να χρησιμοποιήσει λόγια, δεν είναι της ηλικίας.
Και σου ξαναλέω δεν θεωρώ τη λύση καθόλου ενδεδειγμένη. Αν, όμως, είναι ο γιος μου να γίνει φάπας, καλύτερα να μάθει να μιλάει πρώτος, με όποιον τρόπο, τέλος πάντων, κάτσει την κάθε στιγμή. Μπορεί έτσι να μην το κάνω τον ορισμό του "πνευματικού ανθρώπου", αλλά τουλάχιστον στη ζωή του θα έχει το πάνω χέρι. Αυτά ως έσχατη λύση. Σαφώς, βέβαια, παιδαγωγικά, υπάρχει και η πρόληψη, η οποία και σαφώς είναι προτιμότερη, αλλά παίζει και ν'αποτύχει κάποιες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Απλά δεν έχω μάθει να λειτουργώ έτσι. Το φίδι το πνίγω με το που θα τολμήσει να εμφανιστεί μπροστά μου. Είτε με λόγια, είτε με έργα. Τώρα, απ'το 5χρονο δεν θα απαιτήσω να χρησιμοποιήσει λόγια, δεν είναι της ηλικίας.
Και σου ξαναλέω δεν θεωρώ τη λύση καθόλου ενδεδειγμένη. Αν, όμως, είναι ο γιος μου να γίνει φάπας, καλύτερα να μάθει να μιλάει πρώτος, με όποιον τρόπο, τέλος πάντων, κάτσει την κάθε στιγμή. Μπορεί έτσι να μην το κάνω τον ορισμό του "πνευματικού ανθρώπου", αλλά τουλάχιστον στη ζωή του θα έχει το πάνω χέρι. Αυτά ως έσχατη λύση. Σαφώς, βέβαια, παιδαγωγικά, υπάρχει και η πρόληψη, η οποία και σαφώς είναι προτιμότερη, αλλά παίζει και ν'αποτύχει κάποιες φορές.
Πως οριζεις εσυ την προληψη σ' αυτο το θεμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Την απαραίτητη στάση που πρέπει να κρατάει κάποιος στη δημόσια εικόνα του ώστε να μη δίνει καν το δικαίωμα να τον προσβάλλουν. Με λίγα λόγια το γνωστό "μακριά κι αγαπημένοι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Yep. Ειδικά στο Γυμνάσιο, όταν πια το μυαλό τους αρχίζει να παίρνει μπροστά (γιατί οι περισσότεροι που κοροϊδεύουν είναι και οι πιο μπουμπούνες), καταλαβαίνουν περισσότερο αυτό που τους λες.

Σωστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
βεβαια το "φιδι" ειναι αυτο που θεωρεις εσυ ως μειονεκτημα και που ισως δεν ειναι.
δε μπορεις να απαιτεις απο εναν εφηβο να ειναι εφηβος, να σε ακουει και να σε υπακουει με το κεφαλι σκυφτο. γιατι ο εφηβος εχει αρχησει να σκεφτεται. το ζητημα ειναι οτι σε εκεινη τη περιοδο πρεπει να αποκτησεις σεβασμο, ο οποιος δε προερχεται απο το φοβο. αλλιως το παιδι θα αρχισει να ξεσπασει με διαφορους τροπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Την απαραίτητη στάση που πρέπει να κρατάει κάποιος στη δημόσια εικόνα του ώστε να μη δίνει καν το δικαίωμα να τον προσβάλλουν. Με λίγα λόγια το γνωστό "μακριά κι αγαπημένοι".
Κι αυτο πολλες φορες μπορει να αποτελεσει αφορμη για αρνητικα σχολια, μη νομιζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

<3mpo0mpaki<3

Νεοφερμένος

Η Πέγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
μια άλλη φορά που είχα δει εγώ ήταν 3 παιδιά και πλακωνόντουσαν στο ξύλο και η μητέρα τους έβαφε τα νύχια της και δεν επέμβαινε..Εγώ πιστεύω πως οι γονείς πρέπει να έχουν υπό έλεγχο τα παιδιά τους απο την αρχή...Να μην βρίσκουν δικαιολογίες του τύπου "είναι μίκρα και δεν πρέπει να τα μαλώνω"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undomiel

Νεοφερμένος

Η Αμφιτρίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
μια άλλη φορά που είχα δει εγώ ήταν 3 παιδιά και πλακωνόντουσαν στο ξύλο και η μητέρα τους έβαφε τα νύχια της και δεν επέμβαινε..Εγώ πιστεύω πως οι γονείς πρέπει να έχουν υπό έλεγχο τα παιδιά τους απο την αρχή...Να μην βρίσκουν δικαιολογίες του τύπου "είναι μίκρα και δεν πρέπει να τα μαλώνω"



Συμφωνώ!

Για ό,τι μάθει το παιδί να κάνει είναι υπεύθυνοι οι γονείς!

Αν για παράδειγμα μόλις το παιδί αρχίσει να κλαίει και οι γονείς, του κάνουν όλα τα χατήρια και ό,τι τους ζητάει, το παιδί καταλαβαίνει ότι το κόλπο του έπιασε και έτσι το ξαναχρησιμοποιεί με αποτέλεσμα! Ο κάθε γονιός πρέπει να μάθει στο παιδί του ότι υπάρχει και κάποιο όριο στα πράγματα! Πρέπει να ξέρει να χειρίζεται το παιδί με αγάπη και παράλληλα και αυστηρότητα, όχι το παιδί να κάνει ό,τι θέλει τον γονιό! Αυτά, και πολλά άλλα, το παιδί τα μαθαίνει σε μικρή ηλικία από τον γονιό! Δυστυχώς όμως αυτό έχει αντίκτυπο στην ζωή του παιδιού! Και από ότι συμπεραίνουμε, σαφώς και υπάρχουν ακατάλληλοι γονείς, και είναι αυτοί που δεν ελέγχουν το παιδί τους κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Η μόνη είναι λύση είναι να φωνάξει κανείς την νταντά πρώτων βοηθειών! :P

(Ο 7χρονος ξάδελφός μου το είχε προτείνει στους γονείς του, ως λύση στο πρόβλημα της 4χρονος αδελφής του. :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Βασικά μου μυρίζει στημένο. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undomiel

Νεοφερμένος

Η Αμφιτρίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Βασικά μου μυρίζει στημένο. :iagree:




Ακόμα και έτσι να είναι πάντα υπάρχουν οι ακραίες περιπτώσεις, αν και εγώ αυτό πιστεύω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Βασικά μου μυρίζει στημένο. :iagree:

Πώς βάζεις 4χρονα να καταλάβουν ότι πρέπει να προσποιηθούν (και αν το κάνουν, πώς θα είναι πειστική η συμπεριφορά τους;);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Είναι διαόλοι αυτοί οι Βρήττονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εγώ που το έχω δει,αυτό το φαινόμενο της ''ανταρσίας'', παρατηρείται σε σπίτια με πολλά παιδιά και συνήθως ο ένας γονέας λείπει. Δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι άχρηστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Σημαίνει ότι δεν περνάνε αρκετό χρόνο με τα παιδιά τους για να κατανοήσουν τους προβληματισμούς τους και να καλύψουν τις συναισθηματικές ανάγκες, είτε από αδιαφορία για αυτά, είτε από άγνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Δεν υπάρχει φάρμακο για την ανικανότητα.
Η παιδία θα βοηθούσε όπως και η στίριξη του κοινωνικού κράτους.
Βέβαια αυτά είναι ουτοπικά μέτρα που τα προτείνουμε στις εκθέσεις μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Indeed...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μακάρι,αλλά προφανώς το κράτος μπορεί να παραμερίσει την παιδεία σε αυτό τον τομέα.....Έχει να ασχοληθεί με πολλά άλλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πόσο πιο σημαντικά από αυτήν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
μπορει να ειναι οντως και καποιο τρικ της εκπομπης για τηλεθεαση!αλλα αυτο δεν αναιρει οτι στον κοσμο υπαρχουν και τετοιοι γονεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top