Ανίκανοι και επικίνδυνοι γονείς

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Με αφορμή τη σειρά "νταντά πρώτων βοηθειών" του ΣΚΑΪ, άρχισα να προβληματίζομαι σχετικά με το πόσο ακατάλληλα για να γίνουν γονείς μπορεί να είναι ορισμένα άτομα. Πραγματικά, είδα ορισμένα στιγμιότυπα και φρίκαρα.

Είναι δηλαδή φυσιολογικό να χτυπάει ο Α αδερφός τον Β, και οι γονείς να κρατάνε ακίνητο τον επιτιθέμενο Α, και να λένε στον Β "έλα τώρα, που έχεις την ευκαιρία να πάρεις εκδίκηση, να τον δείρεις!";

Είναι φυσιολογικό ένας πατέρας να φωνάζει στο παιδί του, επειδή έπαιξε ανέντιμα σε ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι στην τηλεόραση, και μετά, όταν φωνάζει και αυτό, να το πηγαίνει στον καναπέ και να το ξαπλώνει και να το αναγκάζει να μένει ακίνητο; Και να λέει, σαν χειρότερο και πιο ανώριμο παιδί, "αυτός άρχισε"; Πραγματικά απορώ πώς γίνεται να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι που έχουν παιδιά και τα αναθρέφουν έτσι.

Τί μέτρα θεωρείτε ότι μπορεί να ληφθούν για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Την εχω δει κ εγω την εκπομπη, δεν ειχε τυχει να δω παρομοιο με σενα, αλλα ειδα καποιες οικογενειες στις οποιες τα παιδια ειχαν το πανω χερι. Μιλαμε για παιδια 5-6 χρονων τα οποια ειχαν τους γονεις τους σαν σκυλακια... τους χτυπουσαν, τους εκαναν ο,τι ηθελαν. Βια πολλη... ναι υπαρχουν παρα πολλοι ανικανοι γονεις, δε ξερω τι μπορει να γινει ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Βασικά πιστεύω οτι τα παραδείγματα που έφερες είναι λίγο ακραία και σπάνια.Νομίζω οτι υπάρχουν όντως ''ακατάλληλοι'' γονείς αλλά για άλλους λόγους συνήθως.Πχ.συνεχείς και ακραίοι τσακωμοί μεταξύ πατέρα μητέρας μπροστά στα παιδιά(κάτι τρομερά ψυχοφθόρο για τα παιδιά ) ή η τιμωρία με ξύλο,κλείδωμα στο δωμάτιο κτλ..Εντελώς διεστραμμένα άτομα κατά τη γνώμη μου.Λύση τώρα είναι μόνο η παιδεία και για ανίατες περιπτώσεις το τρελοκομείο..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ω,ναι αυτό το έχω παρακολουθήσει και εγώ.Να βλέπεις 3-4 παιδιά μέσα στο σπίτι, να χτυπάνε άγρια και άσχημα το ένα το άλλο.Οι γονείς να έχουν χάσει τον έλεγχο μέσα στο σπίτι, να μην ξέρουν πως να επιβληθούν.
Εμένα αυτό που με ενοχλεί ρε γαμώτο όταν τα βλέπω αυτά είναι ότι κάτσε, ρε συ..αφού βλέπεις ότι έχεις πρόβλημα με τα παιδιά σου γιατί κάνείς και άλλα;:/
Δεν είσαι σε θέση να λύσεις σοβαρά θέματα και κάνεις και άλλα παιδιά γιατί; Τα παιδιά είναι ευτυχία οκ..αλλά ας υπάρχει ένα μέτρο.

Όσο για τα μέτρα, ίσως αν έκανε κάτι η Πρόνοια..τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, όντως είναι ακραίες οι περιπτώσεις, αλλά έτσι προκαλούνται τα ψυχολογικά προβλήματα.

Βάζω, όμως, το χέρι μου στη φωτιά ότι σίγουρα υπάρχουν άτομα που ξέρουμε και που δεν έχουν ιδέα για το πώς να αναθρέψουν τα παιδιά τους. Δε νομίζω, δηλαδή, ότι η γονεϊκή ανικανότητα είναι τόσο ασυνήθιστη.

Η εν λόγω εκπομπή πάντως μου δημιουργεί μια αλλόκοτη αίσθηση. Σαν θέατρο στον κόσμο του εξωπραγματικού είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Η εν λόγω εκπομπή πάντως μου δημιουργεί μια αλλόκοτη αίσθηση. Σαν θέατρο στον κόσμο του εξωπραγματικού είναι.
Την παρακολουθείς και σου φεύγει ξαφνικά η όρεξη για παιδιά,οικογένεια κ.λπ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Α, μα δε την παρακολουθώ, η αδερφή μου τη βλέπει πότε-πότε, και πέφτει το μάτι μου όταν τσιρίζουν τα τρισχαριτωμένα παιδάκια:P.

Ένα άλλο παιδί, αν θυμάμαι καλά, δεν ήθελε να κοιμηθεί, και οι γονείς του μεταμφιέζονταν σε διάφορους χαρακτήρες για να το πείσουν να κοιμηθεί:P:lol2:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Tέτοιοι γονείς αν δεν έχουν το παραμικρό ίχνος επιθυμίας να αλλάξουν,δεν θα αλλάξουν.Προσωπικά πιστεύω ότι βλέπουν τα ''αγγελούδια'' τους μόνο ως μικρούς μπελάδες,και αυτό προφανώς ίσχυε και πριν το δουν το ίδιο το παιδί μπροστά τους.Ξέρεις,''στιγμιαία ανεπιθύμητα λάθη'':P.

Από την άλλη βέβαια,πάω πάσο και παραδέχομαι ότι αρκετοί από αυτούς,ίσως πραγματικά ήθελαν να αποκτήσουν τα συγκεκριμένα παιδιά,απλά τους λείπει το ''γονεϊκό ταλέντο''.Έχω την εντύπωση όμως,ότι υπάρχουν και ανάλογα σεμινάρια επιμόρφωσης,ώστε να μην χρειάζεται να στρέφονται μόνο σε ''τηλενταντάδες''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κοιτα, κανεις δε γεννιεται γνωριζοντας απολυτα πως να μεγαλωσει ενα παιδι, αυτο το πραγμα θελει εκπαιδευση και σαφως πρεπει να παιζουν ρολο και οι χαρακτηρες των γονιων και το πως εχουν μεγαλωσει οι ιδιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Mια φορά είχε τύχει να την δω κι εγώ στο ΣΚΑΙ.
Δεν πιστευω οτι καμια νταντα και πράσινες μελιτζάνες μπορεί να βοηθήσει μια οικογένεια. Το πως ένας γονιός θα αντιμετωπίσει το παιδί του θα το ανακαλύψει εκείνος σιγά σιγά, εξάλλου δικό του είναι το παιδί, κομμάτι του.
Υπάρχουν και περιπτώσεις όμως κρουκ, όπου ο γονιός είναι τόσο "βλάκας" να στο πω κι έτσι, που περνούν χρόνια και δεν έχει ιδέα για το τι πρέπει να κάνει με το παιδί του.
Για αυτό έχουν εκδοθεί τόμοι και τόμοι με τίτλους " Πως να αναθρέψετε σωστά το παιδί σας" "Πως να του φέρεστε όταν αντιμιλάει" "Αντιμετωπίστε χωρίς εντάσεις" κλπ κλπ.
Δεν ειναι κακό να παίρνεις συμβουλές απο 'δω κι απο κει για να βοηθηθείς, το να καλέσεις την νταντα πωςτηνελενε νομίζω ότι είναι κάπως τραβηγμένο. Δεν έχω γίνει ακόμη μητέρα (:P) παρόλαυτα έχω μια ιδέα για το πως μπορεί να είναι.
Βρίστε με όσο θέλετε, αλλά οι οικογένειες που βγαίνουν στην τιβι ως "απελπισμένες" είναι απλά λίγο ντιπ για ντιπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
πως εχουν μεγαλωσει οι ιδιοι...
Σωστά.Έπρεπε να συμπληρώσω.Στο ταλέντο αναφερόμουν εννοώντας ότι δεν το διδάχθηκαν από τους γονείς τους.Αλλά δεν έπρεπε να χρησιμοποιήσω τη λέξη ταλέντο,αφού προφανώς αναφερόμαστε σε κάτι εκ γενετής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Mια φορά είχε τύχει να την δω κι εγώ στο ΣΚΑΙ.
Δεν πιστευω οτι καμια νταντα και πράσινες μελιτζάνες μπορεί να βοηθήσει μια οικογένεια. Το πως ένας γονιός θα αντιμετωπίσει το παιδί του θα το ανακαλύψει εκείνος σιγά σιγά, εξάλλου δικό του είναι το παιδί, κομμάτι του.
Υπάρχουν και περιπτώσεις όμως κρουκ, όπου ο γονιός είναι τόσο "βλάκας" να στο πω κι έτσι, που περνούν χρόνια και δεν έχει ιδέα για το τι πρέπει να κάνει με το παιδί του.
Για αυτό έχουν εκδοθεί τόμοι και τόμοι με τίτλους " Πως να αναθρέψετε σωστά το παιδί σας" "Πως να του φέρεστε όταν αντιμιλάει" "Αντιμετωπίστε χωρίς εντάσεις" κλπ κλπ.
Δεν ειναι κακό να παίρνεις συμβουλές απο 'δω κι απο κει για να βοηθηθείς, το να καλέσεις την νταντα πωςτηνελενε νομίζω ότι είναι κάπως τραβηγμένο. Δεν έχω γίνει ακόμη μητέρα (:P) παρόλαυτα έχω μια ιδέα για το πως μπορεί να είναι.
Βρίστε με όσο θέλετε, αλλά οι οικογένειες που βγαίνουν στην τιβι ως "απελπισμένες" είναι απλά λίγο ντιπ για ντιπ.

βασικα η εκπομπη υποτι8εται πως εκπαιδευει τους γονεις στο πως να ειναι σωστοτεροι γονεις, απο κει και περα αμερικανια ριαλιτι σοου :P

edit: χμ οχι νομιζω βρετανικο ειναι :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, βρετανικό πρέπει να είναι.

Αυτό και οι σούπερ καθαρίστριες έχουν πολλή πλάκα, γελάς και λίγο (και την άλλη κλαις):P.

Φαμπ, ούτε κι εγώ νομίζω πως είναι λύση η "νταντά", απλώς μου προκάλεσε αυτό τον προβληματισμό η συγκεκριμένη σειρά.

Δεν είναι τυχαίο ότι τα παιδιά των οποίων οι γονείς αδιαφορούν για αυτά είναι κι εκείνα που εγκαταλείπουν από νωρίς το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Οι γονείς δεν εκπαιδεύονται.
Τι είναι σκυλιά; :P
Δεν υπάρχουν σωστοί και λάθος τρόποι για να μεγαλώσεις το παιδί σου, απο την στιγμή που το κάθε ένα απ' αυτά έχει διαφορετικές απαιτήσεις, ανάγκες και στήριξη.
Η σχέση που θα αναπτυχθεί είναι καθαρά απο την δική τους επικοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δύο παραγωγές έχει, μια αμερικάνικη και μια βρετανική. Ο ΣΚΑΙ μεταδίδει τη δεύτερη. Βασικά δεν είναι άξιο συζήτησης το θέμα, τα περισσότερα απ'αυτά που δείχνει είτε είναι φυσιολογικά προβλήματα της προσχολικής ηλικίας που αντιμετωπίζονται όταν το παιδί πάει σχολείο, είτε είναι ακραίες, μεμονωμένες περιπτώσεις. Ούτε η Αγγλία, ούτε γενικώς οι άλλες χώρες περιγράφονται, πλειοψηφικά, από τέτοια φαινόμενα.
Πάντως, στη Βρετανία δεν είναι και τόσο παράλογο κάποιος να παρατάει το σχολείο στα 15-16, μετά το GSCE. Φυσιολογικό είναι. Απλά εκεί υπάρχει η αξία ότι το παιδί πρέπει να συντηρείται μετά από κάποια ηλικία αυτόνομα, κι αυτή η ηλικία είναι πολύ πριν απ'οτι εδώ, καλώς ή κακώς. Οπότε εκεί είναι απλό το ζήτημα. No money, no university. Δεν τίθεται καν ζήτημα "δωρεάν παιδείας". Απλά, δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οι γονείς δεν εκπαιδεύονται.
Τι είναι σκυλιά; :P
Δεν υπάρχουν σωστοί και λάθος τρόποι για να μεγαλώσεις το παιδί σου, απο την στιγμή που το κάθε ένα απ' αυτά έχει διαφορετικές απαιτήσεις, ανάγκες και στήριξη.
Η σχέση που θα αναπτυχθεί είναι καθαρά απο την δική τους επικοινωνία.

Εννοειται οτι εκπαιδευεσαι. Μαθαινεις το πως να μεγαλωνεις ενα παιδι, δε το ξερεις απο πριν. Και εννοειται οτι εκπαιδευεσαι αναλογα με το συγκεκριμενο παιδι που εχεις και το χαρακτηρα του. Ειναι θεμα εκπαιδευσης, για παραδειγμα, το ποτε πρεπει να υποκυπτεις στα θελω του παιδιου σου και ποτε οχι, το πως να το τιμωρεις οταν κανει κατι που δε πρεπει και πως να το επιβραβευεις. Αναλογα το πως αντιδρουν οι γονεις στις συμπεριφορες των παιδιων διαμορφωνουν και το χαρακτηρα τους. Για παραδειγμα αν ο γονιος δε λεει ποτε οχι στο παιδι του (επειδη ειναι πολυ γλυκουλι λολ) τοτε το παιδι θα μαθει οτι μπορει να εχει ο,τι θελει στη ζωη, κατι που ομως αργοτερα δεν ισχυει και θα του πεσει σα τουβλο στο κεφαλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Βασικά το ένστικτο παίζει το μεγαλύτερο ρόλο. Αρκετοί όμως δεν το διαθέτουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Βασικά (μιας που αρχίσαμε με τα βασικά:P), παίζει ρόλο το πόσο καλά μπορείς να διεισδύσεις στην ψυχολογία του παιδιού σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Θέλει ένστικτο αυτό... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Εκεί οι γονείς μπορούν να χαρακτηριστούν "ανίκανοι".
Αν δεν έχουν έστω και ένα μικρό έντιστικο ή μια μικρή ιδέα για το πως να φερθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top