Ανάπτυξη

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Κάποτε πήγαινα 5 φορές τη βδομάδα και έκανα 15 χιλιόμετρα τρέξιμο (αν και το τρέξιμο είναι ότι χειρότερο για την ανάπτυξη, καταπονεί και τρομερά τα πόδια), αλλά τώρα, λόγω έλλειψης χρόνου, έχω να πάω 1 χρόνο σχεδόν, έχω γίνει λαπάς :P Το χω μετανιώσει. Όταν βρω λίγο χρόνο θα το ξαναρχίσω. Η γυμναστική και η καλή διατροφή βοηθούν πολύ και, ειδικά η πρωινή γυμναστική τονώνει τη διάθεση και σε γεμίζει ενέργεια για το υπόλοιπο της μέρας.
Άσχετο, αλλά πριν 3 μέρες, διάβασα σε ένα άρθρο της εφημερίδας "Έθνος", ότι σε έρευνα που έγινε σε μαθητές, αποδείχτηκε, ότι η γυμναστική βοηθάει τη μνήμη και την καλύτερη απόδοση στο σχολείο.

Εγώ νόμιζα ότι και το τρέξιμο κάνει καλό στην περίπτωση αυτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχει κάτι ειδικά ιατρικά μηχανήματα στήριξης για την πλάτη - ένα τέτοιο μπορείς να φοράς όσο διαβάζεις ή/και είσαι στον υπολογιστή, θα ευθυγραμμίσει τους ώμους σου και την σπονδυλική σου στήλη :xixi:
Θα είναι ίσως ενοχλητικό στην αρχή, αλλά είναι ο καλύτερος τρόπος να στέκεσαι σωστά (εκτός κι να έχεις κάποιον 24/7 να σου λέει 'στάσου ίσια') :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Σκέφτομαι από Φεβρουάριο να αρχίσω καλή γυμναστική! Και ελπίζω να τα έχω καταφέρει μέχρι το τέλος του καλοκαιριού! Αν και μου έχουν πει οτι φταιει και το γεγονός οτι είμαι αδύνατος, αφού διακρίνονται τα κόκαλα!:D
Κι εμενα το ιδιο! :P Ρε συ, με μενα το θεμα ειναι οτι αν παω να σταθω ισια νιωθω κατι σαν ενοχληση! Αλλα ενταξει, εγω εχω συμβιβαστει! Προτιμω να καμπουριαζω παρα να κανω γυμναστικη (ναι, ειμαι ΤΟΣΟ λαπας :P). Αν και μου εχουν πει οτι αν συνεχισω αυτον τον τροπο ζωης, δεν θα μου βγει σε καλο (και το ξερω κι εγω ο ιδιος)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
1)Αυτό που είπε η Nerya. Είναι ένα γιλέκο που το φοράς κάτω από τα ρούχα, δε φαίνεται το χειμώνα και σε αναγκάζει να έχεις ίσια την πλάτη σου. Συνηθίζεις σιγά σιγά να στέκεσαι ίσια. Είναι φθηνό, νομίζω δεν κοστίζει πάνω από 25-30 ευρώ. Πήγαινε σε ένα φαρμακείο να ρωτήσεις αν δε θές να πας σε ορθοπεδικό.
2)https://www.vita.gr/html/ent/483/ent.2483.asp

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Κι εμενα το ιδιο! :P Ρε συ, με μενα το θεμα ειναι οτι αν παω να σταθω ισια νιωθω κατι σαν ενοχληση! Αλλα ενταξει, εγω εχω συμβιβαστει! Προτιμω να καμπουριαζω παρα να κανω γυμναστικη (ναι, ειμαι ΤΟΣΟ λαπας :P). Αν και μου εχουν πει οτι αν συνεχισω αυτον τον τροπο ζωης, δεν θα μου βγει σε καλο (και το ξερω κι εγω ο ιδιος)...

Εγω δεν το προτιμώ! Και θα το φτιάξω θέλω ,δεν θέλω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Κι εγώ καμπουριάζω γενικά, αλλά λόγω ύψους είναι αρκετά αντιαισθητικό... Η μητέρα μου επιμένει σ'αυτό που ανέφεραν σαν ζώνη πιο πάνω αλλά δεν με ενθουσιάζει σαν ιδέα και προτιμώ τον χορό... οπότε για τα κορίτσια θα κάνει πολύ καλό το μπαλλέτο, αφού ούτως ή άλλως πρέπει να στέκεσαι με τελείως ίσια πλάτη και κάτω τους ώμους. :iagree: Πάντως πήγαινε σ'έναν ορθοπεδικό να σου δώσει ασκήσεις για να κάνεις και μόνος στο σπίτι (:

(Έχω και την τύχη όπως είπε η Κύνθια να έχω κάποιον ΣΥΝΕΧΕΙΑ να μου φωνάζει να ισιώσω, είτε είναι γονιός, ειτε φίλη/φίλος, μέχρι και οι καθηγητές στο σχολείο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχει κάτι ειδικά ιατρικά μηχανήματα στήριξης για την πλάτη - ένα τέτοιο μπορείς να φοράς όσο διαβάζεις ή/και είσαι στον υπολογιστή, θα ευθυγραμμίσει τους ώμους σου και την σπονδυλική σου στήλη :xixi:
Θα είναι ίσως ενοχλητικό στην αρχή, αλλά είναι ο καλύτερος τρόπος να στέκεσαι σωστά (εκτός κι να έχεις κάποιον 24/7 να σου λέει 'στάσου ίσια') :P
η μανα μου για παραδειγμα!!:Pκαθε φορα που περπαταμε μαζι στον δρομο μου σπαει τα νευρα!μην καμπουριαζεις και μην καμπουριαζεις!και σιγα το καμπουριασμα, σαν μοντελο θελει να περπαταω:P:D
-----------------------------------------
1)Αυτό που είπε η Nerya. Είναι ένα γιλέκο που το φοράς κάτω από τα ρούχα, δε φαίνεται το χειμώνα και σε αναγκάζει να έχεις ίσια την πλάτη σου. Συνηθίζεις σιγά σιγά να στέκεσαι ίσια. Είναι φθηνό, νομίζω δεν κοστίζει πάνω από 25-30 ευρώ. Πήγαινε σε ένα φαρμακείο να ρωτήσεις αν δε θές να πας σε ορθοπεδικό.
2)https://www.vita.gr/html/ent/483/ent.2483.asp

:)
δεν μου βγητωνει!αν ξανακουσω αλλη μια φορα το μην καμπουριαζεις θα φουνταρω!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Αχ κι εμένα το ίδιο, τα νεύρα μου, είχαμε μαλώσει και για αυτό τον λόγο παλιότερα :D
Τώρα πια δεν μου το λέει, αλλά στο δημοτικό ειδικά με είχε πρήξει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top