Αλλαγή σχολής (10%)

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εγώ μίλησα για τις αιτήσεις, όχι για τα μόρια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foetus

Νεοφερμένος

Ο foetus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος σε τι οφείλεται η τόσο μεγάλη πτώση των βάσεων του 10% το 2010;
Υποθέτω ότι μέχρι το 2009 μπορούσαν να έχουν πρόσβαση μέσω 10% απόφοιτοι χωρίς χρονικό περιορισμό και δήλωναν πολλοί για 2ο και 3ο πτυχίο, ενώ με τον περιορισμό σε δύο χρόνια μετά την αποφοίτηση, μειώθηκαν και οι υποψήφιοι.
Αν ισχύει αυτό, πως προβλέπετε να διαμορφωθούν οι βάσεις του 10% για το 2011;
Πέρυσι έχασα την σχολή πρώτης προτίμησης (με ρεαλιστικούς στόχους) για 4 μόρια. Η Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης Πολ. Κρήτης είχε βάση τα 16318 και έβγαλα 16314. Η αντίστοιχη βάση του 10% ήταν 15505.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Υποθέτω λόγω της κατάργησης της βάσης του 10...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Δεν παιζει ρολο η καταργηση της βασης του 10!!! Ο λογος ειναι οτι απο απο περσυ δεν εχουν δικαιωμα για 10% ολοι οι ποψηφιοι αλλα μονο αυτοι που αποφοιτησαν το λυκειο τα τελευταια 2 χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musmulas

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, περυσι έδωσα πανελλήνιες και δεν εγραψα όπως θα περίμενα, και αποφάσισα να σπουδάσω στο εξωτερικό. Το τελευταίο διαστημα όλο τριγυρνάει η σκέψη στο μυαλο μου να κανω τα χαρτιά μου για το 10%.
Λοιπον ομως η κατασταση ειναι λίγο μπερδεμένη...
Ημουν μαθητης θετικής κατεύθυνσης και είχα διαλέξει ως μαθημα επιλογής μαθηματικα γενικής.
Το θέμα ειναι οτι αν αποφάσιζα να κάνω το 10% θα ήθελα να επιλέξω απο σχολές του 1ο πεδίου.
Και το ερώτημα ειναι πρώτα αν μπορώ να επιλέξω ανάμεσα σε αυτες της σχολές, και αν ναι ποια θα ειναι η ποινή που θα μου επιβληθεί.?
Σας ευχαριστώ όλους, εκ των προτέρων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να δηλώσεις τα πεδία που μπορούσες και πέρυσι.
2,3,4 https://www.thetiko-fro.gr/items.php?catid=36
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chiras365

Νεοφερμένος

Ο chiras365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,εγραψα πανελλαδικες περυσι και φετος θα κανω το 10% ετσι ωστε να μπορεσω να ερθω στην πολη μου(Θεσσνικη),και ας ειναι σε διαφορετικη σχολη.

Θα ηθελα καποοιες διευκρινισεις..Εχω δικαιωμα μεταγραφης λογω οικονομικων ορων,ειμαι πολυ κατω απο τις 50,000 π βαλανε πλαφον φετος.Σπουδαζω Βαλκανικων Σπουδων στην Φλωρινα,και οπως ειναι γνωστο ειναι αποσπασμενη η σχολη απο αυτη του ΠαΜακ στην Θεσσαλονικη,αρα δν μπορω να θεσω σε λειτουργια την μεταγραφη μου.Ετσι με το 10%,περνωντας σε μια σχολη στην πολη μου,θα ειμαι ευχαριστημενος.Εαν ομως περασω καπου αλλου με το 10%,πχ Φιλοσοφικο Παιδαγωγικο Ιωαννινων ,θα μπορεσω να θεσω σε λειτουργια την μεταγραφη ετσι ωστε να ερθω Θεσσαλονικη στο ΑΠΘ??Επιτρεπεται δλδ να κανεις μεταγραφη και 10% μαζι???Θα ηθελα καποιες διευκρινισεις.Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,εγραψα πανελλαδικες περυσι και φετος θα κανω το 10% ετσι ωστε να μπορεσω να ερθω στην πολη μου(Θεσσνικη),και ας ειναι σε διαφορετικη σχολη.

Θα ηθελα καποοιες διευκρινισεις..Εχω δικαιωμα μεταγραφης λογω οικονομικων ορων,ειμαι πολυ κατω απο τις 50,000 π βαλανε πλαφον φετος.Σπουδαζω Βαλκανικων Σπουδων στην Φλωρινα,και οπως ειναι γνωστο ειναι αποσπασμενη η σχολη απο αυτη του ΠαΜακ στην Θεσσαλονικη,αρα δν μπορω να θεσω σε λειτουργια την μεταγραφη μου.Ετσι με το 10%,περνωντας σε μια σχολη στην πολη μου,θα ειμαι ευχαριστημενος.Εαν ομως περασω καπου αλλου με το 10%,πχ Φιλοσοφικο Παιδαγωγικο Ιωαννινων ,θα μπορεσω να θεσω σε λειτουργια την μεταγραφη ετσι ωστε να ερθω Θεσσαλονικη στο ΑΠΘ??Επιτρεπεται δλδ να κανεις μεταγραφη και 10% μαζι???Θα ηθελα καποιες διευκρινισεις.Ευχαριστω
Δεν εχει βγει εγκυκλιος για τις φετινες μετεγγραφες. Με βαση τα περσυνα δεδομενα μπορεις να δεις εδω https://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4583652
μπορεις να κανεις 10% και επειτα μετεγγραφη.. Αααα, Απο αυτα που εχω καταλαβει τα 50000 αφορουν πολυτεκνους -τριτεκνους
εδιτ: ειχα μεινει πισω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Iσχύει κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lar1ssa

Νεοφερμένος

Ο lar1ssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις και όποιος μπορεί ας μου απαντήσει..έδωσ πανελλήνιες το έτος 2010-2011 αλλά επειδή είχα παρατήσει το διάβασμα έβγαλα 7020 μόρια και δεν μπήκα στον κόπο να συμπληρώσω μηχανογραφικό δελτίο μιας και είχα επιλέξει 1ο και 3ο πεδίο από θεωρητική κατεύθυνση και οι βάσεις κυμάνθηκαν από 10000 και άνω.φέτος αποφάσισα να δώσω με το 10%,εφόσον είδα ότι οι περσινές βάσεις του 10% ήταν ιδιαίτερα χαμηλές,και αρκετές σχολές που με ενδιαφέρουν πραγματικά είχαν χαμηλές βάσεις.γνωρίζω βέβαια ότι οι βάσεις με το 10% είναι αναξιόπιστες και μεταβάλλονται πολύ εύκολα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα..το θέμα έχει ως εξής:υπηρετώ τη μαμά πατρίδα και λόγω του ό,τι δεν παίρνω ακόμη άδειες ώστε να ασχοληθώ όσο θα ήθελα με το θέμα φοβάμαι ότι δε θα προλάβω να παραλάβω το μηχανογραφικό και ακόμη χειρότερα ούτε να το καταθέσω..μπορεί κάποιος δικός μου να το παραλάβει και θεωρητικά να το συμπληρώσει για μένα(με δικές μου προτιμήσεις πάντα)?επίσης μου είπαν στο σχολείο που ρώτησα πως για να το καταθέσει κάποιος άλλος εκτός από μένα θα πρέπει να του κάνω εξουσιοδότηση ώστε να το καταθέσει την ημερομηνία που θα οριστεί από το υπουργείο.μπορώ να κάνω από τώρα εξουσιοδότηση δίχως να έχω παραλάβει το μηχανογραφικό?ακόμη ξέρω ότι θα χρειαστούν κάποιοι κωδικοί για το μηχανογραφικό.θα το συμπληρώσω σύμφωνα με τους περσινούς που μου έδωσαν ή θα χρειαστεί να ζητήσω άλλους από τη δευτεροβάθμεια?επίσης το μηχανογραφικό για το 10% είναι ίδιο με του 90% η διαφέρουν?συγνώμη αν σας κούρασα αλλά οι απορίες πολλές και οι αναζητήσεις πηγών πληροφοριών λίγες λόγω στρ.υποχρεώσεων..οποιαδήποτε απάντηση δεκτή αρκεί να με διαφωτίσει περεταίρω όσων ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi22

Νεοφερμένος

Η efi22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα θα ήθελα να μου λύσεται μία απορία αν γνωρίζεται.έχω περάσει ήδη σε μία σχολή αλλά δεν μου αρέσει και δήλωσα τώρα με το 10% κάποια άλλη. θα πρέπει να κάνω κάτι να ακυρώσω την εγγραφή μου για να μπορέσω να πάω στην καινούρια ή ακυρώνεται αυτόματα? ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
καλησπέρα θα ήθελα να μου λύσεται μία απορία αν γνωρίζεται.έχω περάσει ήδη σε μία σχολή αλλά δεν μου αρέσει και δήλωσα τώρα με το 10% κάποια άλλη. θα πρέπει να κάνω κάτι να ακυρώσω την εγγραφή μου για να μπορέσω να πάω στην καινούρια ή ακυρώνεται αυτόματα? ευχαριστώ πολύ

Οταν περασεις στην νεα σου σχολη θα πρεπει να πας να γραφτεις.
Για να γραφτεις πρεπει να μην εισαι γραμμενη σε αλλη σχολη. Επομενως πρεπει να πας να παρεις διαγραφη απο την προηγουμενη σου σχολη. Να ξερεις πως γινοντε και απο αποσταση σε μερικες σχολες η διαγραφες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spy_rous1993

Νεοφερμένος

Ο spy_rous1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ειμαι φυσικο και τα βρισκω αρκετα σκουρα και σκεφτομαι να αλλαξω σχολη προσ τα που να κινηθω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,088 μηνύματα.
Να στρώσεις πωπό spy γιατί δεν σε βλέπω καλά. Το αρκετά σκούρα υπάρχει σχεδόν σε όλες τις σοβαρές επιστήμες..όταν δεν διαβάζεις πάρα πολύ. Το πτυχίο φυσικής είναι πολύ δυνατό πτυχίο με πολλές προοπτικές. Μην παραδίνεις τα όπλα αμαχητί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ειμαι φυσικο και τα βρισκω αρκετα σκουρα και σκεφτομαι να αλλαξω σχολη προσ τα που να κινηθω?
Οταν το δηλωνες δεν ηξερες οτι θα ειναι παλουκι? .Η απορια σου (μεταφρασμενη ) μου κανει καπως ετσι : Περασα τυχαια φυσικο ,(για να κανουμε και λιγο φοιτητικη ζωη βρε αδερφε) αλλα ειναι πολυ δυσκολα ,ξερετε μηπως καπου που να μην εχει διαβασμα?
(Μπορει η υποθεση μου ,να ειναι λαθος ,αλλα ενα μεγαλο ποσοστο φοιτητων ετσι σκεφτονται ,σορρυ αν πεφτω εξω)
Το θεμα ειναι οτι το διαβασμα δε το γλυτωνεις (σιγουρα υπαρχουν και πιο ευκολες σχολες απτο φυσικο,αλλα και παλι)
Τωρα ,αν θες να φυγεις μονο και μονο επειδη δεν σου αρεσει το αντικειμενο ,τι να σου πουμε εμεις ,μονο εσυ γνωριζεις τα ενδιαφεροντα σου και ,γενικως ,το τι θα σου ταιριαξει
καλη τυχη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
ειμαι φυσικο και τα βρισκω αρκετα σκουρα και σκεφτομαι να αλλαξω σχολη προσ τα που να κινηθω?

Σε ποια κατεύθυνση ήσουν; Πήρες ΑΟΘ ή κάποιο ειδικό μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spy_rous1993

Νεοφερμένος

Ο spy_rous1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ημοyν θετικη κατευθηνση αλλa δεν ξερω ποια σχολη να διαλεξω συν το γεγονοw οτι αρχιζουν να μου αρεσουν τα οικονομικα ομως ειχα βιολογια σαν μαθημα επιλογης :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
ημοyν θετικη κατευθηνση αλλa δεν ξερω ποια σχολη να διαλεξω συν το γεγονοw οτι αρχιζουν να μου αρεσουν τα οικονομικα ομως ειχα βιολογια σαν μαθημα επιλογης :(

Όσον αφορά τα οικονομικά, μπορείς να δηλώσεις το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και τεχνολογίας ΟΠΑ και το τμήμα Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας Πειραιά τα οποία βρίσκονται στο 4ο επιστημονικό πεδίο και είναι οικονομικά τμήματα.

Θα σου πρότεινα και Παιδαγωγικά, καθώς θα μπορούσες μετά να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό στη Διδακτική των Φυσικών Επιστημών (για να μην αφήσεις τελείως τις θετικές επιστήμες).

Από εκεί και πέρα έχεις πολλές επιλογές, καθώς έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε 3 επιστημονικά πεδία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos17

Νεοφερμένος

Ο panos17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σε ολους και ολες.Λογω της περσινης δυσκολης χρονιας με τα θεματα των πανελληνιων δυστηχως δε περασα σε στρατιωτικη σχολη,την οποια ηθελα πολυ (ΣΣΕ ή ΣΜΥ).Τωρα σπουδαζω εκπαιδευτικων μηχανολογιας στην ΑΣΠΑΙΤΕ η οποια παρολαυτα δεν με απογοητευσε.Θα ηθελα τη γνωμη σας για το εξης: αν ξανα καταθεσω μηχανογραφικο με το 10% για ΣΜΥ ή καποιο τμημα στο πανεπιστημιο κρητης,υπαρχει περιπτωση να περασω?
Υ.Γ : sry για το κατεβατο αλλα δεν κρατιομουν.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Γεια σε ολους και ολες.Λογω της περσινης δυσκολης χρονιας με τα θεματα των πανελληνιων δυστηχως δε περασα σε στρατιωτικη σχολη,την οποια ηθελα πολυ (ΣΣΕ ή ΣΜΥ).Τωρα σπουδαζω εκπαιδευτικων μηχανολογιας στην ΑΣΠΑΙΤΕ η οποια παρολαυτα δεν με απογοητευσε.Θα ηθελα τη γνωμη σας για το εξης: αν ξανα καταθεσω μηχανογραφικο με το 10% για ΣΜΥ ή καποιο τμημα στο πανεπιστημιο κρητης,υπαρχει περιπτωση να περασω?
Υ.Γ : sry για το κατεβατο αλλα δεν κρατιομουν.. :D

Ποσα μορια ειχες βγαλει περσυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top