Αλλαγή σχολής (10%)

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Είμαι φοιτήτρια στο Φυσικό Θεσσαλονίκης (2ο έτος). Η σχολή μου φαίνεται πάρε πολύ δύσκολη και αυτό γενικά με απογοητεύει και με ρίχνει ψυχολογικά. Αυτό που θα ήθελα πραγματικά να κάνω στο μέλλον είναι να ασχοληθώ με την διακοσμητική. Επίσης ένα άλλο κομμάτι που λατρεύω εξίσου και θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά είναι τα παιδιά. Ξέρω τι θέλω πλέον, αλλά το θέμα είναι πως θα τα καταφέρω, διότι είμαι πλέον στο 2ο έτος, η σχολή με βασανίζει και είμαι σίγουρη ότι θέλω να κάνω αυτό που πραγματικά μου δίνει χαρά και σας τα ανέφερα προηγουμένως.
Μια λύση είναι το 10% αλλά…για τη διακοσμητική χρειάζεται ειδικό μάθημα το οποίο εγώ δεν έδωσα στις πανελλαδικές…Οπότε μάλλον πρέπει να ξαναδώσω εξετάσεις.

Πφφφ…Μπέρδεμα :worry: Τι να κάνω; Επίσης κάτι τελευταίο, με ανησυχεί πάρα πολύ ότι δεν μπορώ να δω ένα θετικό μέλλον με όποιο επάγγελμα ακολουθήσω, είτε αυτό του φυσικού, του νηπιαγωγού (πότε θα διοριστούμε; ), είτε της διακοσμήτριας (ποιος θα καλέσει διακοσμήτρια στο σπίτι του, ο κόσμος πεινάει…) Αυτές είναι οι απαντήσεις που λαμβάνω και καταλήγω σε αδιέξοδο.

Λοιπόν αρχικά καλώς ήρθες στο forum. :)
Για την διακοσμητική που αναφέρεις,μπορείς άνετα να ασχοληθείς με το να την έχεις ως hobby. Ψάξε και κάνε κάποια μαθήματα επίσης. Νομίζω πως αν ψάξεις,μπορείς να βρείς αρκετά πραγματάκια. Και θα είναι πολύ ενδιαφέρον για σένα να ασχολείσαι στον ελεύθερο σου χρόνο με κάτι δημιουργικό που να σου αρέσει... :)
Τώρα όσο αφορά την σχολή που λές.. Ξαναδώσε με το 10% και βάλε κάποιες σχολές που ίσως να σε ενδιαφέρουν.
Τώρα το να ασχολείσαι με παιδιά,μπορεί να γίνει μέσω και της σχολής που είσαι τώρα,δηλαδή αν δουλέψεις ώς καθηγήτρια σε κάποιο φροντιστήριο ή κάποιο σχολείο,αλλά φαντάζομαι εννοείς κάτι διαφορετικό από αυτό.

Άποψη μου είναι,αν δεν είσαι ικανοποιημένη από την σχολή και δεν σε ενδιαφέρει,να δοκιμάσεις να ξαναδώσεις.
Και μην νομίζεις και ότι ως φυσικός θα έχεις περισσότερη δουλειά απ'ότι ως κάποια νηπιαγωγός ή δασκάλα. :)

Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitroula17

Νεοφερμένος

Η dimitroula17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ξερει κανεις αν με το 10% μπορεις να δωσεις ειδικο μαθημα που δεν ειχες δηλωσει την πρωτη φορα που εδωσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
ξερει κανεις αν με το 10% μπορεις να δωσεις ειδικο μαθημα που δεν ειχες δηλωσει την πρωτη φορα που εδωσες?
Όχι. Με το 10% δεν μπορείς να δώσεις κανένα μάθημα, ούτε κανονικό ούτε ειδικό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evaggelia20

Νεοφερμένος

Η evaggelia20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
οταν δινεις εξετασεις με το 10% τι ακριβως γιννεται?γιατι αυτο σκεφτομαι να κανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
οταν δινεις εξετασεις με το 10% τι ακριβως γιννεται?γιατι αυτο σκεφτομαι να κανω

Δεν δίνεις εξετάσεις. Απλά, καταθέτεις μηχανογραφικό και ισχύουν τα μόρια που έγραψες την τελευταία φορά, με την προϋπόθεση ότι το έτος αποφοίτησης σου ήταν το πολύ μέχρι πριν δυο χρόνια. Έτσι, με τα μόρια που είχες βγάλει, διεκδικείς μια θέση σε κάποια σχολή.

Πρόσεξε όμως: Οι βάσεις των σχολών είναι εντελώς διαφορετικές. Αν κοιτάξεις τις περσινές βάσεις, θα δεις και μια κατηγορία για 10%. Σε αυτήν την κατηγορία θα μπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evaggelia20

Νεοφερμένος

Η evaggelia20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν δίνεις εξετάσεις. Απλά, καταθέτεις μηχανογραφικό και ισχύουν τα μόρια που έγραψες την τελευταία φορά, με την προϋπόθεση ότι το έτος αποφοίτησης σου ήταν το πολύ μέχρι πριν δυο χρόνια. Έτσι, με τα μόρια που είχες βγάλει, διεκδικείς μια θέση σε κάποια σχολή.

Πρόσεξε όμως: Οι βάσεις των σχολών είναι εντελώς διαφορετικές. Αν κοιτάξεις τις περσινές βάσεις, θα δεις και μια κατηγορία για 10%. Σε αυτήν την κατηγορία θα μπεις.

ευχαριστώ πολύ με την απάντηση,μια τελευταία ερώτηση,τα μόρια που έβγαλα παραμένουν ίδια ή μεγαλώνουν,όταν ρώτησα στη δευτεροβάθμια μου είπαν ότι έτσι γίνεται,τι ακριβώς γίνεται με αυτό το θέμα και αν ναι ποσο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Τι είναι βρε τα μόρια για να μεγαλώνουν;

[Μην πει κανείς κανένα αστείο τον έφαγα]

Ίδια μένουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
Τι είναι βρε τα μόρια για να μεγαλώνουν;
[Μην πει κανείς κανένα αστείο τον έφαγα]
Ίδια μένουν.
Σωστά! Τα μόρια δεν μεγαλώνουν. Κατά τη διαστολή των σωμάτων, δεν μεγαλώνουν τα μόρια, αλλά αυξάνονται οι αποστάσεις μεταξύ των μορίων. Τα μόρια (της ύλης και των πανελληνίων) μένουν ίδια, ακόμα και αν τα χαϊδεύεις...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randomGirl

Νεοφερμένος

Η randomGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας! θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με το 10% κτλ καθως ειμαι λιγο ασχετη απο αυτα..περισυ το 2010 εδωσα πανελληνιες για πρωτη φορα. Με διαβασμα μονο 2 μηνων εβγαλα 14.895 μορια κι ετσι μπορουσα να περασω(με βαση τα περσινα δεδομενα) στη σχολη Λογοθεραπειας Ιωαννινων η Καλαματας..Η βαση της σχολης ομως ανεβηκε κατα 700 μορια οποτε δεν περασα..κ η βλακεια μου ηταν οτι εκανα λαθος με το μηχανογραφικο και δεν δηλωσα πολλες σχολες διοτι ημουν σιγουρη για τν εαυτο μου κ πιστευα οτι σιγουρα
θα περασω Λογοθεραπεια..τωρα μετα απο ενα χρονο θα ξαναδωσω πανελληνιες..Σκεφτομουν ομως μηπως θα ηταν καλυτερα να δωσω με το 10% αφου δεν περασα για 300 μορια μονο..κ απο οτι εμαθα
οι βασεις μειωνονται με το 10% ..απο την αλλη λεω να δωσω πανελληνιες(αφου ολη τη χρονια ξεσκιστηκα -μη παει χαμενος ο κοπος μου)....αν δεν περασω παλι ομως? αν ανεβουν πολυ οι βασεις φετος? μηπως να εδινα πανελληνιες..και αν δν περασω να μπω σε μια αξιοπρεπη σχολη κ μετα να δωσω με το 10% για να μπω λογοθεραπεια η ψυχολογια?(υπολογιζω οτι φετος θα βγαλω πολυ παραπανω σε σχεση με περσυ)Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να σε ταράξω, αλλά θα έπρεπε ήδη να έχεις αποφασίσει αν θέλεις να κάνεις μηχανογραφικό με το 10% ή να δώσεις εξετάσεις, γιατί θα έπρεπε να έχεις ήδη κάνει αίτηση. Οι προθεσμίες για τις αιτήσεις έχουν λήξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
sourotiri, το 10% Ιούλιο δεν κατατίθεται; ίσως προλαβαίνει τουλάχιστον αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Σύμφωνα με την εγκύκλιο που έβγαλε το Υπουργείο τον Φεβρουάριο, έχουμε:

Όπως ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας, το χρονικό διάστημα από 10 έως 25 Φεβρουαρίου έχει καθοριστεί ως προθεσμία για την υποβολή της Αίτησης – Δήλωσης των μαθητών της τελευταίας τάξης Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ) (ομάδας Β΄) και των αποφοίτων που επιθυμούν είτε να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ ή των ΕΠΑΛ(Ομάδα Β΄) είτε να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων χωρίς νέα εξέταση.

[...]

Η προθεσμία υποβολής της Αίτησης – Δήλωσης αρχίζει την Πέμπτη 10 Φεβρουαρίου, και λήγει την Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου του 2011. Τονίζεται ότι για κανένα λόγο δεν γίνεται δεκτή Αίτηση - Δήλωση εκπρόθεσμη ούτε διόρθωση αυτής που υποβλήθηκε εντός της προθεσμίας.

Επειδή η προθεσμία είναι αποκλειστική και οι συνέπειες για τους υποψηφίους από την μη εμπρόθεσμη υποβολή της αίτησης είναι καθοριστικές, αφού μπορεί να έχουν άμεση και καθοριστική επίπτωση στη συμμετοχή τους στη διαδικασία εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, είναι απαραίτητο να ενημερωθούν όλοι υπεύθυνα, αναλυτικά και με ενιαίο τρόπο ώστε να διασφαλίζονται σε πανελλαδικό επίπεδο οι όροι ίσης μεταχείρισης των ενδιαφερομένων.



Πλήρες το κείμενο εδώ: https://www.alfavita.gr/artro.php?id=22681
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

biou tsiou

Νεοφερμένος

Η biou tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
τα μόρια παραμένουν ως έχουν, αλλά οι βάσεις των σχολών για τους υποψηφίους του 10% διαφέρουν και στις περισσότερες σχολές είναι πολύ παραπάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina91

Νεοφερμένος

Η xristina91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
: ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ 10% ΚΑΤΟΧΟΥ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ-Β΄ ΕΤΩΝ 2009 ή 2010 ΓΙΑ ΤΟ 10% ΤΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΕΑ ΕΞΕΤΑΣΗ
Υποβάλλεται από αποφοίτους – κατόχους βεβαίωσης πρόσβασης των ετών 2009 ή 2010 ημερήσιου ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ (Ομάδα Β΄), οι οποίοι χωρίς νέα εξέταση επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων στις Στρατιωτικές ή/και Αστυνομικές Σχολές ή/και Σχολές Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού ή/και ΤΕΦΑΑ.
Με την Αίτηση- Δήλωση οι πιο πάνω υποψήφιοι δηλώνουν ΜΟΝΟ τα στοιχεία Δ, Ε, ΣΤ, δηλαδή:
- Αν επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για Στρατιωτικές/Αστυνομικές Σχολές
- Αν επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για Σχολές Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού.
- Αν επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τα ΤΕΦΑΑ.



****:redface:Όσοι δεν επιθυμούν κάποιες από τις παραπάνω σχολές δεν χρειάζεται να καταθέσουν την αίτηση. Κάνουν απλά το μηχανογραφικό τον Ιούλιο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

biou tsiou

Νεοφερμένος

Η biou tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
****:redface:Όσοι δεν επιθυμούν κάποιες από τις παραπάνω σχολές δεν χρειάζεται να καταθέσουν την αίτηση. Κάνουν απλά το μηχανογραφικό τον Ιούλιο...;)

Είναι σίγουρο 100% ότι η συγκεκριμμένη προθεσμία αφορά μόνο στρατιωτικές και ΤΕΦΑΑ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σίγουρο είναι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να σε ταράξω, αλλά θα έπρεπε ήδη να έχεις αποφασίσει αν θέλεις να κάνεις μηχανογραφικό με το 10% ή να δώσεις εξετάσεις, γιατί θα έπρεπε να έχεις ήδη κάνει αίτηση. Οι προθεσμίες για τις αιτήσεις έχουν λήξει.

:mad:με κοψοχόλιασες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninjablood

Νεοφερμένος

Ο ninjablood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Οι αιτήσεις για 10% πότε τελείωσαν?

τα μόρια παραμένουν ως έχουν, αλλά οι βάσεις των σχολών για τους υποψηφίους του 10% διαφέρουν και στις περισσότερες σχολές είναι πολύ παραπάνω!

Αυτό σύμφωνα με την έρευνα που έκανα για τις σχολές δεν είναι απόλυτο.
Υπάρχουν πολλές σχολές περίπου στις ίδιες βάσεις και αρκετές πιο χαμηλά.
Επίσης από φέτος θα δίνουν 10% μόνο όσοι έδωσαν τα τελευταια 2 χρονια παν. οπότε θα πέσουν και οι βάσεις (οπως με ενημέρωσαν και από το σχολείο μου), αλλά είπαν οτι θα μειωθούν και οι θέσεις...
Ελληνικό συστημα...ποτε δεν ξερεις τι σου ξημερωνει..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Οι αιτήσεις για 10% πότε τελείωσαν?
Αναφέρεσαι σε σχολές ΤΕΦΑΑ και έτσι;
1-20 Φεβρουαρίου ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninjablood

Νεοφερμένος

Ο ninjablood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γενικά λέω, αλλά και για ΤΕΦΑΑ είναι χαμηλότερα, ας πούμε για το 2010 είχε διαφορά 1500 μόρια, κανονικα είχε 15036 και το 10% ήταν στα 13561.
Άμα ψάξει κάποιος έχει σχολές...και τώρα είναι καλή περίοδος γιατι θα έχεις να ανταγωνιστείς μόνο όσους δίνουν ξανά τα τελευταια 2 χρόνια.. ντάξει δεν είναι λιγοι, αλλα είναι σιγουρα λιγότεροι και δεν θα έχεισ εκείνους τους έξυπνους που εγραψαν ΚΑΠΟΤΕ εναν βαθμό και έχουν μπει σε 250 σχολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top