Αιμοδοσία-Δωρεά οργάνων!

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω δει μανα να αρνειται μεταμοσχευση ηπατος στο παιδι της,λογω θρησκευτικης αιρεσης-δεν ξερω τι σκατα πιστευαν.

Μιλαμε για ανθρωπινη ζωη.Επισης,μιλαμε για πρακτικο θεμα ιατρικης,που επρεπε να πρωτοστατει η λογικη και οχι οι φαντασιωσεις του καθε θρησκοληπτου.Οταν θα πεθανει καποιος,οχι επειδη δεν υπαρχουν οργανα,αλλα επειδη αρνειται ο χ,ψ να τα δωσει,ειτε επειδη πιστευει σε ζωη μετα τον θανατο ειτε οτι αλλο,ελα εσυ να μου μιλησεις για σεβασμο σε θρησκευτικες πεποιθησεις.

Το σποτακι που παρεθεσε ο exc τα λεει ολα.

Μαρτυρας του Ιεχωβα πρεπει να ηταν...
Αρκετα περιεργοι τυποι οι υποστηρικτες αυτης της αιρεσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πολύ επισφαλής άποψη.

Λέγοντας αυτό είναι σαν να καταρίπτεις την κοσμοθεωρία του κάθε ατόμου, περί διαχείρισης του σώματός του.
Σύμφωνοι.
Όποιος ήθελε θα μπορούσε να δηλώσει οτι δεν θέλει.
Ξέρεις πόσοι άνθρωποι είναι θετικοί ή και ουδέτεροι και δεν του νοιάζει και απλά δεν πάνε να το δηλώσουν στον ΕΟΜ, για να μην μπλέξουν με διαδικαστικά;
Με το να γίνει η διαδικασία, όμως, opt-out, θα καταγραφούν μόνο όσοι πραγματικά είναι κάθετα αντίθετοι.
Τέλος πάντων, ανοίξαμε ένα πολύ μεγάλο θέμα που ουσιστικά μόνο επιφανειακά μπορεί να συνδεθεί με τις φοιτητικές ταυτότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εχω δει μανα να αρνειται μεταμοσχευση ηπατος στο παιδι της,λογω θρησκευτικης αιρεσης-δεν ξερω τι σκατα πιστευαν.

Μιλαμε για ανθρωπινη ζωη.Επισης,μιλαμε για πρακτικο θεμα ιατρικης,που επρεπε να πρωτοστατει η λογικη και οχι οι φαντασιωσεις του καθε θρησκοληπτου.Οταν θα πεθανει καποιος,οχι επειδη δεν υπαρχουν οργανα,αλλα επειδη αρνειται ο χ,ψ να τα δωσει,ειτε επειδη πιστευει σε ζωη μετα τον θανατο ειτε οτι αλλο,ελα εσυ να μου μιλησεις για σεβασμο σε θρησκευτικες πεποιθησεις.

Το σποτακι που παρεθεσε ο exc τα λεει ολα.

Αν, στον χώρο της Υγείας, δεν σεβόμασταν το τι πιστεύει ο καθένας, θα το χαμε κλείσει το μαγαζάκι από καιρό.

Ανοίξατε μεγάλο θέμα βιοηθικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αν, στον χώρο της Υγείας, δεν σεβόμασταν το τι πιστεύει ο καθένας, θα το χαμε κλείσει το μαγαζάκι από καιρό.

Ανοίξατε μεγάλο θέμα βιοηθικής.


Δεν ειχα την τυχη να παρακολουθησω την εξελιξη της καταστασης.

Σε παρομοιες καταστασεις,εκ μερους του νοσοκομειου δεν μπορει να γινει κατι?Προεχει δηλαδη η θρησκευτικη πεποιθηση?

(μιλαω να αρνηση της μανας να γινει η μεταμοσχευση στο παιδι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Εχω δει μανα να αρνειται μεταμοσχευση ηπατος στο παιδι της,λογω θρησκευτικης αιρεσης-δεν ξερω τι σκατα πιστευαν.

Οι Ιεχωβάδες είναι αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Οι Ιεχωβάδες είναι αυτοί.

Αχα.Διαβαζα τωρα οτι γονεις που εμποδιζουν την μεταγγιση αιματος στα παιδια τους,στην περιπτωση που τιθεται σε κινδυνο η ζωη των παιδιων τους,μπορει να αντιμετωπισουν ποινικες διωξεις.(πιστευω το ιδιο ισχυει και για τις μεταμοσχευσεις)

Παλι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
ξερείς κανείς με ποια διαδικασία γίνεται κανείς δωρητής μυλεού των οστών?έχω ακούσει ότι είναι επίπονη διαδικασία..

επισής,για τη δωρεά αίματος,κατά την πρώτη αιμοληψία ,πρεπεί ο δωρητής να κάνει κάποιες εξετάσεις για να βεβαιωθεί ότι το αίμα του είναι κατάλληλο για μετάγγιση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
ξερείς κανείς με ποια διαδικασία γίνεται κανείς δωρητής μυλεού των οστών?έχω ακούσει ότι είναι επίπονη διαδικασία..

επισής,για τη δωρεά αίματος,κατά την πρώτη αιμοληψία ,πρεπεί ο δωρητής να κάνει κάποιες εξετάσεις για να βεβαιωθεί ότι το αίμα του είναι κατάλληλο για μετάγγιση??

Σου δίνουν ένα ερωτηματολόγιο. Το συμπληρώνεις. Αν έχεις καλό αιματοκρίτη και πίεση, μπορείς να δώσεις. Εκεί, σου παίρνουν : 2 μπουκαλάκια (1 για HIV/ηππατίτιδες/ σύφιλη και το άλλο μπουκαλάκι για διασταύρωση ομάδων). Και μετά, αρχίζει η λήψη αίματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,786 μηνύματα.
Αρχικά για μυελό σου παίρνουν αίμα ίδιας ποσότητας περίπου για μια απλή γενική αίματος. Απ' εκεί καταγράφουν τα HLA σου στο Διεθνές αρχείο. Αν ποτέ βρεθεί δέκτης που να ταιριάζετε σε καλούν για να δώσεις μυελό. Η λήψη μυελού είναι πολύ επίπονη διαδικασία και η πλήρης ανάρρωση παίρνει μέρες(θα κουτσαίνεις δλδ για καμιά βδομάδα).
Για την αιμοδοσία: Για την πρώτη φορά κάνεις μια απλή γενική αίματος, στις επόμενες φορές μόνο αν το κρίνει ο γιατρός της αιμοδοσίας. Αν έχεις καλό αιματοκρίτη και τα λοιπά στοιχεία που απαιτεί η αιμοδότηση, σου παίρνουν κανονικά μια φιάλη αίματος(450 ml). Μετά από αυτό είσαι ελεύθερος να φύγεις, αφού πάρεις τον δωρεάν χυμό σου ;)
Ο ασκός έπειτα περνάει από τα εργαστήρια όπου γίνονται κάποιες εξετάσεις, όπως HIV/ηπατίτιδες κ.α). Αν σου βρουν κάτι από αυτά, επικοινωνούν μαζί σου. Αν όχι, τα ξαναλέτε την επόμενη φορά που θα αιμοδοτήσεις.

On-topic: Σχετικά με την αιμοδοσία γενικά, τα ποσοστά των Ελλήνων εθελοντών αιμοδοτών είναι δυστυχώς τραγικά, σε σημείο που πληρώνουμε για να εισάγουμε αίμα από άλλες χώρες(Ελβετία). Ακόμα στους φοιτητές σχολών επαγγελμάτων υγείας και πρόνοιας σύμφωνα με τα πρώιμα στοιχεία μιας έρευνας το ποσοστό είναι πολύ μικρό. Ακόμα και σε αυτό πίσω είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αρχικά για μυελό σου παίρνουν αίμα ίδιας ποσότητας περίπου για μια απλή γενική αίματος. Απ' εκεί καταγράφουν τα HLA σου στο Διεθνές αρχείο. Αν ποτέ βρεθεί δέκτης που να ταιριάζετε σε καλούν για να δώσεις μυελό. Η λήψη μυελού είναι πολύ επίπονη διαδικασία και η πλήρης ανάρρωση παίρνει μέρες(θα κουτσαίνεις δλδ για καμιά βδομάδα).
Για την αιμοδοσία: Για την πρώτη φορά κάνεις μια απλή γενική αίματος, στις επόμενες φορές μόνο αν το κρίνει ο γιατρός της αιμοδοσίας. Αν έχεις καλό αιματοκρίτη και τα λοιπά στοιχεία που απαιτεί η αιμοδότηση, σου παίρνουν κανονικά μια φιάλη αίματος(450 ml). Μετά από αυτό είσαι ελεύθερος να φύγεις, αφού πάρεις τον δωρεάν χυμό σου ;)
Ο ασκός έπειτα περνάει από τα εργαστήρια όπου γίνονται κάποιες εξετάσεις, όπως HIV/ηπατίτιδες κ.α). Αν σου βρουν κάτι από αυτά, επικοινωνούν μαζί σου. Αν όχι, τα ξαναλέτε την επόμενη φορά που θα αιμοδοτήσεις.

On-topic: Σχετικά με την αιμοδοσία γενικά, τα ποσοστά των Ελλήνων εθελοντών αιμοδοτών είναι δυστυχώς τραγικά, σε σημείο που πληρώνουμε για να εισάγουμε αίμα από άλλες χώρες(Ελβετία). Ακόμα στους φοιτητές σχολών επαγγελμάτων υγείας και πρόνοιας σύμφωνα με τα πρώιμα στοιχεία μιας έρευνας το ποσοστό είναι πολύ μικρό. Ακόμα και σε αυτό πίσω είμαστε.

Αχ! Ευαίσθητο θέμα το ''window period του HIV'' και οι τεχνικές που χρησιμοποιούνται για την ανίχνευσή του...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Η λήψη μυελού είναι πολύ επίπονη διαδικασία

Γινεται με αναισθησια,ετσι ειναι ανωδυνη.
Επισης,για καμια βδομαδα υπαρχει ελαφρυς μυοσκελετικος πονος.

Σιγα μην χανεις και το ποδι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,786 μηνύματα.
Εννοείται πως σε όλα τα νοσοκομεία οι τεχνικές έχουν πλέον αντικατασταθεί από τις μοριακές. Αυτό ελπίζω τουλάχιστον. Τα πράγματα βέβαια παραμένουν τραγικά, αν δεν κάνω λάθος μοριακό έλεγχο αιμοδοσίας στη Θεσσαλία έχει μόνο το ΓΝ Λάρισας.
Όσο για το window period με την εισαγωγή των μοριακών έχει πέσει επίσημα πλέον στους δύο μήνες και πιθανόν να πέσει κ' άλλο.

Γινεται με αναισθησια,ετσι ειναι ανωδυνη.
Επισης,για καμια βδομαδα υπαρχει ελαφρυς μυοσκελετικος πονος.

Σιγα μην χανεις και το ποδι σου.
Καλά, τραγούδα εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εννοείται πως σε όλα τα νοσοκομεία οι τεχνικές έχουν πλέον αντικατασταθεί από τις μοριακές. Αυτό ελπίζω τουλάχιστον. Τα πράγματα βέβαια παραμένουν τραγική, αν δεν κάνω λάθος μοριακό έλεγχο αιμοδοσίας στη Θεσσαλία έχει μόνο το ΓΝ Λάρισας.
Όσο για το window period με την εισαγωγή των μοριακών έχει πέσει επίσημα πλέον στους δύο μήνες και πιθανόν να πέσει κ' άλλο.

Και τώρα με την κρίση, κατά πόσο τα ελληνικά κέντρα αιμοδοσίας θα πραγματοποιούν ελέγχους με μοριακό τρόπο, και όχι με τον κλασσικό έλεγχο αντισωμάτων; Επίσης, ποιος είπε ότι θα κάνουν και ελέγχους, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν λεφτά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Καλά, τραγούδα εσύ.

Δεν σας τα μαθαινουν καλα στο ΤΕΙ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,786 μηνύματα.
Και τώρα με την κρίση, κατά πόσο τα ελληνικά κέντρα αιμοδοσίας θα πραγματοποιούν ελέγχους με μοριακό τρόπο, και όχι με τον κλασσικό έλεγχο αντισωμάτων; Επίσης, ποιος είπε ότι θα κάνουν και ελέγχους, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν λεφτά ;
Έχω την εντύπωση( δε το ξέρω σίγουρα το λέω με κάθε επιφύλαξη) πως ο μοριακός τρόπος βρίσκεται πλέον στα Ευρωπαϊκά στάνταρς άρα officially δεν πρόκειται να αντικατασταθεί(πιθανόν να επιχορηγείται κιόλας). Ο έλεγχος αντισωμάτων στη προκειμένη περίπτωση είναι αρκετά αναξιόπιστος και με τρομερά κακό window period, ελπίζω να μη φτάσουμε εκεί. Το 2ο σκέλος το αποκλείω τελείως, καθώς μη εξεταζόμενο αίμα δεν δίνεται. Εξ' άλλου το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις για στην αιμοδοσία/αιμοληψία είναι να αντιμετωπίζεις το κάθε δείγμα ως μολυσμένο.

Δεν σας τα μαθαινουν καλα στο ΤΕΙ
Στα ΤΕΙ δε μας μαθαίνουν τίποτα(ή καλύτερα δε μαθαίνουμε), αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Εσύ μάθε τα καλύτερα από τον House.
Στη περίπτωση μας πάντως ο καθηγητής μας ήταν overqualified. H αναισθησία που γίνεται δεν είναι ούτε μερική ούτε ολική, απλά τοπική. Νομίζω πως γίνεται για να μην επηρεαστεί το δείγμα. Εσύ νομίζεις πως είναι σαν να σου κάνουν τατουάζ, αλλά δεν είναι, ρώτα αυτούς που δώσανε. Εγώ ξέρω κάμποσους. Και να σου μιλήσω και από προσωπική εμπειρία:
Είμαι εθελοντής αιμοδότης και μυελού από τα 18 μου. Με καλέσανε πρώτη και μοναδική φορά για μυελό αρχές του 2011. Επίσης έχω και τατουάζ στη πλάτη. Χίλιες φορές να μου το ξαναχτυπούσανε 10 φορές παρά να ξαναδώσω μυελό. Πέρασα μια μέρα στο κρεβάτι και τις επόμενες 2 είχα αξιοπρόσεκτο πόνο στον βηματισμό.

Y.Γ: Papa τι εξάμηνο είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
ειμαι υπερ και των δυο
νομιζω ομως πως εγω δεν μπορω να δωσω αιμα γτ εχω χαμηλο αιματοκριτη και στιγμα μεσογειακης αναιμιας
δωρητρια οργανων θα ηθελα να γινω...απ την στιγμη που θα φυγω γιατι να ην δωσω τα οργανα μου ωστε να ζησουν καποιοι αλλοι ανθρωποι???θα ειναι σαν να ζω κι εγω μεσα απο αυτους αν εχουν τα οργανα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Y.Γ: Papa τι εξάμηνο είσαι;

Είμαι 3ο εξάμηνο στη Νοσηλευτική και είχα ψάξει κάποια πράγματα στη Βιοστατιστική, πάνω στην ευαισθησία και την ειδικότητα των τέστ για την εντόπιση του HIV.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Δίνω αίμα από τότε που πάτησα τα 18. Τον Νοέμβριο θα ξαναπάω.

Είναι τραγικό να εισάγουμε αίμα από άλλα κράτη όταν μπορούμε να δώσουμε...
Η διαδικασία είναι αρκετά απλή, σου παίρνουν αίμα για να δουν αιματοκρίτη κτλ, σου μετράνε την πίεση και μετά από λίγο δίνεις αίμα. Μόλις 5 λεπτά κρατάει το όλο θεματάκι...

Επίσης, δε θα είχα πρόβλημα να δωρήσω τα όργανα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,786 μηνύματα.
Δίνω αίμα από τότε που πάτησα τα 18. Τον Νοέμβριο θα ξαναπάω.
Μόλις 5 λεπτά κρατάει το όλο θεματάκι...
Εκνευρίζομαι όταν βλέπω σποτάκια του στυλ <<δώστε αίμα! Παίρνει μόνο 5 λεπτά!>>
Πρόκειται για τρομερή παραπληροφόρηση, ευελπιστώ ωστόσο πως έχει θετικά αποτελέσματα.
Το σωστό κλίνει πιο πολύ προς το <<δώσε αίμα! Πιθανόν να πάρει μόνο 5 λεπτά!>>

Υ.Γ: Κρίμα Papas δε μου κάνεις. Ψάχνω άτομα 5ου εξαμήνου να συμπληρώσουν ένα ερωτηματολόγιο :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εκνευρίζομαι όταν βλέπω σποτάκια του στυλ <<δώστε αίμα! Παίρνει μόνο 5 λεπτά!>>
Πρόκειται για τρομερή παραπληροφόρηση, ευελπιστώ ωστόσο πως έχει θετικά αποτελέσματα.
Το σωστό κλίνει πιο πολύ προς το <<δώσε αίμα! Πιθανόν να πάρει μόνο 5 λεπτά!>>

Υ.Γ: Κρίμα Papas δε μου κάνεις. Ψάχνω άτομα 5ου εξαμήνου να συμπληρώσουν ένα ερωτηματολόγιο :Ρ

Εξαρτάται το τι ερωτηματολόγιο είναι και το κατά πόσο έχω καλύψει τις απαιτούμενες γνώσεις. :P

Στείλτο και βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top