Αεροδιαστημικής επιστήμης και τεχνολογίας

Marios Louvros

Νεοφερμένος

Ο Marios Louvros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπερα ειμαι αποφοιτος λυκειου εγραψα 16,6 στις πανελλαδικες απο θετικη κατευθυνση. Επελεξα την παραπανω σχολη αντι για ΗΜΜΥ γιατι πιστευω μου ταιριαζει περισσοτερο. Αν μπορει καποιος φοιτητης να μου πει καποια πραγματα για το πως ειναι εκει θα ειμαι ευγνωμον( καθηγητες, εγκαταστασεις κλπ)
 

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Είναι καινούργιο τμήμα με δανεικούς καθηγητές από ΕΚΠΑ Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών, στα Ψαχνά Ευβοίας..
Γενικά ένα καινούργιο τμήμα σημαίνει πολλαπλές ελλείψεις σε υποδομές και καθηγητές με ρίσκο να μην γίνονται μαθήματα, εξεταστικές, κτλ.
Ξανασκέψου το, με 16,6 πιάνεις άνετα ΗΜΜΥ επαρχία και καλές Πληροφορικές σχολές στην Αθήνα και Πειραιά.
 

Marios Louvros

Νεοφερμένος

Ο Marios Louvros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το επελεξα κυριως γιατι αυτο θελω να κανω. Δεν ξερω ΗΜΜΥ δεν με πολυ ψηνει αλλα κυριως αυτα εχω ακουσει κγω. Γενικα ομως εχω ακουσει καλα λογια
 

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Γενικά η Ελλάδα δεν έχει καμιά σπουδαία ανεπτυγμένη βιομηχανία δορυφορικής και διαστημικής τεχνολογίας. Ο βασικός κορμός των μαθημάτων πάντως είναι Μαθηματικά, Φυσική, Πληροφορική, Τηλεπικοινωνίες και άλλα, που τα παίρνεις και απο τμήματα ΗΜΜΥ, Πληροφορική Χαροκόπειο, Ψηφιακά Συστήματα Πειραια (για παράδειγμα τα αναφέρω).
Μετά κάνεις και ένα super duper MSc in Aerospace Engineering και είσαι κομπλέ.
 

Marios Louvros

Νεοφερμένος

Ο Marios Louvros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλα η Ελλαδα φυσικα δεν εχει ετσι και αλλιως σκεφτομαι το εξωτερικο. Αλλα ενταξει η ζωη ειναι να παιρνεις ρισκα εχω και το 10% μιας που εχω γραψει εναν καλο βαθμο. Επισης πιστευω πως επειδη ειναι του ΕΚΠΑ το τμημα μπορει να παιχτει και καμια πιο σοβαρη επενδυση
 

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ΕΚΠΑ το τμημα μπορει να παιχτει και καμια πιο σοβαρη επενδυση
Ναι θέληση υπάρχει, αλλά το Δημόσιο Πανεπιστήμιο έχει και αρκετές δυσκαμψίες.. γνωρίζω ότι το τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, στα Ψαχνά, είχε τέτοιες ελλείψεις και καθυστερούσαν οι διορισμοί καθηγητών λόγω covid και περιόδων καραντίνας.
Μαθήματα ούτε καν (γιατί ο επισκέπτης καθηγητής ερχόταν 1 φορά το μήνα και αν.. ), και εξεταστική εξπρές μόλις άνοιξαν.. οπότε σκέψου τι τελικά κέρδισαν οι φοιτητές;

My 2 cents.. μόνο και μόνο επειδή έγραψες καλούς βαθμούς σε απαιτητικά μαθήματα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,383 μηνύματα.
Καλησπερα ειμαι αποφοιτος λυκειου εγραψα 16,6 στις πανελλαδικες απο θετικη κατευθυνση. Επελεξα την παραπανω σχολη αντι για ΗΜΜΥ γιατι πιστευω μου ταιριαζει περισσοτερο. Αν μπορει καποιος φοιτητης να μου πει καποια πραγματα για το πως ειναι εκει θα ειμαι ευγνωμον( καθηγητες, εγκαταστασεις κλπ)
καλυτερα να μην πας
μπορει τα μαθηματα να ειναι ενδιαφεροντα.
αλλα η σχολη εχει αφεθει στην τυχη της απο το εκπα, του οποιου στην συνεχεια δεν του δινονται οι αναγκαιοι ποροι απο την κεραμεως να το αναπτυξει.
το ποτε και αν θα δωθουν αυτοι οι ποροι βλεπουμε , εσυ ομως θα εχεις αποφοιτησει.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,383 μηνύματα.
Εισαι φοιτητης στο τμημα; Ή απλα εχεις ακουσει
Οχι δεν ειμαι φοιτητης εκει , ηλεκτρολογος ειμαι.
τα τμηματα του ευριπου τα μελετω για δικους μου λογους και δεν με πειθουν για την επαρκεια τους ενω εχουν ωραια προγραματα σπουδων , δεν το συνεχισαν απο την ιδρυση τους ,οπως βεβαια και αλλες νεες σχολες ανα την ελλαδα. Η κεραμεως τα καθηλωσε ολα.
εδω το εκπα δεν καταφερνει να επανδρωσει αξιοπρεπως την νεα του διοικηση επιχειρησεων στην αθηνα και την αφηνει με 8 καθηγητες
 

Marios Louvros

Νεοφερμένος

Ο Marios Louvros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγω για ΗΜΜΥ σκεφτομουν αλλα δεν με εψηνε οσο αυτο. Το δηλωσα εντελει αλλα ενταξει εχω και το 10% αμα παει κατι στραβα. Παντως εγω πιστευω πως το τμημα με προσπαθεια μπορει να ανεβει μιας που ειναι εξειδικευμενο και μοναδικο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,383 μηνύματα.
Εγω για ΗΜΜΥ σκεφτομουν αλλα δεν με εψηνε οσο αυτο. Το δηλωσα εντελει αλλα ενταξει εχω και το 10% αμα παει κατι στραβα. Παντως εγω πιστευω πως το τμημα με προσπαθεια μπορει να ανεβει μιας που ειναι εξειδικευμενο και μοναδικο
αντε καλη τυχη
αλλα κοιτα μεχρι να καταλαβεις τι παιζει μπορει να εχει περασει το 10%, οποτε εχε τα ματια σου ανοικτα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,038 μηνύματα.
Εγω για ΗΜΜΥ σκεφτομουν αλλα δεν με εψηνε οσο αυτο. Το δηλωσα εντελει αλλα ενταξει εχω και το 10% αμα παει κατι στραβα. Παντως εγω πιστευω πως το τμημα με προσπαθεια μπορει να ανεβει μιας που ειναι εξειδικευμενο και μοναδικο
Ίσως ανεβει, το σίγουρο είναι ότι εσύ θα έχεις αποφοιτήσει προπολου. Με λίγα λόγια το λούκι θα το τραβήξετε κυρίως οι πρώτοι φοιτητές.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,038 μηνύματα.
Ελπιζω να μην υπαρξουν τοοσα προβληματα
Well,εάν υπάρξουν ελπίζω να είσαι εδώ για να το αναφέρεις ώστε να το έχουν υπόψιν τους και άλλα παιδιά.

Εάν και οφείλω να πω ότι αυτή η τακτική δεν βοηθάει ένα τμήμα να ανέβει. Διότι εάν αρχίσουμε να αναπαράγουμε ότι ένα τμήμα δεν είναι καλό, εν τέλει δημιουργείται μια μόνιμη κατάσταση που το τμήμα αποφεύγεται, δεν το επιλέγει πότε κανένας, και εν τέλει το τμήμα ποτέ δεν γίνεται καλύτερο.

Οπότε θα πω μπράβο που το επέλεξες επειδή σου άρεσε και ας είναι μια ριψοκίνδυνη απόφαση.

Κάποτε το ίδιο συνέβη και με την Σεμφε. Το 99 το απέφυγαν πολλοί σαν τμήμα επειδή δεν ήξεραν εάν θα είναι καλό ως νέο τμήμα. Κάποιοι το εμπιστεύτηκαν όμως.

Εάν δεν υπάρχει ένα αρχικό push, από τους ίδιους τους υποψηφίους, ένα τμήμα ποτέ δεν θα μπορέσει να φτάσει το potential του καθώς οι απόφοιτοι δεν θα είναι καλοί. Έτσι δημιουργείται ένα negative feedback όπως εξήγησα το οποίο περιορίζει για πάντα τα τμήματα σε αυτό που πιστεύει ο κόσμος ότι είναι και όχι σε αυτό που μπορούν να γίνουν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Εγω για ΗΜΜΥ σκεφτομουν αλλα δεν με εψηνε οσο αυτο. Το δηλωσα εντελει αλλα ενταξει εχω και το 10% αμα παει κατι στραβα. Παντως εγω πιστευω πως το τμημα με προσπαθεια μπορει να ανεβει μιας που ειναι εξειδικευμενο και μοναδικο

To Tμήμα δεν ανεβαίνει όσο βρίσκεται σε κράτος υπνωτισμένων έως εαυτούληδων πολιτών και αντιμετωπίζεται ως ένα ακόμη κουτάκι στο μηχανογραφικό, ένα ακόμη πτυχίο για το δημόσιο. Γιατί στο τέλος η μανιέρα είναι αν θα υπάρχει ως πτυχίο σε κάποια προκήρυξη του ΑΣΕΠ σε ισοδύναμη αξιολόγηση με ένα σκασμό ειδικότητες π.χ. Τουριστικών Επαγγελμάτων, Φυτικής Παραγωγής, κτλ. Δεν μπορώ να φανταστώ αυτή την ειδικότητα την τόση μουράτη, της Αεροδιαστημικής Τεχνολογίας να αποτελεί θέση γραφείου για το Ελληνικό δημόσιο!

Όλα τα είχε Μαριωρή και ο φερετζές της έλειπε. Μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας θα διαπιστώσεις ότι πολλά πράγματα γίνονται στο πόδι και θα πρέπει να κατανοείς τι σημαίνει ότι η Γαλλία έχει Τμήμα Πυρηνικής Φυσικής και όχι η Ελλάδα. Αεροδιαστημική Τεχνολογία έχει η Γερμανία που πουλάει άρμα μάχης σε πολλές χώρες του κόσμου. Ξέρουν να φτιάχνουν και την παραμικρή βίδα μέχρι και το λάστιχο σε πόρτα λεωφορείου είναι δική τους παραγωγής.

Στην Ελλάδα, όσο και να πονάμε τη χώρα μας, σαν εδαφική έννοια, τα βουνά, τα ποτάμια, τον καιρό κτλ, οι καθηγητές στο συγκεκριμένο Τμήμα πού ακριβώς έχουν αποκτήσει την τεχνογνωσία πάνω στην Διαστημική Τεχνολογία; Συμμετείχαν στην συναρμολόγηση κάποιου πυραύλου;

Συγγνώμη αν γίνομαι λίγο κακός. :D


Δεν άντεξα...

1657836637314.png



:laugh: :laugh: :laugh:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,383 μηνύματα.
To Tμήμα δεν ανεβαίνει όσο βρίσκεται σε κράτος υπνωτισμένων έως εαυτούληδων πολιτών και αντιμετωπίζεται ως ένα ακόμη κουτάκι στο μηχανογραφικό, ένα ακόμη πτυχίο για το δημόσιο. Γιατί στο τέλος η μανιέρα είναι αν θα υπάρχει ως πτυχίο σε κάποια προκήρυξη του ΑΣΕΠ σε ισοδύναμη αξιολόγηση με ένα σκασμό ειδικότητες π.χ. Τουριστικών Επαγγελμάτων, Φυτικής Παραγωγής, κτλ. Δεν μπορώ να φανταστώ αυτή την ειδικότητα την τόση μουράτη, της Αεροδιαστημικής Τεχνολογίας να αποτελεί θέση γραφείου για το Ελληνικό δημόσιο!

Όλα τα είχε Μαριωρή και ο φερετζές της έλειπε. Μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας θα διαπιστώσεις ότι πολλά πράγματα γίνονται στο πόδι και θα πρέπει να κατανοείς τι σημαίνει ότι η Γαλλία έχει Τμήμα Πυρηνικής Φυσικής και όχι η Ελλάδα. Αεροδιαστημική Τεχνολογία έχει η Γερμανία που πουλάει άρμα μάχης σε πολλές χώρες του κόσμου. Ξέρουν να φτιάχνουν και την παραμικρή βίδα μέχρι και το λάστιχο σε πόρτα λεωφορείου είναι δική τους παραγωγής.

Στην Ελλάδα, όσο και να πονάμε τη χώρα μας, σαν εδαφική έννοια, τα βουνά, τα ποτάμια, τον καιρό κτλ, οι καθηγητές στο συγκεκριμένο Τμήμα πού ακριβώς έχουν αποκτήσει την τεχνογνωσία πάνω στην Διαστημική Τεχνολογία; Συμμετείχαν στην συναρμολόγηση κάποιου πυραύλου;

Συγγνώμη αν γίνομαι λίγο κακός. :D


Δεν άντεξα...

View attachment 105089


:laugh: :laugh: :laugh:
ε τωρα... το λιγο τι το ειθελες?
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Αν σου αρέσει το αντικείμενο δεν υπάρχει λόγος να μην το επιλέξεις. Αν αισθάνεσαι ότι το τμήμα έχει ελλείψεις μπορείς μόνος να ψαχτείς και να διαβάσεις, έτσι και αλλιώς αυτό είναι το πανεπιστήμιο, να μάθεις να μαθαίνεις (θεωρητικά τουλάχιστον).
Επιπλέον, όταν τελειώσεις μπορείς να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, δεν είναι ανάγκη να εγκλωβιστείς στην Ελλάδα η οποία δεν έχει μέλλον.
Νομίζω χειρότερο θα ήταν να πας ηλεκτρολόγους επειδή είναι ''καλύτερη'' σχολή, καλύτερα σε κάτι που σου αρέσει.
 

Marios Louvros

Νεοφερμένος

Ο Marios Louvros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Well,εάν υπάρξουν ελπίζω να είσαι εδώ για να το αναφέρεις ώστε να το έχουν υπόψιν τους και άλλα παιδιά.

Εάν και οφείλω να πω ότι αυτή η τακτική δεν βοηθάει ένα τμήμα να ανέβει. Διότι εάν αρχίσουμε να αναπαράγουμε ότι ένα τμήμα δεν είναι καλό, εν τέλει δημιουργείται μια μόνιμη κατάσταση που το τμήμα αποφεύγεται, δεν το επιλέγει πότε κανένας, και εν τέλει το τμήμα ποτέ δεν γίνεται καλύτερο.

Οπότε θα πω μπράβο που το επέλεξες επειδή σου άρεσε και ας είναι μια ριψοκίνδυνη απόφαση.

Κάποτε το ίδιο συνέβη και με την Σεμφε. Το 99 το απέφυγαν πολλοί σαν τμήμα επειδή δεν ήξεραν εάν θα είναι καλό ως νέο τμήμα. Κάποιοι το εμπιστεύτηκαν όμως.

Εάν δεν υπάρχει ένα αρχικό push, από τους ίδιους τους υποψηφίους, ένα τμήμα ποτέ δεν θα μπορέσει να φτάσει το potential του καθώς οι απόφοιτοι δεν θα είναι καλοί. Έτσι δημιουργείται ένα negative feedback όπως εξήγησα το οποίο περιορίζει για πάντα τα τμήματα σε αυτό που πιστεύει ο κόσμος ότι είναι και όχι σε αυτό που μπορούν να γίνουν.
Εχεις απολυτο δικιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν σου αρέσει το αντικείμενο δεν υπάρχει λόγος να μην το επιλέξεις. Αν αισθάνεσαι ότι το τμήμα έχει ελλείψεις μπορείς μόνος να ψαχτείς και να διαβάσεις, έτσι και αλλιώς αυτό είναι το πανεπιστήμιο, να μάθεις να μαθαίνεις (θεωρητικά τουλάχιστον).
Επιπλέον, όταν τελειώσεις μπορείς να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, δεν είναι ανάγκη να εγκλωβιστείς στην Ελλάδα η οποία δεν έχει μέλλον.
Νομίζω χειρότερο θα ήταν να πας ηλεκτρολόγους επειδή είναι ''καλύτερη'' σχολή, καλύτερα σε κάτι που σου αρέσει.
Ακριβως και για αυτο δεν επελεξα τους ηλεκτρολογους
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Πρέπει κάποτε Γιάννη και εμείς ως "πελατειακό" κοινό για τις σχολές που προσφέρει το κράτος μας, να σηκώνουμε πόδι και να στέλνουμε μήνυμα στην κάθε ηγεσία όταν μας δουλεύουν στα μούτρα με κουτί τούρτας ενώ το περιεχόμενο είναι κόπρανα. Είναι πολλά τα πράγματα εδώ και δεκαετίες που έχουν καθιερωθεί ως νοοτροπία δεν βαριέσαι, το σύστημα δουλεύει καλά και με το μήνυμα αυτό, ότι η κοινωνία έχει ανάγκη για σπουδές μετά το 1990 για ένα σωρό ακατανόητες ειδικότητες, ιδρύονται Τμήματα προς εξυπηρέτηση ημετέρων, κομματόσκυλων, φίλων κτλ διαφόρων πολιτικών και τοπικών παραγόντων. Η επιστήμη είναι άγνωστη λέξη καθώς υπάρχουν τόσο εξειδικευμένα προγράμματα σπουδών σε μια οικονομία και κοινωνία που δεν έχει ιδέα για το πως σχεδιάζεται μια ρόδα αεροσκάφους. Έχουμε κάπου 60 Τμήματα Φιλολογίας και με την ίδια "μέθοδο" πάμε και ιδρύουμε Διαστημική Τεχνολογία στα Κιούρκα.

Συγγνώμη αν βγαίνουμε εκτός θέματος, αλλά πόσα άλλα τέτοια θέματα θα βλέπουμε εδώ και 20 χρόνια. :laugh: :laugh:
 

Marios Louvros

Νεοφερμένος

Ο Marios Louvros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
To Tμήμα δεν ανεβαίνει όσο βρίσκεται σε κράτος υπνωτισμένων έως εαυτούληδων πολιτών και αντιμετωπίζεται ως ένα ακόμη κουτάκι στο μηχανογραφικό, ένα ακόμη πτυχίο για το δημόσιο. Γιατί στο τέλος η μανιέρα είναι αν θα υπάρχει ως πτυχίο σε κάποια προκήρυξη του ΑΣΕΠ σε ισοδύναμη αξιολόγηση με ένα σκασμό ειδικότητες π.χ. Τουριστικών Επαγγελμάτων, Φυτικής Παραγωγής, κτλ. Δεν μπορώ να φανταστώ αυτή την ειδικότητα την τόση μουράτη, της Αεροδιαστημικής Τεχνολογίας να αποτελεί θέση γραφείου για το Ελληνικό δημόσιο!

Όλα τα είχε Μαριωρή και ο φερετζές της έλειπε. Μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας θα διαπιστώσεις ότι πολλά πράγματα γίνονται στο πόδι και θα πρέπει να κατανοείς τι σημαίνει ότι η Γαλλία έχει Τμήμα Πυρηνικής Φυσικής και όχι η Ελλάδα. Αεροδιαστημική Τεχνολογία έχει η Γερμανία που πουλάει άρμα μάχης σε πολλές χώρες του κόσμου. Ξέρουν να φτιάχνουν και την παραμικρή βίδα μέχρι και το λάστιχο σε πόρτα λεωφορείου είναι δική τους παραγωγής.

Στην Ελλάδα, όσο και να πονάμε τη χώρα μας, σαν εδαφική έννοια, τα βουνά, τα ποτάμια, τον καιρό κτλ, οι καθηγητές στο συγκεκριμένο Τμήμα πού ακριβώς έχουν αποκτήσει την τεχνογνωσία πάνω στην Διαστημική Τεχνολογία; Συμμετείχαν στην συναρμολόγηση κάποιου πυραύλου;

Συγγνώμη αν γίνομαι λίγο κακός. :D


Δεν άντεξα...

View attachment 105089


:laugh: :laugh: :laugh:
Χαχαχα κοιτα και ο μπιλ γκαιτς δεν πηγε πανεπιστημιο αλλα ηξερε τους υπολογιστες καλυτερα απο πτυχιουχους για αυτο και πετυχε. Θελω να πω πως δεν ειναι αναγκαστικο να εχεις δουλεψει στην νασα για να διδασκεις αεροδιαστιμικη. Το οτι θα φυγω εξωτερικο και δεν θα κατσω ελλαδα ειναι 1000%
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top