Αγχος και Διαβασμα

Paki

Νεοφερμένος

Ο Paki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ρε παιδια θελω την συμβουλη σας ...Φετος και εγω σαν μαθητης 3ης λυκειου διαβαζω!!..Εχω βγαλει και προγραμμα...Τεσπα ..Οταν διαβαζω πχ αεππ(θεωρια) ..μετα απο καμια εβδομαδα δν την θυμαμαι !!Χρειαζομαι περισσοτερες επαναληψεις ???
Επισης ......εχω καποιο ανχος για τα μαθηματικα κατ.νση,φυσικη κατ.νση γιατι μπορει να ξερω θεωρια αλλα απο ασκησεις δν τα καταφερνω ..Κοιταω υποδειγματα,αλλα λενε οτι καλυτερα ειναι να καθεσαι να λυνεις την ασκηση χωρις υποδειγμα για να μαθαινεις να αντιμετωπιζεις δυσκολιες....Ποια ειναι η γνωμη σας ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelospektis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelospektis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
don't worry ;)

το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και πέρασα εκεί που ήθελα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ειδικα για μαθηματικα και φυσικη ειναι σωστο οντως οτι πρεπει να λυνεις ασκησεις μονος σου για να τις κατανοησεις και για να καταλαβεις τι δεν εχεις καταλαβει καλα. Ειναι αλλιως να βλεπεις λυμενες ασκησεις και αλλιως να λυνεις μονος σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Συμφωνώ..Και εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω σε μαθηματικά και φυσική.Απο κει και πέρα στο μάθημα που λες (ΑΕΠΠ) και γενικότερα θεωρητικά μαθήματα της τεχνολογικής όπως είναι το Α.Ο.Δ.Ε..Πρέπει ναι μεν να διαβάζεις συγκεντρωμένα (πράγμα που ομολογώ ότι δεν εχω καταφέρει ακόμη εγώ) και κάθε φορά που τελειώνεις μια ενότητα (π.χ στο Α.Ο.Δ.Ε την ενότητα των επιχειρήσεων) να την ξανακάνεις επανάληψη..
Αυτό στο σχολείο μου και στο φροντιστήριο γίνεται με επιτυχία διότι τελειώνοντας κάθε ένοτητα μπαίνει και το τεστάκι και έτσι αναγκαζόμαστε να τα διαβάσουμε!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DaSpammer

Νεοφερμένος

Ο DaSpammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
φιλε υπομονη....το διαβασμα που θα ριξεις τωρα ειναι το 1/100 απο αυτα που θα τραβηξεις στο πανεπηστιμιο.....αν περασεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Βασικα στο πανεπιστημιο δεν υπαρχει σε καμια περιπτωση το αγχος που υπαρχει στις πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Paki
Στην αεππ αν θυμάμαι καλά πολλά πράγματα της θεωρίας επαναλαμβάνονται σε ασκήσεις και επομένως θα τα συναντάς και θα τα θυμάσαι καλύτερα σιγά σιγά. Βέβαια, αν νιώθεις ότι τα ξεχνάς, μια γρήγορη επανάληψη δεν είναι άσχημη ιδέα (περισσότερο για σένα να τα τσεκάρεις ότι τα θυμάσαι).
Στα Μαθηματικά και Φυσική προσπάθησε πρώτα να λύσεις μόνος σου τις ασκήσεις. Δηλαδή ψάξε τι τύπους χρειάζεται για την επίλυσή της μια συγκεκριμένη άσκηση , τι μπορείς να εφαρμόσεις από την θεωρία κ.α. Αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις τότε θα συμβουλευτείς λυμένα παραδείγματα και απαντήσεις.
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top