Αγαπημένες ταινίες

McFly

Νεοφερμένος

Ο McFly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κατατάξτε τις 10 αγαπημένες σας ταινίες.

Προσωπικά:
1.Back to the Future (1985)
2.Pulp Fiction (1994)
3.City Lights (1931)
4.The Good, the Bad and the Ugly (1966)
5.Unforgiven (1992)
6.Raiders of the Lost Ark (1981)
7.One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975)
8.Million Dollar Baby (2004)
9.Fight Club (1999)
10.Léon: The Professional (1994)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
1. Ο Πληροφοριοδότης
2. Η φωλιά του κούκου
3. Miss Violence
4. Πιάσε με αν μπορείς
5. Από Έρωτα
6. Οι νύφες
7. Το όνομά μου είναι Σαμ
8. Κράμερ εναντίον Κράμερ
9. Φιλαδέλφεια
10. The Godfather
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
1. The Pianist
2. Requiem for a Dream
3. Titanic
4. Amelie
5. The exorcism of Emily Rose
6. Στέλλα
7. Dallas Buyers Club
8. The Raven
9. The Fault in Our Stars
10. Η κάλπικη λίρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna....

Νεοφερμένος

Η anna.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
  1. Πολίτικη Κουζίνα
  2. Οι νύφες
  3. Μικρά Αγγλία
  4. ΑΝ..
  5. Τα παιδιά της χορωδίας (Les choristes)
  6. Το κυνήγι της ευτυχίας (The pursuit of happyness)
  7. Hachiko
  8. The reader
  9. Intouchables
  10. Music ofthe heart
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως υπάρχει δυσκολότερο πράγμα από τέτοιου είδους λίστες. Δεν πιστεύω πως μπορώ να αρκεστώ σε δέκα ταινίες, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια:

1. Der Himmel über Berlin, του Wenders (τα έχω πει αναλυτικά εδώ)
2. Grave of the Fireflies, του Takahata
3. Η τριλογία "δωματίου" του Polanski, Repulsion (1965), Rosemary's Baby (1968.), Le locataire (1976)
4. La vita è bella, του Benigni
5. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb, του Kubrick
6. A Streetcar Named Desire, βασισμένο στο θεατρικό του Tennessee Williams
7. Μάλλον τα τρία χρώματα του Kieslowski, αν και δεν είμαι σίγουρη (Bleu, Blanc, Rouge)
8. My Neighbour Totoro, του Miyazaki (αν και δεν την θεωρώ την καλύτερή του, την προτιμώ για συναισθηματικούς λόγους)
9. El Secreto de sus Ojos, Campanella
10. Είμαι ανάμεσα σε δύο animation, οπότε θα τα βάλω και τα δύο: Mary and Max και Up

Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει καμία συνοχή στη λίστα μου γιατί ο χαρακτηρισμός αγαπημένες παρά είναι προσωπικός. Πάντως βασικοί άξονες για την επιλογή ήταν ο προβληματισμός, η συγκίνηση, το γέλιο και ο φόβος που μου προκάλεσαν, για αυτό κι έχω συμπεριλάβει απ'όλα τα είδη (σινεφίλ, animation, κωμωδία, μυστηρίου). Μάλλον είμαι πολύπλευρη προσωπικότητα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top