Μπορούμε να αρνηθούμε την μετεγγραφή σε περίπτωση αυτή εγκρίθηκε;

aggellar

Νεοφερμένος

Η aggellar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους.
σκέφτομαι να κάνω αίτηση μετεγγραφής για το παιδί μου εν αγνοία του. Να γίνει μετεγγραφή από Κρήτη στην αντίστοιχη σχολή στη Θεσσαλονίκη, λόγω του ότι ήταν πολύ αρνητικά διακείμενος στο να σπουδάσει κάπου αλλού εκτός από Θεσσαλονίκη. Η φοβία μου ως γονιός, μετά από ένα καλοκαίρι με κλάματα και δράματα, μη τυχόν τώρα εγκαταλείψει την σχολή στα μισά της χρονιάς για να ξαναδώσει πανελλήνιες, με βάζει σε μια διαδικασία να σκέπτομαι την αίτηση μετεγγραφής, γιατί μετά από μια ερευνα που έκανα λογικά τη δικαιούται.
Το ερώτημά μου είναι: μπορούμε να αρνηθούμε την μετεγγραφή σε περίπτωση που τελικά δεν θέλει ο φοιτητής να φύγει από την σχολή που πέτυχε αρχικά? (Γιατί καλώς ή κακώς τα παιδιά αυτά περνάνε σε έναν καινούριο τόπο, γνωρίζονται με άλλα παιδιά, κάνουν ήδη μαθήματα στη σχολή και τελικά εντάσσονται στο γενικότερο πλαίσιο της φοιτητικής ζωής εκεί. Είναι απολύτως κατανοητό να γυρίσει και να μου πει εγώ τώρα είμαι μια χαρά εδώ και δεν κουνιέμαι.)

Όποιος γνωρίζει τι ισχύει σχετικά με άρνηση μετεγγραφής, παρακαλώ ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,687 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
σκέφτομαι να κάνω αίτηση μετεγγραφής για το παιδί μου εν αγνοία του. Να γίνει μετεγγραφή από Κρήτη στην αντίστοιχη σχολή στη Θεσσαλονίκη, λόγω του ότι ήταν πολύ αρνητικά διακείμενος στο να σπουδάσει κάπου αλλού εκτός από Θεσσαλονίκη. Η φοβία μου ως γονιός, μετά από ένα καλοκαίρι με κλάματα και δράματα, μη τυχόν τώρα εγκαταλείψει την σχολή στα μισά της χρονιάς για να ξαναδώσει πανελλήνιες, με βάζει σε μια διαδικασία να σκέπτομαι την αίτηση μετεγγραφής, γιατί μετά από μια ερευνα που έκανα λογικά τη δικαιούται.
Το ερώτημά μου είναι: μπορούμε να αρνηθούμε την μετεγγραφή σε περίπτωση που τελικά δεν θέλει ο φοιτητής να φύγει από την σχολή που πέτυχε αρχικά? (Γιατί καλώς ή κακώς τα παιδιά αυτά περνάνε σε έναν καινούριο τόπο, γνωρίζονται με άλλα παιδιά, κάνουν ήδη μαθήματα στη σχολή και τελικά εντάσσονται στο γενικότερο πλαίσιο της φοιτητικής ζωής εκεί. Είναι απολύτως κατανοητό να γυρίσει και να μου πει εγώ τώρα είμαι μια χαρά εδώ και δεν κουνιέμαι.)

Όποιος γνωρίζει τι ισχύει σχετικά με άρνηση μετεγγραφής, παρακαλώ ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλημερα
Εγω τωρα δεν θελω να μπω στο σκεπτικο σας και στη σχεση σας με το παιδι σας... και θελω θα δικαιολογησω το παιδι στην οποια συμπεριφορα διοτι εναι σε αρνηση λογω της μη πληρους επιτυχιας.( τα χουμε νιώσει αυτα)
Η αποψη μου ειναι οτι η μετεγγραφη ειναι μια σοφη κινηση την στιγμη που και το παιδι θελει να σπουδασει θεσσαλονικη.
Ειναι καθηκον να εκμεταλευτουμε στο επακρον την δυνατοτητα που μας εδωσαν οι τωρινες πανελληνιες.
Παραπερα μπορει να ξαναδωσει πανελληνιες να κανει οτι θελει αλλα να υπαρχει και κατι που το περιμενει αν το θελησει.

Σχετικα με το ερωτημα σας περι απορριψης μετεγγραφης?... η απαντηση ειναι ναι ... κερδισατε μεν την πρωτη φαση ( αποτελεσματα πλατφορμας ) αλλα αν δεν προχωρησετε στην δευτερη φαση ( αποστολη χαρτιων στην νεα σχολη ) η μετεγγραφη πεφτει στο κενο και παει και χαθηκε.
Το ισχυρο χαρτι της μετεγγραφης ειναι η καταθεση στην νεα σχολη της διαγραφης απο την προηγουμενη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top