Όχι, η δεύτερη χρόνια πανελλήνιες ΔΕΝ είναι σίγουρη επιτυχία!

Otinannai

Νεοφερμένος

Η Otinannai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιποοον… Ας ξεκινήσω από τα βασικά. Είμαι απόφοιτ@ και δίνω δεύτερη φορά, έχοντας έναν σχετικά υψηλό στόχο μορίων. Φέτος, έκανα κάποια μικρα λαθάκια τα οποία θεωρώ (αν και ακόμη δεν έχω δώσει το τελευταίο μάθημα) θα μου στερήσουν την πρώτη μου επιλογή. Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι τόσο θλιμμέν@-ισως ακόμη- αλλά πιο πολύ πεισμωμέν@. Γενικά, είμαι ένα άτομο που δεν ήξερα στο τέλος της τρίτης λυκείου τι ήθελα να κάνω. Και το ότι δεν είχα έναν συγκεκριμένο στόχο και απλώς έπρεπε να μαζέψω όσα περισσότερα μόρια μπορώ δεν με έκανε ιδιαίτερα προσηλωμέν@ στο διάβασμα της χρόνιας. Φέτος, ενώ θεωρητικά είχα θέσει έναν στόχο πάλι δεν ήμουν απολύτως σίγουρ@ για αυτόν. Ένα μηνα πριν δώσω όμως, άρχισα να καταλαβαίνω τι θέλω όντως να κάνω. Και ναι. Για αυτό θα προσπαθήσω όσες φορές χρειαστεί. Γιατί ξερω πια. Ξερω τι θέλω να κάνω. Και όχι παιδιά, δεν είναι κακό να βρεις τι σου αρέσει ένα, δυο ή και τρία χρόνια αφού τελειώσεις το σχολείο. Αλλά αλήθεια, μόλις το βρείτε και είστε σίγουροι για αυτο, θα αγωνιστείτε όσο περισσότερο μπορείτε και στο τέλος αλήθεια πιστεύω πως κερδίζουμε πολλα. Κλείνοντας λοιπόν, αυτό που θέλω να πω είναι πως ναι, οι πανελληνιες ειναι μια ψυχοφθόρα διαδικασία γιατί έχεις να ανταγωνιστείς με αλλά άτομα αλλά κατά βάση με τον ίδιο σου τον εαυτό. Αυτή η δοκιμασία λοιπόν, μέσα από τα άπειρα σκαμπανεβάσματά της, σου διδάσκει πολλα. αυτά λοιπον απο εμένα λοιπον. Να σας αγαπάτε και να πιστεύετε σε εσάς🫶🏼🫶🏼🫶🏼
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,272 μηνύματα.
Με συγκίνησες για έναν περίεργο λόγο ατιμούτσικο και δε συγκινούμαι εύκολα να ξέρεις 🥹. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο 💛
 

Shine

Νεοφερμένος

Η Shine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι απόφοιτη λυκείου, που έδινε στις φετινές πανελλαδικές 2023. (για 2η φορά). Έχω υψηλό στόχο μορίων που όμως ούτε φέτος κατάφερα να συγκεντρώσω δλδ υπολογίζω κάπου στα 17Κ. Νιώθω απογοητευμένη και συγχυσμένη. Δεν ξέρω τι θα κάνω από δω και πέρα. Να μπω στη σχολή που θα δηλώσω και περνάω, δλδ στην δεύτερη μου και τριτη μου επιλογή, όπως όλοι γύρω μου λένε να κάνω ή να ξανά προσπαθήσω για να πραγματοποιήσω το όνειρο μου; Σκέφτομαι οτι αφού δεν το πέτυχα ούτε τη δεύτερη σημαίνει είτε δεν ήταν να γίνει ή πως δεν είναι για μένα. Καλό είναι να αποδεχόμαστε τις καταστάσεις και την αποτυχία και να προχωράμε μπροστά. Θα ήθελα την ειλικρινή σας άποψη και τις συμβουλές σας.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,911 μηνύματα.
@Shine

Ζυγισεις καταστασεις (οικονομικες, εργασιασκες, αντοχες, απωθημενα) και κρινεις.

Εχω συμφοιτητρια στην Ιατρικη που μπηκε με την 3η. Μια αλλη κορη ενος φιλικου ζευγαριου επισης με την 3η.

Πηραν το ρισκο και τους βγηκε, δεχομενες την πιθανοτηταν 3ης αποτυχιας.

Αλλα αν δεν το προσπαθουσαν;
 

Shine

Νεοφερμένος

Η Shine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
@Shine

Ζυγισεις καταστασεις (οικονομικες, εργασιασκες, αντοχες, απωθημενα) και κρινεις.

Εχω συμφοιτητρια στην Ιατρικη που μπηκε με την 3η. Μια αλλη κορη ενος φιλικου ζευγαριου επισης με την 3η.

Πηραν το ρισκο και τους βγηκε, δεχομενες την πιθανοτηταν 3ης αποτυχιας.

Αλλα αν δεν το προσπαθουσαν;
Ευχαριστώ. Σκέφτομαι πολύ τους γύρω μου, δλδ τι θα πουν οι άλλοι για μένα. Ίσως να ντρέπομαι λιγακι να ξανά προσπαθήσω. Δεν με φοβίζει το ρίσκο πιστεύω.
 

Otinannai

Νεοφερμένος

Η Otinannai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Σκέφτομαι πολύ τους γύρω μου, δλδ τι θα πουν οι άλλοι για μένα. Ίσως να ντρέπομαι λιγακι να ξανά προσπαθήσω. Δεν με φοβίζει το ρίσκο πιστεύω.
Μπορείς να γραφτείς στη σχολή και να ξαναδώσεις χωρίς να το πεις σε κανένα. Βέβαια διαφωνώ γιατί σε κανένα δεν πέφτει λόγος αλλά αν σε ανακουφίζει καντο
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Βέβαια διαφωνώ γιατί σε κανένα δεν πέφτει λόγος αλλά αν σε ανακουφίζει καντο
Πολυ ομορφη, διεκπεραιωτική μητρική συμβουλή.
Ακριβώς ίδιες συμβουλές δίνει και η μητέρα μου στα επαγγελματικά και τα ακαδημαϊκά μας, ενώ μπορεί να διαφωνεί σχεδόν ολοκληρωτικά σε κατι, αν δει ότι η επιλογή μας μας ανακουφίζει ή μας χαροποιεί μας συμβουλεύει να την πράξουμε.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,272 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Σκέφτομαι πολύ τους γύρω μου, δλδ τι θα πουν οι άλλοι για μένα. Ίσως να ντρέπομαι λιγακι να ξανά προσπαθήσω. Δεν με φοβίζει το ρίσκο πιστεύω.
Και γω ντρεπόμουν πάρα πολύ, αλλά δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι, γιατί θέλει δύναμη αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις. Βέβαια εδώ θα ανοίξω μια μικρή παρένθεση και θα πω ότι πρώτον καλό είναι να ξέρουμε πότε να σταματάμε και δεύτερον δεν είναι λιγότερο δυνατός κάποιος που σταμάτησε, ενώ δεν κατάφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα, γιατί ούτε αυτό είναι εύκολο. Ο καθένας πρέπει να κοιτάει την καμπούρα του, και γω είχα ακούσει πολλά. Άλλοι με υποτιμούσαν και άλλοι με λυπόντουσαν, αλλά πλέον είμαι περήφανη για ό,τι έκανα και δεν ντρέπομαι να το παραδεχτώ. Πάντως είναι ρίσκο το να ξαναδώσεις, δε θα πω ψέματα, μπορεί να μην τα καταφέρεις ούτε τότε και αυτό δε στο λέω για να σε κάνω να απογοητευτείς, αλλά επειδή δεν πρέπει να πετάμε στα σύννεφα. Ως παιδί που έχει βρεθεί στη θέση σου θα σου πω ένα πράγμα, πριν πάρεις την οριστική απόφαση για το αν θα ξαναδώσεις σκέψου τον εαυτό σου να μπαίνει πάλι στην αίθουσα να γράψει (είναι πολύ πιο δύσκολο και ψυχοφθόρο από ό,τι ακούγεται) και την πιθανότητα να μην πάνε πάλι όπως θες τα πράγματα. Θα το αντέξεις; Τον κόσμο χέστον, δίκη σου είναι η ζωή.

Καλή τύχη ό,τι και αν αποφασίσεις!
 

Shine

Νεοφερμένος

Η Shine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Πολλά είναι αυτά που σκέφτομαι και με κρατούν πίσω όσο και να το θέλω. Η δεύτερη φορά ήταν πιο επώδυνη από ότι η πρώτη. (ψυχολογικά). Γενικά οι εξετάσεις σαν διαδικασία με κάνουν να υποφέρω. Η διαρκής αγωνία και το άγχος για το αν θα τα καταφέρω με σκοτώνει. Δεν ξέρω αν θα μπορώ να το ξαναπεράσω. Βλέπω τους γύρω μου να προχωράνε και εγώ να μένω στατική και αυτό με αγχώνει ακόμη περισσότερο.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,272 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Πολλά είναι αυτά που σκέφτομαι και με κρατούν πίσω όσο και να το θέλω. Η δεύτερη φορά ήταν πιο επώδυνη από ότι η πρώτη. (ψυχολογικά). Γενικά οι εξετάσεις σαν διαδικασία με κάνουν να υποφέρω. Η διαρκής αγωνία και το άγχος για το αν θα τα καταφέρω με σκοτώνει. Δεν ξέρω αν θα μπορώ να το ξαναπεράσω. Βλέπω τους γύρω μου να προχωράνε και εγώ να μένω στατική και αυτό με αγχώνει ακόμη περισσότερο.
Είναι ακόμα νωπό το όλο πράγμα και για αυτό τα βλέπεις όλα μαύρα. Και γω έκανα όλες αυτές τις σκέψεις, δώσε στον εαυτό σου χρόνο. Μην βιαστείς να πάρεις κάποια απόφαση, μη σε πιέσεις. Θες χρόνο να καθαρίσει το μυαλό σου και να πάρεις την καλύτερη απόφαση για σένα και για τη δική σου ζωή.
 

Shine

Νεοφερμένος

Η Shine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Είναι ακόμα νωπό το όλο πράγμα και για αυτό τα βλέπεις όλα μαύρα. Και γω έκανα όλες αυτές τις σκέψεις, δώσε στον εαυτό σου χρόνο. Μην βιαστείς να πάρεις κάποια απόφαση, μη σε πιέσεις. Θες χρόνο να καθαρίσει το μυαλό σου και να πάρεις την καλύτερη απόφαση για σένα και για τη δική σου ζωή.
Νομίζω πως έχεις δίκιο, σίγουρα χρειάζομαι χρόνο, να σκεφτώ και να κάνω focus σε μένα. Αυτή τη στιγμή είμαι μπερδεμένη για να πάρω αποφάσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,272 μηνύματα.
Νομίζω πως έχεις δίκιο, σίγουρα χρειάζομαι χρόνο, να σκεφτώ και να κάνω focus σε μένα. Αυτή τη στιγμή είμαι μπερδεμένη για να πάρω αποφάσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ!
Ξεκουράσου, το έχεις ανάγκη, μόλις χθες τελείωσες. Επίσης ακόμα δεν ξέρεις καλά καλά πως τα πήγες, μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα δεν έχει τελειώσει τίποτα 💜
 
Τελευταία επεξεργασία:

Shine

Νεοφερμένος

Η Shine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ξεκουράσου, το έχεις ανάγκη, μόλις χθες τελείωσες. Επίσης ακόμα δεν ξέρεις καλά καλά πως τα πήγες, μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα δεν έχει τελειώσει τίποτα 💜
Σε ευχαριστώ ειλικρινά για την υποστήριξη,με βοήθησες αρκετά! 😊
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Πολυ ομορφη, διεκπεραιωτική μητρική συμβουλή.
Ακριβώς ίδιες συμβουλές δίνει και η μητέρα μου στα επαγγελματικά και τα ακαδημαϊκά μας, ενώ μπορεί να διαφωνεί σχεδόν ολοκληρωτικά σε κατι, αν δει ότι η επιλογή μας μας ανακουφίζει ή μας χαροποιεί μας συμβουλεύει να την πράξουμε.
Θα σου πω ένα γεγονός που με έχει στεναχωρησει πολύ.
Το 2019 η κόρη ενός κολλητού ζευγαριού δίνει πανελλήνιες και θέλει να περάσει Χημικό, δυστυχώς το χάνει για λίγα μόρια. Αποφασίζει να ξαναδώσει το 2020 αλλά τότε έγινε η αδικία (στο τρίτο πεδίο) όπου με το νέο σύστημα περνούσες Ιατρική με 17000 μόρια ενώ με το παλιό η κοπέλα με 16700 μορια όχι μόνο εχασε το Χημικό αλλά πέρασε σε μια σχολή καθολου καλή, από τις πολύ χαμηλές του πεδίου.
Δεν σου λέω τι κλάμα και τι στεναχώρια πέρασε και αποφασίζει να ξαναδώσει τρίτη χρονιά (εγραψε μη σου πω που το τι έλεγαν οι άλλοι) και το 2021 πέρασε Χημικό!!!
Αξίζει να προσπαθείς όταν το θες και γράψτους όλους!💞💞
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Μπορείς να γραφτείς στη σχολή και να ξαναδώσεις χωρίς να το πεις σε κανένα. Βέβαια διαφωνώ γιατί σε κανένα δεν πέφτει λόγος αλλά αν σε ανακουφίζει καντο
Αν δεν περάσω με τη πρώτη στη σχολή που θέλω , αυτό θα κάνω το έχω πάρει απόφαση. Άσε που δεν θα έχεις κανέναν να σε πιέζει , να σου μετράει τις ώρες που θα βγεις κτλ
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 779 μηνύματα.

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Λοιποοον… Ας ξεκινήσω από τα βασικά. Είμαι απόφοιτ@ και δίνω δεύτερη φορά, έχοντας έναν σχετικά υψηλό στόχο μορίων. Φέτος, έκανα κάποια μικρα λαθάκια τα οποία θεωρώ (αν και ακόμη δεν έχω δώσει το τελευταίο μάθημα) θα μου στερήσουν την πρώτη μου επιλογή. Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι τόσο θλιμμέν@-ισως ακόμη- αλλά πιο πολύ πεισμωμέν@. Γενικά, είμαι ένα άτομο που δεν ήξερα στο τέλος της τρίτης λυκείου τι ήθελα να κάνω. Και το ότι δεν είχα έναν συγκεκριμένο στόχο και απλώς έπρεπε να μαζέψω όσα περισσότερα μόρια μπορώ δεν με έκανε ιδιαίτερα προσηλωμέν@ στο διάβασμα της χρόνιας. Φέτος, ενώ θεωρητικά είχα θέσει έναν στόχο πάλι δεν ήμουν απολύτως σίγουρ@ για αυτόν. Ένα μηνα πριν δώσω όμως, άρχισα να καταλαβαίνω τι θέλω όντως να κάνω. Και ναι. Για αυτό θα προσπαθήσω όσες φορές χρειαστεί. Γιατί ξερω πια. Ξερω τι θέλω να κάνω. Και όχι παιδιά, δεν είναι κακό να βρεις τι σου αρέσει ένα, δυο ή και τρία χρόνια αφού τελειώσεις το σχολείο. Αλλά αλήθεια, μόλις το βρείτε και είστε σίγουροι για αυτο, θα αγωνιστείτε όσο περισσότερο μπορείτε και στο τέλος αλήθεια πιστεύω πως κερδίζουμε πολλα. Κλείνοντας λοιπόν, αυτό που θέλω να πω είναι πως ναι, οι πανελληνιες ειναι μια ψυχοφθόρα διαδικασία γιατί έχεις να ανταγωνιστείς με αλλά άτομα αλλά κατά βάση με τον ίδιο σου τον εαυτό. Αυτή η δοκιμασία λοιπόν, μέσα από τα άπειρα σκαμπανεβάσματά της, σου διδάσκει πολλα. αυτά λοιπον απο εμένα λοιπον. Να σας αγαπάτε και να πιστεύετε σε εσάς🫶🏼🫶🏼🫶🏼
Δεν είναι ντροπή να κυνηγάς τα όνειρα σου. Σαφώς οι Πανελλήνιες κοστίζουν οικονομικά και ψυχικά. Όμως άμα έχεις την οικονομική άνεση και πόσο μάλλον την όρεξη να ξαναδώσεις τότε σου το προτείνω.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,270 μηνύματα.
Δεν είναι ντροπή να κυνηγάς τα όνειρα σου. Σαφώς οι Πανελλήνιες κοστίζουν οικονομικά και ψυχικά. Όμως άμα έχεις την οικονομική άνεση και πόσο μάλλον την όρεξη να ξαναδώσεις τότε σου το προτείνω.
Ποιά οικονομική άνεση ακριβώς;

Το διάβασμα που κολλάει με την οικονομική ευχέρεια?

Αν μιλάς για τα φροντιστήρια, κάνεις λάθος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top