Όσοι κοπήκαμε στο ECCE

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
εδω θα γραφουμε οσοι κοπηκαμε στο λοουερ......που κοπηκατε????/πως νιωσατε???? ηταν η πρωτη φορα???? εγω πηρα φειλ στη κασεττα....ειναι η 3 φορα αποτυχια.....και σκεφτομαι σοβαρα να τα παρατησω:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,124 μηνύματα.
εδω θα γραφουμε οσοι κοπηκαμε στο λοουερ......που κοπηκατε????/πως νιωσατε???? ηταν η πρωτη φορα???? εγω πηρα φειλ στη κασεττα....ειναι η 3 φορα αποτυχια.....και σκεφτομαι σοβαρα να τα παρατησω:hmm:

:mad: δώσε κάθε φορά χωρίς φροντιστήρια θα δεις που θα τα καταφέρεις.
να δώσεις το ecce όχι το άλλο

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
τελος για μενα αυτη ιστορια....δεν αντεχω αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,124 μηνύματα.
Κοίτα τα παιδάκια που είναι πιο νέα από μας έχουν μεγαλώσει με την αγγλική και είναι πιο εύκολα από αυτά
(τώρα ακούνε κυρίως ξένα ενώ όταν ήμουν εγώ μικρό παιδάκι άκογα ελληνικά).

Η δυσκολία αυτών των εξετάσεων έχει μεγαλώσει.

. Αλλά αν δίνεις κάθε φορά θα το καταφέρεις. Το χαρτί αυτό δεν έχει πολύ σημασία αλλά πάρτο από πείσμα (βοηθάει και στον ΑΣΕΠ :))

Πιστεύω πως αν δε πηγαίνεις φροντιστήριο θα ηρεμήσεις δε θα έχει αγχος και θα το περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
εγω ετσι κι αλλιως εχω και στην σχολη μου αγγλικα σε καθε εξαμηνο και τα περναω μεχρι τωρα με 5-6 βεβαια...αρα θα εχω ενα εφοδιο...ασεπ δεν με ενδιαφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Μην τα βάζεις κάτω και μην απογοητεύεσαι.
Πίστεψε στον εαυτό σου, πάρε δύναμη και διάβαζε πιο πολύ.
Μην είσαι απαισιόδοξος. =]
Και μην ξεχνάς, το κάθε εμπόδιο είναι για καλό, σου δίνει δύναμη να αντιμετωπίσεις το επόμενο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,124 μηνύματα.
εγω ετσι κι αλλιως εχω και στην σχολη μου αγγλικα σε καθε εξαμηνο και τα περναω μεχρι τωρα με 5-6 βεβαια...αρα θα εχω ενα εφοδιο...ασεπ δεν με ενδιαφερει

Τα χαρτί είναι ένα πατσαβούρι και δε θα άξιζε τίποτα αν δεν υπήρχε ο ΑΣΕΠ .Δε ξέρεις ποτέ όμως αν θα σου χρησιμέψει ή όχι (μπορει στο μελλον να θέλεις να δουλέψεις σε μια εταιρεία που να απαιτεί πιστοποιημένες γνώσεις Αγγλικών. (
φυσικά τότε μπορεί να δωσει ένα τόεφλ αλλά δε ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό :) :)

Τα φροντιστήρια είναι στοχευμένα σε ανήλικους (ακόμα και αν κάνουν σε ενήλικους) και διδάσκουν λάθος. Εγώ πήρα το Lower όταν ήμουν στο πανεπιστημιο την πρώτη χρονιά πηγα σε φροντιστηριο και απέτυχα την δευτερη μόνος μου τα πήγα υπερβολικά καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
θα εχω τα αγγλικα ης σχολης...που ειναι μεχρι επιπεδο προφισιεν,,,,σε οικονομικους ορους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,124 μηνύματα.
θα εχω τα αγγλικα ης σχολης...που ειναι μεχρι επιπεδο προφισιεν,,,,σε οικονομικους ορους

Σε αυτο΄έχει δίκιο αλλά είναι μεγάλο ρίσκο. Δυστυχώς δε μπορώ να γνωρίζω τις απαιτήσεις του κάθε εργοδότη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μια χαρά παλεύεται, απλώς θα κάνεις κάποιον κόπο μέχρι να το περάσεις, κανείς δεν το πήρε χωρίς προσπάθεια αν εξαιρέσουμε βέβαια αυτούς που την είχαν μητρική και ήρθαν εδώ ή κάτι ανάλογο. Και να το περάσεις μπορείς και βαθμό να χτυπήσεις, ας μην αφήνουμε τίποτα να μας κάνει να τα παρατάμε, γιατί υπάρχουν πράγματα που λόγω κάποιων δεδομένων που μας έχουν περάσει νομίζουμε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε.
Ούτε εγώ περίμενα ποτέ ότι θα έπαιρνα FCE και μάλιστα με βαθμό με 3 ώρες μάθημα την βδομάδα (όταν άλλοι έκανα 5 και 6!) σε τμήμα με 8 παιδιά αλλά τελικά έγινε γιατί ασχολήθηκα, το ήθελα και το κυνήγησα, δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο προνόμιο σχετικά με την γλώσσα ούτε ποτέ με είχε βοηθήσει κάποιος, απλώς είχα πάρει βάσεις και ασχολήθηκα. Δεν είναι αδύνατον, αρκεί να το κυνηγήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
και εγω φετος εριξα τρελλοοοοοοοο διαβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,124 μηνύματα.
Αυτό ειναι το λάθος με τους φροντιστές των Αγγλικών . Δε μπορεί να βάζει έναν ενήλικο να κάνει μάθημα με τις ώρες. Στους ενήλικες το φροντιστήριο πάιζει βοηθητικό ρόλο και δυστυχώς κανένας φροντιστής δε κάνει σωστό μάθημα (όλοι θελουν να βγαλουν λεφτά κάνοντας πολλες ωρες ).

Ενας ενηλικας δεν έχει την αφομοιωτική ικανότητα που έχει το παιδάκι αλλά έχει μεγαλύτερη κριτική ικανότητα και λογική. Συνεπώς το πολύ διάβασμα κακό θα σου κάνει παρά καλό. Αν πας χαλαρός χωρίς αγχος θα το περάσεις.

Κόπηκες μόνο στο ακουστικό μέρος; στα άλλα πως πήγες;

Θα ηρεμήσεις τις επόμενες μέρες και θα κρίνεις ποιο ειναι το πιο σωστό για σένα. Εγώ ανεξάρτητα τι θα κανεις πιστεύω ότι το καλύτερο για σενα ειναι να μην κανεις φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
στη κασετα δεν ακουγα καλακαι ειχα απο πανω μου και κατι φωτα σποτ τα οποια κανα αντανακλαση στο χαρτι...στα αλλα λοου πας γραμματικη-εκθεση πας προφορικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Αυτό ειναι το λάθος με τους φροντιστές των Αγγλικών . Δε μπορεί να βάζει έναν ενήλικο να κάνει μάθημα με τις ώρες. Στους ενήλικες το φροντιστήριο πάιζει βοηθητικό ρόλο και δυστυχώς κανένας φροντιστής δε κάνει σωστό μάθημα (όλοι θελουν να βγαλουν λεφτά κάνοντας πολλες ωρες ).

Ενας ενηλικας δεν έχει την αφομοιωτική ικανότητα που έχει το παιδάκι αλλά έχει μεγαλύτερη κριτική ικανότητα και λογική. Συνεπώς το πολύ διάβασμα κακό θα σου κάνει παρά καλό. Αν πας χαλαρός χωρίς αγχος θα το περάσεις.

Κόπηκες μόνο στο ακουστικό μέρος; στα άλλα πως πήγες;

Είναι ανάλογα το φροντιστήριο το πρώτο. Εγώ κάνω μάθημα για proficiency 4 ώρες την εβδομάδα με μια ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ καθηγήτρια. Αλλα μιλάμε για φοβερό φόρτο εργασίας για το σπίτι. Το λέω αυτό για να μη τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Σε κάποια κομμάτια του διαγωνίσματος θα πρέπει να κάνεις εξάσκηση μόνος σου, π.χ listening να δεις ΑΠΕΙΡΕΣ ταινίες χωρίς υπότιτλους ή ακούγοντας μουσική ή για Reading να διαβάσεις ξενόγλωσσα βιβλία ή περιοδικά. ;) Δεν αρκεί να διαβάζεις ΤΡΕΛΑ από τα βιβλία "του μαθήματος" είναι καλύτερο να τα αφομοιώνεις κάνοντας κάτι που σου αρέσει.

Πάντως όλοι οι εργοδότες ζητάνε κάποιο δίπλωμα αγγλικών σκέψου το πριν τα παρατήσεις.

στη κασετα δεν ακουγα καλακαι ειχα απο πανω μου και κατι φωτα σποτ τα οποια κανα αντανακλαση στο χαρτι...στα αλλα λοου πας γραμματικη-εκθεση πας προφορικα


Αυτό που δεν άκουγες καλά μας είχε πει καθηγήτρια στο lower ότι το κάνουν επίτηδες (πχ ακούγονται φωνές μέσα από τη κασέτα κτλ κτλ) Με εξάσκηση λύνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,124 μηνύματα.
στη κασετα δεν ακουγα καλακαι ειχα απο πανω μου και κατι φωτα σποτ τα οποια κανα αντανακλαση στο χαρτι...στα αλλα λοου πας γραμματικη-εκθεση πας προφορικα

Θα βγει το Σεπτεμβριο ο καινούριος νόμος για τα ΑΕΙ αν βγει νόμος ότι τα πανεπιστήμια θα πιστοποιούν μια τουλάχιστον ξένη γλώσσα τότε δε χρειάζεται να το δώσεις (έτσι ακούγεται). Πάντως για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό δε τα ζητάνε οπότε μην αγχώνεσαι για αυτό (αν ζητήσουν τοέφλ ζητάνε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
παντως κανενας δεν εχει βρεθει που να εχει κοπει!!!!μονο εγω ειμαι???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
μεγαλε δωσε το edexcel και με την πρωτη θα το παρεις (ειναι ακριβως οπως το ecce) απλα μερικοι που εχουν το ecce νμζουν οτι ειναι ανοτεροι..δλδ ενας που εχει το b2 level ecce νμζει οτι ειναι ανωτερος απο εναν που εχει b2 level edexcel χεχεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
και γω edexcel εχω....κατσε ξεκουρασου κ οταν μπορεσεις δωσε για edexcel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Η βαση στο εντεξελ ειναι 50%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Πολύ αισιόδοξο και δυναμικό ποστ; "όσοι κοπήκαμε στο ECCE".

Χαλαρώστε. Όλα τα πράματα έχουν τα αρνητικά και τα θετικά τους.

Η αποτυχία έχει ως αρνητικά την απογοήτευση & την θλίψη (μαζί με άλλα που το ποστ δεν ευνοεί να αναπτύξω). Έχετε κοιτάξει όμως ποτέ τα... θετικά μίας αποτυχίας;

1) Την επόμενη φορά που θα δώσεις το δίπλωμα θα ξέρεις που να δώσεις την προσοχή σου. Για παράδειγμα αν πήρες fail στην έκθεση, θα ξέρεις ότι την επόμενη φορά πρέπει να δώσεις στο συγκεκριμένο παρτ τον καλύτερό σου εαυτό.


2) Θα έχεις ήδη περάσει από ττην εξεταστική αίθουσα και θα έχεις ψιλοκαταλάβει το εξεταστικό σύστημα.


3) Θα έχεις τελειώσει την ύλη και θα κάνεις συνεχώς επαναλήψεις.


4) Θα μπορέσεις να βρείς τι πραγματικά φταίει για την αποτυχία σου (δυστυχώς, τα φροντιστήρια είναι υπεύθυνα τις περισσότερες φορές. Άλλες φορές μπορεί να ευθύνεται το άγχος.)


5) Μαθαίνεις μερικές φορές το περίφημο ρητό "τα αγαθά κόποις κτώνται" (δυστυχώς κάποιοι παρερμηνέυουν την φράση και νομίζουν ότι λέει " τα αγαθά copies κτώνται" οπότε μην αντιγράψει κανεις στην αίθουσα.). Δεν είναι δυνατό αν ξυνόσουν όλη τη χρονιά να πας καλά. Ίσως τώρα να το καταλάβεις αυτό (γενικά μιλάω, δεν απευθύνομαι σε κάποιον). Ορισμένοι πιστεύουν πως η μέθοδος (είμαι εντελώς κατά των μεθόδων) που κάνουν 2 φορές την εβδομάδα στο φροντιστήριο αρκεί... Και όμως, όχι. Χρειάζεται προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top