Έχω τη βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών αλλά δεν έχω ορκιστεί: μπορώ να φοιτήσω σε άλλο προπτυχιακό;

sciencegeek

Νεοφερμένος

Ο sciencegeek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν εγγραφείς τον Σεπτέμβριο σε κάποιο τμήμα για προπτυχιακές σπουδές, και δεν έχεις ορκιστεί ακόμα στο παλιό σου τμήμα (έχεις τελειώσει και έχεις βεβαίωση περάτωσης σπουδών), θεωρείται ότι φοιτάς σε δύο τμήματα και άρα αν σε πιάσουν (γιατί μπορεί να μην το δηλώσεις) σε διαγράφουν;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,065 μηνύματα.
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν εγγραφείς τον Σεπτέμβριο σε κάποιο τμήμα για προπτυχιακές σπουδές, και δεν έχεις ορκιστεί ακόμα στο παλιό σου τμήμα (έχεις τελειώσει και έχεις βεβαίωση περάτωσης σπουδών), θεωρείται ότι φοιτάς σε δύο τμήματα και άρα αν σε πιάσουν (γιατί μπορεί να μην το δηλώσεις) σε διαγράφουν;
Δεν νομίζω ότι είναι παράνομο. Από την στιγμή που έχεις πάρει την βεβαίωση περάτωσης σπουδών, η οποία λειτουργεί ως ισοδύναμη του πτυχίου μέχρι την τελετή ορκομωσίας, πρακτικά δεν είσαι πλέον φοιτητής του ιδρύματος.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 200 μηνύματα.
καλού κακού ρώτα στην γραμματεία του νέου τμήματος που φοιτείς τώρα.
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,277 μηνύματα.
Είχαμε μεταπτυχιακή στο τμήμα που ορκίζονταν σε 3 μηνες για το μεταπτυχιακό και δεν είχε ορκιστεί ακόμη για το προπτυχιακό 😂😂 (έπεσε μέσω κοβιντ).
Από τη στιγμή που έχεις βεβαίωση περάτωσης σπουδών είσαι οκ.
Αν θες ρωτα και στο τμήμα να είσαι σίγουρη.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,563 μηνύματα.
Ωραίο ερώτημα και χρήζει καλής απάντησης.

Το θέμα είναι όμως ότι ο νόμος απαγορεύει να φοιτάς σε δύο ΑΕΙ ταυτόχρονα, και μού φαίνεται πως η φοίτηση παύει να ισχύει για το μέλλον από τη στιγμή που βγει διαπιστωτική πράξη περάτωσης σπουδών από την Πρυτανεία.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις τη Γραμματεία σου.

Το κοντινότερο που μπορώ να σκεφτώ είναι μια Γνωμοδότηση του ΝΣΚ, η οποία όμως είναι με το παλιό νομικό πλαίσιο. Αξίζει μια ανάγνωση.

 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 765 μηνύματα.
εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε που πηρα το 1ο πτυχιο κ δεν παρελαβα τον πάπυρο ποτε...καλα ουτε κ στα αγγλικα παρελαβα ποτε το πτυχιο...γενικοτερα δε τοχω κ πολυ με τη χαρτουρα.Ειμαι σιγουρος οτι αν κτφερω ποτε να παρω πτυχιο ιατρικης,ουτε κ εκει θα παω στην ορκομωσία για τον πάπυρο,καλη κ η βεβαιωση
 

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,277 μηνύματα.
εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε που πηρα το 1ο πτυχιο κ δεν παρελαβα τον πάπυρο ποτε...καλα ουτε κ στα αγγλικα παρελαβα ποτε το πτυχιο...γενικοτερα δε τοχω κ πολυ με τη χαρτουρα.Ειμαι σιγουρος οτι αν κτφερω ποτε να παρω πτυχιο ιατρικης,ουτε κ εκει θα παω στην ορκομωσία για τον πάπυρο,καλη κ η βεβαιωση
Εκεί τον πάπυρο τον θές διότι είσαι υποχρεωμένος από τον νόμο να τον έχεις στον τοίχο του ιατρείου σου μέσα νομίζω, πέρα από την άδεια από τον ιατρικό σύλλογο στην εξώπορτα
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 765 μηνύματα.
Εκεί τον πάπυρο τον θές διότι είσαι υποχρεωμένος από τον νόμο να τον έχεις στον τοίχο του ιατρείου σου μέσα νομίζω, πέρα από την άδεια από τον ιατρικό σύλλογο στην εξώπορτα
δεν ειμαι εγω για ιατρεία...εγω ειμαι για βουνα,ομαδες διασωσης,γιατρους χωρις συνορα,αφρικες κ δυσπρόσιτες περιοχες .....αχχχ ονειρα....θα πανε 2 πτυχια χαμενα αν υποχρεωθω ποτε να δουλευω σε ιατρειο,θα γινω μουσικος του δρομου κ θα πεθανω πάμφτωχος αλλα μορφωμενος 😋
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εκεί τον πάπυρο τον θές διότι είσαι υποχρεωμένος από τον νόμο να τον έχεις στον τοίχο του ιατρείου σου μέσα νομίζω, πέρα από την άδεια από τον ιατρικό σύλλογο στην εξώπορτα
Καλά είστε, εμένα ειδοποίηση για την παραλαβή του παπύρου ήρθε 7 χρόνια μετά την ορκωμοσία.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,563 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top