Έχω πολλά κενά, που δεν έχω καλύψει ακόμα, και έχω αγχωθεί για το αν θα πάω καλά στις Πανελλαδικές

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
3 μέρες έμειναν, για τα ΕΠΑΛ 4, είναι αρκετές αν τις εκμεταλλευτεί όποιος έχει ανάγκη ακόμα και για να μάθει νέα πράγματα αν χρειάζεται. Δεν είναι πάντα ορθή η σκέψη "3 μέρες έμειναν ο,τι κάνατε κάνατε". Οπότε κοιτάξτε να καλύψετε ο,τι κενά μπορείτε όσοι έχετε, οι υπόλοιποι έμφαση σε επανάληψη και σε πραγματακια που μπορεί να σας έχουν ξεφύγει.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
3 μέρες έμειναν, για τα ΕΠΑΛ 4, είναι αρκετές αν τις εκμεταλλευτεί όποιος έχει ανάγκη ακόμα και για να μάθει νέα πράγματα αν χρειάζεται. Δεν είναι πάντα ορθή η σκέψη "3 μέρες έμειναν ο,τι κάνατε κάνατε". Οπότε κοιτάξτε να καλύψετε ο,τι κενά μπορείτε όσοι έχετε, οι υπόλοιποι έμφαση σε επανάληψη και σε πραγματακια που μπορεί να σας έχουν ξεφύγει.
Παιδιά μπορείτε να μου δείξετε ένα τρόπο σύνθεσης πηγής στην ιστορία? Ενώ μπορώ να γράφω καλά η πηγή με μπερδεύει... Πρέπει δηλαδή να γράφουμε ότι η πηγή είναι άμεση/έμμεση δευτερογενής/πρωτογενής και από ποιον είναι γραμμένη? Μετά για το βιβλίο πρέπει να γράφουμε: σύμφωνα με το σχολικό εγχειρίδιο?
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 579 μηνύματα.
Παιδιά μπορείτε να μου δείξετε ένα τρόπο σύνθεσης πηγής στην ιστορία? Ενώ μπορώ να γράφω καλά η πηγή με μπερδεύει... Πρέπει δηλαδή να γράφουμε ότι η πηγή είναι άμεση/έμμεση δευτερογενής/πρωτογενής και από ποιον είναι γραμμένη? Μετά για το βιβλίο πρέπει να γράφουμε: σύμφωνα με το σχολικό εγχειρίδιο?
Η διαδικασία της σύνθεσης απαιτεί εξάσκηση δεν έχει νόημα να την επιχειρήσεις πρώτη φορά στις πανελλήνιες. Γράψε ότι ζητά το ερώτημα από το βιβλίο και στη συνέχεια γράψε μια παράγραφο στην οποία θα αναφέρεις που συμφωνούν ή διαφωνούν οι πηγές ή τι επιπλέον πληροφορίες δίνουν με συγκεκριμένες αναφορές στα παραθέματα. Αυτά με το αν είναι πρωτογενείς, δευτερογενείς κλπ δεν χρειάζονται. Προσοχή να ακολουθηθεί ο χωρισμός σε υποερωτηματα εφόσον υπάρχουν.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η διαδικασία της σύνθεσης απαιτεί εξάσκηση δεν έχει νόημα να την επιχειρήσεις πρώτη φορά στις πανελλήνιες. Γράψε ότι ζητά το ερώτημα από το βιβλίο και στη συνέχεια γράψε μια παράγραφο στην οποία θα αναφέρεις που συμφωνούν ή διαφωνούν οι πηγές ή τι επιπλέον πληροφορίες δίνουν με συγκεκριμένες αναφορές στα παραθέματα. Αυτά με το αν είναι πρωτογενείς, δευτερογενείς κλπ δεν χρειάζονται. Προσοχή να ακολουθηθεί ο χωρισμός σε υποερωτηματα εφόσον υπάρχουν.
Την πηγή δεν την αναλύω? Απλά γράφω αν συμφωνεί ή διαφωνεί με το βιβλίο?
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 579 μηνύματα.
Αξιοποιείς τις πηγές για να απαντήσεις την ερώτηση. Οπότε επιλέγεις τα σημεία εκείνα που απαντούν στην ερώτηση. Με δεδομένο ότι το βιβλίο είναι η βάση της απάντησης επισημαίνεις τι επιπλέον πληροφορίες αναφέρουν οι πηγές (πληροφορίες που να απαντούν στην ερώτηση) που συμφωνούν ή διαφωνούν με το βιβλίο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
εγω που περσυ εχασα την σχολη που ηθελα
Παιδιά εγώ αισθάνομαι ότι δεν θυμάμαι τίποτα.... Εσείς τις μέρες πριν από κάθε μάθημα θα κάνετε επαναλήψεις?
Εννοειται,ειναι οι πιο κρισιμες μερες,πρεπει να τα διαβασεις καλα να τα εχεις φρεσκα για να τα θυμασαι.Ακομα και το πρωι αν μπορεις να ξυπνησεις και να τα διαβασεις ειναι καλο αυτο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top