Ένωση Ελλήνων Φυσικών και δραστηριότητες

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εμάς δεν μας έχουν ενημερώσει για κάτι τέτοιο! :confused: Θα θελα πολύ να πάω...

Ουτε εμας μας ειχαν πει τιποτα, τυχαια το βρηκα οταν εψαχνα τα περσινα θεματα στο site της ΕΕΦ... Αντε να δουμε τι θα ειναι.. :hmm::hmm:

...Από της 11 το πρωί της ίδιας ημέρας θα προηγηθεί της βράβευσης πρωτότυπη και ξεχωριστή ημερίδα στην οποία αριστούχοι μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίου και Λυκείου θα συναντηθούν με διακεκριμένους Πανεπιστημιακούς Δασκάλους και θα έχουν την ευκαιρία μέσα από την άμεση επαφή μαζί τους να κατανοήσουν σε βάθος θέματα Σύγχρονης Φυσικής, να εισαχθούν στην σύγχρονη επιστημονική γνώση και μέθοδο, καθώς και στις έννοιες που τη συγκροτούν, αποκτώντας κριτική και συνδυαστική σκέψη.
Προϋπόθεση συμμετοχής είναι βαθμός προαγωγής μεγαλύτερος από 17 ή καλή κατάταξη στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής του έτους 2013.
Δηλώσεις συμμετοχής στην ημερίδα: έως 31 Οκτώβριου 2013. Πρέπει να αποστείλετε την αίτηση σας, την φωτοτυπία της βαθμολογίας σας καθώς και το καταθετήριο τραπέζης με email στο eef@otenet.gr υπόψιν κας Γεώργα.
Kόστος συμμετοχής ημερίδας: 10 ευρώ (ελαφρύ γεύμα, βεβαίωση παρακολούθησης-φάκελος εκδήλωσης)
Παρακαλείται η διεύθυνση του κάθε σχολείου, μαθητές και μαθήτριες του οποίου ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στην ημερίδα, να συντάξει σχετικό πίνακα και να τον αποστείλει στο email της Ένωσης: eef@otenet.gr. Το χρηματικό ποσό που αναλογεί θα καταβληθεί την ημέρα της εκδήλωσης.

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ
ΚΟΣΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ
ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ
ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΟΙ ΟΜΙΛΗΤΕΣ
Βαβουγιός Διονύσιος, Αν. Καθηγητής Παν/μίου Θεσσαλίας
Βαρβαρέσος Ευάγγελος, Φυσικός Καθηγητής Δ/θμιας Εκπαίδευσης
Βλάχος Λουκάς, Καθηγητής ΑΠΘ
Ζώκος Κωνσταντίνος, Δάσκαλος Φυσικής
Παπαδημητρίου Ελευθερία, Καθηγήτρια Σεισμολογίας ΑΠΘ
Καρακώστας Βασίλης, Αναπλ. Καθηγητής Σεισμολογίας Α. Π. Θ.
Λογοθετίδης Στέργιος, Καθηγητής ΑΠΘ
Λιόλος Αναστασίος, Αν. Καθηγητής ΑΠΘ
Μπάης Αλκιβιάδης ,Καθηγητής ΑΠΘ
Νάκος Βασίλειος, Καθηγητής ΑΠΘ
Πολάτογλου Χαρίτων, Αν. Καθηγητής ΑΠΘ
Σαμαράς Θεόδωρος, Αν . Καθηγητής ΑΠΘ
Σταμπολίδης Νικόλαος, Σχολικός Σύμβουλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ βρήκα αυτή την ανακοίνωση:


Η ENΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ και το


Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών
Νέας Φιλαδέλφειας



Διοργανώνουν την εκδήλωση για αριστούχους μαθητές στις 13-14-15 Δεκεμβρίου 2013


ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΥΝΑΝΤΟΥΝ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ ΜΑΓΕΥΕΙ

…..….Στα άδυτα μονοπάτια της γνώσης………..
H Ένωση Ελλήνων Φυσικών και το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Νέας Φιλαδέλφειας (ΕΚΦΕ) σε συνεργασία με το 3ο Γενικό Λύκειο Νέας Φιλαδέλφειας –Μίλτος Κουντουράς συνεχίζοντας τις προσπάθειες των τελευταίων ετών, διοργανώνει για δεύτερη συνεχή χρονιά την πρωτότυπη και ξεχωριστή συνάντηση αριστούχων μαθητών Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ Λυκείου του σχολικού έτους 2012στις εγκαταστάσεις του 3ου Γενικού Λύκειου Νέας Φιλαδέλφειας – ΜίλτοςΚουντουράς στις 13-14-15 Δεκεμβρίου 2013.
Σκοπός:Οι συμμετέχοντες μαθητές σε αυτή την πρωτότυπη και δημιουργική συνάντηση θα έχουν την ευκαιρία μέσα από την άμεση επαφή τους με Διακεκριμένους Πανεπιστημιακούς Δασκάλους να κατανοήσουν σε βάθος θέματα Σύγχρονης Φυσικής, να εισαχθούν στην σύγχρονη επιστημονική γνώση και μέθοδο, καθώς και στις έννοιες που την συγκροτούν αποκτώντας κριτική και συνδυαστική σκέψη.
Προϋποθέσεις συμμετοχής: Βαθμός προαγωγής μεγαλύτερος από 16 ή καλή κατάταξη στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής τουέτους 2013

Δηλώσεις συμμετοχής έως 31 Νοεμβρίου 2013.Πρέπει να αποστείλετε την αίτηση σας ,την φωτοτυπία της βαθμολογίας σας καθώς και το καταθετήριο τραπέζης με email στο eef@otenet.grΑυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. υπόψιν κας Γεώργα.


Kόστος συμμετοχής: 80 ευρώ για μαθητές επαρχίας (διαμονή, ένα γεύμα, βεβαίωση παρακολούθησης)
15 ευρώ για μαθητές Αθήνας (ένα γεύμα ,βεβαίωση παρακολούθησης )
Μπορείτε να προβείτε σε κατάθεση στον ακόλουθο λογαριασμό στην τράπεζα Εurobank :0026.0327.40.0200253706 και στη συνέχεια να αποστείλετε το καταθετήριο με email στο eef@otenet.grΑυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. υπόψιν κας Γεώργα.

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ :ΚΟΣΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ
ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ
ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ






ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΟΙ ΟΜΙΛΗΤΕΣ


Γραμματικάκης Γιώργος, Ομ. Καθηγητής Παν/μιου Κρήτης
Γραμματικάκης Ιωάννης , Αν. Καθηγητής Παν/μιου Αθηνών
Δανέζης Μάνος, Επίκουρος Καθηγητής Παν/μιου Αθηνών
Ευθυμιόπουλος Χρήστος, Ερευνητήςστο κέντρο ερευνών Αστρονομίας και εφαρρμοσμένων Μαθηματικών στην Ακαδημία Αθηνών
Θεοδοσίου Στράτος, Αν.Καθηγητής Παν/μιου Αθηνών
Καλκάνης Γεώργιος, Καθηγητής ΕΚΠΑ
Κεχαγιάς Αθ. Αν. Καθηγητής ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ
Σιμόπουλος Διονύσιος, Διευθυντής Ευγενιδείου Πλανηταρίου Αθηνών
Πρέκκα Παναγιώτα,Επίκουρος Καθηγήτρια Παν/μιου Αθηνών
Κεχαγιάς Αθ. Αν. Καθηγητής ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ
Κορατζίνoς Μιχάλης ,Διευθυντής Ερευνών στο CERN
Κοντόπουλος Ιωάννης, Ερευνητής στο κέντρο Ερευνών στην Ακαδημία Αθηνών
Λάκκα Λαοκρατία, Σχολικός Σύμβοuλος ,Δρ. Βιολογίας
Μακρόπουλος Κων/νος, Καθηγητής Παν/μιου Αθηνών
Moυσάς Ξενοφών,Καθηγητής Παν/μιου Αθηνών ,Διεθυντής εργαστηρίου Φυσικής
Σωτηρίου Σοφοκλής,Δρ .Φυσικής, Ερευνητής στην Ελληνογερμανκή Αγωγή
Τσιτομενέας Στέφανος,Καθηγητής ΤΕΙ Πειραιά
Τόμπρας Γεώργιος, Πρόεδρος του τμήματος Φυσικής Παν/μίου Αθηνών
Τριμπέρης Γεώργιος,Καθηγητής Παν/μιου Αθηνών
Τσελές Δημήτριος, Καθηγητής ΤΕΙ Πειραιά
Φασουλιώτης Δημήτριος, Επικ. Καθηγητής Παν/μίου Αθηνών
Χριστακόπουλος Ιωάννης, Δάσκαλος Φυσικής

Πληροφορίες-Εγγραφές
Υπεύθυνη Εκδήλωσης: Γεώργα Αναστασία 15.00-19.00,210-3635701
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ναι αυτη ειναι που οργανωνεται στην Αθηνα και αυτη που λεω εγω στη Θεσσαλονικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αυτη ειναι που οργανωνεται στην Αθηνα και αυτη που λεω εγω στη Θεσσαλονικη...

Α εντάξει, γιατί ήμουν λίγο... :hmm:...μόλις το είδα, θα είναι καλή εμπειρία, ξέρετε εσείς που έχετε συμμετέχει τι ακριβώς γίνεται εκεί; πολύ φλου τα περιγράφει η ανακοίνωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιωαννα Δ.

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα Δ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Προσωπικά πήγαινα κάθε χρόνο από Γ γυμνασίου μέχρι Γ λυκείου στην Αθήνα (προφανώς ήταν καταπληκτική εμπειρία για μένα! :D). Γίνεται μια σειρά διαλέξεων σε powerpoint κ επιτρέπονται ερωτήσεις. Το πρόγραμμα ανακοινώνεται τελευταία στιγμή, αλλα τα θέματα κ οι ομιλητές φαίνονται στην ανακοίνωση. Υπήρχε και μία επίδειξη κάποιων κόλπων/κατασκευών με βάση τη φυσική γυμνασίου/λυκείου. Επίσης, πέρσι έγινε σύνδεση με ερευνητές στο CERN μέσω skype και τους κάναμε ερωτήσεις! Παλιότερα Σάββατο βράδυ οργάνωναν και κάποια εκδήλωση στο ξενοδοχείο, πχ συναυλία, ή μας πήγαιναν στο Γκάζι, αλλά αυτό πέρσι κόπηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ωραιο φαινεται!!! Οι διαλεξεις ειναι γενικου ενδιαφεροντος με βαση την φυσικη, η υπαρχει καποιο συγκεκριμενο θεμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιωαννα Δ.

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα Δ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Συγκεκριμένο, αλλά μη φανταστείς ότι θέλει εξειδικευμένες γνώσεις για να το καταλάβεις πχ γραφένιο, αστρονομία αρχαίων Αιγυπτίων, μηχανισμός Αντικυθήρων, μαύρες τρύπες, μανδύας αορατότητας, τελευταίες εξελίξεις στο CERN...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Καταλαβα... Ενδιαφερον ακουγεται, και απο τις περιγραφες... Ανυπομωνω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Mπορείς να πας μόνο μέσω του σχολείου ή μπορείς να κάνεις αίτηση μόνος σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Mπορείς να πας μόνο μέσω του σχολείου ή μπορείς να κάνεις αίτηση μόνος σου;

Στελνεις αιτηση μονος σου κανονικα αλλα τα σχολεια πρεπει αν στειλουν τα ονοματα... Απ'ότι εχω καταλαβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 'χω βάλει στην ατζέντα μου! Καλή εμπειρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Το πρόγραμμα ξέρει κανείς πότε ανακοινώνεται; Kαι επίσης, αφού θα κάνω αίτηση με e-mail, πως θα ξέρω ότι όντως επιβεβαιώθηκε; Θα μου απαντήσουν ή κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Διευκρίνηση:

Ο βαθμός πρόσβασης της προηγούμενης τάξης πρέπει να είναι πάνω από 17,και οι αιτήσεις πρέπει να γίνουν μέχρι 25 Νοεμβρίου.

https://www.eef.gr/component/content/article/40-neaekdiloseis/563-2013-10-02-14-18-29.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Διευκρίνηση:

Ο βαθμός πρόσβασης της προηγούμενης τάξης πρέπει να είναι πάνω από 17,και οι αιτήσεις πρέπει να γίνουν μέχρι 25 Νοεμβρίου.

https://www.eef.gr/component/content/article/40-neaekdiloseis/563-2013-10-02-14-18-29.html

Οχι απαραιτητα, και στης Θεσσαλονικης που εγινε πριν απο 1-2 βδομαδες ελεγε 17+, και εγω που εχω 16,5 πηγα χωρις προβλημα, ισα ισα...
Στην αίτηση δεν είχα στειλει φωτοτυπία των βαθμων οπως λέει, και ο διευθυντης εστειλε κανονικα τα ονοματα μας, και δεν μου ειπε κανενας τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Εγώ όφειλα να το πω,παρ'όλα αυτά κι εγώ τους έστειλα mail ότι δεν έχω τον απαιτούμενο βαθμό και μου είπαν ότι μπορώ να συμμετάσχω. :)
Έχω απορία,η αίτηση που είναι και πως θα γίνει;Δε διευκρινίζει κάτι,θα έπαιρνα αύριο τηλέφωνο,άλλα αν καποιος ξέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θυμάμαι ότι είχα πάει στην Α' Λυκείου και ήταν πολύ ενδιαφέρον.
Τότε όμως δεν είχε συμμετοχή... Τους χτύπησε κ αυτούς η κρίση από ότι φαίνεται!
(Βέβαια, από την άλλη πλευρά, θέλουν και Τιτάνια για να κάνουν το συνέδριο.)
Have fun! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eγώ δηλώνω σήμερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Βγήκε το πρόγραμμα! Εγω δεν κατάλαβα κάτι...Το σάββατο θα γίνονται ομιλίες ταυτόχρονα σε δύο αμφιθέατρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top