Έντομα

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
τα μισω ολα!!! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα με τίποτα εκτός από τις κατσαρίδες. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, πάντα στοίχιωναν τα όνειρά μου, και, στη 3η δημοτικού μια κατσαρίδα ανέβηκε στο κρεβάτι μου και έχασα τη σιγουριά μου πως δεν μπορούν να σκαρφαλώσουν πάνω στις κουκέτες. Και πριν από... τέσπα, μου φαίνεται τη πέμπτη που πέρασε, ή τετάρτη, ή παρασκευή, ήμουν κάτω από ένα τεράστιο πλάτανο κι ένιωσα κάτι να πέφτει στη πλάτη μου, ρώτησα ένα φίλο μου αν ήταν κουτσουλιά και τον άκουσαν να φωνάζει «Ανεβαίνει στον ώμο σου! Ανεβαίνει στον ώμο σου!» Και γύρισα, την είδα, άρχισα να ουρλιάζω, χοροπηδάω και να την σπρώχνω, τελικά τη δεύτερη φορά τη πέτυχα και την έριξα κάπου 10 μέτρα παραπέρα και έφυγα αμέσως από 'κει. Από τότε προσέχω να μην περνάω κάτω από δέντρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Δεν είναι περίεργο που οι περισσότεροι άνθωποι έχουν υποσεινήδητα αισθήματα απέχθιας και φόβου απέναντι στα έντομα?

Που οφείλετε αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_marillia1

Νεοφερμένος

Η Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
δεν ξέρω ποιός είναι ο λόγος το μόνο που ξέρω είναι ότι τα σιχένομαι όλα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Εγώ δεν είχα καμία ιδιαίτερη σχέση με τα έντομα,δεν με πείραζαν-δε τα πείραζα. 'Αντε να πάταγα και καμιά κατσαριδούλα στο τσακιρ κέφι. Όλα αυτά μέχρι που αναγκάστηκα να κάνω εντομολογία στη σχολή και να τα δω από πολυυυυυυ κοντά :jumpy:. Καλούλια είναι μωρέ,ολίγον τι ΜΠΛΙΑΞ τα πόδια τους, αλλά τα εσωτερικά του συστήματα τα σπάνε! (σου λεει έχουν παχύ έντερο,σόκ επαθα :P)




Το επιβεβαιώνω. Τα γκριλοτάλπα είναι πολυυυυυ άσχημα και τρομαχτικά. Νομίζεις ότι θα ζωντανέψει και θα σε φάει. Άσε που τα συγκεκριμένα που χα εγώ βρωμαγαν ΕΛΕΕΙΝΑ.
Τι σπουδάζεις αν επιτρέπεται;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Τα γκριλοτάλπα βρωμαγαν ΕΛΕΕΙΝΑ.

Αν όντως τα λένε και κρεμμυδοφάγους, μπορώ να καταλάβω το γιατί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
δεν μπορω καθολου τις κατσαριδες!γενικα δεν τα σιχαινομαι ουτε τα φοβαμαι τα εντομα, αλλα με τις κατσαριδες με πιανει μια ιδιαιτερη μανια να τις σκοτωσω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Τι σπουδάζεις αν επιτρέπεται;;


Είμαι στο τμήμα Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής του Γεωπονικού, και από εντομολογίες άαααλλο τίποτα!:fss:



[Βέβαια έχω βάλει πλώρη ν αλλάξω σχολή αλλά παίζεται κιόλας:xixi:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Δεν είναι περίεργο που οι περισσότεροι άνθωποι έχουν υποσεινήδητα αισθήματα απέχθιας και φόβου απέναντι στα έντομα?

Που οφείλετε αυτό?
Όχι όλοι.Στην ινδία μεριά τα τρώνε.:sick::sick:
Καλή απορία.Δε ξέρω πάντως αυτά τα πόδια τους το περίεργο σώμα τα πολλά μάτια ο κριτσανιστός ήχος που βγάζουν όταν....:P είναι αποκρουστικά.Μόνο που το σκέφτομαι ανατριχιάζω.
Αν όμως πχ οι μανάδες μας μας συνήθιζαν στο να μη τα βλέπουμε ως κάτι σιχαμερό ίσως να μη τα φοβόμασταν τόσο..:hmm:
Μπαα.Άκυρο.Ο πατέρας μου από μικρούλα ήθελε να με κάνει να πιάνω αράχνες μέλισσες κτλ αλλά πάντα τις φοβόμουν.
Ειδικά τα τζιτζίκια τώρα το καλοκαίρι τα τρέμω!Και γύρω γύρω το σπίτι μου είναι γεμάτο δέντρα και το καλοκαίρι κάνω αμάν να περάσω χωρίς να πετακτεί κάποιο πάνω μου.:'(Άσε που με έχει πάρει χαμπάρι το μικρό μου αδερφάκι και πάει και τα πιάνει και με κυνηγάει να μου τα βάλει πάνω μου.
-----------------------------------------
Είμαι στο τμήμα Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής του Γεωπονικού, και από εντομολογίες άαααλλο τίποτα!:fss:



[Βέβαια έχω βάλει πλώρη ν αλλάξω σχολή αλλά παίζεται κιόλας:xixi:]
Α!Πολύ όμορφα!:DΩραία σχολή!
Ευτυχώς που δε σπουδαζες βιολογία γιατί δε θα ήθελα να ασχολούμαι τόσα κοντά με έντομα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ευτυχώς που δε σπουδαζες βιολογία γιατί δε θα ήθελα να ασχολούμαι τόσα κοντά με έντομα.:P
Εγω κατα 99,9% θα εχω πολυ... στενες επαφες με τα εντομα ως φοιτητης. :P Αλλα αν δεν ειναι κατσαριδες δεν μ' ενοχλει καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Εγω κατα 99,9% θα εχω πολυ... στενες επαφες με τα εντομα ως φοιτητης. :P Αλλα αν δεν ειναι κατσαριδες δεν μ' ενοχλει καθολου.
Τι εννοείς;;Πόσο στενές δηλαδή;;
Θα χρειαστεί στα εργαστήρια να πιάσεις έντομα;:emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Τι εννοείς;;Πόσο στενές δηλαδή;;
Θα χρειαστεί στα εργαστήρια να πιάσεις έντομα;:emm:
Απ' οτι διαβαζω στον οδηγο σπουδων, υπαρχουν καποιες εργαστηριακες ασκησεις με εντομα. :P Και στη Φαρμακευτικη θαρρω πως κατι εχει (αλλα δεν το 'χω ψαξει και πολυ εκει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν είναι περίεργο που οι περισσότεροι άνθωποι έχουν υποσεινήδητα αισθήματα απέχθιας και φόβου απέναντι στα έντομα?

Που οφείλετε αυτό?

Eμένα προσωπικά με ενοχλεί ο τρόπος που κινούνται. Ειδικά τα αραχνοειδή (αν και δεν είναι έντομα).
Κάποιος μου είχε πει ότι κατά μέσο όρο, κάθε άνθρωπος τρώει οχτώ αράχνες στη ζωή του, κατά τη διάρκεια του ύπνου του. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστη αυτή η πληροφορία, αλλά ίσως να οφείλεται στο ότι δε θα ήταν και το πιο ευχάριστο θέαμα να ξυπνάς, και να βλέπεις ένα μαμούνι πάνω στο πρόσωπό σου:P.

Α!Πολύ όμορφα!:DΩραία σχολή!
Ευτυχώς που δε σπουδαζες βιολογία γιατί δε θα ήθελα να ασχολούμαι τόσα κοντά με έντομα.:P

Mα νεκρά δεν κάνουν τίποτα. Όταν κινούνται είναι:sick::p.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
κάθε άνθρωπος τρώει οχτώ αράχνες στη ζωή του, κατά τη διάρκεια του ύπνου του.
:!::!::!: Να ελέγξεις άμεσα αυτή την πληροφορία και να μας ενημερώσεις, ακολούθως. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Eμένα προσωπικά με ενοχλεί ο τρόπος που κινούνται. Ειδικά τα αραχνοειδή (αν και δεν είναι έντομα).
Κάποιος μου είχε πει ότι κατά μέσο όρο, κάθε άνθρωπος τρώει οχτώ αράχνες στη ζωή του, κατά τη διάρκεια του ύπνου του. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστη αυτή η πληροφορία, αλλά ίσως να οφείλεται στο ότι δε θα ήταν και το πιο ευχάριστο θέαμα να ξυπνάς, και να βλέπεις ένα μαμούνι πάνω στο πρόσωπό σου:P.

Eγώ είχα δεί σε ένα ντοκυμαντέρ ότι πάνω μας κατοικούν χιλίαδες ακάρεα και εκατοντάδες αραχνοειδή. Οπότε λίγες είναι 3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεν είμαι αραχνοφοβικός. Αλλά τα ακάρεα μου τη δίνουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Εγώ λέω πως είναι νόστιμα.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εγώ λέω πως είναι νόστιμα.:xixi:

Δηλαδή αν κάνεις απεργία πείνας έχεις πιθανότητα να ζήσεις;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ναι, ρε, εντάξει...για μεζέ τα έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,329 μηνύματα.
Κάποιος μου είχε πει ότι κατά μέσο όρο, κάθε άνθρωπος τρώει οχτώ αράχνες στη ζωή του, κατά τη διάρκεια του ύπνου του. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστη αυτή η πληροφορία, αλλά ίσως να οφείλεται στο ότι δε θα ήταν και το πιο ευχάριστο θέαμα να ξυπνάς, και να βλέπεις ένα μαμούνι πάνω στο πρόσωπό σου.

χαχαχαχα καλό! Βασικά δεν είναι αράχνες όπως το εννούν οι περισσότεροι...

Πρόκειται για ακάρεα ("μαμούνι" χωρίς κεφάλι, αγγλικά: mites), τα οποία ΔΕΝ είναι έντομα, ανήκουν στο Φύλο Arthropoda, στην Τάξη Arachnida (όπως και τα έντομα και αράχνες που είπαμε πριν), αλλά στην Υποτάξη Acari!!!!

Στο πρόσωπο όλων μας λοιπόν, όπως κοιμόμαστε υπάρχουν αρκετά "μαμούνια" (τα ακάρεα) που φωλιάζουν μέσα στο στρώμα μας και στο μαξιλάρι μας. Και αυτό, γιατί εκεί βρίσκουν ιδανικές συνθήκες ανάπτυξης και διατροφής (νεκρά κύτταρα από το ανθρώπινο δέρμα).
Δύο γνωστά είδη είναι τα Dermatophagoides pteronyssinus Pyroglyphidae και Dermatophagoides farinae Pyroglyphidae (το λατινικό του όνομα ίσως καταλάβατε γιατί το λέμε έτσι)!

Αν αναπτυχθούν μεγάλοι πληθυσμοί, τότε ίσως μάς προκαλέσουν από φτάρνισμα μέχρι αλλεργία. Όμως αυτά τα ακάρεα είναι γενικώς φωτόφοβα και τους αρέσουν συνήθως περιβάλλον με λίγο υγρασία... Για αυτό και οι μανάδες μας έβγαζαν/βγάζουν τα σκεπάσματα και μαξιλάρια στον ήλιο και αερίζουν το υπνοδωμάτιο... Στο πλαίσιο της υγιεινής "σκοτώνεις" και αυτά τα μικροσκοπικά (δύσκολα ορατά δια γυμνού οφθαλμού) "μαμούνια"!!!!!

Πάρτε και μία φωτογραφία του για να καταλάβετε για τί "μαμούνι" μιλάμε...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top