Έννοιες αντίθετες

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παντως το αντιθετο του +οο ειναι το -οο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
παντως το αντιθετο του +οο ειναι το -οο
Εγω δεν τα υπολογιζω ως αντιθετα σαν εννοιες... Απειρο και το ενα, απειρο και τ' αλλο. Εγω παντως ως αντιθετο του απειρου θεωρω το 0. :P (δεν μπηκα στη διαδικασια να διαβασω τι εχει ειπωθει εδω επ' αυτου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
παντως το αντιθετο του +οο ειναι το -οο
Έχει μία βάση αυτό που λες!

Όπως έχουμε -10, -100, -123214342, -9879803490239, έτσι μπορούμε (θεωρητικά) να έχουμε και -οο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Έχει μία βάση αυτό που λες!

Όπως έχουμε -10, -100, -123214342, -9879803490239, έτσι μπορούμε (θεωρητικά) να έχουμε και -οο!
Μα υπαρχει οντως -οο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Θεωρητική είμαι. :P
Και δεν πρόσεχα και ποτέ στα Μαθηματικά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasa

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Καλό-Κακό, Θεός-Διάβολος, Δικαιοσύνη-Αδικία, Σωστό-Λάθος, Ηθικό-Ανήθικο, Όμορφο-Άσχημο, Αγάπη-Μίσος............ έννοιες αντίθετες, ασύμπτωτες και αντικρουόμενες. Σε τί χρησιμεύουν? Μήπως αυτά τα ζεύγη λέξεων που υπάρχουν στην γλώσσα υπάρχουν για να οριοθετούν την περιορισμένη αντιληπτική μας ικανότητα και την έλλειψη κατανόησης για τον κόσμο που ζούμε?

νιώθετε τον προβληματισμό μου?

Είναι σαν να μιλάς για ένα σύμπαν πεπερασμένο, οριοθετημένο. Αν ισχύει αυτό που λες για την αντιληπτική μας ικανότητα, δε θα με βρει απόλυτα σύμφωνη. Γιατί για να δημιουργήσουμε αυτές τις έννοιες πρέπει να γνωρίζουμε τι υπάρχει παραπέρα για να συγκρίνουμε...Προσπαθώ να γίνω κατανοητή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Το είπε η Ελένη απο πάνω λοιπόν, το αντίθετο του απείρου είναι το πεπερασμένο. Κάτι άπειρο δεν έχει τέλος, κάτι πεπερασμένο έχει, συνεπώς είναι αντίθετα.

Για να είμαι ον τοπικ, οι έννοιες που αναφέρεις είναι άκρα. Ο άνθρωπος δημιούργησε τις έννοιες αυτές και απο μόνες τους είναι απόλυτες. Φυσικά, ορισμένες είναι και μεταβαλλόμενες απο κοινωνία σε κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Από τις καλύτερες απαντήσεις στο θέμα domenika7.

Καταρχην μπραβο για το εξαιρετικο θεμα που εθεσες προς προβληματισμο.τωρα οσον αφορα την ουσια:μου δινεις την αισθηση πως ψαχνεις μια εννοια που να μην μπορει να καταταχθει σε καποια υπαρχουσα κλιμακα αξιων...μια πραξη που να μην μπορει να ειναι καλη ή κακη πχ αλλα ουτε κ ουδετερη κοκ..σωστα?(διορθωσε με αν κανω λαθος)
Σωστά αλλά σύμφωνα με την αρχική μου υπόθεση η αντιληπτική ,μας ικανότητα δεν μας επιτρεπέι να συλλάβουμε μια έννοια πέρα από τα όρια που μοιραία έχουμε θεσει με σκοπό να αυτοπροσδιοριστούμε οπότε αν το αποδεχτούμε αυτό συμπαιραίνουμε ότι παρόλο που δεν μπορόυμε να κατανοήσουμε τέτοιες έννοιες γνωρίζουμε την ύπαρξή τους.
(Για κάποιο λόγω μου έρχεται πάλι η ''θρησκεία πίστη'' στο μυαλό όπου πιστεύουμε στον Θεό αλλά δεν μπορούμε να τον κατανοήσουμε.)

λοιπον πρωτα απο ολα πρεπει να λαβουμε υποψη μας οτι καθε εννοια που υπαρχει(Καλό-Κακό, Θεός-Διάβολος, Δικαιοσύνη-Αδικία, Σωστό-Λάθος, Ηθικό-Ανήθικο, Όμορφο-Άσχημο, Αγάπη-Μίσος) ειναι δημιουργημα του ανθρωπινου νου.
Άρα μάλλον αυτό
Ο Πλατωνας παντως υποστηριζε τις καθολικες εννοιες, ιδεες δηλαδη που υπαρχουν και διεπουν τον κοσμο χωρις να ειναι ανθρωπινα κατασκευασματα
που είπε ο novemberrain δεν σε πειθει.



δε ξερω αν μπορει να υπαρξει ''κατι'' που να μην ανηκει σε κανενα απο τα ηδη υπαρχοντα ''μετρικα συστηματα'' των ανθρωπων..αν υπαρχει ή αν υπαρξει πιστευω οτι θα φτιαξουμε ενα νεο ''συστημα'' που βασει αυτου του ''κατι''.
Ότι επινοούμε βασιζεται σε κάτι άλλο δεν είναι περίεργο που αδυνατούμε να καταλάβουμε εννοιες που δεν βασίζονται σε κανένα σημείο αναφοράς.

Υ.Γασχετο αλλα μου εκανε εντυπωση:δεν ειναι παραξενο που ενα συνολο συνθετα διατεταγμενων χημικων στοιχειων(εμεις) προσπαθει να κατανοησει τον ευαυτο του,το περιβαλλον κ τα δημιουργηματα του..?πως η υλη γεννα ιδεες κ πως αληθεια μοιαζουν οι ιδεες κ τα συναισθηματα..?
FREE WILL?

Υ.Γ.θέλω να γράψω και άλλα αλλά εχώ πολλά πράματα στο μυαλό μου αυτή την στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
βασικα το πεπερασμενο εμπεριεχεται στο απειρο... μπορει να θεωρηθει ως αντιθετο του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Δεν συμφωνείς οτι το μηδεν είναι το αντίθετο του άπειρου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
οχι δεν ειναι
το μηδεν δν νομιζω οτι εχει σχεση με το απειρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top