Έννοιες αντίθετες

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Καλό-Κακό, Θεός-Διάβολος, Δικαιοσύνη-Αδικία, Σωστό-Λάθος, Ηθικό-Ανήθικο, Όμορφο-Άσχημο, Αγάπη-Μίσος............ έννοιες αντίθετες, ασύμπτωτες και αντικρουόμενες. Σε τί χρησιμεύουν? Μήπως αυτά τα ζεύγη λέξεων που υπάρχουν στην γλώσσα υπάρχουν για να οριοθετούν την περιορισμένη αντιληπτική μας ικανότητα και την έλλειψη κατανόησης για τον κόσμο που ζούμε?

νιώθετε τον προβληματισμό μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εννοείς δηλαδή ότι σε μια κλίμακα:
____________________________________________________________
^αν εδώ είναι το καλό, και εδώ-----------------------------------^^ το κακό

ότι υπάρχει και κάτι πιο πέρα; Δεν ξέρω, είναι έννοιες κατασκευασμένες από τον άνθρωπο. Δε νομίζω να μπορούμε να τις μετρήσουμε, για να πούμε πως υπάρχει και πιο "πέρα" από τη μια "άκρη".

Για την αγάπη και το μίσος έχω μια ένσταση: Είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Το αντίθετο της αγάπης είναι η αδιαφορία (κατά τη γνώμη μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
συμφωνώ μαζί σου + πιστευώ ότι όλα είναι όψεις του ίδιου νομίσματος αναλόγως απο ποία οπτική βλέπεις τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Εγω το μονο που μπορω να πω για τα παραπανω ζευγη ειναι οτι ,περα απο τις περιπτωσεις που διεπονται απο τα χαρακτηριστικα ολων των ανθρωπων (πχ το να δειρεις το παιδι σου ειναι κακο σε καθε μα καθε περιπτωση και για καθε ανθρωπο) ,ειναι καπως σχετικα και τα ορια που χωριζουν τις εννοιες ειναι διαφορετικα για τον καθενα.

ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Καλό-Κακό, Θεός-Διάβολος, Δικαιοσύνη-Αδικία, Σωστό-Λάθος, Ηθικό-Ανήθικο, Όμορφο-Άσχημο, Αγάπη-Μίσος............ έννοιες αντίθετες, ασύμπτωτες και αντικρουόμενες. Σε τί χρησιμεύουν? Μήπως αυτά τα ζεύγη λέξεων που υπάρχουν στην γλώσσα υπάρχουν για να οριοθετούν την περιορισμένη αντιληπτική μας ικανότητα και την έλλειψη κατανόησης για τον κόσμο που ζούμε?

νιώθετε τον προβληματισμό μου?
Τον νιώθουμε .Οι έννοιες αυτές είναι αντίθετες για τον πολύ απλό λόγο ότι αν ήταν συνώνυμες ο κόσμος θα ήταν μονότονος.Ποια η ουσία της αγαπης αν δεν υπήρχε μίσος?Ποια η ουσία του καλού αν δεν υπηρχε το κακό ?Ελπόζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ειναι πολυ σχετικες εννοιες. Απο μονες τους δε σημαινουν τιποτα, καθως μπορει να εχουν τοσα νοηματα οσο και το πληθος των ανθρωπων στον κοσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ρε agiostimotheos, μήπως είσαι Θεωρτική Κατεύθυνση και κάνατε πρόσφατα για τον Wittgenstein? :P

Κανείς δεν μπορεί να πει πως το αντίθετο του μαύρου δεν είναι το άσπρο. Το θέμα είναι τι θεωρείς εσύ ως θετικό και τι ως αρνητικό.

Για την αγάπη θα συμπληρώσω τον Crook. Πάντα το έβλεπα ως ένα ποτήρι από συναισθημάτα:
α)αν έχει νερό = αγάπη
β)αν έχει λάδι = μίσος
γ)αν δεν έχει τίποτα = αδιαφορία

Το α) και το β) δεν μπορούν να ισχύουν ταυτοχρόνως.


Καλά, το θέμα των ηθικών αξιών είναι υποκειμενικότατο.
Το αντίθετο του Θεού δεν είναι ο διάβολος. Μάλλον το αντίθετο του Θεού είναι το μίσος κι η αδιαφορία. (Αναφερόμενοι στον Χριστιανικό Θεό.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Θετικη ειμαι.
Με φιλοσοφικές και υπαρξιακές έμφυτες ανησυχιες... :P τον γερμανό που αναφέρεις δν τον ξέρω..
Χάνεται όμως το νόημα. Έγω αναρωτήθηκα αν όλες αυτές οι έννοιες που χρησιμοποιούμε οριοθετούν το εύρως κινήσεων μας δηλαδή ποιος μπορεί να φανταστεί κάτι που δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό ούτε κάτι ενδιάμεσο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μα το αν ειναι κατι καλο ή κακο το αποφασιζει ο καθενας για τον εαυτο του. Συνηθως, παραδειγμα εγω, αν δε μπορω να αποφανθω για ενα απο τα δυο, καταληγω στο οτι δε με νοιαζει απλως και οτι δε με ενοχλει τοσο. Συνηθως αναλογα με τις πεποιθησεις του καθενος καταληγει σε ενα απο τα δυο "ακρα". Εν ολιγοις, ΔΕΝ υπαρχει κατι που δεν ειναι ουτε καλο ουτε κακο απλα και μονο γιατι ειναι κατι τελειως σχετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Κι αν μέσα σ' αυτές τις αντίθετες έννοιες υπάρχει κάτι το ενδιάμεσο;
Δεν μπορούμε να ειμαστε τόσο απόλυτοι, όσο αφορά αυτά τα θέματα.
Υπάρχουν επίσης μερικές έννοιες οι οποίες δεν έχουν αντίθετο. Η ίσως και να 'χουν, απλά να είναι ακαθόριστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ζωή-θάνατος. Δεν υπάρχει ενδιάμεσο εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ζωή-θάνατος. Δεν υπάρχει ενδιάμεσο εδώ.

Χμ επετρεψε μου να διαφωνησω, αν καποιος ειναι, για παραδειγμα αναπηρος εγκεφαλικα, βρισκεται σε μια ενδιαμεση κατασταση... για αυτον δεν ειναι ζωη, αλλα ουτε και θανατος... αν το παρουμε βιολογικα ναι ισως δεν υπαρχει κατι ενδιαμεσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Για την αγάπη θα συμπληρώσω τον Crook. Πάντα το έβλεπα ως ένα ποτήρι από συναισθημάτα:
α)αν έχει νερό = αγάπη
β)αν έχει λάδι = μίσος
γ)αν δεν έχει τίποτα = αδιαφορία

Το α) και το β) δεν μπορούν να ισχύουν ταυτοχρόνως.

Μπορούν. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, αντίθετα με το λάδι και το νερό, τα δύο αυτά συναισθήματα συγχέονται. Μπορείς να αγαπάς κάποιον, και ταυτόχρονα να τον μισείς. Όπως μπορείς να νιώθεις ταυτόχρονα χαρά και λύπη με κάτι.

Θετικη ειμαι.
Με φιλοσοφικές και υπαρξιακές έμφυτες ανησυχιες... :P τον γερμανό που αναφέρεις δν τον ξέρω..
Χάνεται όμως το νόημα. Έγω αναρωτήθηκα αν όλες αυτές οι έννοιες που χρησιμοποιούμε οριοθετούν το εύρως κινήσεων μας δηλαδή ποιος μπορεί να φανταστεί κάτι που δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό ούτε κάτι ενδιάμεσο?

Ούτε καλό, ούτε κακό, ούτε κάτι το ενδιάμεσο... Νομίζω πως αν κάτι δεν είναι ούτε καλό, ούτε κακό, θα είναι κάτι το ουδέτερο... Και αν κάτι δεν είναι ούτε καλό, ούτε κακό, ούτε καλό και κακό, ούτε ουδέτερο, τότε τί μπορεί να είναι;
Ίσως η μόνη απάντηση που μπορώ να δώσω, είναι "τίποτα". Αλλά είναι λίγο έως πολύ άκυρη:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G!Ot@K/

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εγω μπερδευτικα παρα πολυ τωρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γιατί μπερδεύτηκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G!Ot@K/

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
πολυ φιλοσοφια... δν καταλαβα γιατι αναλυουμε τις αντιθετες εννοιες. λεξεις ειναι... και γτ ν μν υπαρχει ενδιαμεσο? οι 2 εννοιες ειναι απλως τα ακρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Εννοείται οτι υπάρχει ενδιάμεσο. Το θέμα είναι 1)ότι αυτό το ενδιάμεσο ορίζεται από αυτές τις έννοιες οι οποίες ίσως οριοθετούν την αντιληπτική μας ικανότητα? (οπως λέω στην αρχή)
2) είναι δυνατόν να υπάρξει κάτι πέρα(όχι ανάμεσα) από αυτές τις έννοιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ο Πλατωνας παντως υποστηριζε τις καθολικες εννοιες, ιδεες δηλαδη που υπαρχουν και διεπουν τον κοσμο χωρις να ειναι ανθρωπινα κατασκευασματα
-----------------------------------------
Ρε agiostimotheos, μήπως είσαι Θεωρτική Κατεύθυνση και κάνατε πρόσφατα για τον Wittgenstein?
Απο οτι παρατηρω Φουσεκη μοιραζομαστε την ιδια αγαπη για αυτον τον φιλοσοφο(για μενα ειναι ο κορυφαιος που υπηρξε ποτε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Krou, βιολογικά το εννοούσα. Στο ένα ο οργανισμός λειτουργεί, στο άλλο όχι. Δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο. Ακόμα κι όταν ο οργανισμός "σβήνει" σιγά-σιγά, πάλι εν ζωή θεωρείται...μέχρι να "σβήσει" τελείως.

Crook, αγάπη και μίσος μαζί? Μιλάμε για το overall, όχι για ένα on-the-spot. Παράδειγμα, αγαπάς την μητέρα σου, αλλά άμα σου αρχίζει τα κλασσικά (κήρυγμα...) μπορεί να σου έρχεται να την πετάξεις από το παράθυρο (λέμε τώρα).:P
Αυτό είναι στιγμιαίο. Αλλιώς proof demanded, πες μου παράδειγμα όπου υπάρχει αγάπης και μίσος μαζί.

Απο οτι παρατηρω Φουσεκη μοιραζομαστε την ιδια αγαπη για αυτον τον φιλοσοφο(για μενα ειναι ο κορυφαιος που υπηρξε ποτε)
Αρκετά καλός μου φαίνεται ως τώρα. Σύμφωνα με τον Wittgenstein δεν υπάρχει φιλοσοφία, όλα είναι θέμα παρεξήγησης της γλώσσας.:D
Αρχίζω διάβασμα Kant με την πρώτη ευκαιρεία και συνεχίζω με τον Ludwig!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ζωή-θάνατος. Δεν υπάρχει ενδιάμεσο εδώ.
Ζωή- Θάνατος.

Ξέρεις τι είναι η ζωή για να ξέρεις τι είναι ο θάνατος;
Και αν ο θάνατος είναι το ελιξίριο της ζωής;
Και αν η ζωή είναι ο θάνατος και ο θάνατος η ζωή;

:D

Τα αντίθετα, περίεργο και ενδιαφέρον θέμα.
Εγώ πάντως πάντα έμπλεκα τις αντίθετες έννοιες. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top