Ένα ποτήρι... μισοάδειο ή μισογεμάτο;

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Είμαι κυρίως αισιόδοξος αλλά ρεαλιστής.Για τα πράγματα που εξαρτώνται κυριως από εμένα και είναι δυνατό να γίνουν δεν αγχώνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
κι εγώ ακριβώς το ίδιο με το παιδί απο πάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Πάντα μισό το έβλεπα και το βλέπω... και προσπαθώ πάντα να το γεμίσω!Το καλό σ' αυτό είναι ότι πάντα βλέπω στο οτιδήποτε περιθώρια βελτίωσης!Τι να προσθέσεις σε ένα ήδη γεμάτο ποτήρι? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Σαν τον κρισατο περιπου.
Κατα βαση απαισιοδοξη. Απλα λεω οτι ειμαι ρεαλιστρια.
Τελευταια παντως μαλλον μισογεματο το βλεπω το ποτηρι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Είμαι κυρίως αισιόδοξος αλλά ρεαλιστής.Για τα πράγματα που εξαρτώνται κυριως από εμένα και είναι δυνατό να γίνουν δεν αγχώνομαι.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω πολύ παράξενο χαρακτήρα όταν πρέπει να είμαι αισιόδοξος δηλαδή όταν είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πετύχω σε κάτι νιώθω πολύ ασχημα γιατί αισθάνομαι ότι θα αποτύχω ενώ όταν τα πηγαίνω χάλια σε μια δραστηριότητα είμαι υπερβολικά αισιόδοξος και δεν νοιάζομαι για το αποτέλεσμα και τις συνέπειες της πράξης μου .Ακόμη ορισμένες φορές όταν είμαι καλός σε κάτι νομίζω πως είμαι καλύτερος από τους άλλους χωρίς αυτό να συμβαίνει στην πραγματικότητα .Με λίγα λόγια ψωνίζομαι χωρίς να υπάρχει λόγος ,απλά προσπαθώ να γίνω πιο αισιόδοξος και να ανεβάσω το ηθικό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ό,τι και να 'ναι, το πίνω και αδειάζει και τελειώνει η υπόθεση. :P

Δεν ξέρω πως αντιμετωπίζω τις καταστάσεις. Συνήθως απλά κάνω υπομονή. Αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο, αν και δεν ενθουσιάζομαι ούτε απογοητεύομαι εύκολα.....
Είμαι πάντως αισιόδοξο άτομο, μου αρέσει να γελάω και να μην μιζεριάζω..........
Ψάχνω σχεδόν πάντα την θετική πλευρά των πραγμάτων.........
Γενικά δεν νομίζω να βοηθάει να είσαι απαισιόδοξος..... Ρεαλιστής ναι, αλλά σε καμμία περίπτωση απαισιόξος..... Και καμμία φορά είναι καλό να βλέπουμε τα πράγματα χωρίς να κρίνουμε με βάση την λογική, γιατί δεν λέει πάντα την αλήθεια..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ειμαι του... μισοαδειου μερια. :P Απαισιοδοξο ατομο. Παντα ετσι ημουν, αν και πιστευω οτι αν ημουν εστω και λιγο πιο αισιοδοξος, πολλα πραγματα στη ζωη μου θα μου ειχαν ερθει αρκετα πιο ευκολα και κυριως πιο ανωδυνα. Δεν αισθανομαι καλα με την απαισιοδοξια μου, αλλα νομιζω οτι αυτο αρχιζει και αλλαζει με πολυ αργα βηματα. Περναω πλεον και φασεις αισιοδοξων σκεψεων. Θα ειχα σαλταρει εντελως αν δεν ειχα εστω και λιιιιγη αισιοδοξια. :P

Εχω παρατηρησει οτι πολλες φορες κανω το εξης. Φτιαχνω τα χειροτερα σεναρια για καποια πραγματα στο μυαλο μου, σκεφτομαι την χειροτερη περιπτωση, ετσι ωστε οταν ερθουν τα καλυτερα να βρεθω προ ευχαριστης εκπληξεως. Το θεωρω σαν ενα τροπο "αμυνας" απεναντι στις τυχον δυσαρεστες εκπληξεις.

Θεωρω οτι η συγκρατημενη αισιοδοξια ειναι το ιδανικο. Και το να εισαι υπερβολικα αισιοδοξος και αιθεροβαμων, ειναι για μενα χειροτερο κι απ' το να εισαι απαισιοδοξος.
++++

Kι εγω ετσι ακριβως. :iagree:

Οσο για το πως το βλεπω το ποτηρι. :P

Μισοαδειο.

Σχεδον παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Searcher

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Το σωστό μάλλον είναι να βλέπουμε το ποτήρι μισογεμάτο....γιατί πρέπει να είμαστε θετικοί στη ζωή μας και αισιόδοξοι...αλλά εγώ συνήθως το βλέπω μισοάδειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το σωστό μάλλον είναι να βλέπουμε το ποτήρι μισογεμάτο....γιατί πρέπει να είμαστε θετικοί στη ζωή μας και αισιόδοξοι...αλλά εγώ συνήθως το βλέπω μισοάδειο...
ολοι,πιστευω, γνωριζουμε πιο ειναι το σωστο και το καλυτερο...οπως ανεφερα ειμαι απαισιοδοξη αλλα συμβουλευω τους αλλους προς την αλλη κατευθυνση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
ολοι,πιστευω, γνωριζουμε πιο ειναι το σωστο και το καλυτερο...οπως ανεφερα ειμαι απαισιοδοξη αλλα συμβουλευω τους αλλους προς την αλλη κατευθυνση!

Ακριβώς.Ενώ είμαι απαισιόδοξη,λέω στους υπόλοιπους να είναι αισιόδοξοι,όλα θα πάνε καλά,τους συμβουλεύω τι να κάνουν...Ωραία τα λέω,αν τα εφάρμοζα κιόλας,καλά θα ταν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Καλα νταξει, αν ηταν τοσο ευκολο να ημασταν ολοι μες την αισιοδοξια, οι ψυχολογοι δεν θα ειχαν καν λογο υπαρξης. Τροφοδοτουμε εναν ολοκληρο κλαδο ρε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Εχω παρατηρησει οτι πολλες φορες κανω το εξης. Φτιαχνω τα χειροτερα σεναρια για καποια πραγματα στο μυαλο μου, σκεφτομαι την χειροτερη περιπτωση, ετσι ωστε οταν ερθουν τα καλυτερα να βρεθω προ ευχαριστης εκπληξεως. Το θεωρω σαν ενα τροπο "αμυνας" απεναντι στις τυχον δυσαρεστες εκπληξεις.
Σαν και εμένα και εσύ!



Εγώ σχεδόν πάντα είμαι απαισιόδοξος, αν και ξέρω ότι είναι κακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ένα ποτήρι...μισοάδειο ή μισογεμάτο; Τι νομίζετε;

Είστε αισιόδοξος ή απαισιόδοξος άνθρωπος; Πώς αισθάνεστε σε κάθε περίπτωση; Πιστεύετε ότι κάποιος με το να είναι αισιόδοξος πετυχαίνει πολλά πράγματα σε σχέση με έναν απαισιόδοξο ή νομίζετε ότι η αισιοδοξία πολλές φορές μας προσγειώνει με ανώμαλο τρόπο στην πραγματικότητα;

(Κάποιος mod παρακαλώ να βάλω και την τρίτη τελίτσα στον τίτλο γιατί μου ξέφυγε. Ευχαριστώ):p
Συνήθως το βλέπω μισογεμάτο. Το να είσαι αισιόδοξος πολλές φορές σε παρακινεί να καταφέρεις κάτι καλύτερα αλλά άλλες φορές σε προσγειώνει απότομα. Για να μην το παρακάνεις και στα δύο θα πρέπει να ξέρει κανείς να υπολογίζει σωστά την κατάσταση. Και αυτό συχνά είναι δύσκολο. Εγώ σε πολλά πράματα είμαι αισόδοξη αλλά σε ένα είμαι παντελώς απαισιόδοξη και έχω χαμηλή αυτοεκτίμηση στο συγκεκριμένο. Και αυτό είναι το θέμα της φιλίας. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ανάλογα με την περίπτωση, μπορεί να είμαι και τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Aς απαντήσω και εγώ.

Γενικά το ποτήρι το βλέπω..μισογεμάτο, ίσως γιατί επαναπαύομαι και δεν νιώθω την ανάγκη να το γεμίσω :p

Είμαι λοιπόν αρκετά αισιόδοξος και προσπαθώ να το περνάω και στους ανθρώπους με τους οποίους μιλάω και συναναστρέφομαι. Πιστεύω ότι το να είσαι αισιόδοξος βοηθάει αρκετά, ίσως γιατί σου δίνει θάρρος για το μέλλον και ελπίδα για να συνεχίσεις.

"Ποιος ο λόγος να προσπαθούμε να κάνουμε κάτι στη ζωή μας αφού θα πεθάνουμε;" σκέφτονται μερικοί. Ε εγώ τους παροτρύνω να χαρούν τη ζωή γιατί αυτό που μετράει είναι το ταξίδι και όχι ο προορισμός. Και αν πέσουμε, θα σηκωθούμε, θα χαμογελάσουμε και θα συνεχίσουμε. Στη ζωή κανένας δεν είναι πιόνι, όλοι παίκτες είμαστε και εμείς καθορίζουμε το μέλλον μας. Γιατί λοιπόν να μην είμαστε αισιόδοξοι ότι θα βγούμε όλοι νικητές; Εξάλλου η ψυχολογία του νικητή πολλές φορές μπορεί να γιατρέψει και την ψυχρολουσία της ήττας. Γι' αυτό λοιπόν αφήστε τις απαισιοδοξίες και τις μιζέριες στην άκρη και ζήστε γιατί όταν θα έρθει η στιγμή να κλείσουμε τα μάτια μας θα αυτοφασκελωνόμαστε για τη ζωή που χάσαμε. Εξάλλου, το λέω και ο λαός, η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Αισιοδοξία ftw

:D

Ήρθε το καλοκαίρι, βγείτε βόλτες, γελάστε, φλετάρετε και μη σκέφτεστε για το φαινόμενο του θερμοκηπίου και το γεγονός ότι ο ήλιος μπορεί μια μέρα να "σβήσει". Είμαστε αισιόδοξοι για το μέλλον και κυνηγάμε τα όνειρά μας και τη ζωή που θέλουμε να κάνουμε χωρίς ενδοιασμούς και απογοητεύσεις. Ας νικήσουμε αυτό το παιχνίδι, το τέλος τότε θα είναι γλυκό γιατί θα ξέρουμε ότι αξιοποιήσαμε το Θείο δώρο της ζωής.

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Ακριβώς.Ενώ είμαι απαισιόδοξη,λέω στους υπόλοιπους να είναι αισιόδοξοι,όλα θα πάνε καλά,τους συμβουλεύω τι να κάνουν...Ωραία τα λέω,αν τα εφάρμοζα κιόλας,καλά θα ταν.:P
το ιδιο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Είμαι πάντα αισιοδοξη και λέω πάντα σε όλους να είναι αισιόδοξοι :P
(τώρα γιατί αυτοί δεν με ακούνε δεν ξέρω ):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top