Έκθεση ... κατευθυνόμενων ..ιδεών ...

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Σε σχολεία του εξωτερικού νομίζω δεν υπάρχει το μάθημα της έκθεσης . Τους λένε να διαβάσουν ένα βιβλίο και να γράψουν τις εντυπώσεις τους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnakoseco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Σχετικά με το μάθημα της έκθεσης ..
Πολλές φορές αναγκάζομαι να γράψω πράγματα που δεν ισχύουν ..
Να δεχτώ οτι όλα μπορούν να αλλάξουν , ενώ είναι ανέφικτο στην πράξη ..
Να προβάλλω ιδέες που δεν έχουν λογική βάση ...
Ιδέες που δεν υλοποιούνται ...
Να δείξω οτι όλα διορθώνονται..
Και όλα αυτά , για να γράψω καλά ..
Να μη μπορώ να εκφράσω την πραγματική μου άποψη ..
Να εθελοτυφλώ ..
Συχνά διαφωνώ με αυτά που γράφω ..

Κάποιοι λένε οτι στην έκθεση κρίνεται ο τρόπος έκφρασης μας. Όμως παρατηρώ οτι τελικά κρίνονται και οι ιδέες μας ...

Εσείς συμφωνείτε με αυτά που γράφετε? Ή αναγκάζεστε να τα γράψετε? Θα ριψοκιδυνεύατε να παρουσιάσετε τις πραγματικές δικές σας ιδέες σε γραπτό των πανελληνίων ?
οντως ουτε εμενα μου αρεσε αυτη η στρατιγικη αλλα τι να κανουμε ολα γινονται για να αρεσει στους βαθμολογητες το γραπτο μας......:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλοί μαθητές που γράφουν 19άρια και 20άρια σε όλα τα μαθήματα και πέφτουν πολλύ στην έκθεση . Πάρα πολλοί μαθητές ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όλα είναι τεχνικές επικοινωνίας. Μπορείς να περάσεις τα δικά σου μηνύματα, αν έχεις ταλέντο στο να τα γράφεις με επικοινωνιακό τρόπο και φυσικά να λείπουν οι προθέσεις "θα του την πω τώρα του μαλάκα του διορθωτή". Και το θράσος και η αναίδεια απέναντι στον αναγνώστη είναι τιμωρήσιμα σφάλματα για οποιονδήποτε θεωρεί τον εαυτό του ικανό να γράψει ένα δοκίμιο. Άλλωστε η εκπομπή στοχευμένων μηνυμάτων δεν είναι υποχρεωτικό να γίνεται με απόλυτη ευθύτητα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*M_anos*

Νεοφερμένος

Ο *M_anos* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

Πολλές φορές αναγκάζομαι να γράψω πράγματα που δεν ισχύουν ..
Να δεχτώ οτι όλα μπορούν να αλλάξουν , ενώ είναι ανέφικτο στην πράξη ..
Να προβάλλω ιδέες που δεν έχουν λογική βάση ...
Ιδέες που δεν υλοποιούνται ...
Και όλα αυτά , για να γράψω καλά ..
Να μη μπορώ να εκφράσω την πραγματική μου άποψη ..
Να εθελοτυφλώ ..
Συχνά διαφωνώ με αυτά που γράφω ..

πραγματι, τα ιδια πιστευω και εγω φιλε αλλα οπως μου λεει κ ο καθηγητης μου αν θελανε να ακουσουν τις ιδεες μας ,θα πηγαιναμε σε καμια καφετερια να συζητησουμε το καθε θεμα εδω δεν θελουν την γνωμη σου απλα σε εξεταζουν σε ενα μαθημα ΣΤΕΓΝΑ:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Η τυποποιηση σε ολο της το μεγαλειο αυτο το μαθημα..αφου προχτες μου πε ενα παιδι που παμε φροντ οτι στο ιδιαιτερο που κανει καθεται και διαβαζει γυρω στους 10-12 προλογους-επιλογους που του δωσε ο καθηγητης απεξω..!Κολανε σε ολα τα θεματα λεει.!
Φυσικα ουτε λογος να μου τα δωσει, μη γραψουμε λεει τα ιδια..:wow:
Μηπως με δουλευει, η τελικα ειναι τοσο κλισε αυτο το μαθημα.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Η τυποποιηση σε ολο της το μεγαλειο αυτο το μαθημα..αφου προχτες μου πε ενα παιδι που παμε φροντ οτι στο ιδιαιτερο που κανει καθεται και διαβαζει γυρω στους 10-12 προλογους-επιλογους που του δωσε ο καθηγητης απεξω..!Κολανε σε ολα τα θεματα λεει.!
Φυσικα ουτε λογος να μου τα δωσει, μη γραψουμε λεει τα ιδια..:wow:
Μηπως με δουλευει, η τελικα ειναι τοσο κλισε αυτο το μαθημα.?
Ω, ναι! Και στο φροντιστηριο που πηγαινα περυσι ειχαν δωσει καπου στους 10 προλογους που και καλα "κολλανε" παντου. Εγω φυσικα δεν τους εμαθα, καθως σιχαινομαι την παπαγαλια. :P Μια κοπελα που τους εμαθε απ' εξω αυτολεξει (οπως και ΟΛΗ τη θεωρια και τα σχεδιαγραμματα) εγραψε γυρω στο 18. Εγω παλι εγραψα 16 χωρις να παπαγαλισω τιποτα (μονο καποια πραγματα απο τη θεωρια που τελικα δεν μου χρειαστηκαν κιολας).

Παντως εχω καταλαβει οτι αν εχεις τα κουραγια για τρελη παπαγαλια, γραφεις πολυ καλα (ειδικα αν το θεμα ειναι τυποποιημενο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
omg

Μια βλακεια είναι το μαθημα της εκθεσης και ακομα απορώ γιατι εξετάζεται και καθοριζει που θα μπουμε...

Μας τα πρηζουν τοσα χρονια "πρεπει να μαθετε να εκφραζεστε και μπλα μπλα μπλα"...Λες και απο ενα διωρο μθμ στο (ελληνικό) σχολειο θα μαθουμε εκφραση!!!

Επικοινωνιακο πλαισιο και βλακειες..σ αυτα εξεταζομαστε...αυτη ειναι η εκφραση στην οποια μας βαθμολογουν...αν θα γραψεις "Κυριες και κυριοι" και κουραφεξαλα... Δεν το αντεχω αυτο το μθμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
ξέρω παράδειγμα παιδιού που σε έκθεση εγραψε παραγραφο για την επαναστατικότητα των νέων και για τη διαφθορά της εξουσίας!!! και έγραψε κάτω απο τη βάση!!!!
(μάλλον θα έπεσε σε κανα φασίστα....)

εμενα μου αρεσει αρκετα το μάθημα....αλλά ποτε παπαγάλία....απλά εχω μάθει να αναλύω με επιχειρήματα.......
νομιζω πως ενα απλο γραπτο αλλα καλα αναλυμενο παιρνει μεγαλο βαθμο....δυστυχως ετσι ειναι το συστημα και βασει αυτου καταθετουμε τις ιδεες μας....αλλα σε λογικα πλαίσια, μια καλα στηριγμένη γνώμη, ακόμη και δική μας, κινδυνεύει λιγοτερο απο παπαγαλία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Ειναι πολυ, συγγνωμη για την εκφραση, "ηλιθιο" να παπαγαλιζεις ολοκληρα σχεδιαγραμματα για την εκθεση! ειναι κατι που δεν χρειαζεται, ειναι τσαμπα σπαταλη χρονου, το σημαντικοτερο ειναι η κριση του καθενος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top