Άλγεβρα Β Λυκείου - βοήθεια

melina_51

Νεοφερμένος

Η melina_51 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ρε παιδιά νιώθω πολύ εκτός τόπου και χρόνου γτ όλοι συζητάτε για πανελλήνιες κτλ
Αλλά εγώ έχω το εξής θέμα, κ προειδοποιώ αν δεν ξέρεις άλγεβρα ή αν ξέρεις κ βαριέσαι να ψιλολύσεις μια άσκηση (πιθανότατα εύκολη για σένα) μην διαβάζεις το υπόλοιπο :)
Λοιπόν μας έδωσε πιθανά τρίτα θέματα που θα βάλλει στις εξετάσεις
Και έχει το παρακάτω
Και ρωτώ, στο τελευταίο (Β2) τι υποτίθεται ότι πρέπει να κάνουμε ; Αφού ήδη παραπάνω λέει ότι το -2 είναι ρίζα (άρα P(x)=0 για x=-2)
Και επίσης με παραγοντοποίηση το P(x)γίνεται (x+1)(x^2-1)+3
Πως λύνεται αυτο ;;
Ειλικρινά άμα κάποιος έχει 5 λεπτά τον παρακαλώ να με βοηθήσει, και πριν ρωτήσετε το έψαξα στην τράπεζα κ δν το είχε 😭 Ελεήστε το φτωχό (θεωρητική είμαι το δύσμοιρο)
IMG_4755.jpeg
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 3,117 μηνύματα.
Ρε παιδιά νιώθω πολύ εκτός τόπου και χρόνου γτ όλοι συζητάτε για πανελλήνιες κτλ
Αλλά εγώ έχω το εξής θέμα, κ προειδοποιώ αν δεν ξέρεις άλγεβρα ή αν ξέρεις κ βαριέσαι να ψιλολύσεις μια άσκηση (πιθανότατα εύκολη για σένα) μην διαβάζεις το υπόλοιπο :)
Λοιπόν μας έδωσε πιθανά τρίτα θέματα που θα βάλλει στις εξετάσεις
Και έχει το παρακάτω
Και ρωτώ, στο τελευταίο (Β2) τι υποτίθεται ότι πρέπει να κάνουμε ; Αφού ήδη παραπάνω λέει ότι το -2 είναι ρίζα (άρα P(x)=0 για x=-2)
Και επίσης με παραγοντοποίηση το P(x)γίνεται (x+1)(x^2-1)+3
Πως λύνεται αυτο ;;
Ειλικρινά άμα κάποιος έχει 5 λεπτά τον παρακαλώ να με βοηθήσει, και πριν ρωτήσετε το έψαξα στην τράπεζα κ δν το είχε 😭 Ελεήστε το φτωχό (θεωρητική είμαι το δύσμοιρο)
View attachment 133518
Είναι 3ου βαθμού, οπότε θα εχει το πολύ 3 ρίζες.
απο το Α γνωρίζεις οτι ο πολυωνυμο εχει ριζα το -2
κανοντας σχημα χορνερ P(Χ) απλοποιειται σε (χ+2)(χ²-χ+1).
αρα χ+2=0 => χ=-2 που το βρηκαμε πριν
ή χ²-χ+1=0 που ειναι αδύνατο αφού Δ<0.
Άρα η εξίσωση P(x)=0 αληθεύει μονο για Χ=-2.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1717853016221.png
 

melina_51

Νεοφερμένος

Η melina_51 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Είναι 3ου βαθμού, οπότε θα εχει το πολύ 3 ρίζες.
απο το Α γνωρίζεις οτι ο πολυωνυμο εχει ριζα το -2
κανοντας σχημα χορνερ P(Χ) απλοποιειται σε (χ+2)(χ²-χ+1).
αρα χ+2=0 => χ=-2 που το βρηκαμε πριν
ή χ²-χ+1=0 που ειναι αδύνατο αφού Δ<0.
Άρα η εξίσωση P(x)=0 αληθεύει μονο για Χ=-2.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 133519
Ευχαριστώ παρά πολύ ειλικρινά 😭😭🫶
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top