Ο πιο καλός καθηγητής ...

Ο πιο καλός καθηγητής ...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 143)
  • Είμαι άντρας και προτιμώ γυναίκες καθηγητές

    Ψήφοι: 12 8.4%
  • Είμαι άντρας και προτιμώ άντρες καθηγητές

    Ψήφοι: 18 12.6%
  • Είμαι άντρας και δεν νοιάζει το φύλο

    Ψήφοι: 39 27.3%
  • Είμαι γυναίκα και προτιμώ γυναίκες καθηγητές

    Ψήφοι: 3 2.1%
  • Είμαι γυναίκα και προτιμώ άντρες καθηγητές

    Ψήφοι: 16 11.2%
  • Είμαι γυναίκα και δεν νοιάζει το φύλο

    Ψήφοι: 55 38.5%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σίγουρα έχουμε γνωρίζει όλοι πολλοί καθηγητές και κάποιοι από εμάς θα συνεχίζουν να γνωρίζουν.

Ποίες προϋποθέσεις, για εσάς, πρέπει να έχει ένας καθηγητής έτσι ώστε να το θεωρήσετε καλών;

Χαρακτηριστικά όπως φύλο, εμφάνιση μετράνε για εσάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν εχει στανταρντ χαρακτιριστικα... εξαρτατε απο πολλα.. Μπορει δυο καθηγιτες να ειναι τελιος διαφορετικοι στον τροπο που διδασκουν και φερονται, αλλα να τους θεωρω εξισου καλους (και αυτο τυχενει και με καθηγιτες που εχω και τωρα και ειχα και παλιοτερα)
οπως και φυσικα το φυλο και η εμφανιση δεν παιζουν ουτε τον παραμικρο ρολο...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Για μένα ο καλύτερος καθηγητής είναι αυτός που πηγαίνει με τον ρυθμό μου άρα είναι και ιδανικά προσαρμοσμένος σε μένα. Επίσης πρέπει να έχει σίγουρα υπομονή, χιούμορ και μεταδοτικότητα. Χωρίς αυτά τα τρία μάλλον δεν θα μου φανεί και τόσο χρήσιμος.

Στα περισσότερα προτίμηση στο φύλο και στην εμφάνιση δεν έχω. Βέβαια να μην έχει να πλυθεί και 1 εβδομάδα.

Μοναδική μου ιδιαιτερότητα είναι ότι προτιμάω άντρες καθηγητές σε όλα τα μαθήματα σχετικά με την τέχνη όπως πιάνο και ζωγραφική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά προτιμώ άντρες καθηγητές. Είχα 2 καλές γυναίκες καθηγήτριες, αλλά η πλειοψηφία των καθηγητών που απολάμβανα το μάθημα τους ήταν άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι προτιμώ γυναίκες ή άντρες.
Προτιμώ αυστηρούς καθηγητές, όχι με την έννοια ότι "φωνάζουν", αλλά με την έννοια ότι κάνουν σοβαρό μάθημα.

Υ.γ.: Όλοι οι καθηγητές που μου έχουν μείνει και τους θεωρώ εκπληκτικούς ήταν ψωνισμένοι μέχρι αηδίας:whistle: με εξαίρεση έναν:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο το φύλο ή η εξωτερική εμφάνιση. Ίσως σε κάποιους τυγχαίνει να είναι η πλειοψηφία των "καλών" άντρες ή γυναίκες αλλά δεν νομίζω οτι σε καμία περίπτωση αυτό αποτελεί κριτήριο.

Προσωπικά μπορώ να χαρακτηρίσω 3-4 καλούς καθηγητές και 1 πάρα πολύ καλό, και ο καθένας έχει το δικό του χαρακτήρα και τη δική του μέθοδο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Οι καλοί μου καθηγητές ήταν τόσο άντρες όσο και γυναίκες, οι πρώτοι μαθηματικοί και οι δεύτερες φιλόλογοι, οπότε δεν μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το φύλο του κάθε καθηγητή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Έχω γνωρίσει και καλούς άντρες καθηγητές αλλά και πολύ αξιόλογες γυναίκες καθηγήτριες.
Δε νομίζω οτι έχει κάποια σχέση το φύλο ή η εμφάνιση. Περισσότερο μετράει η χημεία μεταξύ μαθητή - εκπαιδευτικού και βέβαια πόσο καλά κάνει την δουλειά του ο καθηγητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Έ
Δε νομίζω οτι έχει κάποια σχέση το φύλο ή η εμφάνιση. Περισσότερο μετράει η χημεία μεταξύ μαθητή - εκπαιδευτικού και βέβαια πόσο καλά κάνει την δουλειά του ο καθηγητής.

+1.

Αλοίμονο αν τα κριτήρια για να χαρακτηριστεί κάποιος καλός είναι το φύλο του ή η .. .ομορφιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarah_Fest

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Για μένα προσωπικά το φύλο του καθηγητή δεν έπαιξε ποτέ ρόλο. Είχα εξίσου καλούς (και κακούς βέβαια) καθηγητές ανεξαρτήτως μαθήματος και από τα δυο φύλα.
Κάτι το οποίο όμως παρατήρησα και παρατηρώ και στην ενήλικη εμπειρία μου είναι πως συνήθως καθηγήτριες (ως επί το πλείστον) που προσέχουν πολύ την εμφάνισή τους όπως και καθηγητές που παραείναι "μάγκες" γενικά δεν θεωρούνται καλοί. Υποθέτω πως προσπαθούν να κρύψουν την ανασφάλειά τους και την επίγνωση της ανεπάρκειάς τους πίσω από τέτοιες εξωτερικές συμπεριφορές...
Ποιος τελικά είναι "καλός" καθηγητής; Σίγουρα όχι αυτός που έχει τις περισσότερες γνώσεις! Μάλλον αυτός που έχει τη μεγαλύτερη μεταδοτικότητα... και το τελευταίο συνδιάζει πάρα πολλές παραμέτρους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Ο πιό καλός καθηγητής είναι αυτός που αναπτύσσει έτσι το θέμα του ώστε να μη σε παίρνει ο ύπνος. Όσες γνώσεις κι αν έχει να σου δώσει, αν σε πάρει ο ύπνος (και με τα μάτια ανοιχτά γίνεται) τότε δεν θα λάβεις τίποτα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν έχει καμία σημασία το φύλο.
Ενας άντρας και μια γυναίκα μπορούν να είναι εξίσου καλοί ή κακοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Όσον αφορά πάντως την εμφάνιση, και σε καθαρά πρακτικό επίπεδο, τα σκούρα ρούχα δεν βοηθούν, όπως επίσης και το ίδιο μονότονο στυλ ένδυσης. Ίσως είχατε κάποια συντηρητική καθηγήτρια κάποτε, που φορούσε συνεχώς τα ίδια κλασσικά ταγεράκια, σε καφέ, μπλε σκούρο, πράσινο σκούρο. Γι' αυτό καλό είναι ο καθηγητής να προσέχει πάρα πολύ την εικόνα του, να είναι καθαρός και να φαίνεται, να φοράει ρούχα με ευχάριστα στο μάτι χρώματα και άλλα τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ από έναν καθηγητή θα προτιμούσα:
- Να είναι άριστος γνώστης του αντικειμένου
- Να είναι άριστος γνώστης των παιδαγωγικών αξιών
-Να είναι δίκαιος με όλους τους μαθητές
- Να είναι εφευρετικός και εργατικός ως προς τον τρόπο διδασκαλίας
- Να έχει το χάρισμα και την υπομονή να κάνει κατανοητό το αντικείμενο στο ακροατήριο του.
Η γκαρνταρόμπα του δεν με απασχολεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
το σημαντικοτερο και αυτο που κανει τη διαφορα ειναι η μεταδοτικοτητα ...απαξ και δεν ειναι ικανος να μεταδοσει τις γνωσεις του και να γινει κατανοητος, πρεπει να αλλαξει επαγγελμα...να κανει μια στροφουλα...!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Εγώ από έναν καθηγητή θα προτιμούσα:
- Να είναι άριστος γνώστης του αντικειμένου
- Να είναι άριστος γνώστης των παιδαγωγικών αξιών
-Να είναι δίκαιος με όλους τους μαθητές
- Να είναι εφευρετικός και εργατικός ως προς τον τρόπο διδασκαλίας
- Να έχει το χάρισμα και την υπομονή να κάνει κατανοητό το αντικείμενο στο ακροατήριο του.
Η γκαρνταρόμπα του δεν με απασχολεί.

Δεν αναφέρομαι στην γκαρνταρόμπα του, με τον τρόπο που φαίνεται ότι κατάλαβες εσύ. Δεν ζητάω από κανέναν να είναι ντυμένος στην τρίχα με με βάση την τελευταία λέξη της μόδας. Μιλάω γενικά για την εμφάνιση του καθηγητή, και αναφέρθηκα μόνο σε αυτή γιατί όλα τα άλλα που σκεφτόμουν, πάνω κάτω τα είπαν κι οι προηγούμενοι.

Έχω πολλά παραδείγματα να σας δώσω, από καθηγήτριες και καθηγητές που απλά δεν μπορούσες να τους βλέπεις (και να τους μυρίζεις ενίοτε), πόσο μάλλον να κοιτάξεις πίσω από αυτό, και να δεις αν έχουν γνώσεις.

Η εμπειρία επίσης δείχνει ότι αν ο καθηγητής δεν έχει μεταδοτικότητα και δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τα παιδιά, δεν κάνει τίποτα, όσα διπλώματα, master/δεν-ξέρω-κι-εγώ-τι-άλλο έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ο καλός καθηγητής είναι εκείνος που μέσα στην τάξη νιώθει ότι μιλάει στα παιδιά του, ότι είναι υπεύθυνο και εκείνος για το μέλλον τους, ότι η μια ώρα που εχει τα παιδιά υπό την προστασία του δεν πρεπει να παει χαμένη.


Και συμπληρώνω ότι, φυσικά, ο καλός καθηγητής πρεπει να έχει το χάρισμα της επικοινωνίας και την καλή γνώση του αντικειμενου που διδάσκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Ο καλός καθηγητής πρέπει να είναι επιστήμονας και καλός παιδαγωγός... πάνω απ' όλα!!!

και πρέπει, για 'μενα, να έχει και αξίες και μια συγκεκριμένη φιλοσοφία... αν κάνει θεωρητικά μαθήματα βέβαια!!
Θυμάμαι πάντως πως οι περισσότεροι καθηγητές μου ήταν κάπως έτσι, με ελάχιστες εξαιρέσεις...

Και το φύλο και η ηλικία δεν έπαιζαν κανένα ρόλο... η εμφάνιση ίσως με επηρέαζε λίγο, αλλά λίγο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
και πρέπει, για 'μενα, να έχει και αξίες και μια συγκεκριμένη φιλοσοφία... αν κάνει θεωρητικά μαθήματα βέβαια!!
Δηλαδή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ένα παράδειγμα καλής διδασκαλίας (δείτε κυρίως το video): Walter Lewin
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top