Απορίες για τις ΕΠΑΣ

pabp

Νεοφερμένος

Ο pabp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας και καλω σας βρηκα καινοριο μελος και πρωτο μου τοπικ για αυτο το σημαντικο θεμα.Ειμαι 17 χρονων και φοιτω στην Β' ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΠΑΛ ,βασικα φοιτουσα γιατι εμεινα απο απουσιες.Τωρα θελω να αλλαξω σχολειο γιατι το επαλ στοχευει εκει που θελω δηλαδη στην τεχνικη εργασια και ειδικοτητα που θελω αλλα με τα μαθηματα γινεται βαρετο,ανυποφορο.Λοιπον λεω να γραφτω σε ΕΠΑΣ που κανουν μονο τα μαθηματα πρακτικης.Τωρα υπαρχουν δυο ΕΠΑΣ οπως εχω ψαξει 1)ΕΠΑΣ και 2)ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ και εχω πολλες αποριες για το καθενα η αρχικη βεβαια ειναι πιο ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερο και ποιο επικρατεστερο στον χωρο εργασιας?
Αποριες ΕΠΑΣ 1)σε ποιες ωρες λειτουργουν και ποσες ωρες κανουμε?2)το πτυχιο επιπεδου 3 ειναι εξισου καλο με του ΕΠΑΛ?3)Οι απουσιες ειναι ιδιες με του ΕΠΑΛ?
Αποριες ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 1)το πτυχιο επιπεδου 3 ειναι εξισου καλο με του ΕΠΑΛ?2)εχω ακουσει οτι σε αυτα παιρνεις λεφτα ισχυει και αν ναι ποσα(κατι διαβασα για 70% του κατωτατου μισθου τι εννοει)και ισχυει και τωρα στην κατασταση που ειναι η χωρα?3)τι ωρα λειτουργουν και ποσες ωρες εργαζομαι στον εργοδοτη και τα θεωρητικα μαθηματα που τα κανω?4)αδειες και απουσιες απο την δουλεια γινεται και μεχρι τι οριο και το καλοκαιρι που ακουσα οτι συνεχιζουνε να δουλευουνε μεχρι ποτε και τις ιδιες ωρες?5)τι εννοει Συντάξιμα ένσημα δύο ετών ?6)Που μπορω να απευθυνθω ωστε να παω να ρωτησω και να μαθω ποιο αναλυτικα?7)Τι χρειαζεται για να εγγραφω στο επας οαεδ?
και γενικες αποριες 1)το πτυχιο του επας και επας οαεδ ειναι δυνατο ωστε να αποροφηθω απο τον χωρο εργασιας και να μην μεινω στο ραφι,επειδη ειναι χωρις απολυτηριο λυκειου μηπως να εχω καποιο προβλημα?Ευχαριστω πολυ και προκαταβολικα για τις οποιες απαντησεις σας και συγγνωμη αν σας ταλαιπωρησα με αυτο το μεγαλο θεμα.

Παιδια γιατι δεν απαντατε σας παρακαλω δωστε λιγο βοηθεια .Αν ειναι σε λαθος κατηγορια παρακαλω τους συντονιστες του φορουμ να το μεταφερουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Οσον αφορα τις ΕΠΑΣ της δευτεροβαθμιας
λειτουργουν απογευματινες ωρες (νομιζω 15:30 με 20:00)
και νομιζω οτι ειναι 5 σχολικες ωρες (45 λεπτα) καθε μερα
δεν γνωριζω για τα πτυχια των ΕΠΑΣ πολλα πραγματα, αλλα τουλαχιστον μεχρι προσφατα,
το πτυχιο ήταν ισοδυναμο με το πτυχιο ειδικοτητας των ΕΠΑΛ

εχε υποψη σου οτι οι ΕΠΑΣ δεν ειναι λυκεια, οποτε παιρνεις ΜΟΝΟ πτυχιο ειδικοτητας


ΥΓ. Το θεμα μεταφερθηκε στην κατηγορια Επαλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
οσα ανεφερε ο challenger ειναι σωστα.εγω δε θα σου προτεινα να πας σε ΕΠΑΣ,καθως δε θα παρεις ουτε απολυτηριο λυκειου.κακα τα ψεμματα,εστω και αυτο πρεπει να υπαρχει.Για τις απουσιες,το συνολο ειναι 80.ειναι 40 οι δικαιολογημενες και 40 οι αδικαιολογητες.Για το αν θα βρεις εργασια με αυτο το πτυχιο τι να σου πω,αναλογα την ειδικοτητα.για οποιοδηποτε τομεα η ευρεση εργασιας ειναι δυσκολη σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pabp

Νεοφερμένος

Ο pabp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καταρχην ευχαριστω που μεταφερθηκε το μυνημα.Οσων αφορα τις απαντησεις σας παιδια και οι επομενοι που θα απαντησετε αν απαντησετε θελω να λετε για ποιο επας λετε π.χ. επας οαεδ ταδε ταδε και επας υπουργειο παιδειας ή σκετο ταδε ταδε για να καταλαβαινω για ποιο λετε ,οσο για το απολυτηριο το ξερω οτι δεν θα παρω και το ξερω οτι δεν ειναι λυκειο και μιλουσα με μια καθηγητρια του επαλ μου και μου ειπε οτι η επας ειναι πολυ καλες σχολες και ειδικα του οαεδ και για την τεχνικες δουλειες και αυτη του συνεργειου αυτοκινητων(που θελω)δεν ειναι αναγκαιο για αυτην το απολυτηριο.Το πτυχιο ειδικοτητας ειναι και στα τρια(επαλ-επας-επας οαεδ)επιπεδου 3 και του επαλ πιθανον να πεσει στο δυο και να κανεις τρεις χρονιες και αλλη μια για να κανεις το πτυχιο επιπεδου 3 απο οσο ξερω.απλα αν ειναι θελω και αλλες αποψεις και γνωμες και απαντησεις και απο παιδια που ξερουν και εχουν κανει την πρακτικη τους εκει.

Σας παρακαλω παιδια οσοι μπορειτε απαντηστε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pabp

Νεοφερμένος

Ο pabp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μονο αυτοι μπορουν και ξερουν για τις επας σε ενα ολοκληρο φορουμ για τα σχολικα θεματα και παιδειας δεν νομιζω,σας παρακαλω απαντηστε και βοηθηστε εναν νεο που ειναι αβοηθητος και δεν ξερει τι να κανει για να μην χασει την μπαλα στην ζωη του ,απλα λειστε μου τις αποριες δεν γινεται σε ενα τετοιο φορουμ να μην υπαρχουν ατομα που να ξερουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
οπως καταλαβαινεις, δεν μπορουμε να απαντησουμε γιατι δεν ξερουμε, αλλα και γιατι δεν ρισκαρουμε να σου πουμε κατι λαθος,
το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να επισκευθεις ενα γρασυ/γρασεπ ή ενα κεσυπ της δευτεροβαθμιας
η ακομα καλυτερα μια επας στην περιοχη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Τα παιδια που φοιτουν σε ΕΠΑΣ,εχουν αρχισει εναν αγωνα,στον οποιο ζητανε με το που παρουν το πτυχιο τους να μπορουν να ανοιξουν δικο τους μαγαζι.Σημερα,παιρνοντας ενα πτυχιο ΕΠΑΣ πρεπει να εχεις 2 χρονια προυπηρεσια ετσι ωστε να ανοιξεις καταστημα,αλλα σημερα κανενας δεν κολλαει ενσημα με αποτελεσμα να μην μπορει κανεις να εμφανισει οτι εχει προυπηρεσια και να ανοιξει το δικο του καταστημα.ευχομαι στα παιδια των ΕΠΑΣ καλη επιτυχια στον αγωνα τους και να δικαιωθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
μπραβο τους! εχουν κοτσια! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisSaber

Νεοφερμένος

Ο ChrisSaber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδια! Το περασμενο καλοκαιρι τελειωσα την επας ηλεκτρολογων και σε λιγο θα μπω στρατο! δεν εχω κανει πρακτικη πανω στην ηλεκτρολογία ακομα και θα ηθελα να ρωτήσω καποια πραγματα.

1) θα πρεπει να παω να δηλωσο το χαρτι που πηρα απο την επας για να δουλεψω ωσ βοηθος και να κανω την πρακτικη μου?
2) Αμα δηλώσω θα παρω και συγκεκριμενες αδειες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sisoula

Νεοφερμένος

Η sisoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Στα Επας ισχύει ότι πληρώνεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ανάλογα, Αν γραφτεις στις Επας ΟΑΕΔ, τοτε συνηθως κανεις πρακτικη σε διαφορες επιχειρησεις. Αν θυμαμαι καλα παιρνεις και καποιο επιδομα επισης. Βεβαια, δεν γνωριζω αν αυτο ισχυει ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Απο τις ΕΠΑΣ νομιζω πως δεν μπορεις να ανοιξεις δικια σου επιχειρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Απο τις ΕΠΑΣ νομιζω πως δεν μπορεις να ανοιξεις δικια σου επιχειρηση.

έλεος, κι από δημοτικό μπορείς να ανοίξεις δική σου επιχείρηση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sisoula

Νεοφερμένος

Η sisoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Επας υπάρχει μόνο του οαεδ? Γενικά πόσο ειδών επας υπάρχουν.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Επας υπάρχει μόνο του οαεδ? Γενικά πόσο ειδών επας υπάρχουν.?

Αρκετές!

Οι πιο γνωστές είναι του ΟΑΕΔ και των ΔΔΕ... (Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sisoula

Νεοφερμένος

Η sisoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Σε όποια και αν πας πληρώνεσαι στην πρακτική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Του οαεδ ναι, κανεις πρακτικη και πληρωνεσαι, για το αλλο δεν ειμαι σιγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sisoula

Νεοφερμένος

Η sisoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Λογικά αν ρωτήσω σε μια επας που με ενδιαφέρει αν πληρώνουν στην πρακτική δεν θα με βρίσουν? ... Λέμε τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εγω για του οαεδ ξερω παντως οτι πληρωνουν, τουλαχιστον αυτο ισχυε σιγουρα μεχρι πριν 2 χρονια. Για αλλες επας οπως πχ του υπουργειου παιδειας δεν μπορω να εγγυηθω αν θα σε βρισουν η οχι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sisoula

Νεοφερμένος

Η sisoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γαμώτο έχει στην περιοχή μου αλλά δυο μάλλον είναι. Γιατί λέει επας....... και οαεδ επας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top