Πληροφορίες για τα Πολυτεχνειακά τμήματα (Μηχανικοί)

maria122132

Νεοφερμένος

Η maria122132 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παιδια μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες για τις παραπάνω σχολές?
Επισης τι μπορεις να κανεις μετα,τι δυνατοτητες,ευκαιριες εργασιας κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αρχικά άλλαξα τον τίτλο, δεν έχει νόημα το "Πολιτικών μηχανικών vs ΗΜΜΥ" εφόσον είναι σχολές με διαφορετικό αντικείμενο. Μην κρίνετε (γενικά πάει αυτό) σχολές βάση μορίων, φήμης, κτλ. Εάν έχεις ενδιαφέροντα που αποκλίνουν από το στόχο μίας σχολής, δεν έχεις λόγο να τα συγκρίνεις. (Επαναλαμβάνω δεν πάει σε σένα maria122132 ο β' ενικός).

:)


Δες τα παρακάτω links.
Code:
https://studies.protovoulia.org/program.php?pid=42200&id=30580&s=30569
https://studies.protovoulia.org/program.php?pid=42198&id=30565&s=30569


Και έχε υπόψην ότι είναι δύσκολες σχολές - θες περίπου πάνω από 60 (!!) μαθήματα για να πάρεις δίπλωμα, ενώ στο μαθηματικό (παράδειγμα) ή στην πληροφορική ΑΣΟΕΕ θες κοντά στα 35-36 μαθήματα.

Κοινώς 12 μαθήματα / έτος (5 έτη) στο και 9 μαθήματα / έτος (5 έτη) σε κάθε περίπτωση.



Πριν επιλέξεις σχολή θα πρέπει να ψάξεις πάρα πολύ καλά τι θες εσύ αρχικά, αλλά και να δεις τα προγράμματα σπουδών. Πολλοί βάζουν σχολές έτσι αβέρτα. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Eυχαριστώ για το site Γιώργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Νομίζω οτι πρώτα απο όλα πρέπει να κατασταλάξεις με τι θέλεις να ασχοληθείς.
Για ΗΜΜΥ ΕΜΠ δεν μπορώ να σου δώσω πολλές πληροφορίες, για ΗΜΜΥ Χανιά πάντως να ξέρεις οτι πρέπει να χωνέψεις την ιδέα οτι θα περνάς το περισσότερο του χρόνου σου πάνω απο έναν υπολογιστή για να την τελειώσεις. Απο την σχολή στα Χανιά (στην οποία βρίσκομαι εγώ) θα μπορείς να τελειώσεις τόσο κλασσικός Ηλεκτρονικός, όσο και Μηχανικός Συστημάτων, Αρχιτέκτονας (Hardware), Πληροφορικάριος καθαρός (βάσεις δεδομένων και ανάπτυξη στο Web, software engineering) , Μηχανικός Τηλεπικοινωνιών καθώς και να συνδυάσεις αρκετά απο τα παραπάνω. Και ξαναματαπροειδοποιώ, είναι δύσκολη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

clain

Νεοφερμένος

Ο clain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Eruyomo Kashmir , ίσως πρέπει το μηχανικός συστημάτων στο παραπάνω post να μπεί σε παρένθεση και με ένα ερωτηματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrucci

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τι διαφορες εχουν το τμημα των ηλεκτρολογων μηχανικων και το τμημα των μηχανολογων...;;;
Εννοω τοσο στα μαθηματα π διδασκεσαι οσο και στους τομεις που μπορεις να εργαστεις μολις βγεις απο τη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Και μια ερώτηση από εμένα: Απ'ότι έχω καταλάβει μου ταιριάζουν καλύτερα οι Ηλεκτρονικοί μηχανικοί κρήτης/πάτρας αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πάω επαρχία. Οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί που ανέφερα είναι πιο "κοντά" στους ΗΜΜΥ του ΕΜΠ ή στην πληρ.&τηλεπ. του ΕΚΠΑ? Γενικότερα για κάποιον με ενδιαφέρον στους υπολογιστές/ηλεκτρονικά αλλά χωρίς σιγουριά για το αν θέλω να γίνω καθαρός πληροφορικάριος, οι ΗΜΜΥ δεν είναι καλύτερη επιλογή απο την πληροφορική λόγω της ευρύτητας ευκαιριών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τι διαφορες εχουν το τμημα των ηλεκτρολογων μηχανικων και το τμημα των μηχανολογων...;;;
Εννοω τοσο στα μαθηματα π διδασκεσαι οσο και στους τομεις που μπορεις να εργαστεις μολις βγεις απο τη σχολη

https://www.ntua.gr/schools.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Γενικότερα για κάποιον με ενδιαφέρον στους υπολογιστές/ηλεκτρονικά αλλά χωρίς σιγουριά για το αν θέλω να γίνω καθαρός πληροφορικάριος, οι ΗΜΜΥ δεν είναι καλύτερη επιλογή απο την πληροφορική λόγω της ευρύτητας ευκαιριών?
Και ναι και οχι.
Ναι απο την άποψη που είπες ήδη, μπορείς να ασχοληθείς με τηλεπικοινωνίες, πληροφορική, ηλεκτρολογικά, hardware, συστήματα κτλ.
Οχι απο την άποψη οτι θα αναγκαστείς ενδεχομένως να περάσεις μαθήματα που δε σε ενδιαφέρουν, πράγμα κουραστικό.

Κρίμα που δεν μπορείς να έρθεις εδώ πάντως, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τη σχολή μου και σε σχέση με πράγματα που ακούω απο άτομα που είναι σε αντίστοιχες σχολές (ΕΜΠ, Πάτρα, Ξάνθη) εδώ είναι παράδεισος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτίσω και εγω αν ξέρει κανεις αν οι μηχανικοί Η/Υ & πληροφορικής της Πάτρας είναι καλή σχολή. Γενικά, τι έχετε ακούσει; Τι διαφορές έχουν με τους Ηλεκτρονικούς της Κρήτης όσον αφορά τα επαγγελματικα δικαιώματα; Μάλλον στούς πρώτους θα καταλήξω και γι' αυτό ρωτάω. :)
Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τα επαγγελματικά δικαιώματα των ηλεκτρονικών είναι μεγάλη ιστορία, γι'αυτό αποφασίστηκε πρόσφατα να μπούν κάποια ενεργειακά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών και να μετανομαστεί η σχολή σε "Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών" ώστε να έχουμε τα επαγγελματικά δικαιώματα των Ηλεκτρολόγων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα ηλεκτρολόγου έτσι; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάω πχ στους ΗΜΜΥ της Κρήτης και να βγώ ηλεκτρολόγος ή μιλάμε για κάτι που θα πάρει πολλά χρόνια να εφαρμοστεί και τελικά δεν αξίζει; (σε σύγκριση με την σχολή της Πάτρας)
Γενικά, έχετε να με παραπέμψετε σε κάποιο site or sth σχετικά με αυτά τα ζητήματα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Οι ηλεκτρολόγοι έχουν επαγγελματικά δικαιώματα, οι ηλεκτρονικοί είναι που έχουν κάτι κουτσουρεμένα.
Η μετονομασία δεν ξέρω ακριβώς πόσο καιρό θα πάρει, πάντως απο το επόμενο έτος θα αρχίσουν να γίνονται τα ενεργειακά μαθήματα που έχουν μπει, οπότε υποθέτω οτι θα γίνει σύντομα.
Site σχετικό δεν έχω πρόχειρο :( .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
μάγκες ημμυ στην θεσσαλονίκη δεν υπάρχει;για τη σχολή της πάτρας τι έχετε ακούσει;επίσης θα ήθελα παρά πολύ κάποιος που είναι σαυτην τη σχολή ή την έχει τελειώσει να μ πει για ποιο λόγο την επέλεξε,τι σκέφτεται να κάνει μετά κ για ποιο λόγο απέρριψε άλλες σχολές όπως πολιτικών μηχ.γιατί βρίσκομαι ανάμεσα σε ημμυ κ πολιτικών μηχανικών κ δε ξέρω τι να προτιμήσω.βοηθήστε με σας παρακαλώ πολύ!ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Βασικά είναι τελείως διαφορετικό το αντικείμενο των Πολ. μηχ. από τον ΗΜΜΥ. Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, φαντάζομαι ότι αν σου αρέσει να ασχοληθείς με υπολογιστές/ενέργειες/ηλεκτρονική πας ΗΜΜΥ. Αν σου αρέσουν πιο πολύ οι κατασκευές πας Πολ. Μηχ. Για επαγγελματική αποκατάσταση νομίζω ότι αν γουστάρεις το αντικείμενο και οι 2 σχολές μια χαρά είναι. Τονίζω και πάλι ότι δεν έχω προσωπική εμπειρία ή γνώμες γνωστών για τις σχολές απλά αυτή τη γνώμη έχω ρίχνοντας μια ματιά στα μαθήματα των σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
κοίτα μ αρέσουν κ τα δύο απλώς θέλω να ξέρω σε ποιο θα μπορέσω να εχω καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.αν μπορούσε κάποιος π είναι γνώστης να μ απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ρε παιδιά ας βγούν πρώτα τα μόρια και μετά έχουμε τον χρόνο να ψαχτούμε πολύ για τις σχολές που μας ενδιαφέρουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
μπα δεν έχουμε χρόνο.δε πιστεύω ότι κάτι λιγότερο από μήνας είναι αρκετό για να αποφασίσεις τι θα κάνεις στην υπόλοιπη ζωή σ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
καλησπερα.μπορει καποιος να μου πει αν ξερει τι γινεται με την σχολη των ναυπηγων στο εμπ γιατι ενδιαφερεται ο αδελφος μου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
μάγκες ημμυ στην θεσσαλονίκη δεν υπάρχει;
Υπάρχει και είναι αρκετά καλό. :)
Μάλιστα σε πολλά ζητήματα [highlight]το ΗΜΜΥ του ΑΠΘ είναι πιο οργανωμένο από αυτό του ΕΜΠ[/highlight]. Εγώ το συνιστώ δηλαδή.

Συν ότι στο θέμα έρευνας / projects, etc πρωτοπορεί συνήθως. :iagree:


Βασικά είναι τελείως διαφορετικό το αντικείμενο των Πολ. μηχ. από τον ΗΜΜΥ. Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, φαντάζομαι ότι αν σου αρέσει να ασχοληθείς με υπολογιστές/ενέργειες/ηλεκτρονική πας ΗΜΜΥ. Αν σου αρέσουν πιο πολύ οι κατασκευές πας Πολ. Μηχ.
Κάπως έτσι πάει. :)
Και πολύ σωστά, να κοιτάξετε τους οδηγούς σπουδών!


Δεν πάμε "έτσι" σε μια σχολή. Κοιτάμε τι διδάσκεται σε προπτυχιακό επίπεδο. :)


καλησπερα.μπορει καποιος να μου πει αν ξερει τι γινεται με την σχολη των ναυπηγων στο εμπ γιατι ενδιαφερεται ο αδελφος μου???
Αν γουστάρει να σχεδιάζει καράβια, κλπ θα του αρέσει. ;)
Δείτε τον οδηγό σπουδών στο site.
Code:
https://naval.ntua.gr/




Τον οδηγό 2007/08 θα τον βρείτε εδώ:
Code:
https://www.naval.ntua.gr/graduate/odigos_07_08/OdigosSpoudwn0708.pdf




Επίσης για την αποκατάσταση Πολιτικών / ΗΜΜΥ: είναι η ίδια!! Κοιτάχτε τι σας ενδιαφέρει παιδιά! Και δείτε τους οδηγούς σπουδών:
Code:
https://civil.ntua.gr
https://ece.ntua.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top